Финансовият министър е знаел отрано за дълговете на здравната каса. Финансовият министър Владислав Горанов всъщност е знаел точния размер на задълженията на здравната каса към европейските здравни фондове за лечение на български граждани към датата 22 февруари т.г., когато поиска НЗОК да не сключва договор с лекарския съюз, преди да се разбере размерът на дълговете.
Това става ясно от обобщената справка за просрочените задължения на централното правителство, общините и осигурителните фондове към 31 декември 2017 г., която на всяко тримесечие се публикува на сайта на финансовото министерство. От нея става ясно, че към края на миналата година общите дългове в падеж са 308.2 млн. лв., а от тях само тези на здравна каса са 119.4 млн. лв. Последният път, в който документът с данните е бил модифициран, е на 3 януари 2018 г., което означава, че около тази дата той е бил представен на министъра и публикуван на сайта на ведомството. Същевременно в края на февруари финансовият министър обяви, че не знае колко са дълговете на здравната каса.
В средата на февруари предишният зам.-министър на Горанов, а сега министър на здравеопазването - Кирил Ананиев, поиска оставката на управителя на здравната каса д-р Камен Плочев, защото е написал писмо до парламента, с което настоява депутатите да разгледат въпроса с дълговете на НЗОК. Ананиев беше получил писмо по темата две седмици по-рано. След писмото парламентарната здравна комисия проведе изслушване на Плочев, на което той обяви, че просрочията към края на януари са 134 млн. лв.
В същото време председателят на надзорния съвет на касата и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева съобщи, че разполага само със справка за 7 млн. лв. просрочия за януари. Горанов се намеси с искане за яснота колко са дълговете и надзорният съвет на касата заседава два пъти по въпроса. В крайна сметка се оказа, че Плочев е бил прав за размера на дълговете. Той не подаде оставка, влезе в болница и въпросът за оставката му все още стои. В петък здравният министър Кирил Ананиев, който още не е оттеглил искането си за оставката на управителя на НЗОК, обясни, че уважава проф. Плочев като професионалист, той обаче в един момент не е преценил какви трябва да са взаимоотношенията му с министъра и е сбъркал.
В края на юли м.г. д-р Камен Плочев бе избран от парламента единодушно с гласовете не само на управляващата коалиция, но и на опозицията БСП и ДПС. Въпреки липсата на управленски опит за институцията, която разпределя 3.8 млрд. лв., кандидатурата му бе подкрепена от 205 гласа "за" и само един въздържал се, с аргумент доказания му професионализъм и авторитет.
Сега в контекста на скандала премиерът Бойко Борисов отбеляза, че е добре министърът да си избира екипа, с който ще работи. Така се очаква, че макар да се оказа прав, Плочев да напусне по болест, след като се върне на работа. Преди да влезе в болница Плочев подписа заповед за назначаване на подуправител, който да го замества - дългогодишния управител на РЗОК-Шумен Йорданка Пенкова, чиято кандидатура му бе наложена по линия на ГЕРБ. За Пенкова е известно, че има влязло в сила решение за конфликт на интереси като управител на РЗОК.
Какво да се прави с дълговете
Завесата над това какво се случва със задълженията на касата се повдига в стенографския протокол от заседанието на надзорния й съвет от 26 февруари т.г. На него са представени документи, че дълговете за лечение в чужбина са 271 млн. лв. към 31 януари м. г., като 134 от тях са просрочени. В същото време в бюджета на касата за тези плащания има само 73 млн. лв. Според председателя на надзорния съвет Жени Начева за 2019 г. се очертава здравната каса да предвиди поне 140 млн. лв., за да изчисти натрупаните просрочия.
Така решението, което вижда надзорният съвет, е да се проведат разговори за разсрочване на дълговете към най-големите кредитори - Германия, Австрия, Франция и Белгия, които по думите на заместник-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков могат да заведат дела за дължимите им суми. Решението да се водят преговори за разсрочване обаче не дава отговор на въпроса на писмото на финансовия министър защо са толкова драстични разминаванията във финансовите отчети на касата и писмата на Плочев. "Цифрите, които са във финансовите отчети, не са верните, верни са тези в писмото на проф. Плочев. Но там вторият въпрос на финансовия министър - какво правим с НРД за 2018 г., на това ние в това решение не даваме отговор", коментира заместник-министърът на финансите Росица Велкова. А директорът на НАП Галя Димитрова пита дали чуждите каси няма да си поискат парите до края на годината.
Жени Начева отговаря, че за 44 млн. лв. са подписани протоколи с погасителни схеми, а за останалите суми има своеобразни джентълменски споразумения на ниво експерти, че чуждите каси няма да си търсят парите.
Представителят на пациентските организации Андрей Дамянов обаче казва, че не вижда в подписаните протоколи форма на споразумение. "Едните са казали, че очакват плащания в такъв размер, а ние сме казали, че можем да платим еди-колко си. Няма съгласие на двете страни, че германците са се съгласили", коментира той. Директорът на НАП допълва, че това е едностранно уведомление, а Жени Начева - че ако възникнат съдебни спорове, този документ би бил обявен за нищожен.
В крайна сметка надзорът ясно декларира, че ако възникнат допълнителни искания по просрочените плащания над заложения бюджет от 73 млн. лв., НЗОК не може да ги удовлетвори.
Какви са вариантите
Ако не бъде актуализиран бюджетът на здравната каса, което може да направи само парламентът, остава да се разчита на успех на преговорите с чуждите каси. Проблемът е, че България не си плаща редовно от 2013 г.
Може да се очаква и преизпълнение от приходите от здравни вноски, но Жени Начева е скептична за това и отбелязва, че то е неясно.
Третият вариант е да се пести от плащанията за българските лекари в извънболничната и болничната помощ. "Това вече е факт. През януари без санкция от колегите председателят на управителния съвет на БЛС подписа указание за разпределяне на парите на касата през първото тримесечие. Това указание е нищожен акт, защото е противоуставно. То обаче дава възможност на здравната каса да формулира недостижими лимити и бюджет за тях и така да спести между 80 и 92 млн. лв. само през първите три месеца", коментира д-р Георги Тодоров, член на контролната комисия на БЛС.
Омбудсманът иска потребителите да могат да оспорват цените на тока и газа. Сериозна промяна в отношенията между гражданите и Комисията за енергийно и водно регулиране може да предизвика омбудсманът Мая Манолова. Общественият защитник иска да се позволи на хората да обжалват решенията на КЕВР, с които всяка година се определят новите цени на тока и природния газ. Сега това право имат единствено лицензираните енергийни предприятия, които осъществяват съответната дейност. Според Манолова обаче те нямат никакъв интерес да оспорват въпросните решения, за разлика от потребителите, които са пряко засегнати от тях.
Омбудсманът е сезирал Конституционния съд за чл. 36а, ал. 2 от Закона за енергетиката, който определя тези решения на КЕВР като индивидуални административни актове и според нея ограничава конституционното право на гражданите за достъп до съдебна защита, когато са нарушени или застрашени техни права и законни интереси. Манолова също така е изпратила писмо и до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, в което препоръчва законодателни промени в тази насока. Малко вероятно е обаче Народното събрание да се задейства и да промени закона, преди Конституционния съд да се е произнесъл.
Манолова подчертава още, че сегашното положение не е в съответствие и с европейската директива 2009/72/ЕО, според която държавите членки трябва да въведат на национално ниво механизми, които да гарантират на всяка засегната страна възможност за обжалване на такива решения пред независим орган.
Самата Комисия за енергийно и водно регулиране не коментира искането на омбудсмана. От регулатора обясниха за "Капитал", че въпросът е извън техните компетенции и ще се съобразят със съответното решение на Конституционния съд и парламента.
Дъжд от жалби или конституционно право
Първият и може би най-важен въпрос е какво ще се случи, ако хората могат да обжалват решенията на КЕВР. Основателно или не, ще има стотици и дори хиляди жалби срещу повишението на цените, тъй като никой не иска да плаща повече. Това, разбира се, би могло да доведе до истински съдебен хаос и да предизвика сътресение на електроенергийния и газовия пазар поради възможността актовете на регулатора да бъдат отменяни или да влизат в сила с огромно закъснение.
На практика обаче искането на омбудсмана не цели да се каже дали е правилно или не гражданите да имат възможност за оспорване на актовете на КЕВР. В случая Мая Манолова поставя въпроса за несъответствие на Закона за енергетиката с конституцията.
Правен парадокс
Според чл. 14 от Закона за енергетиката приемането на общи административни актове от КЕВР е съпътствано от провеждането на процедура по общественото им обсъждане. Член 15, ал. 2 от същия норматив включва сред актовете, които подлежат на публично обсъждане, и предложенията за утвърждаване на цени. "Следователно, макар и да ги определя като индивидуални административни актове, законодателят признава, че с оглед техния правен режим те нямат такъв характер", твърди Мая Манолова. По думите й в резултат от възприетото законодателно решение на практика се прегражда пътят на гражданите за защита на техни права и законни интереси.
Тя припомня още, че през 2017 г. институцията на омбудсмана е подпомогнала потребителски организации при обжалването на решения на КЕВР относно увеличението на цената на природния газ, топлинната и електрическата енергия. Но дори тогава не е бил даден ход на делата по същество. "В същото време, тъй като адресати са само дружествата лицензианти, които нямат интерес от обжалване, някои от решенията на КЕВР, дори и незаконосъобразни, влизат в сила. А, както омбудсманът вече се убеди, има случаи, в които решенията на регулатора са приети при неспазване на законовите правила. Това се потвърждава и от действията на прокуратурата, която, сезирана от омбудсмана, внесе 16 броя протести срещу решение на КЕВР от 2017 г. относно цената на ВиК услугите", пише още в сигнала на Манолова.
200 хиляди чиновници ще станат пътни знаци по заповед на Борисов. До всяка дупка да се постави чиновник, който да не мърда оттам, докато не бъде запълнена. Такова нареждане даде премиерът Бойко Борисов, след като в понеделник ненадейно привика няколко министри в кабинета си и им даде абсурдни нареждания в обичайния си популистки стил. И както обикновено се възмути, разграничавайки се от резултатите на собственото си дългогодишно управление.
Със същия замах Борисов нареди и повсеместно видеонаблюдение - до края на месеца неизвестно с какви ресурси. По същия начин преди време той искаше от подчинените си мерки за пътната безопасност "до понеделник". Пресцентърът на Министерския съвет публикува стенограма на речта му, която, изглежда, е предизвикана от сутрешните блокове на телевизиите в понеделник, които излъчваха репортажи за дупки и битова престъпност.
"Това не може да продължава! Хората чупят коли, пукат гуми, а и това си е реална опасност за живота", възмути се Борисов от собственото си управление и нареди на строителния министър Николай Нанков и вътрешния Валентин Радев да вземат мерки. "Защото има на места отворени такива ями, които сега, като падне дъждът, не се виждат и ще се пребие човек... Двеста хиляди души администрация имаме! Ако трябва - всички ги изкарвате навън и докато не се поправи - стоят, алармират", заявява Борисов.
Той намери оправдание за некачествени ремонти в климатичните условия. "Има обективни причини да се отворят много дупки по улиците - от минус 10-15 градуса за един ден стана плюс 20 градуса. То, дето се вика, ако е пломба на зъб, при такава рязка температура - пада", заявява вещо премиерът, пропускайки факта, че и в другите европейски държави също има температурни инверсии, но такива дупки няма.
От стенограмата се разбира, че Борисов възлага големи надежди на тол системата, която щяла да донесе според него "милиард и половина приходи, които ще отидат за поддръжка". Новата система обаче ще заработи най-рано през 2020 г., а и в първите години консорциумът, който ще я изгради със свои средства, ще прибира част от приходите, за да си избие разходите. Необяснимо е защо сега премиерът говори за 1.5 млрд. лева постъпления от тол такси - доскоро се спрягаше сума, по-ниска с половин милиард.
От стенограмата се вижда, че министрите не смеят да опонират на Борисов - нито за парите, нито за ямите. Все пак от думите на Нанков става ясно, че дупките не само няма да се запълнят толкова лесно и че скоростните пътища и магистрала "Тракия" са особено проблематични. "По "Тракия" положението е наистина трагично, в старата част - от Пловдив към Стара Загора. През уикенда по тази част на "Тракия" и по Е-79 между Враца и Монтана беше мобилизиран 30% от ресурса на Агенция "Пътна инфраструктура", заявява премиерът, без да коментира заповедта за спешните ремонти. Той се опитва да съобщи позитивна новина - в четвъртък ще се прави първа копка на магистрала "Хемус" - "цели" 9 км от Ябланица до Боаза.
По темата битова престъпност премиерът нарежда на МВР шефа Валентин Радев да се среща с всички кметове, които да му кажат дали при тях минава полицай. "На всеки кмет по две минути да отделиш, да каже: "При мен идват; при мен не идват; при мен е добре; при мен не е добре - не съм ви видял очите или минават от дъжд на вятър". Областният началник слуша, даваш му една седмица срок да се поправи. Там, където е добре - продължават така", заявява той.
"Мобилните групи" от полицаи са предизборно обещание на ГЕРБ. БСП вече направи подобен неуспешен опит, пращайки жандармерията на рейд по селата, но ефект нямаше. Няколко месеца след като поеха властта, от ГЕРБ обясниха, че полицаят ще се показва от време на време в селото, т.е. ще обикаля.
Селата у нас са 4999, рапортува вътрешният министър. Премиерът се разпорежда навсякъде да се направи видеонаблюдение, а материалът от камерите трябва да постъпва централно в МВР. Това означава, че ще са необходими много хора, които да го обработват. "Заемаш се с тази задача и я приключваш до един месец", обръща се Борисов към Радев, който отвръща без колебание: "Разбрах".
Изграждането на видеонаблюдението е "дъвка" за всеки вътрешен министър и тази тема се върти поне от 10 години без почти никакъв напредък заради липсата на пари. Дори камерите на полицията в София години наред не работеха заради липса на поддръжка. В крайна сметка бяха възстановени, когато наближи европредседателството.
Почти 40% от българите стоят на студено вкъщи. Близо 40 на сто от българите не могат да поддържат домовете си достатъчно топли. Този дял е най-високият за Европейския съюз, където енергийно бедните са средно 8%. Това съобщи вчера зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНР. Той цитира данни, според които в момента газифицираните жилища в страната ни са под 5 на сто, докато в някои европейски страни този дял достига 50-60% от домакинствата.
Инвестирането в енергийната ефективност е естественият начин за справяне с енергийната бедност и това е посоката, която трябва да поемем, коментира Станков. Той посочи, че около 7500 домакинства, които искат да преминат от отопление с дърва и въглища към отопление с природен газ, могат да бъдат подпомогнати с финансови средства. Държавата възстановява до 30% от инвестицията, която домакинствата извършват в своя дом. А за около година вече над 2500 домакинства са се възползвали от тази възможност. Именно това е и една от дългосрочните мерки за справяне с проблемите на мръсния въздух, отбеляза Станков.
Според него в момента в България се изпълняват краткосрочни мерки за справяне с този проблем, но по-важни са дългосрочните. "Говоря за директни плащания към граждани, които имат проблем да осигурят отопление, охлаждане или осветление на своите домове. По-важно е, че в Европа се обединихме около това да мислим за дългосрочните мерки. А такава мярка е по-скоро инвестиране в енергийна ефективност и намаляване на количеството енергия, което е необходимо за отопление и охлаждане на едно жилище", коментира той.
Неотдавнашен анализ на Световната банка посочи, че в България енергийно бедни са хората, които отделят повече от 10% от доходите си за сметки за енергия. Точно те би трябвало да бъдат подпомагани от държавата. Според Жечо Станков обаче е нужно да се изработи обща дефиниция, която да важи за целия ЕС. "Дефиницията за енергийна бедност в Швеция би била една, а в България би била друга. Институциите, които са отговорни за справяне с проблема, би трябвало да бъдат въвлечени на всяко едно ниво с цел осигуряване на по-добър стандарт на живот", обобщи заместник енергийният министър.
80% от жителите на ЕС живеят в градовете, каза Меган Ричардс от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК по време на форум за енергийната бедност, който беше открит в София вчера. В същото време България е в дъното по отношение на темповете, с които се развива чистата енергия, посочи тя.
Договори
Три месеца, за да се запознаят с предложението на правителството за разваляне на договорите, са поискали двата американски теца "Марица-изток" 1 и 3. Разтрогването на контрактите ще отнеме повече време, призна вчера и зам.-министър Жечо Станков. Той съобщи, че вече е готова методиката за възвращаемостта на инвестициите на двете централи. "Трябва да бъдем много внимателни и преговорите да бъдат на дипломатична основа, за да се стигне до най-доброто решение", коментира той. През миналата седмица се появиха информации, че скъсването на договорите може да стане до броени седмици. През уикенда министърът на енергетиката Теменужка Петкова обаче предупреди, че това ще отнеме значително повече време. Преговорите се водят от финансовото министерство.
Няма проблеми за хъб "Балкан". Решението на "Газпром" да ликвидира две от четирите тръби на своя територия окончателно - вече ясно и категорично - казва "сбогом" на каквито и да било надежди за възраждане на проекта "Южен поток". То за пореден път показва, че Русия се е съсредоточила в реализацията на проекта "Турски поток" и го следва неотстъпно. Знаем, че продължава планомерното полагане на двете успоредни тръби по дъното на Черно море от Анапа към турска територия. Това обаче далеч не означава, че Русия се е отказала от експорта на природен газ по "Турски поток" за Европа, нито пък край на нашите надежди част от газа, който ще бъде транспортиран по него, да дойде в България и да захрани бъдещия газов хъб "Балкан" край Варна, каквито коментари прибързано се чуха.
Напротив - наличието на руски газ на турско-българската граница след около година не само че няма да попречи на реализацията на нашия проект за хъб "Балкан", но и ще ни даде пълна възможност да търгуваме с този руски газ, ако, разбира се, преди това си решим успешно задачата да изградим нашия хъб край Варна и довеждащата към него инфраструктура. И ние ще можем да правим сделките с този газ на българо-турската граница, за да не се нарушава Третия енергиен пакет на ЕС. Тогава вече "Булгаргаз" ще трябва да се превърне в корпорация, която ще организира сделките на българо-турската граница. Освен това ние ще можем да купуваме определени количества газ и да го продаваме като собствен на българо-сръбската или българо-румънската граница. Тогава вече ние ще трябва да осигурим движението на тези количества през наша територия към Сърбия и Румъния, но не като транзит, а като собствен газ.
За да стане всичко това, ще трябва да се увеличат капацитетите на интерконекторите към Сърбия и Румъния, тъй като една тръба ще може да доставя 15.75 млрд. куб. м газ по "Турски поток" към нас. Като изключим 3 млрд. куб. м за нашето потребление, то другите около 12.75 млрд. куб. м газ остават като потенциал за търговия в посока Сърбия и/или Румъния. Досега сме транзитирали около 18 млрд. куб. м газ, така че и след спирането на транзита през Украйна през 2019 г., чрез едната тръба на "Турски поток" ние пак ще имаме възможност - чрез търговски сделки или чрез транзит - пак да запълним нашите транзитни газопроводи почти в същия обем, както сме го правили и досега.
Мисля, че именно сега, след изборите в Русия, вече много въпроси ще отпаднат и договарянето с Москва ще става по-стабилно и дългосрочно.
Руснаците са склонни да разрешат да извършваме сделки с техния газ, тъй като по този начин се избягва противоречието с Третия енергиен пакет. Тогава "Булгаргаз" или друга фирма ще закупува и става собственик на определени количества газ при условие, че ги транспортира до сръбската или румънската граница. Така че всичко все още е в нашите ръце и е въпрос на преговори и договорености с руската страна.
В Москва питат за ски и СПА в Банско. Община Банско и представители на туристическия бранш от града участваха в туристическото изложение MITT в Москва. Форумът, който се проведе от 13 до 15 март, е сред 5-те най-престижни туристически изложения за професионалисти в света. Интересът към българската планинска дестинация бе изключителното голям - както от професионалистите, така и от индивидуалните посетители на борсата. Скизоната бе във фокуса на гостите.
Представени бяха възможностите за туризъм през цялата година. Основен интерес за посетилите на щанда на Община Банско бяха условията за СПА, оздравителен и природен туризъм в курорта и региона. За откриването на изложението кметът Георги Икономов също беше в Москва заедно с министъра на туризма Николина Ангелкова.
9 от 10 жилища у нас без застраховка за бедствие. Около една десета от българите са сключили имуществените полици, въпреки че почти всички живеят в собствено жилище. В това число са включени и застрахованите по изискване на банка кредитор ипотекирани жилища, коментираха от застрахователните дружества пред „Монитор".
В зависимост от избраните рискове на покритие и сумата, на която се застрахова даден имот, цената може да варира от 20-30 до 250 лева. У нас все още имуществената застраховка се сключва основно по задължение, например, когато имаме ипотечен кредит и банката изисква имуществена полица. Всяка застраховка има базови рискове - „Пожар" и природни бедствия, земетресението и други рискове се добавят към основното покритие. „Движимото имущество се застрахова отделно от недвижимото. Предмет на специална полица са ценни картини, предмети, бижута, машини и работно оборудване", уточниха от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). Щетите от природните стихии през последните години за кратко увеличават интереса към застраховките на дома, показват разчетите.
В България няма задължително застраховане на дома. При бедствие държавата изплаща с приоритет на обществените сгради и инфраструктура, а за частните имоти се заделят доста по-малки суми. Застрахователната сума е максималният размер на обезщетение, който можете да получите. Завишаването при оценката на имота води до излишно плащане на по-скъпи премии, тъй като при инцидент няма как да се надцени стойността на повреденото. Занижаването означава по-малки обезщетения. Компаниите имат разделения на имотите по райони, като всеки от тях е с минимална цена, приблизително на стойността, нужда за възстановяването му.
В условията за застраховането премиите могат да се разсрочат на две или повече плащания през годината, но за получаване на обезщетение обичайно застрахователите искат да платите цялата премия. Задължително проверявайте може ли да ползвате пълно обезщетение и при какви условия повече от веднъж в рамките на срока.
Междувременно стана ясно, че близо 500 000 лв. дава правителството за справяне с щетите от двата урагана, които минаха през Враца в последните седмици. Премиерът Бойко Борисов покани кмета Калин Каменов на заседанието на Министерския съвет в понеделник, където градоначалникът лично го запозна с текущата ситуация в града и най-големите поражения от стихията. Средствата ще бъдат използвани за възстановяване на обществени сгради училища и детски градини. Ще бъдат ремонтирани и двете футболни игрища, които бяха унищожени от вятъра. Всички инфраструктурни съоръжения, които са засегнати от стихията, ще бъдат поправени с помощта на държавата.
Кметът Калин Каменов благодари на правителството за бързата реакция в този труден момент и увери, че средствата ще бъдат изразходвани максимално отговорно.
Премиерът съобщи новината и по време на връчването на наградите "Достойните българи". При награждаването на трима млади програмисти от града министър-председателят уточни, че парите ще се отпуснат в четвъртък и с тях ще се ремонтират претърпелите щети училища, детски градини, електрически стълбовете и т.н.
"Искам да благодаря, че сте в България и че сте останали във Враца. Искам да благодаря и на кмета, че е създал тези условия", каза още Борисов при награждаването на младежите.
През изминалите почивни дни вятър отнесе покриви на къщи, събори дървета, изпочупи стъкла и повреди електрически стълбове. Сериозни поражения на къщи има във врачанския квартал Кулата.
През уикенда столичните аварийни екипи са се отзовали на над 80 сигнала за паднали клони и дървета на пътни знаци. Дейностите по отстраняване на клоните и поправянето на знаците са за сметка на общината.
Всяко четвърто училище без камера в класната стая. Приблизително всяко четвърто училище няма осигурено видеонаблюдение в класните си стаи. Школата в страната са 2380, като в 1705 има камери в залите, в които учат децата. Това става ясно от статистика на Министерството на образованието и науката, която предоставиха на „Монитор".
Общо в 2029 учебни заведения има осигурено видеонаблюдение, като камерите се монтират в дворовете, на входовете, в коридорите и в някои класни стаи. Записваща техника на входовете е поставена в 1926 училища, на дворовете - в 1855 училища, а в класните стаи - в 1705. Очаква се по национална програма „Създаване на достъпна архитектурна среда и сигурност в училище" видеонаблюдение да бъде изградено в 48 държавни училища, обясниха още от образователното министерство.
В някои учебни заведения като 31 СУЧЕМ например камери са поставени почти навсякъде - в коридорите, в двора, на входа, както и в класните стаи. Директорката на учебното заведение Николина Николчева разказа, че видеозаписите често служели като безпристрастен „свидетел" при решаване на спорове и противоречия между учители и ученици или пък между съученици.
Така, ако две деца имат някакъв конфликт и различни версии около него, видеоматериалите помагат за установяване на реалните факти.
Също така учениците сами искали да се гледат записи, когато например си загубят някаква вещ.
Видеонаблюдението спомагало и при разкриване на криминални случаи. Така например преди време крадец влезнал рано сутрин в училището, докато охранителят правел обход. Обирджията успял да задигне лаптоп и касетофон от една от класните стаи, но освен това уплашил дете, което го заварило в училище. Впоследствие от учебното заведение предоставили видеозаписите на полицията и крадецът бил намерен.
Камерите обаче не винаги могат да предотвратят кражба. Пресен пример за това е случаят, при който на седмокласник от 31 СУЧЕМ му крадат колелото, което било изключително ценно за ученика, защото сам си го бил направил. Момчето заключило возилото си в определеното за това място в двора. По-късно обаче дошли две момчета. Едното също било с колело, а другото без. Второто момче се обърнало към заключеното колело, отключило го и така на практика го откраднало, разказа още Николчева. Тя обясни, че това действие на камерите няма как да се регистрира предварително като кражба, защото се виждало просто момче в гръб, което отключвало колело.
Очаква се и тази година матурите да протекат под видеонаблюдение, с цел предотвратяване на преписване и възможност за доказване на нарушаване на правилата.
Директори на забавачки отказват родителите от вътрешно видеонаблюдение
Директори на забавачки в район „Илинден" в столицата използват анкети по телефона с родителите, за да ги уговарят срещу поставяне на вътрешни камери за наблюдение на децата. Така те влияят на избора на родителите, оплакват се пред „Монитор" майки и татковци. Директорите в останалите райони пък дават въпросници, които не са анонимни и родителите признават, че не са написали истинското си мнение, заради притеснение от лошо отношение към децата им после.
Проведените досега анкети показват, че родители и педагози не могат да стигнат до съгласие относно поставяне на вътрешно видеонаблюдение в детските градини, установи проверка на „Монитор".
До края на месеца Столичната община (СО) ще събира информация за забавачките, в които директорите са получили съгласие от страна на родители, педагогически и обществени съвети за поставяне на камери в групите в детските градини. До допитването се стигна след протести на родители под надслов "Не на насилието над децата в детските градини".
"В момента няма законен регламент за поставяне на камери затова ние залагаме съвсем ясен принцип - общината ще осигури финансиране за вътрешно видеонаблюдение навсякъде, където се постигне разбирателство между педагогическият съвет и родители", заяви зам.-кметът по образование доц. Тодор Чобанов. От „Московска" 33 обаче са категорично против камерите да имат връзка с интернет.
„Често самият персонал не смята, че един шамар или обида е нещо нередно, за да се вдига шум. В други случаи тези, които виждат и чуват, мълчат, защото ги е страх да не си изгубят работата. Пак всичко опира до директора. Сигурно има начини да се докаже насилие, но не във всички случаи", каза тя.
В момента от 194 столични детски градини камери в групите са поставени в 16. Външно наблюдение обаче има в 85% от забавачките и се монтира във всички нови детски заведения, които общината открива.
В 48 от общо 51 общински детски градини във Варна има изградено външно видеонаблюдение, което обхваща входове, дворове и постъпи към сградата, съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности".
Вътрешно видеонаблюдение обаче има изградено, и то преди 4 години, само в една детска градина, където 100% от родителите са дали съгласието си за това. 6471 родители са участвали в анкетата, като 59% от анкетираните искат поставянето на видеонаблюдение, 19% са против, а 21% не могат да преценят.
След грозния скандал в бургаското ОДЗ "Брезичка", който извади на бял свят физическо и вербално насилие над децата, видеокамери в градината все още няма. "Процедурата е в ход, камерите ще бъдат монтирани в най-скоро време", заяви директорката Константина Иванова. Тя обаче уточни, че камери ще бъдат поставени само в една от общо осемте групи в забавачката. Под видеонаблюдение ще бъде само група "Мики Маус", в която учителки бяха заснети да малтретират психически и физически хлапетата.
Близо половината детски градини в община Бургас са инсталирали видеокамери доброволно и по собствена инициатива.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |