Бюджет 2018: Повече за заплати, здраве и пенсии. През 2018 г. държавата отново ще разполага с много пари: планира да похарчи с над 2.55 млрд. лв. повече спрямо заложеното за тази година, или общо над 39 млрд. лв. От тях 1.1 млрд. лв. дори няма да ги е събрала и ще са дефицит. Това става ясно от проекта на бюджет за 2018 г., публикуван на сайта на Министерството на финансите. Промяната накратко е: увеличение на заплати в обществения сектор, за здравеопазване и за социални плащания и пенсии.
Извън тях бюджетът не се различава значително от миналогодишния, донякъде и защото липсват реформи в публичните системи. Голяма част от неслучилите се големи проекти през тази година като магистрала "Струма", жп инфраструктура, военни сделки и част от еврофондовете се прехвърлят за 2018 г. Това донякъде може да обясни и защо, въпреки че ръководеното от Владислав Горанов ведомство очаква тази година бюджетът да е балансиран, догодина отново се залага касов дефицит от 1% от БВП. И то във времена, в които се очаква икономиката да расте над потенциала си, а пазарът на труда се възстановява до предкризисните си нива. За 2018 г. държавата залага 3.9% ръст на БВП, движен основно от повече потребление.
Откъде идват приходите
През следващата година държавата планира да събере с 3 млрд. лв. повече спрямо плана за миналата година, или общо 38.3 млрд. лв., което е 36.2% от очаквания БВП, основно заради увеличени постъпления от данъци и осигуровки. Двете големи пера, които растат с по около 1 млрд. лв., са ДДС и осигурителни вноски. Постъпленията от косвения данък се увеличават заради очакванията за ръст на цените на горива, метали и храни, повече потребление на домакинствата, увеличението на акцизите на цигарите (108 млн. лв. от тази мярка).
Възстановяването на пазара на труда и ръстът на заплатите пък оказват ефект върху приходите от осигуровки. От увеличението с 1 пр. пункт на вноската за фонд "Пенсия" се очакват допълнително около 240 млн. лв. Ефект ще има и от скока на минималната заплата на 510 лв., на минималните осигурителни прагове (с 3.9%), както и вдигането на пенсионната възраст с нови 2 месеца (виж карето).
Държавата отново си залага и еднократен приход от 480 млн. лв. от евентуална концесия на летище София. В мотивите към проектобюджета е записано, че "очакванията са състезателната процедура за предоставяне на концесия да бъде открита до края на 2017 г., като до края на 2018 г. да бъде подписан концесионният договор".
Кой получава повече
Правителството обявява за приоритетни области образование, отбрана и сигурност, социална сфера, здравеопазване. Така догодина Здравната каса ще получи с 400 млн. лв. повече. Отделно са предвидени 19.7 млн. лв. за увеличение на заплатите в спешната помощ.
Продължава и поетапното увеличение на учителските възнаграждения. То засяга 89 хил. педагогически специалисти. Догодина сумата, която трябва да покрие това и следващото повишение, нараства до 330 млн. лв. Ще се въведе и механизъм за допълнително финансиране при работа с деца от уязвими групи, приоритетни направления и защитени специалности.
Министерство на финансите е предвидило и повече щатни бройки за НАП - 200, като го аргументира с нужда от обезпечаване на контролната й дейност.
Министерство на отбраната ще получи вече обявените 100 млн. лв. за увеличение на заплатите в системата. МВР пък ще вземе с 55 млн. лв. отгоре, като по-рано този месец стана ясно, че голяма част от парите ще отидат за по-високи заплати на полицаите на терен. За общинските администрации са предвидени 23 млн. лв. повече за персонал. Вероятно една част от тази сума е заради ръста на минималната заплата и по-високата осигуровка за фонд "Пенсии".
Правителството залага и около 1 млрд. лв. повече за социални разходи. Половината от тях са за предвиденото увеличение на пенсиите от средата на 2018 г. с 3.8%. В резултат на промените се очаква средната пенсия да достигне 363 лв.
По ведомства най-голямо увеличение на разходите ще получи Министерството на образованието и науката - с 20% до 584 млн. лв. Следват го финансовото ведомство, Министерство на културата и съдебната власт. Ведомството с най-голям бюджет отново е МВР, което ще разполага с почти 1.3 млрд. лв. Най-малко средства са предвидени за външното, транспортното и енергийното ведомство.
Ръст на заплатите за втора поредна година ще има за Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта и Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда", Агенцията за хората с увреждания. За това са предвидени 9.4 млн. лв.
Расте и бюджетната субсидия за НКЖИ - с 10 млн. лв. до 145 млн. лв., за БДЖ остава непроменена - 175 млн. лв.
Дълг - само от вътрешния пазар
Страната отново няма да излиза на външните пазари на дълг. Догодина има плащания общо за 1.6 млрд. лв., като до 1 млрд. лв. от тях ще може да се наберат от вътрешния пазар под формата на ДЦК. Останалата част ще бъдат изплатени от фискалния резерв. Той отново е фиксиран на 4.5 млрд. лв. към края на годината.
От финансовото ведомство обясняват, че очакват към края на 2018 г. държавният дълг да спадне до 23.5 млрд. лв., или 22.3% от прогнозирания БВП. "При намаляващо съотношение на държавния дълг към прогнозния БВП се очаква към края на 2020 г. дългът да възлезе на 23.8 млрд. лв. (20% от БВП)", се посочва в мотивите към проектобюджета. И още, че през периода 2018 - 2020 г. дълговото финансиране под формата на ДЦК се очаква да бъде в рамките на 1-1.2 млрд. лв. годишно.
През 2018 г. са предвидени и усвоявания на средства по вече договорени държавни заеми. Те са за общо 500 млн. лв., като голяма част от тях са рамкови споразумения с чужди финансови институции за съфинансиране на европроекти.
В бюджета е предвидена и държавна гаранция от 215 млн. лв. за газовата връзка с Гърция.
Какво се променя
- Осигурителната вноска за пенсия се увеличава с 1 процентен пункт.
- Административно се вдигат минималните осигурителни прагове
с 3.9%
- Минималната заплата става 510 лв.
- Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се вдига до 510 лв. За 2018 г.; за 2019 г. - 560 лв.; за 2020 г. - 610 лв.
- Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители скача от 300 лв. на 480 лв.
- Продължава увеличаването на възрастта за пенсия от 1 януари всяка година с по 2 месеца за жените и с по 1 месец за мъжете.
- Пенсиите порастват с 3.8%, като средната ще е 363.6 лв. през 2018 г.
- Увеличава се обезщетението за отглеждане на дете от една до двегодишна възраст - от 340 на 380 лв.
- Расте минималният дневен размер на обезщетението за безработица - от 7.20 на 9 лв.
В София сделките и цените на имотите растат, но вече бавно. В периода юли-септември в София продадените имоти са с 3.7% повече спрямо лятото на 2016 г., но средно за страната 2017 г. е с по-слаба активност. Това показват данните на Агенцията по вписванията. Тримесечният темп на растеж е по-скромен в сравнение с година по-рано, когато за периода юли-септември направените сделки в столицата са били с ръст от малко под 10%. По-слаби продажби през лятото спрямо предишното е имало и в Пловдив и Варна, а леко ръст се отчита в Бургас.
Общо през деветте месеца сделките в София са се увеличили с 4%, а спад с толкова има в Пловдив.
Спокойно лято
Наблюденията на брокерите на имоти са, че пазарът се успокоява и цените, които в столицата пораснаха с 30-40% през последните години, започват да достигат пределни нива.
Георги Павлов, изпълнителен директор на агенцията за недвижими имоти "Адрес", обобщава, че в последната година и половина се наблюдава стабилизация на пазара. А колебанията в броя сделки са в рамките на статистическите грешки.
При Arco Real Estate сделките растат, макар и с по-умерени темпове от предходните месеци, но пък виждат стабилизация в цените.
Цените вече пълзят
Цените на имотите продължават да растат, като в София през деветмесечието на текущата година са се увеличили с между 5% и 6% тези на апартаментите, посочват от Arco. От агенцията посочват, че интересът към къщи на територията на София прогресивно се повишава и към момента представлява 20.54% от общото търсене на жилища за периода. Увеличението в този сегмент е с 5.68% спрямо предходния тримесечен период. "Клиентите се спират на обекти за покупка с площ 70-110 кв.м, като крайната им продажна цена най-често е в диапазона 80 и 125 хил. евро", сочат от агенцията. При тях най-търсени са жилищата в Център, "Лозенец", "Витоша", "Редута", "Дианабад", "Кръстова вада", "Свобода", Студентски град, "Оборище", "Овча купел", "Борово" - средно 46.4% от клиентите. Средната цена на тристайните апартаменти е 1127 евро/кв.м, а на двустайните - 969 евро.
В същото време данните на Bulgarian Properties сочат, че през третото тримесечие на тази година средната цена на имотите запазва достигнатите през предходното тримесечие нива и остава без изменение. Така за периода средната цена на жилищата в София остава на ниво 1060 евро/кв.м като през второто тримесечие на годината. "Най-скъпо продавани са жилищата в центъра и "Лозенец", където средните цени за изминалото тримесечие са били съответно 1790 евро/кв.м и 1430 евро/кв.м", посочват от агенцията. Годишното увеличение на цените спрямо третото тримесечие на 2016 г. е 14%, а средната покупна цена на жилищата в София е 93 000 евро. Темпът на ръст на цените в София се ускори през пролетта на 2016 г. и в продължение на една година нарастванията се движеха между 15 и 18%. През последните месеци растежът на цените се забавя.
Наблюденията на "Явлена" показват, че в София покачването на цените на имотите продължава вече трета година и половина. Столицата и Пловдив са градовете, които се представят добре по отношение на сключени сделки, което означава, че са притегателните центрове не само за инвестиции, но и за покупка на жилища, коментира Страхил Иванов, собственик и управител на агенцията. По думите му има забавяне на сделките във Варна и Бургас през изминалите три месеца и много голямо количество навлизане на нови имоти.
Агенцията отчита ръст на сделките, сключени с ипотечни заеми - с 27% на годишна база за деветмесечието, като най-голямо е проникването на ипотеките в Бургас (40% от сделките са с ипотечни заеми), в Пловдив делът им е 30%.
Ипотеки с ниски лихви
Тъй като най-големият фактор, който поддържа пазара на имоти и движи цените, е ипотечното кредитиране, според Георги Павлов едно евентуално повишение на лихвите по жилищните заеми би въздействало бавно в период между шест и дванайсет месеца. По думите му ефектът би бил спад на продажбите и след това спад на цените. До края на годината като цяло не се очакват особени промени в пазара, като основното остава, че той ще зависи от ипотечното кредитиране, посочи още Павлов.
Към момента лихвите по жилищните заеми са на нива, каквито никога не са били за българския пазар - между 3% и 4%. Още през пролетта на тази година представители на банковия сектор прогнозираха, че през следващата година може да започне покачване на лихвите в зависимост от паричната политика в еврозоната.
Очакванията на Bulgarian Properties са възходящият тренд на пазара да се възобнови в края на тази и началото на новата година. Един от факторите, които благоприятстват това, е банковото кредитиране и ниските лихви по ипотечните заеми. Освен това посочват и средната работна заплата в София, която нараства, намалението на безработицата и ускоряването на икономическия растеж.
Ремонтите в София пак скандализират столичани. Тазгодишните ремонти в София вече събират негативни коментари от столичани. В последните дни излязоха наяве нови скандални детайли от работата в центъра. Повече от три месеца, след като от Столичната община обещаха да подменят изпотрошените бетонни ограничители на спирката в тунела на НДК, нови колчета вече разделят хората, които чакат минаващите от там тролеи и колите. Дори с невъоръжено око обаче се вижда, че ограничителите, на които иначе има светлоотразителни ленти, не следват права линия, а са сложени накриво. Още по-натрапчив е начинът, по който са поставени върху гранитните плочи на спирката - местата, където са циментирани новите колчета, са в унисон с кръпките по улиците в София.
В началото на юли стана ясно, че тунелът на НДК ще бъде ремонтиран догодина. Дейностите ще включват цялостно саниране на стените и тавана му, полагане на нова хидроизолация, пътни настилки, поставяне на още светещи знаци, подмяна на осветлението с лед осветление и допълнителни мерки за обезопасяване на спирката. От общината възнамеряват там да бъде изградена и вентилационна система. В момента вентилационна система има, но тя е частична.
Не изглеждат по-красиво и жълтите павета, които бяха пренаредени аварийно преди девет месеца. Част от тях се разместиха през тежката зима, но качеството на ремонтните дейности отново се оказва калпаво. Преди броени дни в близост до президентството наизскачаха павета. Образувалата се в следствие на това дупка не се вижда от шофьорите и може да бъде усетена едва след като колата попадне в нея, твърдят потърпевши. Проблемът с жълтите павета обаче не свършва само на "Дондуков" 2. В абсолютно същото състояние са и част от павета в близост до стъклените куполи над Ларгото. Проблемът е от началото на октомври, но все още не е поправен.
Вероятно най-голямото недоразумение обаче е новата велоалея на ул. "Г. С. Раковски" от Френската гимназия до градинката "Кристал". Нейното обособяване се очаква скоро да приключи. Вече готовите участъци обаче предизвикаха множество коментари от колоездачи и шофьори, че велотрасето е опасно и още повече усложнява задръстванията. "Велоалеята е изпълнена на 80%. До дни ще бъде завършена и обезопасена", съобщи зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев пред "Сега". Според него наличието й не е проблем, тъй като пропускливостта на автомобилното движение не е намалена.
40% от българите не "стъпват" в интернет. България е на последно място в ЕС по интернет потребление, сочи класацията на Internet World Stats. Според световното изследване, направено през юни тази година, 4 213 065 е броят потребители на интернет в страната ни, при общо население от 7 045 59 души. Това прави 59.8% интернет потребители, при средна стойност за ЕС от 85.7%. В класацията е включена и напускащата съюза Великобритания.
Въпреки че по-рано тази година стана ясно, че България е сред държавите с най-бърз интернет в света, близо 40% от хората изобщо не знаят за какво се използва глобалната мрежа. Според ежегодната класация на Akamai Technologies, обхващаща 108 държави, страната ни беше наредена на 20-о място сред страни като Германия, Австрия и Канада по бързина на интернета. Но и тук има отстъпление - през 2013 т. бяхме на - на 8-о.
Най-близо до нас по слаб резултат е съседна Румъния - 62.8%. Всички останали страни - членки на ЕС, имат резултат над 70%, с изключение на Гърция - 69.1%.
Люксембург е шампион с 97.5%, като това означава, че само 2.5% от цялото население не използват интернет. На второ място е Дания с 96.9%, Великобритания и Холандия се нареждат на следващите места с еднакъв резултат - 94.8%. Ирландия заема 5-а позиция с 93.8%.
В световен мащаб най-голямото потребление е в Азия - близо два милиарда души, а най-малкото в Австралия - 28 млн. и Средния изток - 146 млн. души.
Популярната социална мрежа Facebook е най-разпространена в Азия и Латинска Америка. В Европа е използвана от над 300 млн. души, а у нас - от 3 млн. българи.
По данни на НСИ за 2016 г. интернет потребителите в България са били 63.5%. Най-висок е процентът в Североизточния район, а най-нисък - в Северозападния.
Работодателите и синдикатите в НОИ отхвърлиха Бюджет 2018. Представителите на работодателите и синдикатите в Надзорния съвет на НОИ ще гласуват против утвърждаването на проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 година. Това казаха пред журналисти преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Работодателите не подкрепят предложението за административно увеличение на минималните осигурителни доходи с 3,9 на сто, има и доста други спорни проблеми според тях. Сред тях са отказът за дефиниране на ясна перспектива за т.нар Сребърен фонд, забавената работа по дефиниране на т.нар фаза на изплащане на пенсии от универсалните пенсионни фондове, особено като се отчете взетото законодателно решение за правото на хората да избират между ДОО и УПФ, допълни Бранков. За бизнеса е проблем и проточилото се решение за инвалидните пенсии и преформатирането на системата на ТЕЛК решенията. Предстои много работа, която можеше да бъде вече свършена, допълни Бранков.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че основните позиции на синдикатите са много върху един много голям бюджет. По думите му те имат критики по много точки - сред тях са увеличението само с 3,8 процента на пенсиите, промените около изплащането на болничните и достъпът до обезщетение за безработица.
Управителят на НОИ Ивайло Иванов посочи, че очаква работодатели и синдикати да си изкажат становищата по проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване - положителните и отрицателните страни според тях.
По темата за фалшивите болнични, той коментира, че те не се издават от НОИ, има медицински лица, които издават болнични с неверни диагнози. В момента се прави анализ на болничните, който е почти готов, допълни управителят на осигурителния институт. Анализът ще бъде предоставен на Министерството на здравеопазването. След това ще се създаде работна група, която ще се председателства от здравното министерство и ще изготви начин за борба с фалшивите ТЕЛК -ови решения.
По думите на Иванов не може да се каже колко от болничните са фалшиви, защото тези, които идват в НОИ са изрядни - те идват по електронен път и отговарят на изискванията. Има вероятно диагнози, които са неистински, но това НОИ не може да hr определи, допълни той. Иванов отбеляза, че в анализа е посочено, че има предприятия и фирми, в които над 50 процента от служителите са в продължителен болничен . При него е идвал английски собственик на фирма в Ихтиман, който е разказал, че само за района за шест месеца са му издали 700 болнични на 500 служителя, като само един лекар е издал 200. Собственикът има проблем с изпълнението на поръчките , които има за кожени седалки и кожени волани за известни фирми на автомобилната промишленост и той е силно притеснен, защото това нещо го няма в други държави.
В отговор на въпрос трябва ли да има санкции за лекарите, той заяви, че ведомството , което трябва сериозно да се заеме с това, е Министерството на здравеопазването, това не е в компетенциите на НОИ. Попитан дали има нагласи да се оттегли предложението първите три дни болнични да се плащат от 50 на сто от дневната надница, а не както е сега 70 на сто, Иванов каза, че не може да каже, че има такава нагласа, това тепърва ще се обсъжда както от Надзорния съвет на НОИ, така и от НСТС.
Заместник -министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков изрази личната си позиция, че пациентите също трябва да бъдат наказвани за фалшивите болнични, трябва да се образоват и допълнително лекарите по темата.
Ръстът на културния туризъм изпревари морския. Ръстът на културния туризъм изпревари този на морските курорти. Това стана ясно по време на Петата годишна среща между бизнеса и местната власт, организирана от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти в партньорство с община Ловеч.
Увеличава се броят на гостите, които искат да разглеждат културно-исторически забележителности, а ръстът само по време на активния летен туристически сезон е бил между 20 и 30 % в различните общини. Докато този по морето е значително по-малък, обясни Даниела Стоева от Управителния съвет на АБТТА.
Отличник по този показател е община Велико Търново с ръст от 34,2 % в броя на туристите през периода април-август на тази година спрямо 2016. Увеличението в София е 21,4 %, а в Пловдив - 19,2 на сто.
В същото време ръстът в област Бургас за същия период е 4 %, а в област Варна дори има спад от 2 %. За първи път по време на срещата между бизнеса и местните власти ще бъдат наградени и общините-отличници, които създават най-добър туристически продукт и успяват да промотират дестинацията си успешно, заяви зам.-председателят на УС на АБТТА Ирина Найденова.
Ние осъзнаваме, че туризмът е от изключително значение за развитието на всеки един град, а тази среща е подходяща платформа за съвместна работа и задълбочаване на партньорството между общините и бизнеса, обясни кметът на Ловеч Корнелия Маринова /на снимката/. През лятото на 2018 година градът ще има изцяло нов облик след мащабната програма на общината за модернизиране на града. Тя подчерта, че Ловеч продължава да развива потенциала си като туристическа дестинация с акцент върху поклоническия туризъм. В Ловеч е построен четвъртият катедрален храм в България и вторият по големите след "Александър Невски" в София като регионът може да предложи и посещения на други църкви и манастири, които да превърнат дестинацията в интересна за религиозен туризъм, обясни Маринова. Освен най-силното оръжие на Ловеч, уникалният Покрит мост, построен от майстор Кольо Фичето, градът привлича гости за семеен туризъм и с втория по големина зоопарк в страната и организиране на фестивали, празници и събития. През първите 9 месеца приходите от сектора в града са се увеличили с 20 % спрямо 2016 година, сочи още Маринова.
Практиката показва, че след годишните срещи между бизнеса и местната власт общините, които участват в събитието или са негови домакини, отчитат ръст от около 15 % през следващите години. През тази година пред колегите си ще се представят 17 общини като участниците от местните власти са значително повече.
Емигрантите ни в Европа сменят чаршафи и носят кафе. Българските емигранти, заселили се трайно в чужбина, масово работят като обслужващ персонал. Оказва се, че независимо от продължителния си престой зад граница нашенците в Испания, Германия и Великобритания продължават да се трудят като камериерки, болногледачи, бавачки и строители.
„Тази информация имаме на база на много разговори, които сме водили с представителите на различните мигрантски общности в тези държави", обясни пред „Монитор" председателят на Държавна агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев. В Швеция голяма част от сънародниците ни работят основно като шофьори и спедитори. Във Франция обаче нашенците второ поколения емигранти, които вече са добре интегрирани, често решават да развиват собствен бизнес, показват данни от агенцията за българите в чужбина.„Новата емиграция във Франция са предимно млади хора, които си помагат, докато учат, и затова работят каквото намерят, твърди Харалампиев. Своеобразните анкети на агенцията показва, че част от нашенците успяват да създадат собствени фирми зад граница. Най-често в сферата на строителството, например фирма за дограма или малки ремонти. Някои от сънародниците ни разчитат на малки пицарии и дюнерджийници.
Проучване на БАН за българските общности зад граница също потвърждава, че част от родните емигранти залагат на заведения за хранене. „Доста българи от всички краища на света отварят свои магазини и ресторанти", обясни гл. асистент д-р Лина Гергова. Според председателя на Държава агенция за българите в чужбина нашенците, които заемат добре платени позиции, обикновено са тези, които са учили зад граница. Преди седмица Стастическият институт на Великобритания изнесе данни, според които 18% от българите на Острова работят в две от най-добре платените сфери - финансовия и банковия. „Има една лека тенденция на добре образовани българи, работили известно време в чужбина, и на такива, които са учили там да се завръщат тук", твърди Петър Харалампиев. По думите му от средата на 80-те досега между 2,5 млн. и 3,3 млн. българи са напуснали страната.
Десетина гърци на ден питат как да отворят фирма у нас. Всеки ден в българското ни посолство в Гърция се обаждат от 5 до 10 гръцки граждани. Интересът им най-често е насочен към изнасяне на бизнеса им у нас, като регистрират фирми у нас или питат за данъчно жителство, научи „Монитор".
Процесът на икономическа миграция на фирмите от Гърция към България не е от вчера. „Това са най-вече малки и средни фирми в областта на услугите, търговията и производството, които се изнасят към България с цел по-благоприятно данъчно облагане", коментираха от Министерство на икономиката. Основно се разполагат в Южна България - Петрич, Благоевград, но има и в Пловдив. Гърция е сред първите пет най-значими инвеститори в България. Икономическият ефект от установяването на малки и средни предприятия не бива да се подценява, тъй като дори в сферата на търговията, създадените фирми освен, че откриват работни места и плащат данъци и осигуровки, се занимават предимно с износ на произведени в България стоки както за Гърция, така и за други страни от ЕС или за трети страни, използвайки разработени от предишната им дейност в Гърция канали за дистрибуция. Според търговско-икономическата ни служба в Гърция изнасянето не е само на фирми, а и на граждани. Те преместват данъчното жителство у нас, което води до загуби на гръцката държава. Тя от своя страна реагира с нови административни мерки. Една от тях е депозираното желание пред нашата държава за промяна в спогодбата за двойното данъчно облагане.
„В момента гръцката страна се опитва да влияе на пазара с непазарни действия, което води до обратен ефект. Властите в Гърция увеличават бюрокрацията и контрола, а не се стремят към конкурентни мерки, за да направят непривлекателно бягството на капитали", коментираха представители на гръцкия бизнес пред „Монитор".
Сектори и отрасли, към които има интерес от гръцки, както и от смесени с гръцко участие фирми са селско стопанство и хранителновкусова промишленост, туризъм, транспорт и логистика и строителство. България според големите фирми за данъчни консултации в Солун е отбелязала 30% годишно увеличение на броя на гръцките фирми и работници, регистрирани през първата половина на годината, пише гръцкият вестник „Катимерини"по темата.
Предприемачи, които са се преместили в България, обясняват, че ако не са направили това са щели да натрупат огромни дългове и щеше да останат неспособни да платят на доставчици и банки.
Последните данни показват, че гръцките предприятия, регистрирани в Кипър, са нараснали с 77% през миналата година от 2015 г. насам. Но гръцкото издание не посочва броят им. Консултантите от одиторската фирма отбелязват, че тенденцията се увеличава. От 1012 гръцки фирми и лица на свободна практика, които се преместват в Кипър през 2015 г., броят им се увеличи до 1799 през 2016 г.
Последните данни показват, че в България има около 15 000 гръцки компании, въпреки че зам.-министърът на финансите Катерина Папанациу заяви по-рано този месец, че 8 от 10 гръцки фирми в България имат регистрационен номер, но нямат дейност, за да се избегнат данъците.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |