Кога ще заработи тол-системата и кого засяга. Агенция "Пътна инфраструктура" най-накрая подписа договора за изграждане на тол-системата. След 8 години обсъждане и година и половина административни процедури (сред които абсурдно къс срок за оферти от 24 чака и доста обжалвания) австрийската "Капш телематик технолоджис България" спечели поръчката за 150 млн. лв.
Ето какво да очакваме да се случи в следващата година и половина:
Защо тол-система
България е единствената страна в ЕС, в която леките автомобили носят основната тежест за поддържането на пътната мрежа. Според данни на МРРБ, изнесени днес пред bTV, за миналата година две трети от приходите от винетки са дошли от леки коли и една трета - от тежкотоварни автомобили: 248.8 млн. лв срещу 103 млн. лв.
Целта на тол-системата ще бъде да обърне съотношението и да таксува много повече камионите, докато не променя цената на винетките за автомобилите.
Също така допълнителните приходи - оптимистичните очаквания са те да стигнат милиард още в първата година след пускането на системата - ще трябва да покриват растящите нужди на държавата за ремонт и поддръжка на пътищата. Всички нови проекти - тунели под Стара планина или магистрала "Хемус" например, също би трябвало да бъдат финансирани поне отчасти от тези приходи.
Какво ще представлява системата
Тя ще е разделена на две части. Тол-системата, т.е. таксите, ще бъдат плащана само от камиони и автобуси над 3.5 тона. Те ще се заплащат на терминали или предварително, или впоследствие. Тази част ще включва както мобилни устройства, така и рамки за засичане на тежест и габарити, маршрут и др.
Електронните винетки ще са за всички останали, като те няма да са документ, който се лепи на стъклото. Те ще бъдат просто електронно плащане, свързано с регистрационния номер на автомобила, по което после ще бъдат засичани движещите се по пътищата коли. Те също ще могат да бъдат плащани на 500 електронни терминала в страната.
Кога ще заработи
Днес стана ясно, че общият срок е 19 месеца, но след 7 месеца първата версия на системата вече трябва да функционира. Толкова е срокът за проектиране и внедряване. Следващата година ще бъде за одит на системата, оценка и изпитания, както и коригиране, ако се наложи. Това значи, че след 7 месеца вече ще има необходимите рамки, мобилни устройства, терминали и data център, които представляват основата на системата. Реалното плащане ще започне да се случва от средата на следващата година.
Преди време в интервю за "Капитал" директорът на клона на австрийското дружество Михаел Вебер каза, че огромният обем пътища, които обхваща заданието, прави българското изискване уникално.
Какво ще обхване
Засега по задание - 16 хил. км пътища. Това са всички магистрали, първокласни и второкласни пътища, както и голяма част от третокласните. Това значи, че изпълнителят трябва да обхване в системата си всички тези километри.
Колко от тях ще бъдат таксувани обаче и на каква стойност предстои да бъде решено. От МРРБ уточниха, че това трябва да се случи в следващите 7 месеца след обществено обсъждане. В интервю пред bTV министър Нанков каза, че е слабо вероятно системата да обхване всички заложени в заданието пътища.
Колко ще струва
На изпълнителя - 150 млн. лв., които трябва да му се върнат в три поредни години от приходите. Държавата очаква, както стана ясно, приходи от над милиард годишно. По-голямата част от тях обаче няма да са от автомобили, което според Нанков значи, че категорично няма да има повишаване на цените на винетките.
Цената за камиони ще варира, като в изчисленията на Световната банка препоръчителният модел е заложен с цена от 20 ст. на километър. Днес стана ясно, че с новата гъвкавост може да отпаднат забраните за камиони в натоварените пикови часове, като вместо това цената за километър в тези пикове ще бъде вдигната силно.
Лихтенщайнският фонд Novito подписа договора за Общинска банка. Най-бързата банкова сделка в сектора вече е факт - лихтенщайнският фонд Novito Opportunities и Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) в петък са подписали договора за продажбата на мажоритарния пакет акции в Общинска банка. Съобщението от СОАПИ е изпратено в петък след края на работния ден. Договорът е за 67.64% от капитала на банката срещу 46 млн. лв. Исканата минимална цена от продавачите беше 45.65 млн. лв.
В съобщението се посочва, че подписаният договор не финализира процеса по сделката - "предстои купувачът да плати останалите 80% от цената на акциите и тогава те да бъдат джиросани". Към момента няма информация дали плащането е направено.
Най-бързата процедура
Договорът е подписан два дни след даденото от БНБ одобрение за нея - решението на управителния съвет на регулатора е от 10 януари 2018 г. За него беше съобщено на следващия ден.
Така за съвсем малко повече от три месеца преминалата през няколко неуспешни процедури за приватизация Общинска банка вече е продадена. Процедурата беше обявена на 3 октомври 2017 г. По време на самия конкурс не беше давана никаква информация от СОАПИ на различните етапи - за проявен интерес, за кандидати, закупили документация, и пр. Едва при подаването на оферти беше съобщен единственият кандидат, подал оферта.
Между 4 декември 2017 г. - крайният срок за подаване на оферти, и 12 януари 2018 г. кандидат-купувачът беше одобрен от Комисията за защита на конкуренцията (15 декември), като Novito беше подал искане към КЗК, преди да е одобрен от собственика на мажоритарния дял, от бюджетна комисия към Столичния общински съвет (19 декември), от градските съветници (21 декември) и от БНБ (10 януари).
Купувачът
От съобщението на централната банка се разбра кой е дал парите за покупката, тъй като Novito Opportunities на практика е взаимен фонд, в който се закупуват дялове от различни инвеститори. Това е "Инса ойл", което срещу своите 46 млн. лв. е получило дялове без право на глас в Novito. Така формално контролът остава в учредителя на фонда CAIAC Fund Management. Делът на търговеца на горива е "без право на глас", като така за реално контролиращ новия акционер в Общинска банка е посочено лихтенщайнското управляващо дружество CAIAC Fund Management и неговите собственици.
Собственици на "Инса ойл" са пряко Георги Самуилов и дружество на съпругата му. Приходите на компанията за 2016 г. са 252 млн. лв. В отчета на дружеството данните са заличени на много места, така че информацията е оскъдна и е само за последните две години. Рафинерията е в град Раковски и произвежда основно дизел.
Бизнесът е против да се наливат пари на МВР без реформи. Проблемите в МВР няма да се решат с отпускането на още 100 млн. лв. за полицейски заплати. Вътрешното министерство е едно от най-нереформираните и свръхнаселените и пари не бива да се отпускат без реформи. Това е записано в позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) по повод обещанието на премиера Бойко Борисов да се дадат пари за увеличение на полицейските заплати само и само да спрат протестите по време на европредседателството.
"Година след година всички наблюдаваме постоянния натиск за увеличаване на разходите за сектор "Сигурност". Пак година след година ние НЕ забелязваме подобряване на усещането на гражданите за гаранции за собствената им сигурност или за защитата на тяхното имущество. Сектор "Сигурност" и по-специално МВР си остават НЕреформирани и "свръхнаселени". Едновременно с това обещаната превенция на престъпността остава на ниско ниво, а разкриваемостта не бележи ръст", пише в позицията на бизнеса.
Работодателите припомнят, че България е сред страните, които отделят най-много средства за сектор "Сигурност", а в същото време разкриваемостта е ниска. Според тях разходите за сигурността се нуждаят не от повишаване, а от преосмисляне на начина им на харчене.
Според бизнеса трябва рязко да се съкрати администрацията в МВР и с парите да се увеличат заплатите на полицията. АОБР вижда изхода в рязко съкращаване на чиновническите длъжности за сметка на повишаване заплатите на хората, които работят "на терен" - очи в очи с криминалната престъпност. "Това е огромен резерв за повишаване броя на хората, които работят на терен, за увеличение на заплатите им и за рязко подобряване на техническата им осигуреност", пише в позицията.
Работодателите призовават управляващите да направят радикална реформа в сектор "Сигурност" и да спрат с безсмисленото наливане на средства без задължение за ефективност.
Асоциацията заявява, че подкрепя честните полицаи, които имат основания за недоволство най-вече когато става дума за екипирането им и за неясноти и непрозрачност при провеждане на обществени поръчки.
Цитат
"Реалната икономика е принудена да издържа, образно казано, още едно МВР в лицето на частните охранителни фирми, които охраняват собствеността на предприятията. И преди, и сега по парадоксален начин частните охранители се справят по-добре със задачите си при много по-ниско заплащане на служителите им, които изобщо нямат привилегиите на служителите на МВР."
И МРРБ прозря, че никой не контролира санирането. След множеството оплаквания на граждани за протекли, зле санирани или недосанирани жилищни сгради за милиони най-сетне и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) прозря, че никой не контролира как се изпълнява строителството. В неделя министърът на регионалното развитие Николай Нанков даде указания до кметовете на общини и областните управители да следят по-внимателно как се изпълнява Националната програма за енергийна ефективност. Указания са изпратени и до председателя на Националното сдружение на общините в България Даниел Панов. Мерките са само пожелателни и едва ли ще имат ефект.
В писмото си министърът изисква поне веднъж месечно да се извършват проверки на място от общината и от строителния надзор по време на ремонтните дейности и преди подписването на Констативен акт (образец 15), чрез който се извършва предаване на строежа от строителя на възложителя. В разпратените допълнителни изисквания към общините се предвижда във всеки вход на блоковете с ремонтни дейности по програмата да има информация за контакт - име, телефон и имейл на общинските служители и отговорниците, които контролират строителството и инвестициите. "Некачественото изпълнение на дейности по дадена сграда може да доведе до прекратяване на договора с Българската банка за развитие и бъдещо подписване на анекси", се предупреждава в писмото на регионалния министър.
Ден след като бяха оповестени тези мерки, заместник-министърът на регионалното развитие Малина Крумова съобщи, че всъщност не ставало въпрос за по-строг контрол. "Реално погледнато, ние няма да налагаме повече контрол, а ще обръщаме внимание, че общините трябва ефективно да си изпълняват функциите", каза пред БНР Крумова вчера. Освен това не се предвиждат финансови санкции и новите мерки не целели непременно да се наказват общините. Едва при доказани нарушения и нанесени щети и когато не са предприети действия за оправянето им, отговорните щели да понесат финансови наказания.
Програмата за "безплатно" саниране тръгна с 1 милиард лева, които вече са изчерпани. В края на миналата година предколедно правителството гласува още 1 милиард лева.
Илхам Алиев ни обеща инвестиции за газифицирането. Газификацията на България може да бъде осъществена с инвестиции от страна на СОКАР и съм сигурен, че в най-близко бъдеще ще започнем работа в тази посока. Това каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев, който се срещна с българския премиер Бойко Борисов.
Алиев обяви, че основна тема на разговорите му с Борисов е бил газът. "Над 3 трилиона куб. м. газ могат да бъдат доставени от Азербайджан до Европа и това в момента се случва с успешното реализиране на Южния газов коридор. По този начин газовите проблеми на Европа ще могат бъдат решени. Днес с Борисов дадохме нареждане на съответните министерства и ще проверим информацията за взаимна работа", заяви президентът на Азербайджан.
Той добави, че по време на срещата с българския премиер двамата са потвърдили, че България и Азербайджан ще се постараят да осигурят търговски стоокообмен, който сега не е на нужното равнище. "Смятаме, че имаме добри възможности за инвестиции и ще продължаваме преговорите", коментира Алиев и добави, че посещението на Борисов в страната е от голямо значение.
"В Азербайджан започваме годината с Вашето посещение и се радвам, че продължаваме прекрасно да си сътрудничим и да провеждаме редовно посещения на най-високо равнище", обърна се Алиев към Бойко Борисов. "На срещата поздравих Борисов за европредседателството на България и съм сигурен, че България достойно ще изиграе тази своя роля. България за нас е близък приятел", каза още той.
"Утре ще се състои първият полет от Баку до София и той ще съдейства за укрепването на връзката между двата народа", добави президентът на Азербайджан.
Работодатели дължат 30 млн. лв. за неизплатени заплати. Работодатели дължат общо 30 милиона лева неизплатени заплати. Това стана ясно на кръгла маса за трудовата експлоатация, организирана от омбудсмана Мая Манолова и Асоциация "Анимус".
В институцията на обществения защитник до момента са постъпили около 5 хиляди жалби за неизплатени трудови възнаграждения.
Работата в тежки условия без трудов договор, извънредният труд са форми на съвременно икономическо робство, каза Мая Манолова. Тя посъветва засегнатите да се обръщат към нея за съдействие при гарантирана анонимност.
Там, където сезираме незабавно Инспекцията по труда и се направят проверки, се издават предписания. В част от случаите настъпва промяна - работодателите си плащат.
Надежда Стойчева от Асоциация "Анимус" посочи като проблем, че за разлика от трудовата експлоатация, която е престъпление, нарушението на трудовите права се счита за административно нарушение, за което законът предвижда само глоба.
Рента и депозит в математиката за 10-и клас. Понятия като рента, кредит, погасителна вноска и лизинг са залегнали в новата учебна програма за 10-и клас, която вече е утвърдена от Министерството на образованието и науката (МОН). Сред финансовите термини фигурират още първоначален капитал, проста и сложна лихва, първоначален капитал и др. Това става ясно от новите учебни програми за 10 клас, качени на сайта на просветното ведомство. Както в момента, така и занапред десетокласниците ще учат алгебра и геометрия в часовете по математика. По литература пък ще се преподават само произведения на български автори. Идеята е на тях да се наблегне именно в десети клас, точно преди учениците да завършат първия гимназиален етап. Сред авторите, заложени в програмата, са Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Гео Милев, Никола Вапцаров, Николай Хайтов и др.
Десетокласниците ще изучават „Левски" от Вазовата „Епопея на забравените" и откъси от романа „Под игото". Гимназистите ще разсъждават и върху фейлетона „Бай Ганьо се върна от Европа" из „Бай Ганьо" на Алеко Константинов. От лириката на Пейо Яворов са залегнали емблематичните стихотворения „Арменци", „Две хубави очи", „В часа на синята мъгла". Гимназистите ще разсъждават и върху „Да се завърнеш..." на Димчо Дебелянов. В програмата са залегнали още повестта „Гераците" на Елин Пелин, Йовковите разкази „Индже" и „Албена" и др.
В резултат на общественото обсъждане бе избрана творбата Cis moll на Пенчо Славейков, която да бъде част от учебния материал в бъдеще. Както „Монитор" вече писа, преди окончателното утвърждаване на програмите имаше дискусия дали в тях да залегне Ciss molI или „Микеланджело".
От романа „Тютюн" на Димитър Димов вече са включени две глави - 1-а и 16-а от І част на произведението. Преди окончателното приемане на програмите имаше спорен въпрос дали „Осъдени души" да не замести „Тютюн". Но след допитване до учители в крайна сметка това предложение отпадна.
Заличават 118 туроператора от националния регистър. Министерството на туризма започва процедура по прекратяване на регистрацията и заличаване от Националния туристически регистър (НТР) на общо 118 дружества, регистрирани като туроператори, съобщиха от ресорното министерство.
Причините са основно две. Едната е, че компаниите не са представили задължителна застраховка „Отговорност на туроператора", което е изрично условие за извършване на туроператорска дейност. Другият основен мотив е, че дружеството не е получило удостоверението си за регистрация в регламентирания срок в Закона за туризма. Ако такова удостоверение не е налично, компанията няма право да изпълнява туроператорска и турагентска дейност.
Действията по заличаване се предприемат съгласно решение на Експертна комисия по регистрация на туроператори и туристически агенти към ведомството. В нея участват експерти от Министерството на туризма, както и сдружения на туроператори и турагенти.
Основна част от дружествата, чиято регистрация ще бъде прекратена, са със седалища и адрес на регистрация в София, Пловдив и Бургас. През миналата година общо издадените заповеди за прекратяване на дейността по искане на туроператора са 7, от тях 6 са постъпили само през декември.
През 2016 г. двама туроператори са прекратили дейността си, като по тяхно искане са издадени заповеди за прекратяване на регистрацията им като туроператори. Общо регистрираните туроператори и туристически агенции в Националния туристически регистър са 3 311.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |