Магистралата Русе - Велико Търново е с одобрено трасе, за "Хемус" ще се правят нови проекти. Готови са новите идейни проекти за изграждането на първите 34 километра от магистрала "Хемус" след пътен възел "Боаза" (км 87+800). Това са двете отсечки от "Боаза" до Дерманци и от там до пътен възел "Каленик", за които преди време дори бяха избрани изпълнители, но по нареждане на премиера Бойко Борисов процедурите бяха прекратени в началото на 2016 г. Тогава от Агенция "Пътна инфраструктура" обявиха, че готовият проект за трасето е прекалено скъп, поради което бе възложено да се направи нов идеен проект. Сега ведомството е публикувало обява за инвестиционно предложение за разработването и на техническо задание.
Междувременно Висшият експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите предложи да се издаде решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за одобряване на инвестиционното предложение за автомагистрала Русе - Велико Търново. Все още обаче няма осигурено финансиране.
"Хемус" с ограничение от 120 км в час
За изграждането на участъка от магистрала "Хемус" между пътните възли "Боаза" и "Каленик" има готов идеен проект още от 2015 година. Той бе разработен от закритата вече Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" и предвиждаше път с габарит 29 метра и проектна скорост от 140 км/час. Това трасе е одобрено от екоминистерстовото и в края на 2015 г. дори бяха избрани строителите - обединение "АМ Хемус Лот 1" с водещ партньор "Джи Пи Груп" ООД за първата отсечка до Дерманци и обединение "ПСТ Хемус 2" с водещ партньор "ПСТ Груп" ЕАД за втората - до "Каленик".
След прекратяването на процедурата АПИ прецени, че реализирането на този вариант (т. нар. Червен вариант) изисква прекалено много средства заради планинския терен. По тази причина бе решено габаритът на участъка да бъде намален до 27 метра, а проектната скорост - до 120 км/час. Също така е оптимизирано и самото трасе, като са разработени два варианта (зелен и виолетов), които обаче попадат в одобрения от МОСВ коридор с ширина 400 метра, така че да не се налага нова екооценка. В резултат на това е намалена височината на големите съоръжения и е отпаднала необходимостта от тунел.
От пътната агенция посочват, че прилагането на комбинацията от зеления и виолетовия вариант за трасе на магистрала "Хемус" ще спести 262 млн. лева. Точната стойност за въпросните 34 километра обаче ще стане ясна, когато се изготвят съответните технически проекти. Но макар и значително по-малко, необходимите средства все още не са осигурени.
Русе - Велико Търново - с пари от тол-системата
Магистралата, чиято приблизителна дължина е 133 км, е разделена на три подучастъка. Това са Русе - Бяла (40км), обход на самия град Бяла (почти 36км), както и Бяла - Велико Търново (малко над 58км). Индикативната стойност на целия проект се движи около 600 млн. евро, които обаче все още не са осигурени. Надеждите на управляващите са, че необходимото финансиране ще бъде набавено или чрез оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", или чрез събраните в бъдеще такси от тол-системата.
Одобреният сега от Висшия експертен екологичен съвет комбиниран вариант предвижда пътят да е с габарит от 27 метра. При него, като започне на 3 километра източно от Дунав мост, шосето пресича пътя Русе - Силистра и продължава в посока юг-югозапад. Автомагистралата продължава в югозападна посока, след което пресича пътя Русе - Варна и се насочва в южна посока. След това минава над р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. По-нататък е предвидено при 102-ия километър тази магистрала да пресече "Хемус" - в близост до с. Паскалевец, при което продължава право на юг.
Тъй като релефът на терена след река Янтра е планински, с дълбоки дерета и високи върхове, се налага изграждането на големи съоръжения - 4 тунела по лявото платно и 2 по дясното, както и 22 моста и виадукти, с обща дължина 14 853 метра. Връзката на републиканските и част от общинските пътища ще се осъществява чрез 18 пътни възела. Също така ще има 12 селскостопански надлеза и 9 селскостопански подлеза. В този вариант са проектирани 8 площадки за краткотраен отдих.
С решението по ОВОС са предложени условия и мерки за предотвратяване, намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаеми неблагоприятни въздействия върху околната среда за различните етапи на реализация на инвестиционното предложение. Проведени са и срещи за обществено обсъждане в общините Русе, Иваново, Две могили, Борово, Ценово, Бяла, Полски Тръмбеш, Павликени, Велико Търново, Горна Оряховица.
Осем оферти в търга за мащабната реклама на туризма в 22 държави. Общо осем кандидата подадоха оферти в търговете за една от най-големите целеви рекламни кампании на българския туризъм в 22 държави, които ресорното министерство организира. Поръчката е на стойност близо 8 млн. лв. без ДДС и се отнася за най-големите пазари за българския туризъм като Германия и Русия, както и различни централноевропейски, северноевропейски и съседни държави.
В петък, когато бяха отворени офертите на заявилите участие в поръчката, стана ясно, че има общо осем кандидата. Предвид че самата поръчка е със седем позиции, по повечето от тях имаше само по едно подадено предложение. Сред компаниите, заявили участие, попадат рекламни агенции, част от международни групи, както и изцяло местни играчи.
Предстои отваряне на ценови оферти, като според плана на туристическото министерство рекламите на отделните пазари трябва да стартират през пролетта.
Какво ще се рекламира
През декември туристическото министерство обяви обществена поръчка за най-мащабната целева кампания за реклама на туризма през последните години. Ведомството търси рекламни агенции, които да представят българския туризъм в страните, от които традиционно идват най-много туристи, като Германия, Русия и Великобритания, всички съседни държави, централноевропейските Полша, Чехия, Словакия, Унгария, скандинавските пазари и др. В условията на поръчката бяха заложени определени таргет групи туристи, към които да бъдат насочени рекламните послания, както и минимумът комуникационни канали, по които да се случи тя, сред които телевизия, интернет, печатни медии и др.
От агенциите се изисква да изготвят общ медия план, включващ анализ на пазара и поведението на потребителите, концепция за цялостен криейтив, рекламни визии, комуникационен микс и др. Според условията всяка кампания ще е с продължителност от една година, която започва да тече от сключването на договора с изпълнителя. Най-голямата единична прогнозна стойност според условията на поръчката е заложена за рекламата във Великобритания - 810 хил. лв. без ДДС, а по 1.5 млн. лв. са отделени за позиции, включващи кампании в съседните, централноевропейските и източните пазари.
Участниците в поръчката
Първата оферта за изготвяне на комуникационна кампания, подадена по две позиции - за Германия и Франция, е от медийната агенция "Медиа планинг груп", част от комуникационната група Havas Group. В края на 2016 г. Havas Media Group, подразделение на испанския комуникационен холдинг Havas, придоби мажоритарен дял от "Havas Group България" в размер на 51%. Така компанията навлезе директно на местния пазар, след като досега работеше чрез франчайзингови договори с агенциите Havas Worldwide, Havas Media и Havas PR, които са основна собственост на Стефан Дьолае. Той и партньорите му запазват останалия дял от рекламната група на българския пазар.
Оферта за изготвяне на комуникационна стратегия в Русия, Украйна, Беларус и Молдова са подали агенциите "От-до консулт" и "Идея комм", обединени в консорциума "РУ - Комм". В PR агенцията "От-до консулт" съдружници са журналистът и издател Мирослава Баджева и PR специалистът и бивш програмен директор на "Нова тв" Олга Лозанова. "Идея комм" пък е една от най-големите агенции за външна реклама в страната, като в борда на директорите влизат Милен Попов, Асен Кръстев и Евгени Тодоров.
Агенцията "Директ Медиа Крес", част от комуникационната група Direct Media Group Bulgaria, собственост на Красимир Петков, е подала оферта за разработване на туристическа рекламна стратегия за държавите Гърция, Сърбия, Македония, Румъния и Турция. Агенцията предлага творческо, медийно и BTL обслужване. Макар че няма директна връзка, се счита, че Красимир Гергов е свързан с агенцията. Той беше президент на една от първите български агенции за пълно рекламно обслужване "Крес", а през 2013 г. придоби рекламната агенция на бившия кмет на Белград и лидер на сръбската Демократическа партия Драган Джилас - Direct media.
Агенциите "Ню Икономик Солушънс" и "Маккан Ериксон София" са подали оферта като обединение в "Ню Маккан" за изготвяне на стратегия за Великобритания. Управител на "Маккан Ериксон София" е Десислава Олованова, която е и член на управителния съвет на Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА). Дружството "Ню Икономик Солушънс" пък е основано в края на октомври 2017 г., като според Търговския регистър едноличен собственик е Евелина Куртева.
Консорциумът "Криейтив медиа 4" също е подал оферта за изготвяне на туристическа реклама на България във Великобритания. В него влизат медийната агенция "Аргент 2002" със собственик и изпълнителен директор Владимир Денев, рекламната агенция "Интерпартнерс" с управляващ директор Екатерина Димитрова, която е и председател на УС на Българската асоциация на PR агенциите (БАПРА), както и Георги Павлов и Петя Запренова. С малки разлики в състава за изпълнение на комуникацията в Германия участва обединението "Криейтив медиа 3". В него влизат отново "Аргент 2002", "Интеримидж" и PR агенцията "Интерпартнерс", собственост на Екатерина Димитрова.
PR агенцията "АПРА", собственост на Томислав Цолов и част от групата APRA Porter Novelli, е подала оферта за изготвяне на комуникацията в държавите Полша, Чехия, Словакия и Унгария.
Рекламна агенция "Киви" със собственици Венцислав Олеков и Илия Ел-Фелеки е кандидатствала за разработване на туристически рекламни кампании в Нидерландия, Белгия, Дания, Норвегия, Финландия и Швеция.
Десетки роднини работят във Върховния административен съд. Десетки роднини работят във Върховния административен съд (ВАС), разказаха пред "Сега" магистрати и преброиха близо 50 души.
Роднински връзки има както между съдии и служители, така и между самите служители. Съдиите във ВАС са 93-ма. В администрацията работят 236 души, 43-ма от които са съдебни помощници. Поне 8 от съдиите имат роднини, които работят в съда - деца, братя, сестри, племенници, съпрузи. Синовете на двама от магистратите са съдебни помощници. Дъщерята на секретарката на председателя е съдебен помощник, съпругата на служителя по сигурността на информацията също е в съда, там работят и свекърви и снахи, майки и дъщери, бащи и дъщери, сестри, съпрузи, лели и племенници.
От съда не отрекоха семейните връзки и отговориха, че според правилника на съда няма пречка служителите да имат роднинска връзка със съдии.
Миналото лято покрай избора на нов председател на ВАС "Сега" получи сигнали от магистрати, че съдиите са принуждавани да гласуват за конкретен кандидат, като били заплашвани, че роднините им, назначени в съдебната система, ще останат без работа. Никой обаче не се съгласи да застане с името си и да разкаже подробно за натиска - за да не пострадат близките му.
В първия ден на мандата на новия председател на съда Георги Чолаков "Сега" поиска по Закона за достъп до информация данни за това кои са роднините на съдии във ВАС, които работят в съда, по какъв ред и кога са назначени. Имаше въпрос и дали в съда има роднини на магистрати от други звена на съдебната власт. На въпросите дойде отговор от Асен Мингов, съдебен помощник и син на Анелия Мингова, която беше член на Висшия съдебен съвет.
Поставянето на ограничение за роднински връзки би накърнило принципа на свободата на труда, посочи той. Служителите нямали законово задължение да декларират роднински връзки. Въпреки това обаче от ВАС прегледали свидетелствата за съдимост на всички. Така било установено, че в съда като деловодители работят децата на двама от съдиите, а децата на други двама са съдебни помощници. Кои са те - от съда не отговориха, защото това били лични данни. От ВАС дори не попитаха засегнатите дали са съгласни личните им данни да бъдат предоставени на вестника, както позволява законът.
"Сега" научи от свой източник в съда, че съдебните помощници са синовете на магистратите Александър Еленков и Галина Христова - Еленко Еленков и Виктор Йорданов. Деловодители са наследниците на Аделина Ковачева и Галина Матейска. Всички те са назначени във Върховния съд с конкурс.
В съда продължава да е помощник синът на пенсионирания вече съдия Андрей Икономов. Тодор Икономов започна работа, докато баща му още беше съдия. Съдия във ВАС е съпругата на Андрей Икономов - Румяна Лилова.
Съдебен помощник във ВАС е и дъщерята на Мария Бегъмова от Върховната административна прокуратура.
ВАС винаги е бил апетитно място за съдебните помощници и е добра писта за кариерното им израстване до съдии. Неотдавна конкурса там спечели и съпругата на Яне Янев - Галя Янева, която преди това беше помощник в Градския съд, но се провали на атестацията след ерата "Владимира Янева".
По време на изслушването на Чолаков във Висшия съдебен съвет Атанаска Дишева - тогава съдия от ВАС, сега член на Висшия съдебен съвет, го попита: "Вероятно не е тайна за никого, че във Върховния административен съд, вероятно и в други съдилища, има много назначения на секретарки, деловодители, съдебни сътрудници, куриери и други служители, които са свързани по някакъв начин със съдии в този съд, а и в други съдилища, най-вече в този съд. Вие сте ги нарекъл "роднински назначения" в едно от изслушванията си. Знам, че не одобрявате, какво обаче смятате да предприемете? По мое виждане една голяма част от съдебните сътрудници във ВАС не отговарят на необходимите изисквания за заемането на тази длъжност именно поради подобно назначение. И смятате ли да предприемете някакви действия, за да бъдат прекратени техните правоотношения, разбира се, по легален път?"
Чолаков отговори, че "за съжаление колегите говорят само по коридорите, че има проблем, но никой официално не го е заявил досега". След това посочи, че в края на 2017 г. предстои атестиране на служителите и съдебните помощници от трима съдии. Тези, които работят добре, щели да останат, дори да са роднински назначения. Чолаков се оправда, че голяма част от роднините са на постоянни трудови договори и могат да бъдат уволнени само ако не се справят с работата.
Обрат
След като президентът Радев подписа указа за назначението на Чолаков, той омекна по темата с роднинските назначения във ВАС и те от "много" станаха "не повече от 3-4". В подкрепа на кандидатурата му писма до ВСС с твърдения за безспорния му професионализъм писаха и чистачи, касиери и призовкари.
Парламентът отпусна още 5 години на държавата да опише имотите си. Парламентът удължи с пет години - до 31 декември 2022 г., мораториума върху придобиването по давност на имоти - частна държавна или общинска собственост. Това стана в края на миналата седмица с промяна в Закона за собствеността, предложена от правителството.
Мярката се налага заради неуспеха на администрацията да установи, регистрира и актува държавните и общинските имоти. Процесът, започнал още през 1996 г., е далеч от приключване. Като причина се изтъква липсата на "административен, финансов и времеви ресурс". Казано по-ясно - причината е в липсата на политическа воля и в чиновническото безхаберие.
Дебати по промяната в пленарната зала нямаше въпреки значимостта на темата. Критично се изказа единствено Пенчо Милков от БСП. "Предлага се с още 5 години да удължим този срок, с който държавата, за която се борихме да бъде равноправен субект на правото, отново си създава привилегия спрямо гражданите и юридическите лица", заяви соцдепутатът. Той напомни, че въпреки всичките отлагания до момента едва 36% имотите в страната са включени в кадастъра. Милков обаче призна, че подкрепя законопроекта, защото иначе "държавата ударно ще загуби имоти". И прогнозира, че и след изтичането на новия срок институциите няма да са изпълнили задълженията си.
Срокът вече е удължаван четири пъти - като последно това стана през 2014 г. Тогавашното правителство на Бойко Борисов обеща да приключи задачата до края на 2017 г. През 2016 г. дори бе приет план за действие. И тъй като е очевидно, че изпълнението на плана се проваля, дойде предложението да се отпуснат на администрацията още 5 години.
Гласуването в петък обаче за пореден път породи парадокса да се приема закон, който действа с обратна дата. Причината е, че Министерският съвет внесе законопроекта в последния работен ден на парламента - на 22 декември, и депутатите не успяха да го разгледат и гласуват и на практика в първите дни на 2018 година мораториум нямаше.
Цитат
Едва 36% от имотите в страната са обхванати от кадастъра.
Залезът на тютюна в Източните Родопи. Приключи изкупната кампания на тютюна в Кърджалийско. В региона са изкупени около 1000 тона суровина от реколта 2017. Купувачи са „Сокотаб-България", „Миссириан - България" и „Секе", съобщи зам.-председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ/ 2010 Хасансабри Мехмед, който е от Кирковския край.
По думите му, няма постъпили жалби от производители. За гръцкия сорт „Катерини" и гръцките басми цената надхвърля 9 лева за кг. За сорта „Крумовград" стопаните вземат по 7 лв. за килограм. От НАТ -2010 коментират, че до края на януари тютюнопроизводителите трябва да си получат парите. Според Хасансабри Мехмед следващата година не се очаква спад в производството на тютюн в Кърджалийско, даже напротив - може да има леко завишение.
В община Кирково, която е един от големите производители на тютюн в района, са приети 600 тона суровина. Според кмета Шинаси Сюлейман, тенденцията е към драстично намаляване на засетите площи. Подобна е ситуацията и в другите общини. „През 2017 г. местните производители заложиха на ориенталския гръцки сорт „Катерини", както и на традиционните „Басма" и „Крумовград", обяснява кметът на ардинското село Жълтуша Карамфил Димитров. Той допълва, че в селото са останали около десетина тютюнопроизводители, които отглеждат по няколко декара.
По данни на дирекция „Земеделие" Кърджали, до 31 май 2017 г. са били подадени около 600 заявления за регистрация на тютюнопроизводителите в Кърджалийско, при 1042 за 2016 г. Към същия период от оперативната информация, събирана чрез общините и кметовете на населените места, предвидените за засаждане с тютюн площи са над 5 500 дка, докато през 2016 г. площите са били 6 680 дка.
Пълната либерализация е причина за отдръпване на различни оператори - производители и фирми -изкупвачи. За сравнение, през май 2014 г. регистрираните тютюпроизводители в региона на Кърджалийско са били 2 800, а през 2013-а - над 4 440. Много стопани се преориентират към животновъдство и трайни насаждения.
Експерт: Спасението е китайският пазар
След като страната ни дълго време е сред водещите производители на ориенталски тютюни, днес сме едва на 25-то място в света по износ, сочат някои справки.
Тютюнът е изключен от подкрепа от Европейските фондове. Единствената субсидия, която държавата може да предоставя до 2020 г., е преходната национална помощ. „Целта е не подкрепа на тютюнопроизводството, а подкрепа за преориентирането и преструктурирането на производителите в други отрасли", обясняват агроспециалистите.
През март 2017 г. един от водещите специалисти по тютюна в страната - проф. д-р Христо Бозуков, който беше земеделски министър в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков, сподели на среща в Кърджали, че някои от основните фирми напускат българския пазар, други са в състояние на фалит според банките, трети свиват изкупуването. "Ако коренно нещата не се променят, може би ще сме свидетели на залеза на това производство в България. Трябва да има адекватна държавна политика за този сектор, каквато има съседна Гърция", посочи тогава проф. Бозуков, който бе и служебен земеделски министър. Той коментира, че усилията трябва да се насочат към китайския пазар, който е необятен. И даде като пример околните страни, произвеждащи ориенталски тютюн - Гърция, Турция и Македония, които имат сключени договори за търговия с тютюн с Китай.
Червена капия, минзухар и лавандула са алтернативите
В регион Кърджали, традиционен производител на ориенталски тютюни, през последните 7-8 години се забелязва срив на производството. През 2017 година произведената продукция е около 1000 тона. За сравнение, преди 25 години продукцията е стигала от 25- 30 хил. тона годишно. Спадът в тютюнопроизводството кара доста земеделски производители да потърсят алтернатива с отглеждане на билки, червена капия, овошки, лавандула. Прави се опит и за отглеждане на син минзухар.
През 2014 г. в кърджалийското село Чифлик няколко ентусиасти започват отглеждането на лавандула вместо "зеленото злато". Гюнер Юсеин обяснява, че направили това с надеждата за по-сигурни доходи. Първо пробвали с 1 дка, а на втората година увеличили площта на 9 дка. На отглеждането на лавандула са решили да заложат през 2018 г. и в с. Жълтуша, Ардинско. В граничните общини Кирково и Крумовград и района на с. Перперек земеделците от няколко години отглеждат червена капия, която се търси добре на пазара.
Натискат общините за повече контрол върху санирането. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков даде допълнителни указания до всички кметове на общини и областни управители, както и до председателя на НСОРБ Даниел Панов, за по-строг контрол при изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
Осъществяваният от министерството мониторинг на програмата установи, че общините като възложител в процеса по обновяване на сградите не извършват достатъчно ефективен контрол на външните изпълнители, което може да доведе до вреди със съответното финансово изражение за гражданите.
За да не се допусне това, с писмото си министър Нанков изисква да се извършват проверки на място от представители на общината и строителния надзор минимум един път месечно по време на изпълнението на обновителни дейности на сградата и преди подписването на Констативен акт (Образец 15) и да се съставят протоколи от тях. На общодостъпно място във всеки вход на участваща в програмата сграда вече трябва да бъде поставяна информация за контакт - име, телефон и имейл, с отговорните общински служители, упражняващите строителен надзор и инвеститорски контрол, и на съответното подразделение на Дирекцията за национален строителен контрол. Общините трябва да следят и за нерегламентираното използване на подизпълнители.
Некачественото изпълнение на дейности по дадена сграда може да доведе до прекратяване на договора за нея с „Българска банка за развитие" АД и бъдещо подписване на анекси, се казва още в писмото на регионалния министър.
Общините, които са основен участник в изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност, са задължени да изпълняват функциите си на възложител със съответните механизми за контрол и гарантиране изпълнението на допустимите дейности, да следят за законосъобразното разходване на публичните средства и да защитават интересите на сдруженията на собствениците като техни представители.
Всяка втора кола на газ с нелегална уредба. Всяка втора кола, която е с допълнително монтирана газова уредба, се движи извън закона. Тя не минава годишен технически преглед на горивната система и е потенциално опасна. Проверка на „Монитор" показа, че от близо 300 хил. автомобила с допълнително поставени уредби на газ, едва 26 999 са вписани в регистрите на Пътна полиция до 2010 година. След това има масово обявяване на автомобилите като бройката им стига общо до малко над 140 хил, което прави едва половината от автомобилите на газ. Така по пътищата в страната се оказва, че се движат близо 160 хил. коли бомби.
„Когато автомобилът е с изрядни документи, в тях е вписано, че колата има монтирана допълнително газова уредба. Така при всеки годишен технически преглед се проверява и тя. Издава се и документ, че системата е изправна и безопасна.
Когато обаче шофьорът не е регистрирал „промяната в конструкцията на автомобила", както се води по наредбата, то тя не се проверява и в пункта за прегледа", обясниха пред „Монитор" от Пътна полиция. От там поясниха, че проблемът наистина е сериозен, но няма заложена санкция според закона, която да се налага при установяването на нерегистрирана по надлежния ред газова уредба. Според едно от тълкуванията на закона обаче подобни автомобили можели да се водят за технически неизправни и да бъдат спирани от движение. Това можело да се установи единствено в пункта за технически преглед, от където според последните промени в закона ще могат да изпратят информация до Пътна полиция и колата да бъде автоматично спряна от движение.
„Много важно е, когато има изменение в конструкцията на превозното средство, включително инсталиране на автомобилна газова уредба, това ясно да бъде посочени в документите. Това става с удостоверение за първоначална проверка на автомобилна газова уредба, издадено от лице, извършващо периодичен технически преглед и притежаващо права за извършване на първоначална проверка на автомобилни газови уредби. Много шофьори обаче прескачат тази формалност при регистрацията на автомобилите си и след това вече не се занимават. Не го считат и за проблем", поясниха още от Пътна полиция, където дори бил създаден максимално облекчен ред за вписването на газовите уредби. Това ставало дори само с едно заявление, без да е необходим допълнителен оглед на автомобила. Въпреки това много шофьори не обявявали промените по колите си, след като вече са ги закупили. Правели го единствено тези, които регистрират коли с вече закупени уредби.
Дават им три години да ги легализират
От Пътна полиция са предвидили срок от цели три години за промяната на данните за вида на горивото. Срокът започва да тече от първоначалната проверка на газовата уредба, без значение кога тя е монтирана на автомобила. Ако през това време обаче по някаква причина автомобилът бъде спрян от движение, каквато мярка се прилага дори за неплатен акт, то тогава собственикът ще може да пусне в експлоатация отново колата си след представянето на преглед и документ за изправността на автомобила и газовата уредба.
Представители на сервизи за монтаж на газови уредби в столицата обясниха пред „Монитор", че изискванията за регистрация са много важни и са в полза на шофьорите.
„Несъмнено номер едно резултат е повишено качество на услугата. Получавате газова уредба, която отговаря на изискванията за безопасност и качество, признати в цяла Европа. Получавате документ от лицето, извършило монтажа на газовата уредба, в който декларира, че е спазил изискванията, които са валидни в момента. При всеки ГТП системата във вашия автомобил ще бъде проверявана и вие ще можете да сте спокойни, когато пътувате.
За вас остава само задължението да заявите промяна в големия талон на автомобила в срок от три години след преминаването на първоначален преглед на газовата уредба", казаха още експертите.
Поне 500 лева за ски уикенд през януари. Ще са ни нужни поне 500 лева, ако искаме да прекараме ски уикенд с половинката си през януари в Банско, показа проверка на „Монитор". Въпреки, че повечето хотели предлагат отстъпки и някои дори са смъкнали цените с 50% крайната сметка излиза солена.
Четиризвезден хотел ни предлага нощувка със закуска срещу 47,90 лева, но на човек. Така за две нощувки двойка ще трябва да заплати общо 191,60 лева. В цената влизат още ползване на вътрешен басейн, фитнес, сауна и парна баня. Двудневна карта за лифта струва 112 лева, но за двама сумата скача на 224 лева. Ако пък трябва да си вземем ски оборудване под наем ще трябва да дадем още около 60 лева. Накрая като теглим чертата излиза, че ще трябва да се бръкнем с 475 лева за зимната забава и то без да включваме разходите за път и ядене.
Разбира се, предлагат се и по-евтини оферти за нощувки. Хотел с три звезди иска едва 15 лева за нощувка, като отново са включени закуска и ползване на сауна.
В Боровец също ще трябва да дадем приблизително два стотака за спането, като отново ще можем да се нахраним сутрин с обилна закуска и да релаксираме в спа зоната на хотела. Лифт картите пък ще ни излязат 210 лева. За да можем да се пуснем по пистите с оборудване под наем ще трябва да се бръкнем с 25 лева на човек на ден. За три дни цената е 68 лева. В Боровец обаче няма изгодни оферти за тризвездни хотели, тъй като цените са същите, както при спа центровете с една звезда отгоре.
Ако пък решим да се разходим до Пампорово за събота и неделя, ще похарчим 200 лева за хотел за две нощувки. Тук обаче освен спането в цената са включени закуски, спа, вечеря, а за доброто ни настроение ще се погрижи музикален оркестър. Домакините ни предлагат и безплатен трансфер до ски пистите в курорта.
107 лева ще трябва да извадим от джоба си и за двудневна лифт карта, която ще ни дава достъп до всички съоръжения на територията на ски зони Пампорово и Мечи чал - лифтове, влекове и писти. Ако пък решим да се спускаме само по Мечи чал, то цената на двудневния абонамент пада с 30 лева. За оборудване пък ще трябва да додадем още 53 лева.
Според думите на Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма 285 хил. българи карат ски и сноуборд и голяма част от тях се очаква да посетят зимните ни курорти.
Прогнозите към момента са, че през сезон 2017/2018 около 1,7 млн. чужденци ще дойдат в страната ни до края на март. Около 10% от тях (170-180 хил.) ще пристигнат за ски ваканции.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |