МВР позволи предизборна блокада на границата с Турция. МВР позволи за пореден път политическа формация да затвори границата безнаказано. Симпатизанти на "Обединени патриоти", предвождани от лидерите си Красимир Каракачанов и Валери Симеонов, блокираха трите гранични контролно-пропускателни пункта (ГКПП) с Турция, за да спрат автобуси с изселници, които пристигат, за да гласуват в неделя. Входните трасета на пунктовете бяха преградени с автомобилни гуми. Хора, някои от които в български носии и знамена, скандираха пред погледа на полицията. Организаторите решиха да спират всички превозни средства, тъй като не могат да различат изборните туристи. Шумната акция приключи около 4 часа следобед с обещанието да продължи в оставащите до парламентарния вот дни. МВР констатира, че проблеми по границата не е имало.
На 1 октомври 2014 г., няколко дни преди предсрочните парламентарни избори, партията на Николай Бареков ББЦ организира подобно мероприятие на Капитан Андреево с абсолютно същия мотив. И тогава всичко се размина без последствия.
От "Обединени патриоти" имаха намерение да проведат акцията си още в началото на март. Вчера стана ясно, че са подали уведомления до местните общини - Хасково, Елхово и Малко Търново. Получили са разрешения за мирни шествия в близост до пунктовете. По закон местните власти трябва да съгласуват издаването на разрешенията с МВР, но не са го направили.
Около 11 ч. демонстрантите спряха движението от Турция за България на ГКПП-Капитан Андреево, струпаха автомобилни гуми по пътното платно и символично опънаха верига като знак, че границата е затворена. Появи се транспарант с надпис: "Браним България, браним Европа". В блокадата се оказаха три автобуса с пътници от южната ни съседка, които търпеливо изчакаха митингът да приключи. На кръгъл час бяха пропускани само леките коли.
Едночасова блокада имаше и на ГКПП-то край Малко Търново, където бе възпрепятствано движението и в двете посоки. Там се стигна до напрежение след опитите на полицията да изтласка демонстрантите заради риск от пътнотранспортни произшествия. "По-силен отпор" са оказали двама кандидат-депутати, съобщи БНР, без да ги назове. Автобуси нямаше.
Неколкократно, за по няколко минути, протестиращи спряха движението и при граничния пункт Лесово. Там също автобуси не бяха забелязани.
Според националистите Турция подготвяла 1000 автобуса с изборни туристи. "С тези автобуси пристигат хора, на които предварително им е било заплатено или са били подложени на натиск. Целта на тяхното пристигане тук е да променят резултатите в българския парламент и да вкарат чуждоверни, турски партии в него", заяви Валери Симеонов. И се закани, че "ако турската страна в лицето на Ердоган не преустанови намесата в изборите у нас, ще блокираме границите денонощно".
От "Обединение ДОСТ", което се очаква да бъде основният печеливш от изселническия вот, обвиниха националистите в "брутален фашизъм с мълчаливото съгласие на компетентните държавни органи". Хората на Лютви Местан виждат случилото се като прелюдия към крути мерки като съкращаване на избирателните секции в Турция.
Информацията за организирано извозване на изселници към България бе съобщена от Нова тв. В понеделник автобус с 90 души е отпътувал от района на Гебзе. До изборите оттам към България ще отпътуват над 600 души с 15 автобуса. "От Бурса също тръгна огромен автобус. На оградата на офиса, в който се извършва записването за пътуване, е закачена обява, която гласи, че се организира безплатен транспорт от Истанбул до България. На формуляра, закачен отвън, са записани мястото и часовете, в които автобусите ще отпътуват. До този момент пътуването се организираше с безплатни билети по редовните автобусни линии", обясни специалният пратеник на Нова тв в Турция Генка Шикерова.
От "Обединение ДОСТ" са публикували информация за местата в Турция, откъдето изселниците могат да вземат безплатен транспорт за България, информира сайтът 24rodopi вчера. Приложени са и телефонни номера за връзка с организаторите на пътуванията. Пред медията собственици на транспортни фирми са разкрили, че 100 извънредни автобуса са пристигнали в България между 10 и 19 март. А от 20 март започнал вторият, "по-активен" етап в извозването на изселниците.
Дарения
От началото на кампанията досега физически лица са дарили в полза на коалиция "Обединение ДОСТ" почти 50 000 лв., показва публичният регистър на Сметната палата. Става въпрос за над 60 човека, от които 5-6 са с български имена. От декларациите става ясно още, че при по-голямата част от даренията става дума за лични средства и пари от трудови възнаграждения. Прави впечатление, че всички дарения са регистрирани на една и съща дата в Сметната палата - 25 февруари. Публичният регистър не отчита нито едно дарение, направено от кандидат-депутатите на коалицията.
14 кандидат-строители за тунел "Железница" имат дефекти в офертите. От 17 кандидати за строителството на тунел "Железница" на магистрала "Струма" само два консорциума са подали изрядни оферти, става ясно от документацията на тръжната комисия, публикувана от АПИ. Предложенията за изграждането на скъпото съоръжение с дължина 2 км и прогнозна цена 250 млн. лева бяха отворени на 16 август 2016 г. По това време сегашният служебен министър на регионалното развитие Спас Попниколов е бил член тръжната комисия като външен експерт. По-късно неговото място е заел друг експерт.
След преглеждането на документите един участник в състезанието е бил отстранен, пише Медиапул. Става дума за обединението "Железница 2016 - Дуйгу - Инжконсултпроект - екип Котов", което е пропуснало да удължи срока на валидност на офертата си. Други 14 кандидата за тунела са "върнати на поправителен" - заради неточности, непълноти, липсващи данни.
Единствено консорциумът "Струма-Лот 3.1" и обединението "Кондоте Монолит" ДЗЗД са се справили перфектно с комплектоването на офертите си. В първото сдружение участват "Главболгарстрой" и "ГБС Инфраструктурно строителство", а във второто партньори са италианската "Сочиета Италиана Пер Кондоте Даква", "Манолит София" АД и "Крам Инженеринг" ООД.
След като зае министерския пост, Попниколов обеща до края на март да има избран изпълнител на тунел "Железница", пише Медиапул. До момента обаче е публикуван единствено въпросният протокол, който е от 8 март 2017 г. и очевидно процедурата още не е пред финал. Изграждането на тунел "Железница" в отсечката на Струма между Благоевград и Крупник е най-голямата пътна строителна поръчка в момента.
Концесията на "Летище София" отлетя за далечното бъдеще. Концесията на летище София трябва да бъде прекратена. Това заяви служебният министър на транспорта Христо Алексиев на специална пресконференция. Така девет месеца след като стартира, до дни Министерският съвет явно ще вземе решение за спиране на търсенето на частен стопанин. Аргументите са, че процедурата е с пороци и не е изгодна за държавата. Но вместо да променят решението, така че да отстранят слабостите, временно управляващите минават на крайния вариант с прекратяването. В унисон с пожеланото от БСП.
Ефектът ще е тясно и зле работещо летище още години. И дузина недоволни чуждестранни инвеститори, които година проучваха обекта, и сега им се съобщава, че са си загубили времето.
Министърът реши
"Концесията е една много добра форма на управление и стопанисване на държавна собственост. Въпросът е дали е защитен държавният интерес. В случая не мисля, че това е налице", каза Алексиев.
Решението му е на базата на анализ на условията на концесията. Документът заедно с позицията на министъра ще бъде представен на Министерския съвет, който ще трябва да излезе с окончателно решение. Това трябва да стане идните седмици, като министерството трябва да изготви и финансова обосновка, тъй като спирането на процедурата ще касае и бюджета.
По план новият стопанин щеше да оперира летището за 35 години, а оферти трябваше да се подават през май.
Според Алексиев основна слабост на настоящата концесионна процедура е, че ще се стигне до вдигане на летищните такси с 20-25 млн. лв. на година, което може да доведе до отлив на авиокомпании и до свиване на трафика.
Ако служебното правителство прекрати процедурата, следваща стъпка ще бъде да се проведе избор на международен консултант, който да направи нови анализи (което може да отнеме и 1-2 години). Така концесията за пореден път отново ще потъне в небитието, като пред аерогарата вече има неотложни проблеми за решаване, като ограничения й капацитет и лошото състояние на стария терминал на летището. И доказано слабото управление от страна на държавата.
За таксите и БДЖ
Увеличаването на таксите с по 20-25 млн. лв. на година идвало от това, че от концесионера се очаква да плати накуп поне 550 млн. лв., с които да се решат проблемите в железниците. Условията на процедурата предвиждат въпросната сума да се отчита като разход и тъй като летищните такси са разходно ориентирани, ще се стигне до тяхното увеличение. То логично ще трябва да се плати от пътниците. "Вдигайки таксите, субсидираме един вид транспорт за сметка на друг. Решаваме един проблем и се създава друг в авиацията", заяви Алексиев, като допълни, че по-скоро към днешна дата не вижда риск за БДЖ.
Той обаче не предвиди варианта, че това е състезателна процедура и е възможно някои от участниците на база по-добро управление на летището да успеят да компенсират тези разходи с други. Като например не правят съмнителни обществени поръчки. И така да не се наложи вдигане на таксите.
Друг съществен пропуск е липсата на международен консултант, който да работи по сделката от самото й начало, гарантирайки доброто й маркетиране с цел привличане на по-голям брой кандидати. Алексиев даде пример с концесията на летището в Белград, към което интерес са заявили 27 кандидата, докато за София се очакват не повече от пет.
Какво правим с летището
Друг основен проблем според Алексиев е, че няма яснота какво искаме да се случи с летището, тъй като с най-голяма тежест при избора на концесионер е размерът на първоначално концесионно възнаграждение (55% тежест), докато плановете за развитие на летището са с тежест 25%, а инвестициите с 10%. С най-малко значение пък са въпросите на сигурността - 5%. "Държавата иска да получи едни къси пари и не се интересува от бъдещото развитие на летището", казва министърът.
Концесията на летището от известно време попадна в полезрението на БСП, след като стана ясно, че сред потенциалните кандидати има две турски фирми - TAV (най-голямо участие в TAV Airports има френската Aéroports de Paris Group - дял от 38%) и Limak. Това доведе до заиграване с темата за сигурността вече няколко пъти от политици и журналисти. А и като цяло представители на БСП често се изказват с искания за прекратяване.
С прекратяването на процедурата и връщането й в начална точка - поредни анализи, проучвания на трафика и актуализиране на генерални планове, обаче трудно биха се решили вече напълно реалните проблеми на летище София, което от години се намира в безтегловност по отношение на бъдещето си, заради заигравките на политици и консултанти по сделките. От няколко месеца то работи на пълен капацитет като брой преминали пътници, а старият терминал е в доста лошо състояние и трябва да се вземе решение ще се строи ли нов и кой ще плати за това. Двата нискотарифни авиопревозвача бяха разделени да оперират на двата терминала при еднакви цени - Ryanair - на новия, а WizzAir - на стария терминал, като това създаде напрежение и Wizz Air съобщи, че ще сезира Брюксел по казуса.
БТК: повече приходи, по-ниска печалба. Годишните резултати на БТК за 2016 г. дадоха цялостна картина за българския телекомуникационен пазар и показаха някои интересни тенденции и размествания. БТК остава най-големият оператор по приходи, "Мобилтел" е лидер по абонати, а "Теленор" вече е начело по оборот от мобилни услуги. А голямото трио в сектора, който от години е със спадащи приходи заради конкуренция и регулация, обръща тенденцията и леко расте.
Приходите на всички растат
"Мобилтел" и "Теленор" преди седмици отчетоха ръст на приходите си за миналата година. Във вторник и най-големият в сектора - БТК, показа увеличение. Оборотът на оператора е нараснал с 3.2% до 875 млн. лв. Основният двигател е както прибавянето на НУРТС в средата на 2015 г., така и приходите от мобилния бизнес на БТК, които са се увеличили с 5% до 508 млн. лв., сочат изнесените от компанията данни. Без НУРТС ръстът на постъпленията е 2.5%.
БТК за година вдига и дела си на мобилния пазар по приходи - държи 28% от него. Интересното тук е, че "Мобилтел" вече не е лидер и за пръв път е изместен от "Теленор", като норвежката компания повежда с дял от 37% - ръст от 2 процентни пункта за година, а австрийският оператор губи 3 пункта.
При два от трите оператора продължава тенденцията на свиване на размера на брутната печалба, като в случая на БТК спадът на EBITDA е 6.4% до 311 млн. лв., или маржин от 35.5%. По този показател и трите компании имат леко по-слаб резултат от предходната година. БТК губи първото си място от "Теленор", чиито EBITDA маржин е 37.5%, а при "Мобилтел" свиването е до 30.5%.
БТК отчита загуба от 19.6 млн. лв. в сравнение с нетна печалба от 15 млн. лв. предходната година. Минусът е обяснен с амортизации, обезценки и подмяна на оборудване, както и със старите "загубени" депозити във фалиралата КТБ.
За разлика от другите два оператора растат и абонатите на мобилни услуги на компанията - с 3.6% до 3.13 млн. Но, обратно на тренда при директните конкуренти, намалява средният приход от абонат (ARPU) от 11.4 на 11.2 лв., т.е. клиенти се привличат с по-ниски оферти.
Любимият интернет
Мобилният и фиксираният интернет, както и телевизията продължават да движат бизнеса на БТК. Общо приходите от фиксирани услуги отчитат спад от 1.4% до 336 млн. лв., което се дължи основно на свиването на фиксираната телефония, където абонатите са намалели със 125 000 до 926 хил. и за пръв път са под 1 млн. За сметка на тях се покачват клиентите на фиксиран интернет и телевизия - първите са скочили с 12% до 437 хил. (компанията е лидер в този сегмент), а вторите - с 11% до 410 000. Дружеството отчита, че е №1 на пазара на интерактивна телевизия (IPTV) със 172 хил. клиенти (42% от общо 410 000 потребители на телевизионни услуги от оператора). На целия пазар на тв доставка дружеството е трето - вероятно след "Булсатком" и "Мобилтел", която погълна "Близу".
От БТК обявиха, че делът на мобилния интернет от общия мобилен бизнес продължава да се покачва и вече е 32% спрямо 27% през 2015 г. От групата уточняват, че това се дължи на разширяването на 4G мрежата, която вече покрива 86.75% oт населението.
И от "Мобилтел" обявиха, че фиксираните услуги и мобилният интернет са допринесли за покачването на приходите през 2016 г., най-вече заради пакетните оферти с "Близу", повечето клиенти на домашен интернет и новата 4G мрежа. В същото време "Теленор" остава единственият от трите големи оператора, който разчита основно на приходите си от мобилни услуги. Те носят почти 560 млн. лв. от общия оборот от 667 млн. лв. за 2016 г.
Растящи инвестиции
През 2016 г. капиталовите разходи на БТК общо са 212 млн. лв., като най-голямата част от тях е за развитието на бързата мрежа - 150 млн. лв. За сравнение - предходната година тези инвестиции са били 163 млн. лв. Увеличението идва заради изграждането на LTE мрежата. От компанията обявиха и очакванията си за капиталовите разходи през 2017 г., когато прогнозите са те да достигнат 180 - 190 млн. лв., т.е. леко да се свият.
Групата увеличава персонала си и към края на миналата година има 6130 служители при 5896 през 2015 г.
Семейството на Марешки е учредило и двете партии в нарушение на закона. Веселин Найденов Марешки не е сред учредителите на партията „Либерален алианс" (прекръстена на ВОЛЯ), но това грубо нарушение на Закона за политическите партии са извършили майка му Веска Спасова Марешка, съпругата му Светлана Александровна Марешка, сестра му Нина Найденова Марешка и покойният му баща Найден Василев Марешки. Роднините на Марешки са сред учредителите и на първата му партия „Национално движение за свобода и достойнство", заедно с голяма кампания служители и близки на семейството и шефа.
Това показа преглед на оригиналите на всички документи във фирмените дела на двете партии, извършен от „Труд" на място в деловодството на Софийския градски съд.
На първата партия на Марешки е отказана пререгистрация на втората година от съществуването й. Още преди да приключи делото, в което адвокатите му оспорват това решение на съда, неговите роднини и други довереници учредяват втората партия, която той впоследствие оглавява.
Освен семейство Марешки едновременно в две партии са се записали и Дилбер Ахмедова Вейсалова - сега водач на листата на ВОЛЯ в Кърджали и трета в листата във Варна, Гергана Желязкова Стефанова (по-рано Славова) - водач в Бургас и Сливен, Николай Наков Наков - трети в листата в Стара Загора.
Гергана Стефанова (Славова) е и първият председател на „Либерален алианс" (сега ВОЛЯ), която Марешки оглавява официално пет години след създаването й.
Ето какво сочат документите:
Фирмено дело номер 13376 на партия „Национално движение за свобода и демокрация" е образувано на 8 декември 2004 г. по молба от 7 декември 2014 г. от Веселин Найденов Марешки - председател, Дилбер Ахмедова Вейсалова и Цветелина Тодорова Тънмазова - заместник-председатели на новоучредената формация.
В представен пред съда учредителен акт на НДСД пише, че учредителното събрание е проведено на 9 ноември 2004 г., като са преброени 524 учредители. За членове на мандатната комисия на събранието са избрани Николай Наков Наков, Цветелина Тодорова Тънмазова и Силвия Руменова Петрова, форумът е председателстван от Марешки. С пълно мнозинство е било прието решение за учредяване, устав и ръководство в споменатия вече състав с мандат от 7 години.
Ход на делото по регистрация е даден на заседание на 16 февруари 2005 г. от съдия Димана Йосифова, на което са се явили прокурор Кръстанова от Софийската градска прокуратура и адвокатите Цветанка Тиганчева и Красимир Апостолов, упълномощени от Марешки.
С решение от 21 февруари 2005 г. съдът решава да впише партията.
В регистратурата на фирменото отделение на СГС на 29 юни 2006 г. е подадена молба за промени във вписани обстоятелства по фирменото дело от упълномощената Албена Владимирова Найденова. Марешки уведомява съда, че на извънреден конгрес на НДСД е приет нов устав и контролни органи на партията, които са съобразени с изискванията на новия Закон за политическите партии, обнародван в Държавен вестник на 1 април 2005 г.
Приложен е протокол на партията от 1 април 2005 г. за определяне на членове на Национален изпълнителен съвет, според който Марешки е утвърдил Дилбер Вейсалова и Тънмазова за зам.-председатели и Светлана Марешка и Силвия Руменова Петрова за членове.
Приложен е и протокол от 15 април 2006 за редовно заседание на НИС, на което са присъствали всички негови членове и е взето решение за свикване и провеждане на извънреден конгрес на 31 май 2006 г. С решението поименно са определени 20 делегати: Веселин Марешки, Дилбер Вейсалова, Цветелина Тънмазова, Светлана Марешка, Силвия Руменова Петкова, Николай Наков Наков, Пламен Трифонов Христов, Гюлер Ахмедова Мерданова, Виолета Иванова Гьондрева, Гергана Желязкова Славова, Албена Владимирова Найденова, Веска Спасова Марешка, Кръстина Николова Иванова, Марин Минков Петров, Нина Найденова Марешка, Васил Йорданов Ямболов, Валентина Илиева Банчева, Елена Ангелова Благоева, Найден Василев Марешки.
Приложен е също протокол от извънредния конгрес, на който за мандатна комисия са избрани Николай Наков, Цветелина Тънмазова и Силвия Петкова. Конгресът е председателстван от Марешки, решенията са приети с абсолютно мнозинство, подписали са се всички делегати.
Приложен е още протокол за определяне на зам.-председатели на партийната контролна комисия - на 31 май 2006 г. за нейни членове са избрани Дилбер Вейсалова и Цветелина Тънмазова.
С решение от 27 октомври 2006 г. СГС отказва да впише промените. Съдът посочва, че не е представен протокол от заседанието на НИС, от който да е видна нормата на представителство, начина на свикване на конгреса и дневния ред, както и протокол от мандатната комисия, от които да е видно спазена ли е нормата на представителство, съответно редовен ли е извънредният конгрес и може ли да взима решения.
„Липсват доказателства съгласно чл. 15, ал. 3, т. 4, 5, 6 и 8 от ЗЗП, от които да е видно какъв е членският състав на партията", пише в мотивите за решението. „Представеният устав не дава основание на съда да приеме, че е устройствен акт на партия със сериозни политически амбиции", пише още там. Съдът посочва също, че е нарушена разпоредбата представителните органи на партията да бъдат и членове на партийната контролна комисия.
Решението е оспорено от адвокатите на Марешки на 20 декември 2007 г. пред Върховния касационен съд, където е образувано дело номер 533 от 2007 г. В жалбата, подписана от Марешки, е посочено, че „новият устав по същество не се различава от стария".
На 21 януари 2008 г. тричленен състав на ВКС с председател Никола Хитров и членове Емил Марков и Емилия Василева два ход на делото. На заседанието прокурор Раева посочва, че счита жалбата за неоснователна.
С решение от 25 февруари 2008 г. съдът отхвърля жалбата като неоснователна. Въпреки че отхвърлят някои от мотивите на СГС, съдиите смятат, че решението на колегата им по-долната инстанция „в основата си е правилно" , защото в устава на партията липсват правила относно представителството. В мотивите е посочено, че щом НИС избира делегатите за конгреса, те може да са произволен брой, а не спрямо текущия брой на членовете.
Това решение е последният документ във фирменото дело на първата партия на Марешки.
Междувременно до Софийския градски съд е подадена молба от Гергана Желязкова Славова - председател, и Васил Йорданов Ямболов и Румен Владимиров Петков - зам.-председатели, за регистриране на партия „Либерален алианс". В протокол от учредителното събрание, проведено на 15 юли 2007 г., пише, че председател на събранието е бил Николай Наков Наков.
С решение от 24 август 2007 г. съдия Севдалина Червенкова вписва партията, като прокурор Нели Христозова изразява становище „за" вписването.
„От представения списък на учредителите на политическа партия и съответния брой декларации съдът прави извода, че лицата, взели това решение (за учредяване на партия „Либерален алианс" - б.р.), са пълнолетни български граждани и имат избирателни права, с което е изпълнена разпоредбата на чл. 11 от ЗЗП", мотивира се съдът.
С протокол от извънреден конгрес, проведен на 23 април 2012 г. с участието на 17 делегати, на 3 октомври 2012 г. Марешки подава заявление да бъде вписан като избран за председател. С решение от 22 ноември 2012 г. съдия Нели Алексиева приема заявлението, като прокурор Димитър Ангелов изразява становище „за".
В обобщение - днешната партия ВОЛЯ е създадена още преди съдът да остави извън закона първата партия на Марешки. При това е създадена от същите хора, посочени в документите, с които първата все още яростно защитава правото си на съществуване в съда - Дилбер Вейсалова, Цветелина Тънмазова, Светлана Марешка, Николай Наков, Гергана Славова (Стефанова), Веска Марешка, Нина Марешка, Васил Ямболов. Всеки от тях собственоръчно е попълнил и подписал декларация, че не членува в друга партия, увери се „Труд".
Учредители и на двете партии със сигурност са още едни и същи хора. "Труд" не намира за нужно да ги изброява, нека прокуратурата и съдът си свършат работата.
Метачка намери 2 000 евро и ги предаде в полицията. Стефка Тодорова, служител по чистотата в Поморие, намерила 2 000 евро и ги предала веднага в полицията. Жената повече от 20 години мете улиците в града. Във вторник сутринта, тя чистела района около Стария руски квартал, разказаха нейни колеги. Той се намира зад общината, в центъра на Поморие. Там живеят едни от първите руски заселници в морския град.
В кофите за смет, докато изхвърляла боклук, Стефка забелязала отворена кутия, а вътре в плик имало нещо оставено. Проверила и видяла, че има голяма сума пари. веднага се обадила на шефа си- Трухчо Трухчев и двамата отишли в полицията.
Стефка е майка на две дъщери, което вече са семейни. Коренячка поморийка е, отлричавала се с честния си характер, още преди тази случка, разказаха нейни колеги.
Скокът на газа повлича цените. Скок на газа с 30% ще повлече нагоре цените на всички стоки. Бизнесът е в шок от решението на работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ за близо 30-процентно поскъпване на синьото гориво от 1 април. "Това е лудост. Скокът на газа ще се отрази и на цената на ел. енергията, и на всяко производство. Няма да има българин, който да не го усети по джоба си", коментира Марияна Кукушева, шеф на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Според нея КЕВР взема лошо решение, което ще остане в историята.
"Това са хора, които не са платили и една работна заплата, затова не знаят за какво става въпрос. Бизнесът не може да променя внезапно цените на стоките, за които има дългосрочни договори. А и те трябва да бъдат конкурентни, ако се изнасят. При регулиран пазар на енергийните суровини е недопустимо повишение дори с двуцифрено число, а сега ни готвят цели 30% скок, каза още Кукушева.
Ако природният газ скочи с близо 30%, повишението при парното ще е с около 20%, посочи председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев. При положение, че разходите за природен газ в топлофикационните дружества са от порядъка на 60-70% от общите разходи, това означава поне с 18-20 на сто промяна нагоре на цените на топлинната енергия и съответно на комбинираната електрическа. Това ще доведе и до поскъпване на тока, допълни председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, предаде БНР.
"Цената на електроенергията, която ще се произвежда от топлофикациите, влиза в таксата "задължение към обществото", която също се очаква да се повиши. Това ще окаже влияние върху крайната цена за потребителите, дори и тези, които не ползват услугите на "Топлофикация", заяви той. Както "Стандарт" написа, КЕВР предлага природният газ да поскъпне с 27,28% от април. Това е записано в доклад на ведомството, който ще бъде обсъждан публично два дни след изборите - на 28 март.
Това е второ увеличение на цената на газа от началото на годината. От януари горивото, което е основен ресурс на топлофикациите, поскъпна с 5%. Тогава не беше изменена цената на парното и топлата вода, въпреки че имаше основание. Най-вероятно обаче новото увеличение ще доведе до поскъпване на отоплението за битови нужди.
За предложения скок от КЕВР са взели предвид цените на алтернативните горива, доставките, курса долар-лев и състоянието на "Булгаргаз". В момента държавното дружество има дългосрочни задължения в размер на 24,7 млн. лева, краткосрочни от 57,7 млн. лева. Компанията дължи и данъци в размер на 26,9 млн. лева. През второто тримесечие на годината от "Булгаргаз" са заявили и по-малко с 10% природен газ на основния си доставчик - руската "Газпром Експорт".
Сериозни субсидии за фермерите до Великден. Фермерите ще получат сериозни субсидии до Великден. Тази седмица 109 млн. лв. ще бъдат разпределени между 62 000 стопани по Схемата за преразпределително плащане. През следващата седмица ще бъдат изплатени 80 млн. лв. като обвързана подкрепа на плодове, зеленчуци и оранжерийна продукция. Преди Великден, до 13 април, ще бъдат изплатени и субсидиите на животновъдите по мярка 214 "Агроекологични плащания" от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 за местни породи, пасторализъм и малка част от пчеларство. Това заяви изпълнителният директор на ДФ "Земеделие" (ДФЗ) Живко Живков в понеделник по време на заседание на работна група, в която участват представители на браншови организации на животновъди и биологични производители. На срещата стана ясно, че на 6 февруари сегашният министър проф. д-р Христо Бозуков е поискал доклад от тогавашния изпълнителен директор на ДФЗ Румен Порожанов за индикативния график на директните плащания. Докладът е бил представен на 10 март и според него плащанията по трите мерки е трябвало да стартират поетапно от началото на април. Но с изричната уговорка, че срокът не може да бъде гарантиран, защото е имало отворена кореспонденция със земеделското министерство. След направената бърза организация е определен новият график на плащанията.
По време на работната среща в понеделник бяха обсъдени и възможности за допускане на нови кандидати за подпомагане по мярка 10 "Агроекология и климат" на ПРСР. И по-точно за животновъди, които отглеждат редки местни породи и за поддържане на постоянно затревени площи в земи с висока природна стойност (ВПС), които имат изтичащ ангажимент по мярка 214 от ПРСР 2007-2013. За традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) ще бъдат допускани всички желаещи. Това може да стане в рамките на остатъчния наличен бюджет в мярка 10 от около 14 млн. евро. До 20-21 април пък 90 млн. лв. ще бъдат дадени на тютюнопроизводителите, каза изпълнителният директор на ДФЗ Живко Живков.
Децата престъпници с джобни от държавата. Държавата ще дава джобни пари на деца, които са осъдени за различни престъпления и са настанени в интернати. Това предвижда законопроект, който ще бъде внесен още първите дни, след като се сформира ново правителство след изборите. Той е изготвен от група експерти, които работят по него от 2015 година. Една от точките предвижда парите за социални помощи, които прибират родителите, да отиват при деца, ако те са настанени в специализирана институция заради някакво провинения. Според точната статистика това са 240 младежи, разпредели в шестте интерната в страната.
Сумите, които те ще получават като джобни, пък са по 35 лева на месец.
„С тези пари те ще могат да си купуват дребни неща, че дори и цигари, ако щете. Тъй като много от тях пушат. По-добре да дадат пари от социалните помощи, отколкото да разбият някой магазин", обясни пред „Монитор" един от изготвилите законопроекта Вергиния Мичева-Русева, която е и бивш зам.-министър на правосъдието. По думите й за текстовете в новия закон са ползвани примери от Южна Африка, Черна гора и Грузия. Тя призна, че у нас законодателството не е променяно с десетилетия.
Децата в България се съдят по закони от 1952 година, което е престъпление спрямо тях. За сметка на други закони в страната този почти не е променян през годините. Тя направи и друга зловеща констатация.
„Децата, настанени в шестте специализирани институции от затворен тип в страната, живеят по-зле от затворниците в момента", каза Русева. При положение че за всяко едно хлапе годишно държавата отпуска по 11 хил. лева.
„Защото не е без значение и финансовото измерение на тази система. Издръжката на дете в СПИ и ВУИ е малко над 11 хил. лева годишно. От тези пари се заплащат заплатите на преподавателите, възпитателите и персонала на двата вида затворени институции, отоплението, храната, транспортът, лечението, учебните пособия, дрехите на децата и всички други разходи", обясни още Русева. Според други експерти обаче голяма част от средствата изобщо не стигали до децата и в крайна сметка те са лошо облечени и дори понякога нямало пари дори да им се купи сапун, за да се изкъпят. Липсвала им и тоалетна хартия.
Поради тези лишения те били принудени дори да проституират. Както „Монитор" писа, в министерство на образованието бяха получени сигнали, че деца от интерната „Христо Ботев" в Драгоданово правели секс с пенсионери за по пет лева. В заведението имаше дори и проверка от Инспектората към МОН.
Друга промяна е свързана именно с правомощията на образователното министерство. Според експерти те са абдикирали от грижата и контрола над тези деца, тъй като това не били учебни заведения. Поради тази причина била изявена готовност от правосъдното министерство те да поемат грижите за хлапетата, уличени в престъпления и настанени в изправителните домове.
„По стандарт децата до 14-годишна възраст са ангажимент на социалната система, тъй като дори и извършили престъпно деяние, то е в резултат на рисковата среда, в която живеят и се развиват, и поради това следва да се третират като деца в риск, а и са наказателно неотговорни и в този смисъл не могат да бъдат лишавани от свобода и настанявани в затворен тип институции", разясниха експерти. Въпреки това обаче малолетните се озовавали в тези изправителни заведения от закрит тип. Именно и заради това от Службата на Върховния комисар по правата на човека на ООН посъветвали нашите институции да закрият или да преобразуват тези интернати. При последното си посещение през 2015 година представител на ООН се хванал за главата, като видял условията в един от най-добрите ни интернати в Подем.
Психиатриите пълни, 70 000 луди по улиците. Близо 70 000 с психични отклонения бродят по улиците из страната. Това е приблизителната цифра, тъй като у нас няма регистър на психично болните или някаква база данни, за да се знае със сигурност точният им брой, съобщиха психиатри.
Психиатриите в момента са препълнени, тъй като през пролетта и есента се обостря състоянието на хората с такъв тип проблеми, установи репортерска проверка на „Монитор".
Почти всички легла в Курило са заети. От общо 130 свободни легла към момента са заети 70. Капацитетът временно е намален, тъй като в психиатричната болница в момента се прави ремонт, обясни директорката д-р Цветеслава Гълъбова.
Повечето места в психиатрията в Карлуково също са заети.
Промяната на времето действително оказва влияние на хората с психични проблеми.
През пролетта те се нуждаят от наблюдение, тъй като смяната на сезоните, атмосферното налягане и редица други природни фактори влияят на чувствителността им, поясни д-р Гълъбова и допълни, че ако в такъв критичен момент на човека не бъде оказана квалифицирана медицинска помощ, не е ясно какво може да се случи.
Ако той няма близки, които да следят дали си пие хапчетата и да го заведат на доктор при отклонение в поведението му, не е ясно в кой момент той може да прояви агресия към себе си или към околните.
Подобри ли се обаче състоянието на пациента, психиатриите бързат да го изпишат,
за да освободят места за други новопостъпващи. Проблемът обаче е, че след като вратата на болницата се затвори зад гърба му, лекарите не знаят какво се случва с него, те буквално губят връзка с него, тъй като в момента няма единен регистър. В същото време в повечето градове няма психиатрични диспансери и дневни центрове, където специалисти да следят състоянието на хората с психични проблеми. Такива здравни заведения няма още в областите Видин, Силистра, Монтана, Благоевград, Кърджали, Ямбол и Сливен.
52 845 човека с психични отклонения са били хоспитализирани само за една година. Това представлява 2,3% от общия брой на приетите за лечение в болница в страната, показват данни на Националния център за опазване на общественото здраве и анализи за 2015 г., от когато са последните цифри. Най-много са лицата между 18 и 65 години - 44 497. Следва възрастовата група на малолетните и непълнолетните, до 18 години - 2672. Най-малко са лицата над 65-годишна възраст - 5676.
Същевременно 40% от стационарно лекуваните пациенти са болни от шизофрения и шизотипно разстройство, следват тези с афективни психози, тревожни разстройства и синдром на алкохолна зависимост.
Първичните хоспитализации са най-малко при болните с афективни психози (10%), следвани от шизофрения (12,6%) и от пациентите с депресивни разстройства (18%).
Около 11 на сто са хоспитализираните пациенти със зависимости. Голяма част от тези болни са приемани в психиатрични болници не веднъж.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |