БНБ разреши Общинска банка да бъде купена с пари от "Инса ойл". Приватизацията на Общинска банка продължи да се движи по бързата писта, като само 20 дни след като бе избран купувач, Българската народна банка одобри сделката. Това е станало на 10 януари, като от съобщението на регулатора става ясно, че предложените 46 млн. лв. за покупката са дошли от контролираната от Георги Самуилов "Инса ойл". Така БНБ напълно зачерква дългогодишната си политика да не допуска до банков лиценз местни бизнесмени. Делът на търговеца на горива е "без право на глас", като така за реално контролиращ новият акционер в Общинска банка е посочено лихтенщайнското управляващо дружество CAIAC Fund Management и неговите собственици.
Около бързата процедура и неизвестните в собствеността в последните дни имаше напрежение и призиви БНБ да направи задълбочена проверка и да покаже реалния собственик на кандидата Novito Oportunities Fund. Вместо това получаваме най-бързо разрешената банкова сделка и уверения, че до разрешението се е стигнало след детайлен анализ и консултации с Органа за надзор на финансовите пазари на Княжество Лихтенщайн, публичните и собствените на БНБ регистри и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Формално лихтенщайнска
С решението на централната банка най-накрая се повдига голямата въпросителна - кой е дал парите за сделката в края на ноември, дни преди финалния срок за подаване на оферти. Това е било "Инса ойл", което срещу своите 46 млн. лв. е получило дялове без право на глас в Novito. Така формално контролът остава в учредителя на фонда CAIAC, както беше разкрито и пред Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ).
В тази структура обаче няма никаква бизнес логика, като явно единствената цел е да се заобиколи нуждата да се прави проверка на българската компания, а чуждият фонд да служи като лице на сделката и чисто формално той да взема решения, сменя управа и т.н. Нищо не пречи обаче те да изпълняват нарежданията на клиента си.
"Заявителят е уведомен, че конвертиране на инвестиционни дялове без право на глас, емитирани от заявителя, в акции с право на глас в Novito Oportunities Fund, като лице, упражняващо контрол и влияние върху придобиваната банка, може да се извършва само след предварително одобрение от БНБ", уточняват от централната банка.
Бързи, смели, частни
Разрешението от БНБ следва скоростното одобрение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Столичния общински съвет (СОС), които се случиха в рамките на пет дни едно след друго в самия край на миналата година. Това на антимонополния орган беше от 15 декември 2017 г., а на градските съветници от 21 декември. КЗК само за седмица успя да провери обстоятелствата и да вземе становище. Novito Opportunities беше подал уведомление в антимонополния орган за намерение за придобиване на банката на 7 декември 2017 г. - два дни след отваряне на офертата в СОАПИ и още преди да е получил одобрение като купувач от собственика на продаваните акции. Така за около три месеца с експедитивността на институциите процедурата беше открита (3 октомври 2017 г.), проведена и избран и одобрен единствен неизвестен кандидат-купувач. Novito беше одобрен с 45 гласа "за" - тези на ГЕРБ, а 9 "против".
Последната дума беше на БНБ, като имаше вариант регулаторът да не допусне влизането на неизвестен кандидат-купувач в банковия сектор. По отношение на неяснотата за реалния собственик на фонда кандидат БНБ приема, че на практика собствеността се държи от CAIAC Fund Management, става ясно от съобщението й.
От решението на регулатора става ясно още, че БНБ е успяла за не повече от 10 работни дни (времето между 21 декември 2017 г. и 10 януари 2018 г.) да направи анализ на документите, да изиска допълнителна информация, да проведе консултации с Органа за надзор на финансовите пазари на Княжество Лихтенщайн, да изиска и получи информация от ДАНС. За сравнение, към момента БНБ все още не се е произнесла за кандидатите за ТБ "Виктория" - Българо-американската кредитна банка и Инвестбанк, чието искане е при регулатора от ноември. За придобиването на ОББ от белгийската група KBC, която тук е собственик и на Сибанк от 2007 г., сделката за която беше обявена в самия край на 2016 г., БНБ даде одобрение през втората половина на май 2017 г.
Според Закона за кредитните институции срокът, в който БНБ се произнася по искане за придобиване в банка, е 60 работни дни. Регулаторът може да поиска допълнителна информация при нужда, като за времето от поискването до предоставянето й 60-дневният срок спира да тече. Така БНБ има на практика 60 + 20 работни дни за анализ, проучване и решение.
Кой дава парите за Общинска банка
Собственици на "Инса ойл" са пряко Георги Самуилов и дружество на съпругата му. Приходите на компанията за 2016 г. са 252 млн. лв. В отчета на дружеството данните са заличени на много места, така че информацията е оскъдна и е само за последните две години. Рафинерията е в град Раковски и произвежда основно дизел.
Георги Самуилов е роден през 1965 г. В началото на 90-те години основава "Самс интернешънъл", която се занимава с търговия с горива. През 1997 г. той става съдружник с "Арес холдинг". Това е структурата в "Мултигруп", която се занимава с бизнеса с горива, създадена от последния началник на VI управление на ДС Димитър Иванов. Георги Самуилов влиза в "Арес" на мястото на Димитър Иванов, а след това участва в управлението на още няколко фирми от структурата на "Мултигруп".
През 2008 г. по време на изслушването му от парламентарната вътрешна комисия Ваньо Танов, тогава директор на ГДБОП, заявява, че бившият директор на полицията, а после главен секретар Валентин Петров е бил засичан да изнася информация на Самуилов.
През 2009 г. покойният директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов обвиняваше "Инса ойл" в това, че участва в схеми за ощетяване на бюджета и се оплака, че конфликтът му със Самуилов може да коства поста му.
Нискотарифните авиокомпании държат почти половината от пазара в България. Двете големи нискотарифни авиокомпании на българския пазар Wizz Air и Ryanair през 2018 г. ще държат близо половината от пазара на база капацитет в самолетите. Данните бяха представени от главния изпълнителен директор на Wizz Air Йозеф Варади. Унгарската авиокомпания е първа по този показател с 31.3%. На второ място е конкурентът й Ryanair с 16.1%. На трето остава националният авиопревозвач "България ер" с 14.6%, следвана от Lufthansa, която държи 7.2% от капацитета на местата. Останалите 30.8% се падат на всички други авиопревозвачи.
Така на Wizz Air и Ryanair през 2018 г. се падат над 47% от пазара по показател - капацитет в самолетите. На тях основно се дължи и големия ръст на пътниците на летище София, които надхвърлиха 6 млн. в края на миналата година.
В цялата страна
Wizz Air представи и данните си за 2017 г. Превозвачът отчита ръст на база на превозените пътници на българския пазар от 47%. През 2017 г. превозените пътници на компанията са били 2.5 млн., а година по-рано - 1.7 млн. Това включва дейността й на трите летища - София, Бургас и Варна, като през миналата година авиокомпанията откри и база в морската столица.
През настоящата 2018 г. Wizz Air трябва да започне да оперира по 5 нови линии, които вече бяха обявени от компанията. Капацитетът на местата в самолетите пък ще се увеличи от 2.6 млн. на 3.3 млн.
Компанията въвежда и нови услуги, като опция за "заключване" на цената на билета за 48 часа, ако клиентът се колебае, както и при резервации за група пътници да има възможност това да става без посочване на конкретни имена.
И в София
От въпросните общо 2.5 млн. пътници за 2017 г. за българския пазар 2.1 млн. са преминали през летище София, където ръстът на компанията е 40%. Това е и около една - трета от общия пътникопоток на летището. Отношенията между мениджмънта на столичната аерогара и Wizz Air се обтегнаха, като авиокомпанията обжалва решението на летището да изравни таксите на стария и на новия терминал и така постави унгарската компания в по-неблагоприятна позиция спрямо конкурентите й.
Преди няколко дни Wizz Air обяви нов полет от Виена до Варна, въпреки че линията Виена - София е една от най-натоварените на летище София. Причините обаче се дължат по-скоро на технически, отколкото на стратегически причини, като самолетът, който ще изпълнява полетите, е базиран във Варна, а не във Виена. Възможно е обаче в скоро време да бъде открита и линия между австрийската столица и българската, допълни главният изпълнителен директор на превозвача Йозеф Варади.
Борисов спря протеста на полицаите със 100 млн. лв. Премиерът Бойко Борисов очаквано запуши с пари устата на полицаите, които се бяха заканили да протестират по време на цялото 6-месечно европредседателство. Рано сутринта във вторник, часове преди да започне официалното откриване на събитието с всички високопоставени делегации, той прие в кабинета си синдикатите на полицаите, пожарникарите и гражданската администрация в МВР и отстъпи на исканията им за по-високи заплати, като им обеща още 100 млн. лв.
В резултат управителният съвет на Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) заяви, че въпреки че няма да отменят планираните си за същия ден протести, в петък ще се гласува решение за временното им прекратяване. Насроченият за 25 януари протест, когато у нас ще има съвет на министрите на вътрешните работи и правосъдието, може и да не се проведе.
След пробива на полицаите правителството може да бъде залято от искания за допълнителни пари за заплати от всички сектори. Надзирателите моментално обявиха, че очакват "реципрочни действия" за увеличаване и на техните заплати. Повишение на възнагражденията вече получиха и военните.
Въпреки че МВР е най-нереформираното ведомство и от години има най-високия бюджет сред министерствата в държавата, то ще получи 100-те млн. лв. допълнително към рекордните тази година 1.296 млрд. лв. В този бюджет вече са включени 135 млн. лв. повече, от които 55 млн. лв. са конкретно за увеличение на заплатите. От МС не отговориха на въпроса на "Сега" от кое перо в бюджета ще дойдат обещаните пари, но вече е ясно, че ще бъдат отпуснати до 2 седмици.
Почти цяла година полицейският синдикат СФСМВР настоява за 15% увеличение от 1 юли 2017 г., но досега правителството отказваше да преговаря за още пари. Миналия юни Борисов се оправда, че не може да вдигне възнагражденията в МВР "заради стари дългове". Пробивът дойде, след като профсъюзът постави билборд на бул. "Евлоги Георгиев" в столицата, който беше свален от фирмата собственик. На него беше написано на английски и на български, че полицаите у нас получават само 340 евро основна заплата. За да не бъде обвинен в цензура и да си спести неудобните въпроси на европейските си колеги във връзка с протестите по време на европредседателството, Борисов първо обеща още билбордове на протестиращите, след това покани синдикатите на среща и очаквано им отпусна пари.
По време на срещата синдикатите са заявили, че приходната част на бюджета се изпълнява по-добре и МВР има заслуга за това заради работата си срещу контрабандата. Борисов се съгласил, че е така, и казал, че отпуска 100-те милиона "срещу резултати и повишаване на доверието на обществото". Това е написано в съобщението на пресцентъра на правителството. Премиерът добавил, че "при добра събираемост през настоящата година има възможност за увеличаване на полицейските заплати с 10% от 2019 г.". Той обявил, че няма нищо против протеста на служителите от МВР и че допълнителните милиони не се дават, за да бъде спрян. Същото обявиха и от МВР.
Обещаните пари няма да стигнат за 15% увеличение на заплатите със задна дата от 1 юли 2017 г., както настояват синдикатите. Въпреки това те заявиха, че са готови да отстъпят, защото получили от Борисов принципно съгласие, че заплатите в МВР трябва да се увеличат. За да се случи това, правителството трябва да гласува постановление, а след това трябва да се приеме и промяна в наредба на МВР.
Не се знае точно колко пари ще вземе всеки един полицай, но от СФСМВР настояват за равно увеличение за всички. Повишението няма да засегне една група от около 1000 души от администрацията, чиито заплати вече скочиха миналата пролет. Това е резултат от предишната административна реформа в МВР, пак реализирана от кабинет на Борисов, която бе остро критикувана, защото на практика увеличи парите на част от администрацията и нейните служители започнаха да вземат повече от полицаите. Обяснението бе, че е станала грешка при изчисляването, но нищо не беше променено.
Клякането на премиера пред искането на полицаите се случва само два дни след като вътрешният министър Валентин Радев се разгневи на протестите на подчинените си с думите: "Все още се опитвам да бъда толерантен с полицаите. Ръководството на МВР и правителството направиха необходимото. Какво още трябваше да направим?" Той заподозря политически мотиви в протеста им, посочи, че полицаите вече са получили между 2 и 13% увеличение на заплатите, и отказа да изпълни искането им за еднакво повишение "на калпак".
Синдикатът на полицаите "Огнеборец" остана много доволен от отпускането на парите и обяви, че то ще позволи вдигане на заплатите с 15%. Той настоява обаче и за законодателни промени за осигуряване на безопасността, живота и здравето на огнеборците. Борисов обещал на срещата и спешни мерки за усъвършенстване на закона за МВР и наредбите към него.
Цитат
Бойко Борисов:
"Изборите като дойдат, политическите партии правят програми и излизат с обещания и приоритети. Нашите приоритети са били образованието, инфраструктурата, здравеопазването, никой от нас не е обещал да вдига полицейски заплати, в същото време светът става лош и още по-лош ще става. В края на краищата тези момчета са ни важни за държавата, те самите трябва да са мотивирани, да разбират, че това, което прави един полицай, се гледа под лупа от обществото."
"Обединени патриоти" пак искат да се строи в "ниви" край морето. Народното събрание отложи за днес гласуването на изключително спорни законови промени, свързани със застрояването на Черноморското крайбрежие. Техни вносители са депутати от "Обединени патриоти" (ОП). Както при много други скандални и лобистки поправки, и тези предложения са вмъкнати в преходните и заключителни разпоредби на съвсем друг проект - за промени в Закона за посевния и посадъчния материал. Чрез него обаче националистите се опитват да прокарат ключови промени в Закона за опазване на земеделските земи, които може да отприщят застрояването.
През 2011 г. бе прието правило, че който е променил статута на земята си, има 6 години да реализира инвестиционното си намерение. Ако не спази срока, теренът си остава земеделски. Сега патриотите искат да направят решенията за промяна на предназначението безсрочни.
Предложените промени улесняват промяната на предназначението и застрояването на земеделски терени и удължават за вечни времена валидността на решенията за промяна на предназначението на земеделски земи - както на бъдещите, така и на дадените в миналото, дори и на тези с вече изтекла валидност, алармираха от неправителствената коалиция "За да остане природа". Екозащитниците се опасяват, че парламентът ще даде "зелена светлина за окончателното бетониране на Черноморието, където много земи бяха с променено предназначение, но не можеха да се застроят поради изтичането на срока на валидност на решенията за промяна на предназначението им. В това число са и най-фрапантните заменки на дюни по Черноморието".
Подозренията се засилват и защото патриотите не внесоха писмени предложения и мотиви в парламентарната комисия по земеделие, която е водеща по законопроекта, а ги споделиха "на крак" на заседанието й през декември. Тогава комисията прие редакциите, лансирани от Йордан Апостолов от "Обединени патриоти", и ги изпрати за окончателно гласуване в пленарна зала. Вчера обаче в пленарната зала настана объркване и текстовете срещнаха отпор. Светла Бъчварова от БСП заяви, че гласуването на "толкова тежък законопроект", без депутатите да имат писмена редакция пред себе си, е "възмутително". По предложение на съпартиеца й Филип Попов бе решено гласуването да се отложи за днес. "Обединени патриоти" заявиха, че стоят зад предложенията си. Данаил Кирилов от ГЕРБ обаче даде да се разбере, че партията му няма да подкрепи коалиционния си партньор. "Ние не можем да подкрепим предложението на колегата Апостолов така, както е било възприето от комисията", коментира той.
Правен абсурд
От 52 страници предложения за промени в Закона за посевите само 9 страници са променени по този закон, а 43 страници са посветени на ремонт на съвсем други закони - за лова, за тютюна, за виното, за растенията и др., посочват от сдружението "За да остане природа".
Още 150 млн. евро за евтини бизнес кредити. Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Райфайзенбанк (България) ЕАД подписаха ново споразумение за още 150 млн. евро по програма COSME на Европейската комисия. През 2016 г. банката получи 100 млн. евро от ЕИФ.
Програмата COSME е част от подкрепата, осигурена от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който стои в основата на Инвестиционния план за Европа, популярен като "Плана Юнкер".
До този момент, в рамките на програмата COSME, за малко повече от една година, Райфайзенбанк е финансирала 384 проекта на бизнеса.
Благодарение на второто споразумение, стотици малки и средни компании в България ще получат достъп до финансиране в общ размер на 250 млн. евро.
"Подемът в икономиката през последните години повишава инвестициите, които прави българският бизнес, а това води и до повишено търсене на финансиране", коментира Оливър Рьогл, председател на Управителния съвет на Райфайзенбанк (България). По думите му, благодарение на споразуменията с ЕИФ по трите програми - COSME, InnovFin и Инициатива за МСП, които са за над 350 млн. евро, банката ще предостави на българските малки и средни предприятия финансиране при значително облекчени изисквания.
Програма COSME осигурява на малките и средни компании подобрен достъп до инвестиционно, оборотно и лизингово финансиране при по-ниски нива на обезпечение. Максималният размер на кредитите е 3 млн. евро, а срокът - до 10 години за инвестиционни и до 5 години за оборотни кредити.
Ще се приватизират части от дружества от забранителния списък. Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол. Според промените решение за приватизация ще се приема от Народното събрание, по предложение на Министерския съвет, за включени в забранителния списък търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала или обособени части от тях или за отделни обособени части от имуществото им. Както досега изключение правят обособените части от лечебни заведения, включени в списъка.
Депутатите приеха и предложението започнатите от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол до влизането в сила на този закон процедури да се довършват по новия ред.
Председателят на Комисията по европейски въпроси и депутат от БСП Кристиан Вигенин заяви: „Ще бъде прекратена практиката дружества в забранителния списък да бъдат разпродавани без решение на НС". „Законопроектът беше вкаран в дневния ред на Народното събрание единодушно, което е парадоксално. След това беше приет единодушно в комисия, дискусиите бяха конструктивни", припомни той. „Подкрепата на решението показва зрелостта на Народното събрание и желанието му преди всичко да бъде защитен интересът на държавата и гражданите", каза още Кристиан Вигенин.
По 210 фирми регистрираме на ден, закриваме по 3 на час. По 210 нови фирми се регистрират у нас всеки работен ден, а закриваме по около 3 на час. Това сочат данни на Агенцията по вписванията за първите 11 месеца на миналата година, предоставени на „Монитор". За периода в страната са били вписани документите за учредяването на над 52 хиляди дружества. Пререгистрация е била направена на 111 фирми, а други 5432 са били заличени.
Информацията на агенцията сочи още, че за последните 5 години най-често започваме нов бизнес през март. Така е било през 2012 г., когато през третия месец на година са били вписани 5664 нови търговци, март следващата година е с 4962 вписвания, а през 2016 - с 5414 регистрации на нов бизнес. Изключенията са 2015 г., когато най-активно са се отваряли нови фирми през ноември - с 5063 регистрации. Между януари и края на ноември 2017 г. с най-голям брой нови дружества - 5630 е октомври. За периода новорегистрираните фирми са общо 52 070. За 2016 г. те са почти 54 000, за 2015 г. - 50 370, за 2012 г. -53 285. Най-малко за периода - 47 181 са били те през 2013 г., сочат още данните на агенцията.
Декември пък е месецът, най-малко предпочитан за начало на нов бизнес. От последната петилетка по това време на годината са регистрирани най-малко вписвания през 2012 г. са 3453, за 2013 г. - 3486, за 2015 г. - 3732 и 2016 г. - 3560. Изключение от това правило за периода е 2014-та, когато месец август е с минималния брой от 3442 вписвания за нова фирма.
От 2012 г. до ноември миналата година най-предпочитано време за заличаване на фирма е бил декември.
Висшето по математика без пари. Студентите, които се обучават по математика, химия, физика и други приоритетни професионални направления като религия, педагогика и енергетика, да не плащат семестриални такси. Това е един от вариантите, които се обмислят, за да се стимулира обучението в тези сфери, в които има остър недостиг на кадри, обясни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той изрично подчерта, че все още няма такова решение, а това е само вариант. Евентуално той може да се реализира най-рано през академичната 2019 - та година.
Също така студентите вече няма да получават европейски стипендии, но същите бонуси за успех ще продължат да съществуват, само че средствата ще идват от държавния бюджет. Причината е, че проектът за стипендии от европейските фондове е изтекъл и препоръката от Европа е тази практика да продължи като държавна политика, обясни Вълчев. Размерът на наградите за успех от еврофондовете досега беше 150 лв. Сумата се запазва, но университетите имат правото да намалят сумата и да изберат да дадат бонуси за успех на повече студенти. Европроектът предвиждаше и награди за специални постижения в размер на 300 лв., които обаче държавният бюджет няма да поема и така на практика те отпадат.
Редукция на приема в определени специалности предвижда проект на образователното министерство. В него отделните образователни области са разделени на четири групи. В първата влизат приоритетните професионални направления с остър глад за специалисти като математика, физични и химични науки, „Педагогика на обучението по..." и др. И при тях предложеният прием от университетите няма да бъде намаляван от страна на държавата.
Във втората група са други професионални направления като педагогика, инженерни науки, аграрни науки и др., като при тях приемът може да бъде редуциран само при университетите с ниска оценка. Третата група са професионални направления извън приоритетните, като правото например. В този случай приемът няма да бъде намален само в университетите с най-висока оценка. И в четвъртата група са „Икономика" и „Администрация и управление", където приемът е най-раздут в последните години. Там мерките са най-строги. Документът предвижда прием да не бъде разкрит там, където има под 15 новоприети първокурсници във въпросните специалности. Университетите, в които не бъде утвърден държавен план-прием, ще могат да обучават студенти платено.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |