Половин милиард за пътя Мездра - Ботевград и околовръстното до "Младост". Силна година се очертава за пътностроителните компании. Освен че приближава избор на строител на струващия 250 млн. лв. без ДДС тунел "Железница" по магистрала "Струма", Агенция "Пътна инфраструктура" стартира обществени поръчки за още 425 млн. лв. без ДДС. Търговете са за изграждането на 33 км от пътя между Мездра и Ботевград и за малко над 6 км от софийския околовръстен път между бул. "Цариградско шосе" и разклона за кв. "Младост". За разлика от първия проект, който се финансира от европрограмата "Транспорт", другите ще се изпълняват със средства от държавния бюджет.
Какво още ще се строи
Миналата седмица, след като премиерът Бойко Борисов постави ултиматум за попълване на уличните дупки, пътната агенция спешно получи от държавата 311 млн. лв. за ремонт на 570 км шосета.
Преди месец пък председателят на управителния съвет на АПИ инж. Дончо Атанасов обяви, че през 2018 г. ще бъдат обявени търгове за над 3 млрд. лева. В сметките му влизат участъкът от магистрала "Струма" през Кресненското дефиле (830 млн. лв.), няколко отсечки от магистрала "Хемус" (1.157 млрд. лв.), скоростният път Русе - Велико Търново (550 млн. лв.), както и трасето Видин - Ботевград (760 млн. лв.). Традиционно скъпите и сложни поръчки се обжалват и затова много от тези планове може въобще да не стигнат до финал през 2018 г.
Обещание за Видин
Продължилите повече от месец протести в Северозападна България за лошото състояние на главния път Е79, изглежда, дадоха резултат и обещанията за ремонти започват да се материализират. Разширяването и реконструкцията на пътя Видин - Ботевград ще започне с една от най-сложните отсечки, Мездра - Ботевград. Тя е с дължина 33 км, а индикативната стойност - близо 302 млн. лв. без ДДС. Участъкът е разделен в два лота и съответно ще има два строителя. Срокът на изпълнение е 1096 дни, от които 180 дни за проектиране и 916 дни за строителство. Кандидатите могат да подават офертите до 28 май 2018 г.
Според плановете отсечката ще бъде с две платна с по две ленти за движение в посока, като общият габарит е 20 м. Трасето ще следва съществуващия път с изключение на обходите на селата Люти дол (където ще има два тунела), Типченица, Новачене и Скравена. Предвидено е да бъдат изградени и ремонтирани редица съоръжения - над жп линията Мездра - София, мостове над р. Искър, Малата река, Калница, Бебреш, Рударка, както и пътен възел при село Новачене. Любопитно е, че пресичанията на републиканските и общинските пътища няма да става с добре познатите "детелини", а чрез кръгови кръстовища.
Очаква се следващия търг по това направление да е за отсечката от Видин до Ружинци. Тя е дълга 58 км и ще минава по изцяло ново трасе. Останалите участъци - от Мездра до Враца и от Враца до Монтана, са на по-ранен етап в подготовката и засега не се предвиждат конкретни срокове за обявяването на обществени поръчки или строителство.
Транзит през Южната дъга
Другият проект, за който АПИ търси строител, е продължаването на Южната дъга от столичното околовръстно до началото на магистрала "Тракия". Участъкът е дълъг едва 6 км и значително ще облекчи транзитния трафик към Гърция от "Тракия" към "Струма", както и входно-изходните "тапи" по време на празници. Прогнозната стойност е 123 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 910 календарни дни, от които 180 дни за проектиране и 730 дни за строителство. Оферти ще се приемат до 11 юни 2018 г.
Отсечката ще бъде с две платна с по 3 ленти за движение в посока, 2 локални платна, средна разделителна ивица, разделителни ивици между локалите и директното трасе и тротоари. Ще има общо 4 пътни възела - "Стар Лозенски път", "Герман", "Самоковско шосе" и "Младост". Ще бъдат изградени 3 пешеходни надлеза и мостове над р. Искър и р. Кална. Предвидена е реконструкция на водопроводи, канализация и газоразпределителна мрежа, както и изместване на инженерни съоръжения, телекомуникации и др.
Дупки за милиони
Тази година от АПИ обещават да извършат превантивен ремонт на близо 570 км републикански пътища. Става дума за цялостно преасфалтиране на големи участъци, полагане на нова маркировка, ограничителни системи и т.н. Предвидените средства от националния бюджет са 311 млн. лв. с ДДС, но ще се ползват и пари от оперативна програма "Региони в растеж".
Сред предвидените за обновяване трасета са Търговище - Разград, Кубрат - Тутракан, Варна - Добрич - Кардам, Старо Оряхово - Гроздьово - Провадия, проходът Петрохан, Стара Загора - Раднево, Плевен - Ловеч, Пловдив - Асеновград и други.
Още за "Хемус" и "Струма"
През последната седмица министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков издаде разрешителните за строеж на два магистрални участъка. Единият е 9-километровото трасе от "Хемус" между Ябланица и пътен възел "Боаза". Изпълнител е обединението "ХВП Ябланица", в което участват "Хидрострой", "Водстрой 98" и "Пътстрой Бургас". Договорът им е за 55 млн. лв. без ДДС.
Другият участък е за 2 километра от магистрала "Струма" след изхода от бъдещия тунел "Железница". Той е част от лот 3.1 (Благоевград - Крупник), чийто изпълнител е консорциумът "АМ Струма 3.1", с водещ партньор "Агромах". Стойността на целия проект е 186 млн. лева.
НАП: Дори разваляме сделки, за да събираме ДДС. Данъчните твърдят, че правят ревизии за установяване на солидарна отговорност и дори развалят сделки с активи и дялове на фирми - длъжници към държавата, с цел да намалят ДДС измамите. В резултат на подобни ревизии например през миналата година са установени допълнителни 217 млн. лв. дължим косвен данък. Солидарната отговорност се носи от управителите или други членове на органи на управление на компании, които имат непогасени в срок данъчни и осигурителни задължени. До опцията се прибягва, когато дружеството не притежава имущество или активи, върху които да се наложат обезпечителни мерки.
Не 16, а 6 млрд.
Данъчните влязоха в обяснителен режим, след като стана ясно, че несъбраният ДДС от влезли в сила ревизионни актове е в размер на стотици милиони левове годишно. Общо за периода 2000 - 2017 г. сумата е почти 5.8 млрд. лв., а справката представи гражданско сдружение "Боец" след получен отговор от НАП по Закона за достъп до обществена информация. Някои медии и политици обаче използваха друго число - на общата сума на начисления след ревизии косвен данък за същия 17-годишен период, който е 16.2 млрд. лв. Християн Митев от "Обединени патриоти" дори заяви пред "Хоризонт", че парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции ще извика за изслушване представители на Министерството на финансите и на Националната агенция за приходите заради данните.
Мерките на НАП
"Въведохме специална система за превенция преди и след регистрация по Закона за ДДС, което спира регистрацията на измамници. Ежемесечно се наблюдават данните за подадените декларации и специален софтуер търси несъответствия", заяви Галя Димитрова, изпълнителен директор на приходната агенция.
Тя допълни още, че от този месец териториалните директори упражняват засилен мониторинг върху звената за контрол по места. Добър резултат давало и сътрудничеството с ГДБОП, МВР, прокуратурата, където има командировани служители на приходната администрация.
От НАП допълват, че за последните 10 години събраните от тях приходи растат с 50% по-бързо, отколкото нараства БВП. "Над 93% от нововъзникващия дълг се събира в рамките на годината, има сериозно и видимо подобрение и на доброволното плащане на данъци, и на принудителното събиране", казват от приходната администрация. По техни данни на последна съдебна инстанция НАП печели над 85% от делата за данъчноревизионни актове.
Междувременно в одитната програма на Сметната палата тази година е заложена и проверка на ефективността по събиране на приходите от ДДС на НАП. Тя вече е започнала и трябва да свърши в края на юни.
Групата около "Инерком" - без данъчни нарушения към момента
Към момента няма установени нарушения на фирмите от групата на "Инерком", съобщи изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова. В момента тече данъчна проверка на кандидат-купувача на българските активи на CEZ. "Ние правим анализ на данните от тези фирми, но по повод на сделката - трябва да е налице сделката, за да можем да проверим всички обстоятелства, свързани с нея", заяви Галя Димитрова.
Купувачът на ЧЕЗ "изплува" и в сделка с патриаршията. Патриарх Неофит се е възпротивил на подготвяна сделка за отдаване под наем на църковни имоти в центъра на София на купувача на ЧЕЗ - пазарджишката фирма "Инерком". През 2016 г. компанията е била на път да сключи договор за наемане на многоетажни сгради на патриаршията в идеалния център на София - в района на площад "Св. Неделя", за 15 хил. лв. на месец. Срокът на сделката е бил за 10 години с възможност за удължаване за четири пъти по толкова.
Пред в. "Сега" от Св. синод съобщиха вчера, че патриарх Неофит, който е и Софийски митрополит, не е подписвал предварителния договор, въпреки че е бил страна по него. От страната на "Инерком" се е подписал съпругът на Гинка Върбакова - Славчо Върбаков. За подробности те препратиха към Софийската митрополия. "Сега" потърси и представители на Софийската митрополия, но оттам не отговориха на какво основание е отказано сключването на договора с "Инерком". "Следете сайта на Св. синод", заяви архимандрит Василий, протосингел на Софийската митрополия.
Предварителният договор между патриаршията и "Инерком" беше първо разпространен от сайта "19 минути", а след това и от депутати на БСП от временната анкетна комисия в парламента, която разследва продажбата на ЕРП-тата. Според договора фирмата на семейство Върбакови става наемател на партерен, първи, втори, трети и четвърти етаж от митрополитската сграда на пл. "Света Неделя" 16 с обща разгърната площ 1436 кв. м. Както и на приземен, трети, четвърти, пети и шести етаж с обща разгърната застроена площ от 1309 кв. м, представляващ част от митрополитска сграда на пл. "Света Неделя" откъм ул. "Съборна".
В договора се казва, че наемателят се ангажира да направи ремонт на имотите, а средствата за ремонта на сградата, които са за сметка на наемодателя, ще бъдат приспадани от дължимия наем. Разликата до пълния размер на наема ще бъде прихващана по погасителния план с платените от наемателя средства за ремонт. По договор наемната цена е 7 евро на квадратен метър без ДДС. Справка за актуалните цени сочи, че това е поне два пъти по-малко от пазарната наемна цена за подобни имоти в идеалния център на София.
От страна на патриаршията се е подписал Негово Преосвещенство Бранитцки епископ Григорий - Викарий на Софийския митрополит. "Инерком" са дали и депозит по предварителния договор от 150 хил. лв. без ДДС. В договора изрично е упоменато, че за сумата не се издава фактура. От Софийската митрополия все още нямат официална позиция платен ли е бил депозитът от компанията на Гинка Върбакова. Оттам не отговориха и на зададен от в. "Сега" въпрос дали сумата е била върната след отказа за сключване на договор, или това е бил неотменим депозит. Не бе отговорено и кой сега е наемател на имотите и при какви условия.
Проверки
Държавата няма как да провери произхода на парите за покупката на българските активи на ЧЕЗ, защото все още сделка няма. Така министърът на икономиката Емил Караниколов коментира вчера продажбата на ЕРП-то на пазарджишката фирма "Инерком". "Продавач и купувач не трябва да се отчитат на абсолютно никого. В крайна сметка чешката страна е избрала някого и е започнала конкретни преговори", каза още той пред Би Ти Ви. По повод евентуалното участие на държавата в сделката Караниколов коментира, че "въпросът е дали другата страна ще иска да продаде на България".
В момента правим данъчни проверки на фирмите на "Инерком". Към момента няма установени съществени нарушения, заяви вчера Галя Димитрова, изпълнителен директор на НАП.
МВР ще глобява кметове за шарени пешеходни пътеки. Цветът и разположението на пешеходните пътеки се превръщат в приоритетна задача за МВР. Полицията ще глобява кметове, които не искат да приведат "зебрите" в съответствие с нормативните изисквания. Санкциите ще са между 2000 и 7000 лв. Това е резултатът от двумесечната проверка, започнала по инициатива на главния прокурор Сотир Цацаров. През последните няколко седмици МВР е проверило близо 14 хил. пешеходни пътеки в цялата страна. Цацаров определи резултатите като фрапиращи. Близо 2/3 от местата за пресичане не отговарят на изискванията, пресметна вътрешният министър Валентин Радев.
Сред най-честите нарушения са цвят, различен от белия, липса на знаци и нагъсто поставени пътеки. Масово не се спазва изискването между две "зебри" да има минимум 250 м разстояние. Друг проблем е, че често маркировката е заличена. Според Цацаров това е "откровено, отчайващо безхаберие".
Пешеходни пътеки на кръстовища със светофари също било нарушение. Нито Радев, нито регионалният министър Николай Нанков обаче успяха да обяснят защо зебра и светофар не могат да съжителстват. Радев заподозря, че подобна двойственост можела обърка шофьорите. Всъщност зебрата е важна, когато светофарът не работи.
Може да се стигне и до премахване на нередовни пътеки. Това обаче щяло да се случи едва след като останалите се приведат в съответствие с изискванията, обясни Цацаров
"За мен като че ли най-безпокоящото дори не е различният цвят на маркировката. Ако мога да се пошегувам, ситуацията в Пазарджик е, мисля, че всички помните тази песен, оранжево небето, оранжев и градът. Добре, такива са естетическите разбирания на кмета, очевидно те са в категорично несъответствие с нормативните уредби, но едно от най-безпокоящите нарушения е честота на пешеходните пътеки, т.е. разполагането на разстояния, които са по-малки от 250 м. Това е предпоставка за произшествие в огромна степен", обясни Цацаров.
Не е ясно колко време ще отнемат ремонтите. За тези, които са по републиканските пътища, има изготвен план, обясни регионалният министър. Срокът е до края на юни. За маркировка и знаци ще се похарчат 3.7 млн. лв. Ще се направи и регистър на всички пътеки, незнайно защо.
Мерки
На въпрос какво ще стане, след като се премахне пешеходна пътека, а хората продължат да преминават оттам, МВР шефът отговори: "Аз съм забелязал, ако някъде махнат някакъв знак и аз не го видя, аз карам автомат, знам си, че тук завоят надясно е разрешен, и изведнъж той не е разрешен. И ми трябва време да свикна. Много опасно и сигурно има нещо, което правят катаджиите в тея случаи. Или временно нек'ви обозначения, тези поне, които живеят там, да свикнат. Така че съм много съгласен - ако махнеме пешеходна пътека, нещо требва да се направи".
Студен резерв по заповед: "Дръпнете шалтера". Студеният резерв на България вече ще се гарантира не само от ТЕЦ-ове, а и от самите консуматори на електроенергия, и то по заповед. От началото на юли най-големите индустриални потребители първи ще започнат да участват в осигуряването на студен резерв. Това предвижда изменение на правилата за управление на електроенергийната система (ЕЕС), подготвяни от Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), с които министър Теменужка Петкова запозна част от бизнеса.
ЕСО внесе предложение в Министерството на енергетиката за увеличение на студения резерв за регулаторния период 2018/2019 г. от досегашните 600 МВт на 650 МВт. Според правилата на ЕNTSO-E обаче студеният резерв трябва да бъде или 20% от максималния зимен товар, или в размер на най-голямата мощност, която може да излезе от строя. За България това значи осигуряване на резерв между 1600 МВт (20% от 8000 МВт) и 1040 МВт (колкото е повишената мощност V блок на АЕЦ "Козлодуй"). Неотдавна обаче бизнесът скочи срещу увеличаването на студения резерв, тъй като това ще вдигне разходите за енергия с 200 млн. лв. годишно. Поради това ЕСО предложи увеличение на резерва само с 50 МВт, компенсирано с активното участие на индустриалните потребители. На практика това означава препрограмиране на производството на някои от тях извън пиковите часове или намаляване на потреблението им по заповед при висок товар в определени часове и дни.
Участието на потребителите в осигуряването на студения резерв е заложено още в Директива 27/2012 г. и след година-две ще обхване и всички потребители. Целта е намаляване на разходите за студен резерв и постигане на висока гъвкавост при управление на ЕЕС.
Как ще се постигне това у нас обаче все още не е ясно, но най-вероятно големите бизнес консуматори ще се явяват на търговете за осигуряване на студен резерв като ТЕЦ-овете.
Закон вдига два пъти цената на пропан-бутана. Нов проектозакон за горивата ще вдигне цените на втечнения газ пропан-бутан (LPG) над два пъти. За това алармираха от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан (LPG-асоциация). В мотивите към проекта се посочват като "добри примери" пазарите в Гърция и други страни, но цената на една 10-килограмова бутилка в южната ни съседка е 25-28 евро, докато у нас се движи между 14 и 24 лв., обясни Георги Палпурин, потребител и председател на LPG-асоциацията.
Проектозаконът е внесен в Народното събрание на 7 март от група депутати без да се вземе мнението на бранша, категоричен бе Адриан Илиев, адвокат на LPG-асоциацията.
С проекта се налага монопол и се цели унищожаването на цял сектор от икономиката ни, ако бъде гласуван без промяна, твърдят търговците на LPG. Причината е, че в него се залагат високи изисквания за наличие на минимален обем на складовете за пропан-бутан от 500 куб. метра и минимум 10 000 бутилки или 50% от търгуваните за една година обеми. За сравнение - 60 от сега действащите 67 склада, собственост на 54 фирми, имат обеми между 20 и 150 куб. м и далеч по-малко от изисквания брой бутилки, посочват от LPG-асоциацията. Освен това в проекта е заложено изискване за минимум 3 млн. лева уставен капитал на собствениците на складове. За да изпълнят тези изисквания, фирмите трябва да вложат огромни инвестиции, което е невъзможно за тях, коментираха те и обясниха, че само цената на 10 000 бутилки е 450 хил. лева, а инвестицията за изграждане на един склад при цената на земята край София ще надхвърли 10 млн. лева. Разбира се, тези огромни инвестиции ще се отразят на крайната цена на пропан-бутана, откъдето ще дойде и двукратното му поскъпване, обясниха те.
В крайна сметка от 67 бази, от които сега може да се пълнят и доставят бутилки пропан-бутан, ще останат само 7 (5%), категорични са LPG-търговците. На практика проектозаконът ще засегне пряко над 100 000 домакинства и над 80% от ресторантьорския и сладкарския бизнес. Така заложените в проекта изисквания заплашват да унищожат цял бранш от икономиката, категорични са от LPG-асоциацията.
Прокуратурата влезе в Здравния ДАНС. Върховната административна прокуратура стартира проверка в Изпълнителна агенция „Медицински одит" по съмнения за нарушения и покриване на сигнали за злоупотреби в лечебните заведения. Новината за проверката съобщи пред „Монитор" ръководителят на ВАП и зам. главен прокурор Ася Петрова. Информацията за нея идва само седмица, след като огласихме сигнали, че в т.нар. Здравен ДАНС, както е известна агенцията, се подменят протоколи от инспекции в болници, както и че се замазват нарушения, направени от лечебните заведения.
Публикацията ни беше по сигнал, подаден от бившия главен секретар на агенцията Димитър Евстатиев. Петрова обясни, че в края на седмицата във ВАП също е постъпил сигнал, който обаче е подписан от човек, работещ и в момента в ЕАМО.
Сигналът е в две посоки за системни закононарушения при извършването на административно-наказателната дейност на агенцията, както и за методически указания, които противоречат на Закона на административните нарушения и наказания, обясни прокурор Петрова.
В документа се твърди, че в агенцията е въведен предварителен съгласувателен ред при извършването на проверки по медицинския одит, което е незаконно. На практика това означава, че след като одиторът установи административни нарушения в дадено лечебно заведение и състави констативен протокол, вместо да започне административно-наказателно производство, одиторът пише доклад до няколко от шефовете в агенцията. Това е все едно катаджия да установи на улицата, че шофьорът е нарушил правилата за движение по пътищата и вместо да напише фиш или да състави акт, да направи доклад до началника си и да чака нареждане какво да прави, обясниха пред „Монитор" прокурори. В сигнала до ВАП се твърди и още нещо - че има случаи на заиграване с маловажността на констатирани административни нарушения, научи „Монитор" от Ася Петрова. Проверката на прокуратурата е съвсем в началната си фаза, тъй като е започнала в сряда. При установяването на нарушения те ще бъдат оповестени.
За подменени данни от проверки в ИАМО „Монитор" писа точно преди една седмица. Нарушенията са описани в сигнал на бившия главен секретар на ИАМО Димитър Евлогиев до Инспектората на Министерския съвет. Той ги потвърди и пред „Монитор". Сигналът е подаден на 21 декември 2017 година, когато Евлогиев вече е бил в оставка от поста, но е уточнил, че е подготвил данните, докато все още е бил главен секретар на агенцията. Той самият заявява, че именно заради подобен натиск бил напуснал агенцията, както и негови колеги. Един от случаите, описани от него, е с раждане, при което бебето почива още в утробата на майката. До трагедията се стигнало, защото в Старозагорската университетска болница „Д-р Стоян Киркович" не е имало анестезиолог и акушерка, независимо че в документацията на лечебното заведение е записано, че то разполага 24 чаша с наличен персонал. След половин час тръгват да ги търсят с кола из града, закарват ги след 45 минути. Детето обаче е извадено мъртво, удушено с пъпната връв. Назначената проверка по сигнал на родителите установява нарушение на медицинския стандарт по „Акушерство и гинекология". Директорът на болницата възразява. Трима от ИАМО и външен консултант отхвърлят възраженията му. Въпреки това директорът на „Медицински одит" проф. Златица Петрова пише върху документацията „резолюция - писмо по маловажност". По смисъла на Закона за административните нарушения и наказания това означава да бъде прекратено дадено производство. В сигнала на Евлогиев е описан и случай в кюстендилската болница „Д-р Никола Василев". Там вместо в болничната аптека консумативите и имплантите за операции се изписват чрез частна дрогерия. "Въпреки многократните опити за изготвяне на доклад те завършват с уж объркване на ръководителя на екипа проверяващи, съдържанието му се подменя", обяснява Евлогиев. Според сигнала му се наложило проверяващ да подпише всяка страница на констатациите от проверката, но въпреки това докладът пак бил подменен. Независимо от настойчивите запитвания за коментар на „Монитор" до ИАМО, от там протакаха и не дадоха никакъв отговор. Телефонът на директтора на „Медицинския одит" проф. Златица Петрова беше изключен през целия следобед от момента , в който стана ясно, че там е разпоредена прокурорска проверка.
Купуваме винетка през смартфона. Възможно е да купуваме винетки и от смартфона си. Това ще стане факт, ако бъдат приети законодателните промени, внесени от депутатите Менда Стоянова и Станислав Иванов, които бяха одобрени от парламентарната комисия по финанси на първо четене.
Над 500 терминални устройства да бъдат инсталирани по магистралите, за да могат автомобилите да купуват маршрутни карти или винетки за движение по пътната мрежа. Това обясни инж. Веселин Давидов от Агенция "Пътна инфраструктура" след гласуването на текстовете, цитиран от Дарик.
Възможностите за достъп към системата, за купуване на определена услуга и за заплащане са най-разнообразни. Една от тях е през тези терминални устройства, друга е през приложение на телефона, и трета е през нормален компютър, на който може също да бъдат резервирани съответните услуги", обясни Давидов.
Новата система за плащане ще облекчи най-вече транзитно преминаващите през страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |