НЗОК планира рекорден ръст в парите за болници и лекарства. Двойно по-голям ще е ръстът в бюджета на здравната каса за 2018 г. в сравнение с предните години и традиционно ще отиде за болници и лекарства - перата с най-големи преразходи и съмнителен контрол при разходването на средствата. Парите на НЗОК догодина ще скочат с 407 милиона лева, като общо бюджетът ще е над 3.8 милиарда лева, стана ясно след заседание на надзорния съвет на касата. В последните години най-голямото увеличение на бюджета беше за тази - с под 250 млн. лв.
Най-голям ще е ръстът за болнична помощ, за която за 2018 г. са предвидени 1.802 млрд. лева, обяви новоназначеният говорител на надзорния съвет Мария Петкова. За тази година за болници в бюджета имаше 1.457 млрд. лв. Не се съобщава да са набелязани мерки за повече контрол и промяна в модела - касата спуска бюджети на всяка болница, не отказва договори на новопоявилите се и продължава да финансира всяка структура, която си е набавила нужните кадри и апаратура. Наскоро в съда бе отменена и здравната карта, която поне малко ограничаваше появата на нови болници, и докато не бъде публикувана нова, МЗ няма да може да отказва и нови разрешителни за дейност. Единствената очаквана промяна от повишения бюджет на касата е да скочат цените на някои клинични пътеки. Ще се направи и пореден опит да се калкулира цената на труда на лекарите в тях.
За лекарства ще има 1.03 млрд. лева - над 200 млн. лв. повече от 2017 г. Въпреки постоянните съмнения и закани за тематични проверки за прекалено изписване на най-скъпите медикаменти и странни разминавания при плащанията за онкотерапия в различните болници и там промени не са обявени и НЗОК ще продължи да покрива растящите разходи.
За сметка на това за първична извънболнична помощ ще има 200.2 млн. лв., което е ръст с едва 200 000 лв. спрямо тази година, и противоречи на препоръките на Световната банка до 2020 г. парите за личните лекари да скочат двойно. Сумата е далеч и от поисканите от самите джипита 25 млн. лв. в повече. Средствата за дентална помощ се увеличават с 9 млн. лв. на общо 156 млн., а целта беше все пак да има безплатни протези за възрастните хора, които бяха обещани за 2017 г.
Реално ръстът по перата е за близо 600 млн. лв., но това се дължи на промени в резерва. От касата смятат да предложат промяна в закона за бюджета за 2018 г., с която парите, отделяни като резерв, да паднат от 10 на 3% от общия бюджет на касата. Останалите пари ще бъдат включени в различните пера на бюджета, вместо да се разпределят през годината от надзорния съвет - основно за лекарства. Затова и сега увеличението по перата е повече от общия ръст на бюджета.
Толкова голямо увеличение на бюджета ще е възможно заради леко повишената сума, която държавата плаща за хората, които тя осигурява, и която по закон от две години расте ежегодно. Освен това традиционно в бюджета на касата се залага по-ниско изпълнение на събираемостта от здравни вноски - за да може в края на годината да се компенсират дефицити с преизпълнение на приходите. Тоест тази година вероятно ще се заложи на по-висока събираемост.
"Ние казваме - това е реалността, в момента навсякъде по света лечението е скъпо, ние трябва да го осигурим това лечение. Не можем да върнем болния, не можем да затваряме болници, не можем да допуснем по някакъв начин заради това, че нещо не е съобразено, да се получи провал в системата. Това е договорен бюджет, но с битка", обяви управителят на НЗОК Камен Плочев. Според него при същите параметри като човешки и материален ресурс в системата тези средства ще стигнат.
Модели
"Аз наскоро имах среща с бизнесмени, собственици на големи вериги болници в Турция, и при тези срещи използвам случая да сондирам мнения. И накрая след множество въпроси от моя страна към тях последният беше: Ако си представим, че пред вашата болница чакат двама пациента с еднаква диагноза - да речем херния - единият е на 18 години, без придружаващи заболявания, другият на 98 години със 100 придружаващи заболявания, на количка с кислороден апарат. Имате едно легло. Кой от двамата ще приемете? Отговорът знаете ли какъв беше? - Тежкия случай. Защо? Защото ще получим повече пари. Докато при нас моделът е друг". Така здравният министър Николай Петров илюстрира настоящото финансиране на болниците у нас, които нямат интерес да приемат тежко болни пациенти.
България е против директивата за командироване да важи и за шофьорите. България е твърдо против промените в евродирективата за командировките зад граница да обхванат и шофьорите от международния транспорт. Това съобщи вчера социалният министър Бисер Петков по конференцията "Социалният дъмпинг и трудовата мобилност", организиран от economix.bg и Българската стопанска камара (БСК).
Приемането на поправките в директивата, които се обсъждат от години, вече влиза в решителна фаза. В България най-засегнати ще бъдат автомобилните превозвачи, тъй като шофьорите на тирове са най-многобройната група българи, работещи в чужбина.
Група западни държави начело с Франция настояват за промени, които засягат заплатите, командировъчните, осигуровките, работното време и достъпа до социални придобивки на хората, изпращани от своите фирми в други държави от ЕС. Основният аргумент е, че предприятията от Източна Европа правят "социален дъмпинг", като пращат евтина работна ръка в западните държави и така "подбиват" пазара на труда. Затова Франция и съмишлениците й настояват, ако командироването в друга страна продължава повече от 12 месеца, чужденецът да се третира като местен работник и работодателят му да плаща съответните заплата, данъци и осигуровки по местните правила.
Според страните от Източна Европа обаче промените в директивата за командированите ще навредят на конкуренцията и ще накърнят принципните права на ЕС за свободно движение между различните държави членки.
Освен това българската позиция е, че шофьорите на тирове са особена категория мобилни работници и за тях трябва да важат специални правила за командироването им. Йордан Арабаджиев, шеф на Съюза на международните превозвачи, обясни, че шофьорите не могат да бъдат третирани както строителите или IТ специалистите например, защото непрекъснато са на път и минават граници. Според него целта на предложените промени е автотранспортните компании от Централна и Източна Европа да бъдат натоварени с по-високи разходи и да бъдат изместени от западни конкуренти.
Срокове
Европарламентът ще обсъди новите текстове в директивата на пленарно заседание на 26 октомври, когато се очаква депутатите да приемат обща позиция, преди да започнат преговорите със страните членки по промените. Самите държави от ЕС трябва да определят позицията си за предстоящото на 23 октомври заседание на министрите на труда в Брюксел. След това ще започнат преговори с ЕК и евродепутатите за изчистване на спорните моменти.
Недоумение
Странно е, че Франция е най-активна по темата, при положение че най-много чужденци работят в Германия, коментира икономистът Георги Ангелов. При това командированите чужденци са само 0.9% от всички работещи в ЕС (2 млн. от общо 235 млн. заети), а източноевропейците са едва 0.4-0.5%, което е пренебрежимо нисък процент, обясни той.
Близо 290 млн. лв. ще бъдат разпределени през 2018 г. по "Конкурентоспособност". Близо 290 млн. лв. безвъзмездни средства са предвидени да бъдат разпределени сред компаниите за проекти по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" през следващата година. Това става ясно от индикативната годишна работна програма, която е отворена за обществено обсъждане до края на седмицата (20 октомври). Сумата е с около 70 млн. лв. повече, отколкото бяха заделени за тази година. Малко над половината от средствата ще бъдат предоставени за растеж на малки и средни предприятия. Останалите ще си поделят всякакви по големина компании, които искат да внедрят иновации, както и клъстери. За 2018 г. не се предвижда финансиране за енергийна ефективност.
Освен субсидиите за бизнеса както всяка година средства са планирани за държавния "София тех парк". Предвиден е ресурс и за газовия интерконектор с Гърция.
Малки и средни фирми
Първа се очаква да бъде открита най-голямата процедура за бизнеса догодина. Общо 150.6 млн. лв. (77 млн. евро) ще бъдат разпределени сред съществуващи микро-, малки и средни предприятия за подобряване на производствения капацитет. Процедурата трябва да бъде отворена през април, а документи ще се приемат до юни. Със субсидиите компаниите ще могат да придобиват материални и нематериални активи, да разработват и внедряват системи за качество, както и ИКТ системи и приложения за управление на бизнеса. В зависимост от категорията на предприятието и вида на дейността ще се покриват между 25 и 70% от разходите по проектите. Минималната помощ ще бъде 100 хил. лв., а максималната - 1 млн. лв.
Иновации
Общо 107.6 млн. лв. (55 млн. евро) са предвидени за стимулиране внедряването на иновации в компаниите. Процедурата ще бъде насочена към всякакви по размер съществуващи предприятия. Със средствата те ще могат да закупуват материални и нематериални активи за внедряване на иновацията, както и да заплащат консултантски и помощни услуги. Предвижда се с европейски средства да се финансират между 25 и 90% от разходите по проектите в зависимост от това каква категория е предприятието и каква е подпомаганата дейност. Минималната субсидия ще бъде 100 хил. лв., а максималната - 1.5 млн. лв. Очаква се процедурата да бъде открита в края на годината, а срокът за подаване на предложения да е до февруари 2019 г.
За клъстерите
Допълнителни средства са предвидени и за клъстерите, след като голяма част от кандидатите в откритата по-рано тази година процедура бяха отхвърлени заради административни несъответствия. През 2018 г. за развитието на иновационни клъстери са определени 29.9 млн. лв. (15.3 млн. евро). Ще се финансират дейности за обмен на информация и трансфер на технологии, маркетинг на клъстерите за привличане на нови членове, както и за организиране на обучения и семинари за обмен на знания. Безвъзмездното финансиране ще покрива 65% от разходите, като субсидията ще варира между 200 и 500 хил. лв. на проект. Процедурата вероятно ще бъде обявена през септември, а документи ще се подават до ноември 2018 г.
"София тех парк"
За развитие на "София тех парк" са заделени 39.6 млн. лв. (20.3 млн. евро). Процедурата е чрез директно предоставяне на конкретен бенефициент и би трябвало да започне през есента. Държавният парк всяка година влиза в плановете за финансиране по "Конкурентоспособност", но практиката досега показва, че процедурата върви с известно закъснение. През април тази година например беше сключен договор за 12.3 млн. лв., като средствата бяха предвидени в програмата за 2016 г. За тази година са заложени нови 39.6 млн. лв., но процедурата още не е отворена.
Газова връзка
Също по процедура чрез директно предоставяне се предвижда да бъдат предоставени 76.3 млн. лв. (39 млн. евро) за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция - България. Бенефициент ще бъде инвестиционното дружество Ай Си Джи Би, в което акционери с равни дялове са "Български енергиен холдинг" и гръцката IGI Poseidon. Проектът е на етап провеждане на пазарни тестове за резервиране на капацитет.
Договорени са над 1.3 млрд. лв.
Досега са сключени 1461 договора с общ размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ над 1.3 млрд. лв. Това каза заместник-министърът на икономиката Александър Манолев при откриването на петото заседание на Комитета за наблюдение на програма "Иновации и конкурентоспособност" в края на миналата седмица. Обявените процедури от началото на програмния период 2014 - 2020 г. са за общо 1.6 млрд. лв., което е около 63% от бюджета на програмата. В изпълнение са 880 договора, а близо половин милиард лева вече са усвоени от предприятията.
Веригата Jumbo увеличи оборота си в България до близо 65 млн. евро. След като през миналата година гръцката верига за детски играчки и стоки за дома Jumbo постигна за първи път оборот от над 50 млн. евро в България и отвори нов обект, сега отчита нов ръст на постъпленията. През изтеклата финансова година, обхващаща периода между юни 2016 и юни 2017 г., компанията е реализирала приходи от продажби в България за 64.6 млн. евро. Увеличение има и при печалбата, става ясно от отчета на дружеството, публикуван в края на миналата седмица.
Групата Jumbo има девет магазина в България, като се очаква да отвори още един до лятото на 2019 г.
Нов ръст за търговеца
Данните от отчета на Jumbo сочат, че за финансовата година в периода между юни 2016 и юни 2017 г. компанията е реализирала нетни продажби във всички държави за 681 млн. евро при 637.5 млн. евро за предходния период. Ръст има и при печалбата EBIT, която за последната финансова година е 171.8 млн. евро при 160.9 млн. евро година по-рано. Българският бизнес на компанията има принос от над 9% в тези показатели, сочат данните.
За периода между юни 2016 и юни 2017 г. нетните продажби в страната са достигнали над 64.6 млн. евро, което е четвърта поредна година на увеличение, отчасти дължащо се и на откриването на нов магазин.
През миналата фискална година оборотът на групата в България за първи път премина границата от 50 млн. евро при еднакъв брой магазини спрямо предходната година. Така веригата се нареди на 12-о място сред най-големите търговци на дребно в България през 2016 г. според класацията на "Капитал" "Топ 100" и е единствената от сектора на детските играчки, която влиза в първите 20 дружества по продажби.
За последната финансова година печалбата (EBIT) от българското поделение е 15.9 млн. евро, което е увеличение спрямо предходната година, когато тя бе 12.7 млн. евро. Така компанията реализира сравнително висока норма на печалба за търговския сектор, което е характерно и за постъпленията в предходните три години.
Според съобщение на дружеството в месеците между юли и септември тази година увеличението и на приходите, и на печалбата продължава, като е посочено единствено, че за българския пазар то е "двуцифрено".
Продължаваща експанзия
Веригата Jumbo разполага с девет магазина в България, като в отчета на компанията е посочено, че в следващите две години (до юни 2019) ще бъде отворен още един обект в страната. Няма обаче информация къде ще се намира той. Към момента стратегията на дружеството е да присъства в най-големите градове. След стъпването си през 2005 г. в България с първи магазин в София компанията постепенно отвори още три обекта в столицата и по един в Пловдив, Варна, Бургас и Русе. Последният магазин Jumbo бе открит в Стара Загора в края на 2016 г., като различното при него беше, че за първи път той не е самостоятелен, а се намира в търговски център и е под наем. Общите активи на компанията на българска територия са за 188.8 млн. евро, сочат данните от отчета, при 1.25 млрд. евро общо за цялата група.
В международен план веригата, която е най-голямата публична компания от ритейл сектора в Гърция, управлява общо 73 магазина, 22 от които в България, Румъния и Кипър. Плановете са до следващото лято броят им да се увеличи с още четири нови - три от тях в Румъния, която е най-бързо растящият пазар за компанията, както и един в Гърция. Същевременно групата поглежда и към Западните Балкани. В края на юни бяха подписани договори за партньорство с 11 магазина, които ще работят под марката Jumbo в Македония, Албания, Косово, Сърбия и Босна и Херцеговина.
От отчета на компанията става ясно, че най-голям дял в продажбите като асортимент имат домашните потреби, следвани от детските играчки. Топ 3 се допълва още от сезонните стоки.
Борисов към бизнеса: Вдигнете заплатите! Бойко Борисов коментира темата с административната тежест на дискусията "Бизнесът и правителството в един отбор", организиран от Българския форум на бизнес лидери.
„Над 100 закона променихме това, за да я облекчим. Това ще стане. Прави се, много неща се премахнаха. Ще се премахнат и тези. Няма да се спирам върху цифрите и върху всичко останало, защото вие като бизнес го усещате", каза той пред представителите на бизнеса и ги призова да дават по-големи заплати.
„Облекчаваме по всякакъв начин, особено за туризма, да се взимат работници от Украйна, Беларус, Молдова, а всъщност нашите българи отиват във Франция, в Италия там да работят - готвачи, сервитьори, камериерки. Можем ли да си направим така заплатите. Не е голяма разликата, особено при тези толкова печеливши бизнеси, които имаме и да си останат българите тук?", каза Борисов. Според него "може със сигурност". „Сега ние сме на критичните 6 % безработица. В общи линии това са голяма част от тези 6 % са хора, които не искат да работят. Имаме абсурдна социална политика. Плащаме за всичко и навсякъде", обясни премиерът.
40 изби стягат бъчви за Дефиле на младото вино. Близо 40 винарски изби ще вземат участие в 9-тото издание на фестивала „Дефиле на младото вино", който ще се проведе от 24 до 26 ноември в Стария град в Пловдив, съобщи "Марица". На събитието се очакват над 20 000 посетители от България и чужбина. Щандовете на винопроизводителите ще бъдат разположени в дворовете и вътре в самите възрожденски къщи в Стария град - музеи, ресторанти и галерии. А любителите на младото вино ще имат възможност да си направят своя винена листа и да опитат новата реколта.
„Дефиле на младото вино" е запазена търговска марка на Съвета по туризъм - Пловдив, за провеждане на дегустации на млади български вина през последната седмица на ноември. Фестивалът стартира през 2009 г., за 8 г. събитието се разрасна до 7-дневен фестивал с богата съпътстваща програма. Производителите на мед, колбаси, сирена, хляб, минерална вода, кетъринг фирми и известни шеф-готвачи допълват дегустацията на винените напитки.
Част от фестивала са „Дните на младото вино" - съпътстваща културна програма с атрактивни събития, като танцови атракции, изложби, филмови прожекции, повечето със свободен вход за посетители.
Откриването на „Дефиле на младото вино" започва в 13 часа в петък с Дионисиево шествие от площада пред Общината към Стария град, съпровождано от ансамбъл „Тракия".
Символичният старт на консумацията на младо вино се дава с отварянето на „Бъчва на младото вино", първата бъчва на миналогодишния носител на златно отличие. Посетителите могат да закупят жетони за дегустация на входа на всяка къща от фестивалните локации. Един жетон дава право на една дегустация. 4 жетона струват 2 лв., 12 жетона са 6 лв., а цената за чаша с 8 жетона е 8 лв.
3000 машини готови да ринат сняг по шосетата. Около 3000 машини е предвидено да поддържат републиканската мрежа през зимните месеци. Това сочат одобрените планове на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ), съобщиха за „Монитор" от ведомството.
Зимното поддържане на пътищата се въвежда най-рано от 1 ноември в зависимост от метеорологичните прогнози. Директорите на пътните управления следят предвижданията на метеоролозите по райони и са готови да предприемат необходимите действия за обработка на настилките и по-рано, ако се налага. Заради големите разлики в температурите в светлата и тъмната част на денонощието през последните седмици от АПИ предупреждават водачите и шофьорите да подготвят автомобилите за движение при зимни условия своевременно. Причината е, че макар през деня температурите да са високи, по планинските проходи и усойните места рано сутрин е възможно да се образуват поледици и настилките да са хлъзгави. Според експерти от пътния бранш зимното поддържане на шосетата с химикали срещу заледяване е около 10 пъти по-скъпо в сравнение с разхвърлянето на луга. Отделно използването на синтетичните противозамръзващи реагенти е забранено по пътища минаващи близо до вододайни зони, а също така и около природни резервати.
По данни на АПИ прогнозните средства за зимно поддържане на републиканските пътища през следващите месеци са между 65 и 80 млн. лв.
Регионалният министър Николай Нанков уточни, че има пари колкото са необходими. „Надяваме се зимата да не е толкова тежка, за да се спести ресурс за пътни ремонти", коментира министърът. "Още от сряда предупреждавахме, че положението ще бъде тежко в старопланинските проходи. По пътищата над 70% от спрените автомобили бяха с летни гуми. Необходимо е по-сериозно разбиране и култура на българските шофьори, коментира ситуацията с първия сняг той.
Според правилата на пътната агенция, пътят от Враца за Оряхово например, при силен сняг трябва да бъде проходим при зимни условия до 2 часа след спиране на валежа със снежна покривка до 3 см, също като магистралите. При същите обстоятелства пътуващите по шосето от Варна за Добрич биха чакали пътят пред тях да се изчисти за 3 часа и върху него да има не повече от 5 см. На подобен режим са почти всички пътища в Южна Добруджа и Лудогорието, като причина за забавянето там са силните ветрове. Поначало при виелица снегорините не се пускат да чистят, освен ако няма закъсали хора в автомобилите си на пътя.
Спрямо изискванията за почистване пътищата са разделени на четири групи, според трафика. Така максималният срок за провеждане на снегопочистването - от момента на спиране на снеговалежа или от момента на констатиране на заледяването на шосетата до постигане на изискванията, за ниво А е 2 часа, за Б - 3 часа, за В - 5 часа, и Г - 8 часа.
Депутатите подхващат антикорупционния закон до седмица. До седмица новият антикорупционен закона ще влезе за разглеждане в програмата на НС. Това заяви шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов след края на заседанието на КСНС за борбата с корупцията, което продължи цели четири часа и бе продължение на стартиралото през миналата седмица и отложено впоследствие заради липса на кворум.
Въпреки дългите дебати властта така и не се разбра за функциите и ролята на бъдещия антикорупционен орган, както и кой ще го назначава. Президентът Румен Радев иска разследващи функции на новия орган, както и неговият председател да се назначава от държавния глава. Управляващите в лицето на ГЕРБ обаче предлагат това да става от НС.
По думите на Цветанов НС ще бъде този, който ще реши как да се назначава ръководството на новия антикорупционен орган. По думите му предложението на БСП той да има разследващи функции, за което настоява и самият Радев, е нарушение на конституцията. До края на октомври пък МС ще приеме и новата стратегия за национална сигурност, както бе договорено на предишното заседание на съвета през май. Повод за коментара на Цветанов бяха изказванията и упреците от страна на президента малко преди това, че не се изпълняват решенията от предходното заседание на КСНС през май, както и че няма да свиква скоро нов съвет на тема национална сигурност. Цветанов коментира, че не приема ограничаване на политическия диалог, ако президента престане да свиква КСНС. Президентът Румен Радев направи 10-ина предложения за антикорупционния закон, които бяха приети с консенсус, само две - не", разказа още Цветанов. Двете отхвърлени искания на Радев били държавният глава да назначава шефа на бъдещия антикорупционен орган и новата структура да има разследващи функции, обясни Цветанов: "Гласувахме и единствените, които подкрепиха тези предложения, бяха президентът Радев и г-жа Нинова. Изборите дадоха много ясен знак. Коалицията е стабилна и се придържа към изпълнение на приоритетите си", обясни той и допълни, че до края на година се очаква 4 % икономически ръст , а за догодина се залага той да бъде 3,8 на сто.
Малко преди това си пролича, че Радев е видимо разочарован, че не е бил постигнат консенсус. Той обясни, че са се обединили около констатацията, че ниските резултати от борба с корупцията са заради несъвършенства в законодателството и липсата на ясен орган. По думите му този орган трябва да бъде независим от тези, които ще проверява, както и освен функции по превенция да разследва и да разкрива наказателна отговорност. „Да подчертая , че наистина е необходим независим орган, който да пресича корупционните схеми, защото не вярвам, че корупцията ще се пребори само с имуществени декларации", каза държавният глава. По думите му все пак са постигнали съгласие по няколко точки. Сред тях са промени в НК корупционните престъпления обхванат и производства не само за публичния, но и за частния сектор. Второ НС да разгледа скоро новия закон за противодействие на корупцията и трето той да „регламентира всеобхватни мерки, включващи превенцията, отнемане на незаконно придобито имущество". „Наистина е необходим независим разследващ орган, каза още Радев. Той изрази надежда решенията от този КСНС наистина да се реализират и даде за пример предишния от май, чиито мерки не са се превърнали в политики и даде да се разбере, че следващ КСНС по тема национална сигурност ще има едва, когато предишните се изпълнят.
Корнелия Нинова от своя страна заяви, че на днешното заседание маските са паднали и се видяло кой за какво се бори. Тя даде да се разбере, че със съпартийците й няма да отстъпят от своите идеи, въпреки че нещата били предопределени. „Управляващите да си носят отговорността за това, че имитират борба с корупцията и че това няма да доведе до никакъв резултат"., подчерта лидерът на червените.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |