Във Варна Турция и ЕС си поговориха и не се разбраха нищо. "Ако ме питате дали сме постигнали конкретни решения или компромиси - отговорът ми е не". Това кратко изречение на председателя на Европейския съвет Доналд Туск пред репортери казва всичко, което е нужно да знаете за срещата на върха между Турция и ЕС, която се проведе във Варна.
След близо седем часа двустранни и многостранни разговори, двамата лидери на евроинституциите Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, премиерът Бойко Борисов и президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган се изправиха пред репортерите, само за да повторят критиките и очакванията си към другата страна, заявени в предишните седмици.
"Ние повдигнахме всички наши притеснения, а имаше доста такива - свободата на медиите, двустранни отношения с членки, ситуацията в Сирия. Нашата среща обаче беше посветена на продължаването на диалога. Обединихме се, че този диалог трябва да продължи", каза Туск. Този диалог обаче, явно продължава да се води на два различни езика. Турският президент не спомена нито дума за обвиненията в нарушаване на човешките права в страната му, и повтори пред европейците директните си обвинения, че "стратегически партньори на Турция подкрепят терористи, с които се борим в страната и извън нея".
На фона на това, домакинът Борисов благодари за "конструктивната среща", за която призна, че е била "заредена с голямо напрежение". Основното постижение на срещата в Евксиноград, според българския премиер, е продължаването на споразумението за бежанците, постигнато преди две години.
Заедно с него, Жан-Клод Юнкер се опита да звучи по-меко и комбинира критики към Ердоган с успокоителни фрази за близостта между европейци и турци.
Борисов: шеги и вътрешнополитически препратки
Премиерът Борисов също посочи, че е повдигнал всички теми, за които се говори в България от дни насам. "За тракийските българи, за претенциите, които опозицията, парламента и президента имаха - до една съм ги поставил на Ердоган. За намесата в изборите".
Както и в диалога между европейските власти и Анкара, и тук явно е имало само излагане на противоположни позиции. "Техните претенции не са малко - за данъците, за имотите на мюфтийствата, обезщетенията, възродителния процес, пенсиите на изселниците, управлението на водите", уточни премиерът. Според него, по тези въпроси както и досега, трябва да се работи през външните министерства в работни групи. Такива има от десетилетия, като те не постигаха особен напредък дори и преди вледеняването на отношенията в последните години.
Бежанците и войната, изглежда, все още са водещите външни страхове за Борисов. "Имаме нулев натиск на границата благодарение на Ердоган. Надявам се българите да го оценяват, защото помним времето в което мигрантската вълна ни бе притиснала", заяви той и припомни, че от войната в Сирия и Ирак ни дели само Турция.
В опит да разведри атмосферата, българският премиер завърши с шеги относно общото футболно минало на "Доналд и Тайпи", както и на това, че с Юнкер са "си били дузпи" като държавни глави в миналото. Когато преводът (който на моменти беше силно компромисен) се забави, Борисов подкани турски журналист да говори по-бавно с "яваш, яваш".
Ердоган: Стратегическите ни партньори подкрепят терористи и плащат бавно
Турският президент започна с благодарствено послание към българския премиер, за това, че е организирал срещата, която е затоплила отношенията между ЕС и Турция. Но за какво затопляне става дума не бе много ясно - Ердоган повтори критиката си относно неплащането на 3-те млрд. евро, обещани от ЕС по сделката за бежанците преди 2 г., като заяви, че "хуманитарните кризи не чакат бюрократични пречки".
Освен това, той подчерта друго обвинение към страни от ЕС от последните дни - това, че част от тях финансират и подпомагат с оръжия терористи, с които "Турция се бори у дома и в чужбина". Турския президент заяви, че е дал на колегите си доказателства за намерени европейски оръжия след описаната като "антитерористична офанзива" край Африн в Северна Сирия.
"Турция е цел за ПКК, Даеш (ИДИЛ), Народните отряди за защита (сирийските кюрди) с нашата борба осигуряваме не само сигурността на Сирия, но и на Европа. Не искаме неоснователни критики по отношение на нашите анти-терористични действия", заяви Ердоган.
В заключение, турският президент повтори, по-скоро формално, исканията на страната си за визова либерализация и осъвременяване на условията по митническия съюз между Брюксел и Анкара. "Дайте на турския народ причина да продължи да вярва в ЕС", призова той.
Туск и Юнкер: деликатни критики
Председателите на Съвета на ЕС и Еврокомисията избегнаха конфронтацията с турския президент, но и не показаха твърде много близост. Туск окуражи Турция в борбата срещу терора, но и подчерта нуждата страната да не се отклонява от пътя на демокрацията и правовата държава. Ердоган парира, като заяви, че турският народ е показал отдадеността си към демокрацията, като е излязъл да я защити през юни 2016 г., по време на опита за преврат.
Юнкер от своя страна заяви, че ЕС е застанала зад реда в Турция още преди резултатът от преврата да стане ясен, но и каза, че вярва достатъчно в турските институции, за да призове Ердоган да прекрати извънредното положение и да прекрати преследването на журналисти и магистрати. Турския президент отчетливо не спомена нищо по темата, въпреки че това беше най-парливият въпрос в залата.
По въпроса със задържаните гръцки граничари, за които Гърция настоява да бъдат освободени и Борисов, и Юнкер посочиха, че се доверяват на правосъдната система в югоизточната ни съседка. Изявление, което идва странно на фона на сведенията от доклада на ООН този месец за масови нарушения на човешките права и използването на мъчения в затворите. Двете страни-членки на ЕС, които имат най-сериозни проблеми с Турция - Кипър и Гърция, бяха подкрепени с изречението на председателя на ЕК, че Турция трябва да подобри отношенията си с тях.
По бежанската тема Юнкер кръстоса шпаги с Ердоган и двамата си размениха реплики за липсващите милиарди, но в крайна сметка си стиснаха ръцете. От снимката, на която трима европейци и турският президент си стискат усмихнати ръцете, печели единствено изолираният напоследък Ердоган, който трябва да води тежка кампания за преизбиране през 2019 г.
Безстопанственост под прозорците на Министерски съвет. Министерството на културата е приело "без забележки" от изпълнителя ларгото на площад "Независимост" в София при положение, че значителна част от строителните работи са били недовършени, а част от тях са създавали реална опасност за живота и здравето на хората. Проектът беше на стойност 12 млн. лева и се изпълняваше от консорциум, в който влизат фирмите" Пътстрой - Варна", "Реставрация" ЕАД, "Пътища и Мостове" ЕООД и "Финанс груп 2013" ЕООД.
Това става ясно от съдебно решение, с което в края на миналата година Софийският градски съд (СГС) отхвърля претенция на Министерството на културата срещу консорциума "Антична Сердика" на стойност 753 хил. лв. и осъжда министреството да заплати 26 хил. лв. разноски.
От иска на културното министерство, който е предявен през януари 2017 г., става ясно, че година по-рано - на 25 януари 2016 г. Министерството на културата е подписало акт 15 за обекта "без забележки". Тъй като обектът е бил първа категория, той е трябвало да бъде приет от т.нар. Държавна приемателна комисия. Четири дни след като министерството, ръководено тогава от Вежди Рашидов, е констатирало, че работата на строителя е "без забележки", създадената от ДНСК комисия констатира, че това не е точно така. От съставения от комисията протокол става ясно, че "са установени пропуски, включително неизвършени и незавършени и/или не добре извършени видове СМР". Така например:
-не са били монтирани половината от стъклата на куполите, а вместо тях са поставени плексигласови плоскости;
-не е изпълнена шпакловка и боядисване на облицовъчните аквапанели, с които са обшити стоманените пръстени от конструкцията на купола, наклонени колони и гредови елементи по окачения таван на арх.ниво под пл."Независимост";
-не са довършени окачени тавани в помещенията и в южната част на Ларгото;
-не е довършено остъкляване на асансьора, включително хидроизолация;
-не са довършени ел. инсталациите, включително осветителната инсталация и слаботокови инсталации - пожароизвестяване и видеонаблюдение;
-не е монтирана евакуационната врата с анти-паник брава за изход към храм "Света Петка Самарджийска";
-на подземното ниво под бул. "Княгиня Мария Луиза" по тавана е монтиран окачен таван от винилово платно, което не отговаря на изискванията за клас по реакция на огън;
-на подземно ниво под пл."Независимост" не е монтирано евакуационно осветление и т.н.
Претенцията на Министерството на културата е, че изпълнителят се е забавил с изпълнението на договора. Съдът приема, че претенцията е неоснователна, тъй като всички описани в протокола на комисията недостатъци са явни и Министерството на културата е могло да ги забележи, когато е приело обекта "без забележки": "Този акт обаче е подписан без забележки, поради което в отношенията между страните по процесния договор следва да се приеме, че възложената по договора работа е изпълнена в цялост и без недостатъци."
Решението на СГС е било обжалвано от Министерството на културата, но делото още не е стигнало по-горната инстанция - Софийския апелативен съд.
Темата за ларгото стана актуална отново след като от сдружение "Спаси София" показаха как завършеният преди няма и две години обект се разпада. Тогава министърът на културата Боил Банов коментира, че строежът е в десетгодишна гаранция, а неговият предшественик обвини сдружението, че е разгласило проблема: "Почва една капка в Ларгото да пада. Гледам как се изпращат деца на по 20 години, вместо да вземат една лопата, един ленински съботник да направят, да поработят, цял ден снимат и "спасяват" София. София не ще молитви, а мотики."
Пред в. "24 часа" представителят на сдружението-изпълнител Росен Колелиев обвини държавата, че не поддържа добре обекта: "Направените в медиите констатации са заради неправилна експлоатация и липса на адекватна поддръжка на обекта. В ДЗЗД "Антична Сердика" има постъпили сигнали и информация от свидетели за извършено снегопочистване с тежкотоварна техника, което е недопустимо."
Според магистрат, практикуващ в областта на наказателното право, случаят е учебникарски пример за непредпазлива безстопанственост.
Северна Америка и Европа гонят над 100 руски дипломати. САЩ, Канада и половината страни от ЕС обявиха почти едновременно вчера, че гонят десетки руски дипломати, подозирани в шпионаж. Това е отговор заради нападението с невропаралитично вещество срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия в британския град Солсбъри на 4 март, съобщиха световните агенции. Западът рязко втвърди отношението си към Москва и редица страни обявиха мярката в рамките на няколко часа.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви във Варна, че 14 държави от ЕС ще изгонят руски дипломати заради скандала. "Допълнителните мерки, включващи по-нататъшни експулсирания, не трябва да бъдат изключени през следващите дни и седмици", каза Туск, който е в България за лидерската среща ЕС-Турция. До този ход се стигна, след като британският премиер Тереза Мей нареди експулсирането на 23-ма руски дипломати и се обърна към другите европейски лидери на срещата на високо равнище в Брюксел, за да ги призове да подкрепят оценката на Великобритания, че Русия е виновна. Германският външен министър съобщи, че Берлин е наредил експулсирането на четирима руски дипломати."След отравянето в Солсбъри Русия все още не е помогнала за изясняване на ситуацията. Не взехме лесно това решение", заяви Хайко Маас в "Туитър". Франция и Полша също ще изгонят по четирима руски дипломати заради шпионската афера. Чешката република - трима, Литва ще експулсира трима дипломати и ще забрани на 44 души да влизат в страната. Италия, Дания и Холандия гонят по двама, а Латвия и Финландия по един. Естония ще прогони руския аташе по отбраната. Хърватия също ще обяви руски дипломати за "персона нон грата", каза премиерът на страната Андрей Пленкович. Румъния и Швеция гонят по един дипломат.
Междувременно Великобритания задейства закона за криминалните финанси, като издаде заповед за отнемане на руско имущество със "съмнителен произход". Все още не е известно кого преследват британските власти. Според експерти става дума не само за онези, които са пряко свързани с политическата върхушка в Русия, но и за "обикновени" олигарси като Роман Абрамович.
България е сред страните членки, които засега не са обявили, че се разделят с руски дипломати. В тази група са още Гърция, Кипър, Малта, Испания, Португалия, Белгия, Люксембург, Словакия, Словения, Унгария, Австрия, Ейре. "Към момента няма промяна. България не е вземала решение да гони руски дипломати от страната", заявиха за БГНЕС от Министерството на външните работи. На срещата на върха на ЕС миналата седмица премиерът Бойко Борисов каза, че опитът му в разследване на престъпления е показал, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат на пръв поглед, и така даде да се разбере, че не иска да обвинява Русия за атаката срещу Скрипал на този етап.
Вчера и президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди изгонването на 60 души, от които 48 са "известни като служители на разузнаването" от руското посолство във Вашингтон и 12 други от руската мисия към ООН. Те имат 7 дни да напуснат Америка. Тръмп също така е наредил руското консулство в Сиатъл да бъде закрито. Канада разпореди експулсирането на четирима руски дипломати и отхвърли акредитивните писма на други трима заради атаката срещу Скрипал, гласи изявление на външното министерство. "Взимаме тези мерки в знак на солидарност с Обединеното кралство", заяви външният министър Кристия Фрийланд. "Нападението с невропаралитичното вещество в Солсбъри, на земята на най-близкия партньор и съюзник на Канада, е заслужаващо презрение, зловещо и безразсъдно действие, което потенциално застрашава живота на стотици", каза тя.
И украинският президент Петро Порошенко обяви във "Фейсбук" изгонването на 13 руски дипломати. По-рано в."Таймс" писа, че 20 държави от Европейския съюз (сред тях България, но властите в София отрекоха) са готови да изгонят руски дипломати. Руското МВнР заяви в средата на месеца, че ще отговори реципрочно на подобни мерки, след като Лондон изгони 23 руски дипломати заради атаката срещу Сергей Скрипал. Албания също реши да изгони двама руски дипломати.
Британският външен министър Борис Джонсън написа в "Туитър", че "изключителният международен отговор на нашите съюзници е най-мащабното колективно експулсиране на руски агенти в историята".
"Няма обективни и изчерпващи данни, а съюзниците на Великобритания следват сляпо принципа на евроатлантическото единство в ущърб на здравия разум, нормите на цивилизационния междудържавен диалог и принципите на международното право. Само по себе си се разбира, че тези неприятелски действия на тази група страни няма да останат без последствия и ще реагираме на тях", се казва в изявление на руското МВнР.
Депутат от ГЕРБ продал фирма с 200 000 лв. дълг на "малоимотен". Депутатът от управляващата партия ГЕРБ Димитър Гамишев получи вчера условна присъда за убийството на човек при пътен инцидент от 2014 г. Междувременно е успял две години по-рано да продаде своя фирма с близо 200 хил. лв. задължения към държавата на малоимотно лице от Ловеч. Присъдата на Гамишев, чийто имунитет бе свален миналата година по искане на главния прокурор, беше съобщена вчера от Окръжния съд в Благоевград. За прехвърлянето на задлъжнялата фирма на Гамишев стана известно на фона на обещанието на финансовия министър за "ежедневна битка със злоупотребите с ДДС" и предотвратяване прехвърлянето на дългове на малоимотни и безимотни граждани.
Вчера от централата на ГЕРБ отказаха коментар по случая.
От Националната агенция за приходите (НАП) нееднократно заявяваха, че продажбата на задлъжняла към бюджета фирма на малоимотно лице не би трябвало да е възможна. Но се оказва, че депутатът Димитър Гамишев е успял да се възползва от вратички в системата. Малко преди да бъде избран за общински координатор на ГЕРБ в Гоце Делчев в края на април 2016 г., Гамишев продава своята фирма "Гамишев - НКБ" ЕООД на "Файнест Асошиътс" ЕООД, разказа в неделя сайтът "Бивол". Самата фирма "Гамишев - НКБ" ЕООД е в списъка на големите длъжници на НАП, без имущество, върху което могат да се наложат обезпечителни мерки. Фирмата дължи на хазната 195 774 лв. Купувачът на активите на фирмата е с капитал от 2 лева, регистриран е в Ловеч на ул. "Шипка" 5А. Според Търговския регистър неин собственик е Георги Михайлов Георгиев, който управлява 93 фирми и е собственик на 53 дружества с дългове за стотици хиляди, съобщи "Бивол". На адреса на "Файнест Асошиътс" в Ловеч на ул. "Шипка" 5А са регистрирани общо 23 фирми, се казва още в публикацията.
Фамилията на депутата от ГЕРБ е сред строителните предприемачи в Гоцеделчевско и според публичните регистри фирмата "Гамишев - НКБ" декларира оборот от 3.5 млн. лв. за 2015 г. През годините съпругата и снахата на депутата печелят европейски проекти съответно за близо 400 хил. лв. и 300 хил. лв. за реставриране на къщи за гости в с. Гайтаниново и в с. Лещен, пишат от "Бивол".
Според декларация на Гамишев от 2017 г. пред Сметната палата обаче той се води собственик единствено и само на половин нива в село Гайтаниново. А фирмите "Боро Травел-10" ЕООД и "БОРО Травел-99" ЕООД и 50% от "Еколукс Гайтаниново" ООД са собственост на съпругата му Боянка Гамишева.
При тези данни не е известно защо данъчните не са проверили сделката и как е осъществено вписването в Агенцията по вписванията. Преди дни финансовият министър Владислав Горанов коментира, че в неговото министерство отдавна се водел дебат как да се ограничат злоупотребите с прехвърляне на задлъжнели към държавата фирми на малоимотни лица. "Имаме ангажимент преди вписване да се извършва проверка от страна на НАП. Работим упорито в тази посока. Ако видите резултатите по години, в последните години този проблем изключително намалява, въпреки че далеч не е изчерпан", каза още той. Миналата седмица Гражданско сдружение "Боец" обяви, че заради несъбираеми данъчни борчове само от ДДС хазната е обедняла с 5.4 милиарда лева за последните няколко години.
Присъда
Две години условно и забрана да шофира три години получи на първа инстанция депутатът Димитър Гамишев. Случаят от ноември 2014 г. в хаджидимовското село Копривлен, още преди Гамишев да влезе като депутат от листата на ГЕРБ. Тогава той блъсна с автомобила си пресичащ пътното платно мъж, който почина. За да бъде гледано делото, миналата година главният прокурор поиска имунитета му, а депутатът се отказа доброволно от него. "Тази сутрин моят защитник входира заявлението, с което ще обжалваме решението на окръжните магистрати. Има неуважени пропуски, които въздействат върху съдебния процес", е заявил вчера депутатът, цитиран от Дарик радио.
БГ стартъпи в конкурс за иновативни проекти. Български стартъпи ще могат да участват в конкурса на Райфайзенбанк България, който се провежда в рамките на глобалния Финтех акселератор на Райфайзен Банк Интернешънъл - Elevator Lab, обявиха от банката.
От април фирмите ще могат да кандидатстват със своите иновативни проекти на сайта на инициативата www.elevator-lab.com/bg.
Проектите могат да бъдат в няколко сфери, имащи отношение към дейността на банките - анализи на кредитополучателите, технологии, свързани със сигурността и опазването на личните данни, корпоративно банкиране, инвестиционни технологии, клон на бъдещето, отворено банкиране.
През юли жури, в което влизат шефове на банката у нас и IT специалисти, ще обяви българския победител, който ще получи wild card и награда от 5 хил. евро. Той ще отиде на полуфинал във Виена, като получи ментор и допълнително ресурси, за да доразвие идеята си. Продуктът му ще бъде тестван на пазара, а спечелилата иновация може да стане достъпна за 16,5 млн. клиенти на Райфайзенбанк, обяви изпълнителният директор Ани Ангелова.
„Новите технологии се развиват много бързо и за да сме подготвени за банкирането на бъдещето, търсим експертизата и иновативността на новите компании. От това в крайна сметка ще спечелят клиентите", каза Оливер Рьогл, председател на УС на Райфайзенбанк България.
IT специалист на 38 г. най-често тегли кредит. Мъж на 38 години, който работи в сферата на IT, семеен с едно дете и месечен доход от 1700 лева. Това е профилът на кредитополучателя за 2017 г. в Райфайзенбанк България. В сравнение с 2016 г. най-голямата промяна е в дохода, който в масовия случай е бил 1300 лв. Тогава най-често кредитополучателят също е бил семеен мъж, но на 37 г. и с две деца. А професията - програмист, икономист и инженер.
Сериозен е ръстът на отпуснатите потребителски кредити от Райфайзенбанк, която е сред водещите у нас в банкирането на дребно. През 2017 г. банката отчита 11% ръст на кредитния си портфейл в сегмент „Граждани", като към 31 декември 2017 г. той възлезе на 1.77 млрд. лв. Новите потребителски и ипотечни кредити нарастват с над 30% спрямо 2016 г. с превес при потребителското кредитиране.
В този сегмент средната сума, която се тегли, остава непроменена - 15 000 лв., но изплащането вече е за 7 вместо за 6 г. Заради по-ниските лихви средният размер на вноската пада от 260 лв. на 225 лв. месечно. За една година от 64 на 40% са намалели тези, потърсили пари в банката, за да ремонтират дома си. В същото време се е увеличил делът на хората, които са разчитали на кредит за покупка на автомобил /от 5 на 13%/ или за обзавеждане и техника /от 10 на 13%/. Това означава, че хората вече са задоволили най-неотложните си нужди и надграждат, коментира Ани Ангелова, директор "Банкиране на дребно".
Кредит за рефинансиране на стар дълг пък са теглили над два пъти повече българи -от 11% през 2016 г. на 25% през 2017-а.
При ипотечните кредити средната сума е нараснала от 94 хил. на 106 хил. лв. Предпочитана валута остава левът, а срокът на изплащане се увеличава от 19 на 21 г. Средната вноска е 600 лева.
През 2016 г. 94% от заемите са били за апартаменти, а година по-късно спадат на 92%. За сметка на това повече хора са си купили къщи или вили - от 6 на 8% е нараснал делът на заемите за тях. Увеличават се покупките на монолитно строителство, а спадат тези на панелни и ЕПК жилища. По-търсени са и новопостроените домове.
Сериозен ръст има и в кредитирането на микропредприятия - с 21% се увеличават новоотпуснатите заеми. Най-голям дял тук имат земеделието /31%/, търговията /26%/и производството /15%/.
2017 г. е била много добра и за корпоративното кредитиране, отбеляза Добромир Добрев, зам.председател на УС на Райфайзенбанк. През миналата година този сегмент отчита ръст от 7.3% спрямо 2016 г. и възлиза на 1.98 млрд. лв. Преглед на портфейла на банката към 31 декември 2017 г. показва, че основните сектори на икономиката, които банката е финансирала са търговия (37%), производство (31%) и земеделие, горско и рибно стопанство (11%). Средната сума, която фирмите теглят за инвестиционен кредит, е 395 000 евро, а при оборотното финансиране - 385 000 евро. Оборотните кредити в портфейла на Райфайзенбанк са 58% спрямо 42% за инвестиционните кредити, но при новоотпуснатите през 2017 г. кредити този дял се изравнява. Инвестиционни кредити най-много търсят фирмите от сектор машиностроене. Очакванията са инвестиционното кредитиране да вземе превес, посочи Добрев. При инвестиционните заеми средният срок за връщане е 7 г., а 60% от тях са в лева. Половината от клиентите са от големите градове - София, Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора. Голям интерес има към финансирането на бизнеса по гаранционните програми, където Райфайзенбанк България също е сред лидерите. За година и половина по Innofin, COSME и МСП инициатива са раздадени евтини заеми за 134,7 млн. евро, а отворените програми са за 485 млн. евро.
За 2017 г. Райфайзенбанк България отчита печалба след данъци от 134.5 млн. лв. Към 31 декември 2017 г. кредитният портфейл възлезе на 4.36 млрд. лв., което представлява ръст от близо 8% в сравнение с 2016 г. През 2017 г. активите на банката достигнаха близо 7 млрд. лв., като отчитат ръст от 10.6% спрямо края на 2016 г. „Българската икономика се развива добре и успяваме да се възползваме от благоприятната среда. Отчетохме ръстове над средното за пазара и в потребителското, и в корпоративното кредитиране, а в същото време допълнително намалихме дела на необслужваните кредити, запазвайки отлично качество на новия портфейл", коментира Оливер Рьогл, председател на УС на Райфайзенбанк. Той каза още, че през 2017 г. българската икономика е отчела по-нисък ръст от очаквания, поради изненадващо слабото представяне през последното тримесечие, дължащо се на много силен ръст на вноса, който износът не можа да компенсира. Райфайзен Рисърч остава оптимист за настоящата година, като очакванията са БВП да нарасне с 4.0% на годишна база, допълни Рьогл.
30 000 младежи на жп обиколка гратис из цяла Европа. Европейската комисия ще финансира пътуването на 30 000 младежи с жп транспорт. Безплатни билети ще позволят на навършващите през тази година 18 години граждани да обиколят цяла Европа с влак. Всеки един от родените у нас през 2000 г. 73 679 млади българи ще има шанс да участва в инициативата за обмен на Европейския съюз. Така и родните железници може да имат повече пътници тийнейджъри от обичайното това лято, ако всичко върви според решението на Европейската комисия от 1 март 2018 г. За пътуванията на младежите еврокомисарите са отделили бюджет от 12 млн. евро за тази година, с който ще бъдат осигурени билети за младите европейци. Сумата догодина може да стане по-голяма, ако по-късно евродепутатите решат да разширят бюджета.
Железопътният билет за Interrail мрежата, който струва до 510 евро за едномесечно пътуване, дава възможност на притежателите му да пътуват в 30 страни в Европа почти без допълнителни разходи по 32 железопътни мрежи. Може да се използва и за алтернативен транспорт, като автобуси или фериботи, в страни, които се намират извън мрежата на Interrail.
Инициативата на Еврокомисията е пилотна и е свързана с предложение от Европейския парламент, с което евродепутатите призоваха всеки европейски гражданин да
получава безплатен билет за пътуване на 18-ия си рожден ден. През 2016 г. Европейският парламент предложи схемата, за да насърчи младите хора, особено тези с ниски доходи. Според описанието инициативата #DiscoverEU ще даде възможност на младите европейски граждани да изследват Европа, но също така ще научат повече за европейската идентичност и основните ценности на Съюза. Безплатните Interrail билети ще включват млади европейци, които не са обхванати от други програми за обмен. Това ще се случи, като им се даде възможност да се свържат с други култури в ЕС чрез пътуване, се казва още в описанието на проекта.
Младежите, родени през 2000 г., ще могат да получат Interrail билет, включително и тези от държавите-членки на ЕС, които понастоящем не са част от евро жп мрежата. Това са Латвия, Естония, Литва, Малта и Кипър.
Как ще бъдат избирани младежите? Към момента Европейската комисия все още е в процес на изготвяне на процедурата, по която ще се прави подбор на кандидатите. Тя може да има формата на открит конкурс, чиито правила гарантират равен достъп, без дискриминация въз основа на социалния или образователния статут на кандидатите, уточни пред „Монитор" говорител на Европейската комисия. Процедурата ще гарантира достъп до пътуване на хора
от всички държави членки.
Конкурсът ще бъде придружен с разяснителна кампания, насочена към младежите, навършващи 18-годишна възраст.
Новите собственици на лични документи ще бъдат насърчавани да пътуват по конкретни маршрути, така че те наистина да преживеят Европа без да посещават популярни дестинации.
От Еврокомисията съобщиха, че този етап не може да се уточни броя на потенциалните български граждани, които биха били одобрени. Повече информация ще бъде предоставена в периода април-май 2018 г., а първите пътувания трябва да започнат от месец юли.
Според разчетите на комисията разходите за предоставяне на всеки гражданин на ЕС, навършил 18 години, на безплатен билет за Interrail мрежата, се оценяват на повече от 1 млрд. евро.
Разбиха люлинската имотна мафия. ГДБОП и прокуратурата разбиха люлинската имотна мафия, която успяла да отмъкне 10 апартамента от невинни граждани в квартала. До момента са задържани пет лица. Едното лице е с парична гаранция, защото е съдействало активно на държавното обвинение. Това бе обявено от административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев по време на брифинг на прокуратурата и МВР в понеделник.
Претърсени са били 30 адреса. По досъдебното производство има данни за над 10 апартамента, които са били присвоени чрез измами. Групата се е занимавала с имотни далавери и даване на пари на лихва. Директорът на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов обясни, за бандата е имало оперативна информация отпреди 7 месеца. През това време активно са били събирани данни за нея.
„Първоначално сигналът е бил за незаконна лихварска дейност. Установило се е, че тя се е занимавала с разнородна дейност. Активно се занимават с имотни измами. Доста жилища са придобити чрез такива измами", обясни Гешев. В началото станало ясно, че бандитите давали дребни заеми, срещу които им били прехвърляни цели жилища. След това те искали огромни лихви, а длъжниците в безсилието си, се отказвали от имотите си.
„Тази престъпна дейност е извършена чрез фалшификация на документи и прехвърляне през много лица. Към момента има достатъчно събрани доказателства за такива", каза още Гешев. Работата по случая продължава и към момента. Ако се съберат данни за длъжностни лица, участвали в схемата, те ще бъдат привлечени като обвиняеми. Измамниците са търсели жилища, които изглеждат необитаеми.
Чрез свои познати са установявали дали лицето, живяло там е починало. След това със съдействие на общински служители са установявали дали лицето е имало наследници. Следвало е намирането на бушони, които срещу някаква малка сума са вписвани като наследници. След това при нотариус се е правело прехвърляне. Според разследващите участниците в схемата са петима. Те са привлечени кум наказателна отговорност. Единият е ръководителя, а останалите четирима са били само участници. Според разследващите групата е действала в София, основно на територията на столичния квартал „Люлин". Има данни, че групата се е занимавала и с други незаконни дейности - лихварство, скимиращи устройства.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |