Заемите за корпоративния сектор ще стават още по-евтини. Темповете на ръст в кредитирането в България през тази година ще се запазят на сегашните им нива, респективно 8.5% при домакинствата и 3.8% в корпоративния сектор, за което благоприятства продължаващия растеж на икономиката. Нагоре е трендът на кредитиране във всички останали страни от региона на Централна и Източна Европа, което ще донесе и високи печалби, съизмерими с тези от 2017 година. Специфичното за България е, че лихвите за големите корпоративни клиенти може да се понижат още от сегашните им равнища около 2%, тъй като големият бизнес разполага със собствен свободен ресурс, а конкуренцията между банките на пазара е значителна. Такава е прогнозата на Unicredit Group, представена пред журналисти по време на международната конференция Euromoney във Виена.
Още по-евтини пари за големите
Според анализа на експертите при фирменото кредитиране в България очакванията са повишението в обемите да идва предимно от малките и средни предприятия, а не от големите клиенти. Причината е, че големите компании разполагат със значителни свободни средства, които им позволяват да финансира инвестициите си почти без заемни средства.
Като цяло търсенето на кредит в корпоративния сектор ще се влияе основно от три фактора: сградното строителство, необходимостта от покупка на нови транспортни средства и инвестициите в машини и съоръжения. При домакинствата необходимостта от кредит ще се определя от по-високите цени на жилищата, което изисква по-голям ресурс и от увеличението на доходите и заетостта, което влияе върху склонността към потребление.
"Ситуацията, в която търсенето на кредит от големите корпоративни клиенти остава ниско, не е нещо, което не сме виждали и преди. Изненадващото е, че това се случва точно в тази фаза от процеса на възстановяване на икономиката", коментира Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк. Това влияе върху цената на кредита, като в момента за тази категория клиенти тя е под 2%. "Има опасения, че ако лихвите продължат надолу, за което благоприятства високата конкуренция на пазара, може да стигнем до погрешно ценообразуване, до подценяване на риска от неплащане, тъй като делът на лошите корпоративни кредити в банковата система е двуцифрено число", изтъква Павлов. Рискът в тази ситуация е, при внезапно увеличение на цената на кредита в бъдеще, когато икономиката бъде застигната от фаза на турбулентност, шокът за тази група клиенти да бъде по-силен.
"Възможно е след година - година и половина да видим още по-ниска цена на кредита за корпоративния сектор, с което да се стигне до по-ниски нива от страни като Чехия и Унгария, където вече започна затягане на монетарната политика. В момента в повечето категории кредити цената в лева е по-ниска, отколкото във валута и това е фундаментална промяна, която само допреди няколко години се смяташе, че е концептуално невъзможна. Обяснението на този феномен е, че в България има значителна промяна в баланса между тези, които спестяват, и тези, които харчат, и това създава изобилие от ликвидност", коментира Кристофор Павлов.
Чистенето на лоши кредити продължава
Очакванията за по-изразителен растеж на кредитирането при домакинствата са подхранвани и от извършеното по-голямо изчистване на портфейлите от лоши кредити на физически лица в сравнение с корпоративни лоши заеми. За региона на Централна и Източна Европа експертите на Unicredit посочват намаляването на дела на необслужваните кредити като една от най-съществените тенденции в банковата система. Очакванията са процесите да продължат в същата благоприятна посока през следващите три години, което ще се отрази позитивно върху качеството на активите на банките. За това спомагат продажбите на портфейли с лоши кредити, както и продължаващото икономическо възстановяване, особено в Румъния, Унгария, Сърбия и Словения. По-доброто управление на риска при новоотпусканите кредити също е сред факторите за подобряване на качеството на активите в банковия сектор в региона.
По време на специализирания панел за банките и лошите кредити делегати в конференцията на Eurоmoney изтъкнаха, че причина за това в някои страни банките да отлагат прочистването на портфейлите е пренебрежително малкият ефект на операциите върху показателите за качество на портфейла. Средно за региона подобрението е с 25 до 40 базисни точки. Новите регулации, изискващи по-адекватно покритие с провизии, особено на необезпечените кредити, ще прави държането на такива портфейли с просрочени заеми още по-скъпо за банките. Затова и прогнозите са за ускоряване на процесите по разтоварване на балансите от портфейли, още повече че институции като Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) имат целеви програми за стимулиране на пазарите, включително чрез инструменти за подобряване на прозрачността на търговете за продажби на портфейли.
Още две години нагоре
От Unicredit прогнозират запазване на икономическия растеж в Централна и Източна Европа, като за тази и следващата година в региона ръстът ще е около 3%, в сравнение с очакваните за еврозоната 2.1%. За България банката прогнозира 4.4% ръст на БВП за тази година и 4.2% за 2019 г., което е най-високото за региона. Основните фактори, които ще движат националната икономика напред, са ръстът на износа, темповете на нарастване на глобалната търговия от 4% годишно, покачването на инвестициите и активизиралото се строителство на жилища.
Притокът на средства от фондовете на Европейския съюз ще продължи да отваря големи възможности пред кредитните институции и бизнеса. Регионът е перспективен за изпълнението на проекти в корпоративния сектор с комбиниран ресурс от публичните фондове и частния на банките, посочи Карло Вивалди, директор на Unicredit Group за региона. Тази позитивна атмосфера ще оказва влияние върху резултатите на банките. Очакванията са печалбите да са сравними като ниво с миналогодишните, когато бе отчетена 1.3% възвръщаемост на активите в региона. За сравнение, в страни като Италия, Германия и Австрия данните показват 0.5% възвръщаемост. Това е обяснява защо регионът е атрактивен за инвеститорите във финансовия сектор.
Freedom House: България е свободна, но с предпоследен резултат в ЕС. България е свободна страна, както и повечето държави в Европа, макар и с предпоследен резултат сред останалите страни в ЕС. Това показва новото издание на годишната класация на неправителствената организация Freedom House - "Свободата в света 2018".
Въпреки че според доклада Европа остава предимно свободна, анализаторите отбелязват, че далече не е затихнала тенденцията на засилване на ксенофобията, възхода на крайнодесните и евроскептични партии и популизма, подхранени най-вече от бежанската вълна от 2015/2016 г. Полша и Унгария са предизвикателство в това отношение дори в рамките на Европейския съюз, а извън него проблемно е положението в Русия и Турция, които според индекса са несвободни държави, и в страните от Западните Балкани, които се водят "частично свободни".
От малкото публикувани за България данни (пълният доклад за страната все още не е качен на сайта на организацията) се вижда, че в категориите "Политически права" и "Граждански свободи" България отново получава оценка 2, като 1 е максималното възможно, а 7- най-ниското ниво. На практика общата оценка от 80 от 100 възможни точки е без промяна спрямо миналата година, но този резултат е сред най-ниските в ЕС - с по-малко точки е само Унгария. Полша отбелязва спад, но все още е с резултат от 85 точки.
В рамките на свободните страни в цяла Европа по-слаб резултат от нашата страна има само Сърбия. Все още не е публикуван новият доклад на организацията за свободата на медиите в света. В миналогодишното издание България за жалост попада в категорията "частично свободна", като няма предпоставки това да се е променило в рамките на година.
В доклада на Freedom House за свободата в света се посочва, че в изминалата година политическите права и граждански свободи по света за пореден път са се влошили, този път до най-ниската си точка за повече от 10 години. Според правозащитниците демокрацията е в криза. Светът продължава да преминава през период, който се характеризира с добили самочувствие авторитарни управници и демокрации под обсада, както и белязан от оттеглянето на САЩ от водещата му роля в световната борба за човешка свобода.
Таксите при плащане с банкови карти в ЕС отпадат. Хотелските резервации и пазаруването в интернет от чуждестранни търговци занапред ще е по-евтино за българските потребители. Това става възможно, защото от 13 януари е в сила нова евродиректива за платежните услуги, която ограничава допълнителното таксуване, и таксите при плащане с дебитна или кредитна карта в рамките на Евросъюза отпадат.
Новината веднага предизвика огромен интерес в България, въпреки че у нас такси при плащане с банкова карта през виртуален или ПОС терминал не се начисляват - нито от търговеца, нито от банката издател. От години съществува и законова забрана търговците да таксуват потребителите за това, че при плащане използват банкова карта.
Улеснението за българските потребители ще бъде най-вече при трансгранични сделки - например при пазаруване в интернет от чуждестранен търговец, при резервиране и плащане на хотелски настанявания, самолетни билети, екскурзии и др. Причината е, че не във всички държави от ЕС досега имаше забрана да се начисляват допълнителни такси за картови плащания, което води до големи различия на пазара и объркване сред потребителите. Новата директива въвежда еднакви правила за всички членки на ЕС, за да гарантира на европейския гражданин, че ако плати с банкова карта стока или услуга от друга държава членка, няма да бъде таксуван допълнително.
По този повод Европейската комисия дава следния пример: "Клара от Австрия иска да плати самолетен билет онлайн. Тя избира полета от уебсайта на авиокомпанията и плаща, но когато въвежда информация за своята кредитна карта, авиокомпанията добавя 10 евро към сметката за това, че използва VISA карта. В този случай Клара трябва да се свърже с местната комисия за защита на потребителите и да подаде жалба срещу авиокомпанията. Авиокомпанията трябва да върне 10-те евро и да премахне този вид такси от правилата си".
Забраната за допълнителни такси ще покрие 95% от картовите плащания в ЕС и ще спести на потребителите повече от 550 млн. евро годишно, е изчислила Европейската комисия. Регламентът обаче няма да важи за разплащания с American Express, Diners Club и някои видове корпоративни кредитни карти.
Банките, издатели на карти, също вече няма да начисляват такси върху крайния потребител. Все още има български банки, които таксуват клиентите си, ако се разплащат с карта от ПОС терминал, който се намира в чужбина. Таксата стига до 0.5% от стойността на трансакцията. Остава обаче таксата за превалутиране - например ако картата е левова, а се правят разплащания в друга валута.
Новата директива за платежните услуги има за цел да направи по-изгодни за потребителите всички трансгранични плащания в евро в рамките на ЕС. Затова се въвежда и изискване банките да не могат да налагат на клиентите си различни такси според това дали плащането е в рамките на тяхната държава, или е извън нея. "Ако вашата банка ви таксува с 1 евро всеки път, когато теглите пари във вашата страна от банкомат на друга банка, същата такса трябва да ви начисли и когато теглите пари в друга страна в ЕС", дава пример ЕК. Това правило важи и за трансфери между банкови сметки в различни европейски страни, за теглене на пари в брой от банкомати и директен дебит.
Новите изисквания на евродирективата са на път да станат част и от българското законодателство. През декември 2017 г. парламентът прие на първо четене новия закон за платежните услуги, изготвен от БНБ и съобразен с директивата.
Една от мерките е по-добрата защита и сигурност за платците с банкови карти. С тази цел ще бъде свален прагът за възстановяване на суми, откраднати от банковата карта. Така, ако някой източи банковата ви карта след кражба или копиране на ПИН кода, банката е длъжна да покрие задължително всяка сума над 100 лв. В момента максималният размер, над който банката възстановява неразрешени картови разплащания, е 300 лв.
Сигурност
Банките трябва да въведат по-строги мерки за идентификация на платеца при електронно разплащане. Те ще трябва да използват поне два независими елемента за идентификация на клиентите си. Те са категоризирани като знание (нещо, което само ползвателят знае - парола), притежание (нещо, което само ползвателят притежава - еднократните кодове, получени по токен устройства, телефони или електронна поща ) и характерна особеност (нещо, което характеризира ползвателя - биометрични данни като пръстов отпечатък или разпознаване на ириса). Предвижда се и общо намаление на всички такси, които събират банките. Така например се въвежда изискването таксите, които всяка банка събира по основните платежни операции, да са по-ниски от средния размер на таксите, събирани в предходната календарна година. Контролът за това ще се осъществява от БНБ. Нещо повече, когато 10 или повече банки не начисляват такса за някоя от основните операции, тази услуга се определя като безплатна в регистъра на БНБ. Това означава, че и останалите банки трябва да започнат да я предлагат безплатно.
Мерките срещу мръсния въздух ще се прилагат със закъснение. Комисията по екология към Столичния общински съвет одобри мерките за чистотата на въздуха в София с известни промени в тях, от които обаче те няма да станат по-ефективни. В края на заседанието стана ясно, че окончателното решение за вида им ще бъде взето на 23 януари, два дни преди гласуване в зала. До 12 часа на 19 януари ще се приемат писмени предложения от граждани, неправителствени организации и всеки заинтересуван по въпроса.
Големите проблеми на мерките продължават да бъдат, че те ще се прилагат със закъснение и засягат само транспорта, при това само в центъра. Освен това критериите са толкова завишени, че от самата община признаха, че миналата зима на тях са отговаряли едва пет дни. Вчера сутринта пред БНТ кметът Йорданка Фандъкова например рекламира зеления билет на цена от 1 лев, с който ще стимулира гражданите да слязат от колите. Той обаче ще се предлага, ако поне 2 станции покажат 4-кратно превишение на нормите в два последователни дни или ако 4 станции покажат 4-кратно превишение в един ден. Тези показания стават известни най-рано на следващия ден, след като бъдат обобщени от изпълнителната агенция по околна среда. Освен това миналата година е регистрирано 4-кратно превишение (над 200 микрограма на куб. м) само 5 пъти. Не на последно място възниква въпросът защо общината сега предлага по-евтин билет като стимул, след като увеличи цената му без мотиви през лятото на 2016 г.
Общината се отказва и от двойното поскъпване на синя зона в дни с очаквано тежко замърсяване, както и от безплатното паркиране в буферните паркинги при замърсяване между 151 и 200 микрограма на куб. м. Новото предложение е заедно или поотделно да се въвежда забрана за паркиране в части от синята зона или пълното й затваряне, ако две градски станции прогнозират нива на ФПЧ 4 пъти над нормата от 50 микрограма на куб. м за 2 последователни дни. Следващата мярка е в един ден да бъде забранявано влизането на автомобили с четни номера, а в друг - с нечетни, но само ако поне две градски автоматични станции за два последователни дни или на поне 4 станции за един ден посочат стойности над 200 микрограма на куб. м.
По отношение разминаването между прогнозите и реалното замърсяване в началото на годината, зам.-кметът Йоана Христова коментира, че това се е случило в 2 или 3 дни и системата дава на общината достатъчно увереност да смята, че с голяма вероятност може да предвиди замърсяване на въздуха.
Напредък
До 8 февруари желаещите да се снабдят с печка на пелети могат да подават заявления в район "Нови Искър". Бланките могат да бъдат изтеглени от сайта на общината или да се набавят от районната администрация. Вчера там се състоя информационна среща с гражданите, на която им беше разяснено какви документи трябва да приложат към заявленията. До сега подадените заявления са само 7, съобщи кметът на "Нови Искър" Даниела Райчева. За гражданите, отопляващи се на твърдо гориво общината е предвидила всичко на всичко 30 екопечки. На всичкото отгоре, съществуват съмнения доколко "чисто" е този вид отопление.
Общината иска "Софийска вода" да инвестира 365 милиона. Минимална инвестиция от 200 млн. лева до 2021 г. и още поне 165 млн. лева до края на концесията през 2025 г. Това предвижда проект на допълнително споразумение между Столична община и "Софийска вода".
Целта е да се подобрят условията по концесионния договор с френската компания "Веолия". За това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков. "Допълнителното споразумение не третира цената на водата", уточни той. Предложението трябва да бъде обсъдено и гласувано на заседанието на СОС на 25 януари. Проектът предвижда също концесионерът да изплати всички свои заеми до края на концесията през 2021 г.
"Има два големи заема с общ рамер 100 млн. лева. До този момент по тях са обслужвани само лихвите, не е плащан нито един лев по главницата", обясни Герджиков. "Ако не бяхме успели да накараме концесионера да гарантира, че тези заеми ще бъдат изплатени до края на 2021 г., имаше опасност след края на концесията част от тях да останат като задължение за Столична община", допълни той.
Предвижда се опция, ако заемите не бъдат изплатени, Столична община едностранно да прекрати концесията с "Веолия".
Нов момент ще е и изготвянето на анекс към договора за процедурите и сроковете за предаване на активите при изтичане на концесията. Към момента такава процедура не е била заложена в договора. Анексът трябва да е готов до 2022 г. Постигната е договорка със "Софийска вода" за предаване в края на концесията на всички бази данни, вкл. клиентска база данни, регистрите на ГИС, цялата интелектуална собственост, с която дружеството оперира.
Лихвите по заеми в лева по-ниски от тези в евро. Лихвите по кредитите в лева вече са по-ниски от тези на заемите в евро, съобщи главният икономист на "Уникредит Булбанк" Кристофор Павлов.
Това е фундаментална промяна, която се считаше за невъзможна заради валутния борд у нас. Обяснението е, че активността у нас не е заради политиките на Европейската централна банка, а поради вътрешни фактори - спестяванията през последните години доведоха до изобилна ликвидност.
Има значителна промяна в баланса спестявания-инвестиции. Спестяванията са значителни, докато инвестициите през последните години сериозно намаляха. Затова и търсенето на кредити от големите фирми е изненадващо ниско. Те разполагат със свои ресурси, които ще инвестират. Поради тази причина цената на кредита за големите корпорации у нас е стигнала до най-ниското си ниво. Ако лихвите продължават да вървят надолу и под 2 %, има опасност да се подцени рискът от неплащане.
Прогнозите на Павлов са, че след година и половина у нас лихвите ще са по-ниски от тези в Чехия и Унгария. Същата е тенденцията и при домакинските заеми. В България лихвите по кредитите за тях бяха много по-високи, отколкото в други страни от ЕС, но вече започна процес по конвергенция, който ще продължи и тази година. Домакинствата са и най-обещаващите клиенти за банките. А заради голямата конкуренция между тях, лихвите по кредитите ще продължават да падат.
Относно заявката на финансовия министър Владислав Горанов България да кандидатства във валутния механизъм ERM ІІ - така наречената "чакалня" на Еврозоната до юни 2018 година, Павлов каза, че има окуражителни сигнали от Еврокомисията, но едва ли тя ще вземе решение за приемането ни. Германия все още няма правителство, а решенията на Берлин са ключови по отношение на промените в архитектурата на Еврозоната. При съществуващите правила очевидно няма желание за приемане на нови членове, затова е важно да се знае какви реформи ще се предприемат, каза още Кристофор Павлов.
Разделят болниците на 4 групи според дълговете. Областните болници ще бъдат разделени според големината на дълговете им. След това ще им бъдат спуснати общи правила, към които да се придържат, когато харчат пари. Това стана ясно след срещата на здравния министър Кирил Ананиев с техните директори. Очаква се правилата да са готови в началото на февруари.
Проверките, извършени от МЗ до този момент, показват, че не навсякъде управлението на лечебните заведения се извършва по най-добрия начин, контролът на места е занижен, не се поддържа добре и сградният фонд.
Към септември месец около 200 млн. лв. са общите задължения на държавните болници, просрочените са близо 57 млн. лв., като проблемът се задълбочава, обобщи здравният министър Ананиев.
От Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение поискаха от Министерството на здравеопазването да се запазят лекарите и сестрите в областните болници и посочиха, че част от медиците в момента са на възраст над 55 години. Като проблем, за който алармираха от областните лечебни заведения, е недостигът на персонал, като по тази причина не могат да изготвят дори графици за дежурства.
Товарният трафик дава едва 30 на сто от приходите. Приходите от винетни такси за 2017 г., които държавата е събрала от движението на товарни автомобили над 3.5 т по пътищата на страната, са едва 103 млн. лв. Като делът от общите постъпления от винетки за годината са по-малко от 30%. Останалата част от общо събраните 352 млн. лв. през 2017 г., които по закон трябва да покрият ремонта и строителството на пътища в България, са дошли от леките автомобили.
Най-голям дял при приходи от винетките на леките автомобили имат годишните стикери - близо 186 млн. лв., следвани от седмичните - 43 млн. лв., и месечните - близо 20 млн.лв., съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ).
Въвеждането на тол системата у нас ще бъде за превозните средства над 3.5 тона. За леките автомобили ще има електронна винетка като цените няма да се променят, заяви инж. Веселин Давидов, член на УС на пътната агенция по Нова. „Пътният сектор ще разполага с повече средства, които ще може да вложат както в поддържането на пътната мрежа, така и в изграждането на нови пътища", обясни още инж. Давидов.
Технически изграждането на тол системата ще касае около 16 000 км републикански пътища, а обхватът за таксуването на пътищата тепърва предстои да бъде определен. Фокусът ще е основно върху транзитните трасета, върху пътищата със свързващо транснационално и трансрегионално значение.
С електронната винетка шофьорите няма да залепват стикер върху предното стъкло на автомобила си, както е в момента, а при плащането на таксата ще се въвежда регистрационният номер на автомобила. Въз основа на това по електронен път, разпознавайки номера на превозното средство, системата автоматично ще проверява дали колата има електронна винетка за преминаване по пътната мрежа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |