Над 450 млн. лв. за градско развитие и туризъм. Най-голямата процедура за заемно финансиране по европейски програми бе отворена тази седмица. Общо 353.3 млн. лв. ще бъдат дадени на финансови посредници, най-вероятно банки, за да стигнат до крайни получатели в цяла България. Процедурата се движи от държавния Фонд на фондовете (ФнФ), който е дал срок до 29 декември на желаещите да участват в процедурата да заявят кандидатурите си. Заедно с ресурса, който победителите ще добавят, сумата за проекти набъбва до поне 457 млн. лв.
Парите са част от програма "Региони в растеж", но се управляват от ФнФ, които са под шапката на финансовото министерство и контролират всички пари за финансови инструменти в този период. Те ще бъдат разделени в три фонда - Южна, Северна България и София. Всеки един от тях ще има за цел да кредитира проекти за градско развитие и енергийна ефективност в 39-те най-големи града в страната, както и туристически проекти навсякъде. Кредитите ще бъдат с облекчени лихвени условия, с гратисен период до 36 месеца и със срок на погасяване до 20 години.
Това е най-големият инструмент в този период, който трябва да стимулира публично-частното партньорство и да задвижи инвестициите на общинско ниво.
Кой ще управлява парите
От документацията за поръчката, публикувана на сайта на ФнФ, става ясно, че се очаква да кандидатстват кредитни и финансови институции, регистрирани като такива в БНБ. В тази група влизат банки, лизингови дружества и др. Те ще трябва да предоставят минимум 10% собствени средства и минимум 30% частни средства (свои или комбинирани с други) и да имат опит в управлението на финансови инструменти, каквито вече имат почти всички банки в страната. Изискване е също в последните 5 години кандидатът да е раздал такъв тип кредити и лизинг в размер поне колкото е обемът на поръчката, за която кандидатства.
След подаването на първоначални оферти до 29 декември възложителят ще пресее кандидатите по допустимост и ще пристъпи към искане на допълнителни оферти и към преговори. Финансовите критерии (т.е. каква ще е комисионата) са с 20% тежест, а техническите (опит, клонова мрежа, при каква лихва ще са заемите и т.н.) - с 80%.
Заради големината на продукта, както и заради възможността за пласиране сред общини и общински дружества се очаква много банки да имат интерес към процедурата. Представител на една от големите банки в страната със солиден опит в развитието на такива продукти потвърди, че са участвали в пазарните консултации и сега изучават условията. Според него, както и според друг участник на пазара интерес ще има. Като стойност на поръчката са вписани очакваните възнаграждения за всеки от управляващите на трите фонда, които възлизат общо на над 26 млн. лв. за следващите 6 години - до 2023 г.
Продуктът е подобен на вече действащите два фонда за градско развитие, които бяха създадени с общо над 160 млн. лв. през миналия период по JESSICA и които се управляват съответно от държавния фонд ФЛАГ и от Societe Generale Експресбанк. Те вече започнаха да връщат рециклирани средства, които ще инвестират наново. Наскоро ФнФ пое надзора и над тези фондове.
За какво ще се ползват
Този път зоната на действие се разширява до 39-те основни града, които бяха избрани в "Региони в растеж" като допустими за финансиране. Преди по JESSICA се финансираха само София и седемте най-големи града.
Сега ще могат да кандидатстват проекти за подобряване на градската среда, транспорта, спортна и културна инфраструктура, както и всичко, което бъде преценено за допустимо в социален и икономически контекст за съответното населено място. Ще могат да се финансират и проекти за саниране на еднофамилни сгради. Извън тези 39 града може да кандидатстват всички останали с проекти, свързани с развитието на туризма и културното наследство на територията на страната.
Допустими ще са инвестиционни кредити, оборотни кредити, свързани с инвестиционните, финансов лизинг и кредити за физически лица. Максималният размер на проектите по градско развитие ще е 20 млн. евро, а по туристически проекти - 5 млн. евро. Всеки кандидат ще трябва да има собствено участие от поне 15%, като ако проектът е особено важен за индикаторите на програмата, това участие може да падне до 5%. Лихвата се очаква да е поне наполовина на пазарната, ако се съди по досегашния опит, но това ще зависи от всеки проект поотделно.
Основната разлика с предишния период е в процедурата по обществени поръчки, която този път ще определя избора. JESSICA беше разпределена по правилата на Европейския инвестиционен фонд, което позволяваше повече гъвкавост. Един от сигурните кандидати за мениджъри изрази опасение за сроковете. "При сегашните условия най-вероятният срок за стартиране на фондовете при максимално изчистени и бързи процедури е средата на другата година - май - юни. В условията е заложено, че до края на 2018 г. трябва да си раздал до 5% от парите и да има реални строителни или други работи по проекти", констатира източникът.
Интересно ще е да се види какви проекти ще могат да получат финансиране по тези фондове. Досега кандидатите варираха от кина "Арена" (които получиха финансиране в Плевен и Варна), бензиностанции на "Сакса" (също с одобрен проект в Русе) до частни училища като "Св. Георги" в София и множество проекти за обновяване на болници. Сега обаче частна образователна инфраструктура и всякаква здравна такава са изключени от допустимостта. Тъй като целите на програмата са насочени към общините, е логично общински дружества да се възползват от нея, както и самите общини. Това обаче също ще е сложно. Общините имат прагове за задълженията си, а много от тях имат вече разчети какви задължения ще поемат за изпълнение на собствените си инвестиционни програми с еврофондове. Основната надежда е парите да мобилизират частен интерес към партньорство с публични институции, било то като реконструкция и възобновяване на сгради, транспортни проекти или спортна инфраструктура.
Срокът за подаване на оферти за ТБ "Виктория" е до края на октомври. До края на октомври е срокът за подаване на окончателните оферти за покупката на ТБ "Виктория". След подаване на офертите в кратки срокове ще се изберат един или няколко кандидат-купувача - очаква се до около седмица. Това означава, че в началото на ноември би трябвало да има избор. Той ще се направи от синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ), която е собственик на малката и на практика неработеща банка. След това избраният потенциален купувач - един или повече, трябва да бъдат обследвани от БНБ и централната банка да даде или да не даде разрешение за покупка. Ако и този път не се стигне до сделка, другият вариант, който изглежда логичен след няколко неуспешни опита за продажба, е ликвидация.
На финала
Към момента все още продължава дю дилиджънсът във "Виктория". По информация на "Капитал" Българо-американската кредитна банка (БАКБ) на Цветелина Бориславова е приключила правния и финансов анализ и ще подаде оферта. Другите два кандидата, които влязоха на проверка в банката, са "Вабо интернал" на Васил Божков и Инвестбанк на Петя Славова. Очакванията са, че при този опит за продажба битката ще бъде за това кой ще даде по-добра цена. Освен 100% от капитала на "Виктория" синдиците продават отделно и нейния депозит в КТБ - около 85 млн. лв. Това означава, че цената ще трябва да отразява и двете. Собственият капитал на банката е 34.2 млн. лв. към 30 юни 2017 г.
Търси се добра комбинация
Синдиците имат интерес от добра цена, на която да продадат банката. Одобрение за сделката обаче дава БНБ, а шансовете за комбинация от достатъчно висока цена и разрешение от БНБ не са големи. БАКБ вече веднъж подаде оферта, като още тогава беше заявено, че намерението е сливане на двете банки. Преди дю дилиджънса Петя Славова, собственик на Инвестбанк, заяви пред "Капитал", че намерението при евентуална покупка на "Виктория" е вливането й в Инвестбанк и консолидация на двете банки, като целта е да се увеличи кредитният портфейл.
Банката на Славова също беше кандидат при продължилата над година продажба номер 1 на "Виктория", но не бе допусната до фазата на подаване на оферти. По думите на Славова преди два месеца в предишната процедура мениджмънтът е взел решение да оттегли участието на банката след подаването на писмо за заявяване на интерес поради други бизнес планове пред Инвестбанк към онзи момент.
Що се отнася до интереса и евентуална окончателна оферта от "Вабо интернал" на Васил Божков, досега надзорът на БНБ отчетливо следва стратегия да не допуска местни бизнесмени до банков лиценз. Така че офертата на "Вабо интернал" трудно би преминала цедката, без БНБ да направи завой в правилата си, който ще й коства много репутационни щети.
До подаване на необвързващи оферти с ориентировъчна цена преди два месеца бяха допуснати и четирите кандидата, заявили интерес - освен трите, които правят дю дилиджънс, четвъртият беше консорциум от три австрийски компании Kerbler Holding GmbH, Imfarr Beteiligungs GmbH и Green Finance GmbH. Той обаче не продължи участието си. Едната от компаниите - Kerbler Holding, при предишния опит се яви заедно с местния застраховател "Лев инс", свързан с Алексей Петров, и не бе допусната до финала.
Пак дъжд, пак жертви, властите - пак невинни. Трима загинали, седем скъсани язовирни стени, стотици наводнени къщи, прелели реки и езера, селища с прекъснат ток и мощна вълна, от която хората са принудени да се спасяват сами. Това е печалната равносметка от поредното водно бедствие в България. Апокалипсисът настана в нощта срещу сряда в Бургаска област, където падналите валежи за 12 дни достигнаха 160 л/кв. м. Част от спасените хора са в тежко състояние, затова е възможно размерите на трагедията да се окажат по-големи. Бедствието отново показа липсата на превенция от страна на българските власти. Сигналите от граждани за неподдържани съоръжения и непочистени шахти са стотици, но мерки, както е видно от последствията, не са били взети.
Жертвите са две жени и един мъж от селата Черни връх, Полски извор и Ливада, община Камено. Почина и още една жена, но е била болна и не е ясно дали конкретната причина за смъртта е бедствието. Бургаският сайт "Флагман" описа истински ужас в село Ливада - разлялата се местна река е пълна с трупове на удавени животни, дворовете и домовете на хората са заринати с тиня. В една такава къща издъхва 87-годишната баба Иванка. Жената се опитала да избяга от двуметровата вълна, но силите й свършили на прага на стаята. Нейният внук намерил тялото й сутринта. По сходен начин смъртта е застигнала и 80-годишната Донка от село Равнец - тръгнала да бяга, съседите й опитали да помогнат, но не успели сред бързо прииждащата вълна.
"На телефон 112 са постъпили 77 сигнала за бедстващи хора, поискали евакуация", съобщи бургаската областна управа. Вълната обаче е затруднявала достъпа на пожарната. Към бургаските спасители се присъединиха и варненски. "Това, което видях на терен от направената организация, смятам, че нашата намеса не е необходима допълнително освен тази, която нашите колеги от Бургас получиха от специализираните оперативни дейности от Варна. Мисля, че това, което видях като организация, е на добро ниво. Прави се каквото е възможно", похвали екипите директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов, цитиран от "Фокус".
Както обикновено властите не откриха вина у себе си, а обясниха трагедията с природата. Спешна проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) установи, че скъсаните 7 стени касаят микроязовири, които не са включени в списъка на потенциално опасните обекти и не могат да създадат приливна вълна. "Всички те са под 50 000 куб. м, с изключение на яз. "Чотората", който е с обем от 100 000 куб. м. На територията на община Камено преливат язовирите "Чанаджик" 3 и 4, "Овощна градина", "Кокичина могила" и "Санър дере". Всички те са собственост на местната власт (община Камено се управлява от ГЕРБ - б.р.). Важно е да се отбележи, че под тези язовири няма населени места и водният отток от тях не е причина за човешките жертви. През нощта преливане е имало и на язовир "Чотората". Водата от язовири "Чанаджик" 3 и 4 се е вляла в язовир "Чотората" около 2:00 часа през нощта, който е бил с отворен основен изпускател, но приливната вълна е носела почва и растителност, които са го запушили. Това е довело до рязко повишаване на неговото ниво и преливане през язовирната стена, а водата се е оттекла към Русокастренска река", съобщиха от Министерството на икономиката. По техни данни язовир "Чотората" е собственост на "ДИЕМ" ЕООД. "Най-вероятната причина за преливането на водоемите са падналите валежи през последното денонощие, които са в пъти над прогнозираните, като са били отчетени около 200 л на кв. м", казаха още от министерството. Оттам рапортуваха, че язовирите са проверени за последно миналата седмица и не са констатирани проблеми.
Практиката сочи обаче, че първоначалните обяснения на властите, че не язовирите са виновни, често се пропукват. Така например две седмици след бедствието в Мизия през 2014 г., в което загинаха двама души, общинската управа потвърди съмненията на хората. "Причината са всички язовири в Борованската каскада, в които нивото на водата е било много високо. При някои има скъсани стени, но не само това е причината, а цялата каскада от язовири, които са били компрометирани", заяви тогава зам.-кметът на Мизия Николай Нековски. В Цар Калоян, където през 2007 г. загинаха осем души, също имаше проблем с язовирите. Не е тайна, че общото състояние на язовирите у нас сега е рисково. През зимата проверка на ДАМТН откри 205 опасни водоема, като месец по-късно само пет оператора изпълниха предписанията. Шефът на дирекция "Язовири" в агенцията Йордан Кюмюрджиев окачестви тогава като "наистина зле" 30 водоема.
Бургаската полиция образува досъдебни производства за жертвите. Премиерът Бойко Борисов прати в региона трима министри - на вътрешните работи Валентин Радев, на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и на околната среда и водите Нено Димов. Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък използва ситуацията, за да атакува ГЕРБ. "Повдигаме въпроса за наводненията още от Мизия. За тези години нищо не се направи. Искахме единен орган за следене на язовирите, имахме информация за проблемни места, където не се взимат мерки. Проверете как се разпределят парите за бедствия и аварии от правителствата на Бойко Борисов. Ще излезе интересна информация", заяви тя.
Черна статистика
През последните 10 години в различни по вид водни бедствия у нас загинаха над 40 души. Най-много жертви взеха трагедиите във варненския квартал "Аспарухово" и хасковското село Бисер. Делото за трагедията в Бисер още се точи, а обвинение получи само един човек - бившият областен управител Ирена Узунова. Наводнението в "Аспарухово" беше отдадено на "природен феномен". А за Мизия експертите на БАН обявиха, че виновен е валеж, невиждан за "хиляди и дори милион години".
От мястото на събитието
"Причината е наводнението - пълнят се къщи, от тротоара, нагоре по къщите е била 1.6 метра водата, представете си каква вода е текла през селото, все едно че река Дунав минава. Сега вече водата се изтече, има много наводнени къщи, пълни с батак, тиня, хора се мъчат да почистват. Каквото имаха техника... Всичко е обърнато с главата нагоре", каза кметът на село Ливада Антон Радев.
"Росатом" може да финансира АЕЦ "Белене". Руската компания "Росатом" е открита за възможността да участва във финансирането на АЕЦ "Белене", ако проектът бъде възобновен. Това обяви вчера Вадим Титов, който е директор на "Росатом Международна мрежа" за Централна Европа. Той участва в конференция, посветена на атомната енергия у нас.
Новината всъщност вече бе загатната от българските управляващи, макар да липсваха подробности. В началото на месеца премиерът Бойко Борисов и енергийният министър Теменужка Петкова се срещнаха с представители на "Росатом". По-късно Петкова коментира, че не е изключена възможността руската компания да бъде поканена като инвеститор във Втора атомна. Преди това обаче трябвало да стане ясно дали България има нужда от нови ядрени мощности, като за целта екип от БАН разработва доклад, който скоро ще бъде представен. По неофициална информация в него учените застъпват тезата, че страната ни се нуждае от нова централа.
"Росатом" има различни договори с българската страна, свързани с АЕЦ "Козлодуй" - като доставка на гориво и работата по удължаване на живота на 5-и и 6-и блок", подчерта Вадим Титов, цитиран от БНР. "Очакваме от българското правителство скоро да вземе решение за съдбата на АЕЦ "Белене". "Росатом" използва различни варианти за изграждане на ядрени блокове по свои технологии според нуждите на държавите, с които работи", заяви Титов.
Той подчерта, че руската компания би участвала и в проекта "Белене", като се вземат предвид "настоящите отлични отношения". Според Титов атомната енергия има много добро бъдеще.
Ако искате да развивате зелени централи без атомна енергия и да увеличите драматично броя на възобновяемите източници, това не би означавало по-голяма ефективност, но би означавало много допълнителни разходи за потребителите, изтъкна Вадим Титов. Все пак зелените централи не бива да бъдат изключвани от енергийния микс. "Делът на възобновяемите източници - вятърни и слънчеви, не трябва да надвишава 40%, защото в противен случай не може да се гарантира устойчивост на енергийната система", каза още Вадим Титов, като се позова на доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Борисов иска завод за корейски електроколи. Корея е водеща в автомобилостроенето, предстои бум в развитие на електроавтомобилите. България е изключително място това да се развие в един голям завод. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си с премиера на Република Корея Ли Нак-Йон.
Двете страни ще си сътрудничим в сферите на енергетиката, инфраструктурата, технологиите, производството на коли. Когато се прибера, ще подготвим посещение на г-н Борисов в Корея, каза от своя страна и корейскит премиер Ли Нак-Йон. Двамата премиери заявиха, че очакват бъдещи съвместни проекти с гиганти като Хюндай и Самсунг, което е пряко свързано с геополитическата роля на страната ни като врата към европейския пазар за Южна Корея. Те изразиха подкрепа на идеята за изграждане на завод за електроавтомобили у нас.
България в миналото има доста печални опити за сътрудничество с Южна Корея, надявам се днес да поставим едно ново начало, коментира още премиерът Борисов. И допълни: "То, както любезно отбеляза колегата, има смисъл, ако подпишем големи договори". Българският премиер подчерта и възможността България и Република Корея да си сътрудничат в сферата на ИТ технологиите. „С желанието си и това, което предоставя България като възможност - стабилност, стабилна банкова система, ниски данъци, квалифицирана работна ръка, стабилен лев, мисля че можем да направим доста неща за едно продължително сътрудничество между двете държави", допълни Бойко Борисов.
„Надявам се регионът, от който идват, да се успокои. Цял свят се тревожи. На Европейския съвет имаше такава тема", коментира премиерът Борисов. Относно председателството на България на Съвета на ЕС и какъв е планът на страната ни, свързан с проблемите в Северна Корея, Бойко Борисов обясни, че само преди няколко дни в Брюксел е имало заседание на Европейски съвет. „Беше сложена темата Северна Корея за разглеждане. Всички ние сме осъдили поведението на севернокорейския лидер, особено с опитите им с тези балистични ракети, които продължават и тревожат целия регион. Това на коя страна сме в случая е видно", изтъкна Бойко Борисов.
„Благодаря за гостоприемството. Около 2 часа разговаряхме на „4 очи", с нашата делегация споделихме уменията си в различни сфери и искреното си мнение", каза премиерът Ли Нак-Йон. И допълни: "Благодаря на българското правителство, което подкрепя политиката ни срещу севернокорейските ядрени опити с балистични ракети".
Правят добро вино от реколта 2017 без повишаване на цената. Гроздето от реколта 2017 е на изключително високо ниво, казва директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) Красимир Коев.
Гроздоберът не е приключил и доста количества от местни сортове като Мавруд, Рубин и Широка мелнишка не са прибрани. Има неприбрано грозде и от по-късните сортове като Каберне и Мерло. Според Коев до момента са прибрани 80% от гроздето.
„Като качество реколтата от тази година може би за последните 30 години е в топ 5 на най-добрите реколти. Тази година грозде има достатъчно, но не е с толкова налети гроздове и натрупан сок, което се дължи на засушаването в пролетно-летния сезон. В началото на кампанията по прибиране пък паднаха доста дъждове. Това малко ще намали количеството, но като качество е на изключително високо ниво", казва Коев. Прогнозите му са за висококачествено вино без скок в цената.
Продължава износът на грозде освен за Румъния и за Италия, която е голям потребител на българско грозде от сорта Мускат Отонел. Тази година Франция, Италия, Испания и Португалия имат драстичен спад в реколтата след пожари и наводнения.
81 опасни микроязовира ни дебнат в пороите. 81 опасни микроязовира ни дебнат в пороите. Това сочат данните от направените проверки от началото на годината от екипи на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) на близо 3000 изкуствени водоема в страната.
От агенцията отчитат направени 1506 самостоятелни инспекции, а останалите над 1400 са били съвместни с Областните комисии по региони и с други институции.
На въпросните опасни 81 водоема е установено нарушение на технологичната и конструктивна сигурност на язовирните стени и съоръженията към тях и са дадени предписания за контролирано изпразване. Най-много такива язовири има в областите Благоевград, Монтана, Бургас и Хасково. Отделно има подадени 33 заявления за извеждане от експлоатация или ликвидация на язовирни стени и съоръженията към тях и предстои процедура по извеждането им, при спазване на действащата нормативна уредба.
В резултат на инспекциите са издадени 1582 предписания за проблеми с техническата документация на водоемите и 2053 за осъществяване на безопасна техническа експлоатация. Сред най-честите нарушения са неработещи механизми на основните изпускатели, нарушения по преливниците, наличие на храстовидна растителност по съоръженията и/или по откосите на язовирните стени, което води до рискове за устойчивостта на насипите и съоръженията. От ДАМТН уточняват, че големият брой на предписанията се дължи на това, че за всеки детайл се дава отделно предписание.
Освен занемарената поддръжка, проблем е и липсата на достатъчно достатъчно подготвен персонал, който следи на място за състоянието на по-малките язовири и нивата на водата в тях. От метрологията уверяват, че проблемът може да бъде преодолян съвместно с висшите учебни заведения. Според ДАМТН проблемът можел частично да бъде преодолян с приемане на промените в Закона за водите и подзаконовата нормативна уредба, които разработихме. С тях се предлага да се въведе категоризация на язовирите в зависимост от обема и височината на стената, като по този начин ще се освободи административен капацитет за много по-засилен контрол на по-проблемните и тези със сериозни обеми и ще отпаднат част от изискванията за малките водоеми.
Всеки втори пиян кара на шише ракия. Всеки втори пиян шофьор, който е бил заловен от КАТ от началото на годината, е карал на шише ракия или еквивалента му на друг изпит алкохол. Това показват данните на Пътна полиция, представени от директора й комисар Бойко Рановски. Според цифрите до 30 септември са били спипани близо 10 хил. шофьори, които са карали пияни. Половината от тях са имали концентрация на алкохол доста над 1,2 промила и са отишли на съд. Медици от Спешна помощ коментираха, че показателите подсказват, че тези водачи са глътнали около бутилка концентрат, преди да седнат зад волана.
Всеки заловен от тях, дори и с по-малка концентрация, се е разделил с книжката си и с номера на колата си. Или по-точно 11 413 водачи са се оказали с автомобил на трупчета. 766 от тях са санкционирани заради каране след употреба на дрога.
Не е завидна и бройката на автоматично дерегистрираните коли заради забавяне в плащането на задължителната застраховка „Гражданска отговорност". След последните промени в застрахователния кодекс и в Закона за движение по пътищата стана възможно дори без проверка на пътя тези коли да бъдат сваляни от отчет. Така от началото на годината от регистрите на КАТ са отписани 865 556 автомобила.
Едва 72 923 обаче са възстановили валидността на талоните си, като са заплатили доброволно „Гражданска отговорност". Спрените на пътя за липса на задължителната застраховка пък са били 14 716, обясни комисар Рановски. Всички те са се сдобили с актове и наказателни постановления, а водачите им са се разделили с книжките до представянето на валидна полица пред органите на Пътна полиция.
По време на организиран семинар стана ясно и друга стряскаща статистика. Всеки трети, който е пострадал при катастрофа, остава трайно инвалид за целия си живот. Това са общо 3 хил. души от началото на годината. Те са част от черната статистика на КАТ за тежко пострадали, които са общо 9 хил.
Това породи и дискусията дали пътната инфраструктура трябва да бъде подобрена. Оказва се, че в страната има множество шосета с обратен вираж, неправилно поставени знаци, както и опасни участъци, които ще бъдат обследвани от Пътна полиция. Данните ще бъдат предоставени на Агенция „Пътна инфраструктура", за да бъдат взети мерки за отстраняването на проблеми.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |