БТК ще погаси предсрочно облигациите си за 400 млн. евро на 19 април. Българската телекомуникационна компания (БТК) ще погаси предсрочно облигационния заем от 400 млн. евро, като вместо на падежа 22 ноември плащането ще се извърши месеци по-рано - на 19 април. Това става ясно от съобщение до инвеститорите на Ирландската фондова борса, където книжата бяха качени за търговия преди пет години. Рефинансирането на дълга става с изтеглянето на синдикиран банков заем, който е по-евтин от облигациите. Средствата от него ще спомогнат както за преструктуриране на задълженията, така и за обезпечаване на инвестиционната програма на компанията. За операцията ще бъдат използвани и собствени средства. През миналата година БТК отчете 1.6% ръст на приходите до 890 млн. лв. и брутна печалба 319 млн. лв.
Седем месеца предварително
След като в началото на март стана ясно, че БТК е финализирала договора за нов банков кредит, компанията вече има готовност да насочи средства от него по сметките на облигационерите. Те й отпуснаха общо 400 млн. евро заем през 2013 г., малко след като "НЕФ телеком" продаде дружеството на консорциума, сформиран между Цветан Василев (през "Бромак") и VTB Bank, с цел преструктуриране на задълженията и развитие на бизнеса.
Книжата носеха 6.625% доходност, а купонното плащане бе два пъти годишно - на 15 май и на 15 ноември. Още в проспекта бе заложена възможността за предсрочно погасяване, без негативни финансови последици от това.
Близо година преди падежа компанията намери възможност да рефинансира дълга по облигационната емисия чрез изтегляне на синдикиран заем, за което бе консултирана от Ситибанк. В синдиката от 12 институции участват кредитори като VTB и Международната инвестиционна банка, пенсионни фондове, включително и няколко местни кредитора като Първа инвестиционна банка и Интернешънъл асет банк. Договорът с тях е от декември, но заради процедурите по учредяване на обезпечения финализирането на сделката стана едва тази пролет.
Заемът е разделен на траншове, като по-големите от тях са със срок на връщане след 5 години и лихва в диапазона 3.25-3.75%. Това е значително по-изгодно от ползвания досега облигационен заем и ще доведе до намаление с 30% финансовите разходи на компанията, посочиха от мениджмънта й. Договорът с консорциума е за предоставянето на главен заем от 345 млн. евро и допълнително финансиране за още 35 млн. евро.
Новото финансиране позволява на БТК да преведе дължимите суми от главницата плюс начислените до момента лихви по облигационния заем, като инвеститорите бяха официално предупредени за предсрочното погасяване един месец по-рано през информационната система на Ирландската фондова борса.
Ползите от операцията
Операцията чувствително подобрява финансовите показатели на телекомуникационната компания, като от ръководството й подчертаха пред "Капитал", че средствата от заема са целеви за дружеството и няма да има трансфери в полза на собственика - InterV. В момента Спас Русев контролира 46% дял в него, 20% плюс 1 глас има VTB Bank, а съдружието между братята Милен и Георги Велчеви и финансиста Красимир Катев държи 19%.
Новото финансиране ще осигури ресурс и за инвестиционната програма на телекома, която за тази година е разчетена на 175 - 185 млн. лв. По последни данни, изнесени от изпълнителния директор на БТК Атанас Добрев през март, БТК запазва позиция на най-големия телеком по приходи от пазара, лидер във фиксираната телефония и фиксирания интернет. Наследник на бившия държавен монополист, БТК има 29% пазарен дял в мобилните услуги, като в края на 2017 г. броят на клиентите му в това направление е 3.085 млн. Освен телефония БТК предлага и платена телевизия и интерактивна телевизия (IPTV).
"Джи Пи груп" ще ремонтира "Графа" срещу 24 млн. лева. Дългоочакваното обновяване на една от топ зоните в центъра на столицата - ул. "Граф Игнатиев", площадите "Джузепе Гарибалди", "Славейков" и градината при църквата "Св. Седмочисленици" е една крачка по-близо. След като първата обществена поръчка за целта бе прекратена през май 2017 г., а втората бе обявена през август, на 26 март Столичната община най-накрая е избрала изпълнител на ремонтните дейности - "Джи Пи груп". Поисканата цена е малко над 24.1 млн. лв., като 17.6 млн. лв. са осигурени от европейска програма "Региони в растеж", а останалото дава общината.
Обещания срок за завършване е 300 дни, като в зоната за ремонт влизат и части от улиците "Цар Шишман", "6 септември" и "Солунска". Малко вероятно е обаче реконструкцията да започне преди края на българското председателство на Съвета на ЕС. И то не за да не вдигаме шум и прах пред чужденците, а защото ще има обжалвания. Два от кандидатите са отстранени със спорни мотиви, а класираната на второ място оферта от Обединение "Трейс РВП" е по-евтина от тази на "Джи Пи груп".
Когато по-скъпото печели повече точки
Критерият с най-голяма тежест в оценяването на офертите бе техническото предложение на кандидатите - 60 точки. В него има няколко подпоказателя: екологични и социални характеристики, функционални характеристики и мерки за качество. Предложеният срок за изпълнение, включително трамвайният път, контактни и кабелни мрежи, е с тежест 5 точки, а ценовата оферта се оценява с 35 точки.
Точно в по-субективната част "Джи Пи груп" изпревара обединението на "Трейс", макар цената му да е с почти два милиона повече - 24 136 100 лв. срещу 22 262 773 лева. Техническото предложение на "Джи Пи груп" печели повече с това, че са заявени по-качествени материали. В случая ще ще се полагат китайски гранитни плочи, както и такива на българската фирма "Сакарела мрамор и гранит", гр. Елхово. Бетоновите изделия ще са на "Техносим" и "Лео Бетонови изделия", тактилните плочи и водещи ивици (за незрящи) - на "Техносим", "Земелрок" и "Лео Бетонови изделия", а за дървен материал за изработка на кашпи, пейки и тераса тип "Деко" участникът е избрал акация робиния.
"Джи Пи груп", която се свързва с директора на "Лукойл" за България Валентин Златев (виж карето), е сред редовните победители в обществени поръчки за строителство в Столичната община, като за последно прави ремонта на площада пред НДК. Фирмата участва и в строителството на метрото.
Да се спънеш преди финала
От общо четири кандидата два са били отстранени още преди отварянето на ценовите оферти. Това са обединение "ПСТ градска среда Зона 2" с участници "ПСТ груп", "Пътинженеринг М" и "Нови технологии на България", както и френско-румънският консорциум "ИСАФ - Колас Рай зона 2". Причина за изключването им от надпреварата са неточности в офертите. Първото дружество е предложило по-тежка спрямо изисквания виброизолационна подложка за система "плаващи плочи", а второто - по-кратък гаранционен срок за пътищата.
Как точно ще се промени "Графът"
Цялата улица и няколко от съседните преки трябва буквално да бъдат построени наново. Подмяната започва от тръбите под повърхността, в което "Софийска вода" ще инвестира допълнителни средства. Фирмата ще смени канализацията под площад "Славейков" и под "Граф Игнатиев" до "Алабин", както и всички сградни водопроводни отклонения по продължение на улицата. След това трябва да бъдат обновени всички настилки - тротоарите да изчезнат и цялото пространство да стане на едно ниво. Ще бъдат сложени нови лампи, кошчета и пейки. Ремонтът ще засегне дори дърветата и храстите, част от които според проекта са в лошо състояние и трябва да бъдат подменени.
Поръчката включва и пълна подмяна на релсовия път и контактната мрежа на трамваите, които минават по ул. "Граф Игнатиев". В тази зона ще има и правила за това как да изглеждат фасадите на сградите.
Зам.-кметът по транспорт на София Евгени Крусев обясни, че ще се работи поетапно. Първата отсечка, която ще бъде затворена, е тази между улиците "Алабин" и "Раковски", включително и площад "Славейков". След това ще се работи по участъка от ул. "Раковски" до бул. "Левски" и най-накрая - от бул. "Левски" до бул. "Евлоги и Христо Георгиеви".
Коя е "Джи Пи"
"Джи Пи груп" е с мажоритарни собственици Георги Василев и Владимир Житенски, като заради втория компанията е сочена за близка до директора на "Лукойл" Валентин Златев. Той отрича свързаност, но строителната фирма е главен изпълнител на "Лукойл" по изграждане, ремонт и поддръжка на бензиностанции и газстанции, като е изградила и реконструирала над 100 обекта, изграждала е и хотелите на фамилията Златеви. Съпруга на Георги Василев пък е Анна Шехтова - близначка на манекенката Боряна Шехтова, която е майка на сина на избягалия в Дубай Христофорос Аманатидис-Таки, чиито обвинения за организиране на престъпна група за разпространение на наркотици бяха свалени от прокуратурата през 2014 г.
"Джи Пи" оглави класацията за най-големи строителни компании по приходи "Капитал 100" с оборот от 178 млн. лв. за 2016 г.
След дълго умуване НАП започна ревизия на депутата длъжник. Националната агенция по приходите (НАП) е започнала данъчна ревизия на депутата от ГЕРБ Димитър Гамишев като физическо лице, съобщиха за в. "Сега" от агенцията. Проверката е започнала тези дни, след като стана публично известно, че депутатът е продал през април 2016 г. своята фирма "Гамишев - НКБ" ЕООД с близо 200 хил. лв. задължения към държавата на малоимотно лице от Ловеч. Малко след това бизнесменът е станал общински координатор на ГЕРБ в Гоце Делчев, а след това и депутат.
От НАП твърдят, че миналата година са атакували сделката в съда, но той все още не се е произнесъл. Според Данъчно-осигурителния процесуален кодекс НАП може да поиска прехвърлителни сделки да бъдат обявени за недействителни, ако те се извършат след започнала ревизия, която впоследствие установи задължения към бюджета. Тази възможност съществува от години, но както стана ясно от последната пресконференция на НАП, едва напоследък се прилага по-сериозно.
Според ДОПК всеки собственик отговаря с личното си имущество за непогасените задължения на фирмата си, както и когато недобросъвестно прехвърля притежаваните от него дялове и акции с цел да избегне плащането на данъци, обясни говорителят на НАП Росен Бъчваров. Така и не стана ясно обаче как през 2016 г. прехвърлянето на фирмата е вписано в Търговския регистър, въпреки действащите още от 2011 г. разпоредби това да става само след представяне в Агенцията по вписванията на удостоверение от НАП, че продавачът няма публични задължения и не се опитва по този начин да избегне тяхното плащане.
Пред в. "Сега" от агенцията обясниха, че след като е било разрешено вписването на прехвърлянето на активите на задлъжнялата фирма на друго лице, значи всичко е било според закона. А те не са разследващ орган, който да прави проверки назад във времето.
Втори ден партийната централа на ГЕРБ мълчи дали ще вземе някакво решение за своя депутат. На фона на разгорелия се скандал в понеделник той беше и осъден на първа инстанция от Благоевградския окръжен съд на 2 години условно за убийството на пешеходец през 2014 г. Семейството на жертвата ще обжалва присъдата.
Парламентарната група на управляващите не е обсъждала казуса с Гамишев, разказаха депутати от ГЕРБ.
От БСП пък поискаха Гамишев да бъде разследван от отговорните институции. "Когато се твърди, че държавната хазна е ощетена с милиарди левове и се предприемат сериозни мерки това да се промени, първото, което трябва да направят управляващите, е да погледнат в собствената си градина и да изкоренят плевелите от нея", твърдят социалистите.
Както в. "Сега" писа вчера, Гамишев продава задлъжнялата фирма на Георги Георгиев от Ловеч. За случая разказа първо сайтът "Биволъ". "Гамишев - НКБ" ЕООД е в списъка на големите длъжници на НАП, без имущество, върху което могат да се наложат обезпечителни мерки, а купувачът на активите на фирмата е с капитал от 2 лева, регистриран е в Ловеч на ул. "Шипка" 5А. Според Търговския регистър Георги Георгиев управлява 93 фирми и е собственик на 53 дружества с дългове за стотици хиляди, съобщи "Биволъ". На адреса на "Файнест Асошиътс" в Ловеч на ул. "Шипка" 5А са регистрирани общо 23 фирми.
Здравната каса планира ограничения за лечението в ЕС. Заради огромния дълг и главоломно растящия брой българи, които се лекуват в ЕС за сметка на здравната каса, надзорният съвет на НЗОК обмисля да въведе по-строго сито за пациентите, за които плаща, сочи стенограмата от заседание на надзора, проведено на 19 март. Идеята на надзорниците е за разрешение на лечение в чужбина занапред да се изисква становище от поне двама национални консултанти, че то не може да се проведе у нас, както и да се проверява дали за това лечение пациентът има паралелно и отворена дарителска сметка.
Според директивата на ЕС за трансгранично здравно обслужване осигурените имат право техният фонд да им плати лечение в друга страна в ЕС, когато собствената им държава не може да им го осигури - заради липса на апаратура, технология или развити медицински практики, или заради прекалено големи листи на чакащи. Дали това е така, преценяват националните консултанти или шефовете на научни дружества.
Анализ за това за какви заболявания се ходи най-много в ЕС, поръчан от надзора, сочи "един застрашително нарастващ размер на случаите, които започват от 4 през 2007 г. и достигат през 2017 г. до 632", казва председателят на надзора и зам. здравен министър Жени Начева. С най-голям дял са Германия, Белгия, Франция, Швейцария. "Насочването за лечение е съсредоточено в няколко на брой клиники и лечебни заведения, но това е вероятно поради тяхната специфика, традиции, практики къде най-добре се лекуват съответни заболявания. Основно това са заболявания, които са свързани с онкологията и лечението на редки заболявания, сърдечно-съдови заболявания, които се твърди, че не се лекуват у нас. Най-вече и тежки състояния, свързани с трансплантация", описва анализа Начева. "Сега" поиска достъп до анализа или поне до данни от него преди седмица, но от касата още не са ги предоставили.
Начева казва, че за 2018 г. трябва да се подобри контролът върху медицинското решение за насочване на пациентите за лечение в чужбина. "Трябва да потърсим и консултация с националните консултанти, за да прецизираме тези заболявания - дали те не могат да се лекуват у нас, от какво са породени, тъй като нараства наистина много броят на лицата, които се насочват в чужбина. Дали това се дължи на увеличение на заболеваемостта, на какви обстоятелства именно се дължи този нарастващ темп на лечение на лица в чужбина, особено след 2013 г. насам", поставя въпроси зам.-министърът. Според нея трябва да се провери и как са лекувани тези пациенти в България, преди да се реши, че у нас повече не може да им се помогне.
Поне двама национални консултанти трябва да дадат становище, че е нужно лечение в ЕС, казва Начева. Ако двамата са на различно мнение, трябва да се потърси трети, допълва тя и се застрахова, че това няма да забави лечението, тъй като становищата ще се изискват за 2-3 дни. Подуправителят на НЗОК Йорданка Пенкова обаче обяснява, че това не винаги е възможно. И в момента се иска становище от трима консултанти, казва тя. "В повечето случаи отговор идва само от един. Имахме спешен ортопедичен случай, двамата консултанти бяха на конгрес в чужбина и се наложи само този, който е в България да даде становище" казва тя, но допълва, че това все пак са единични случаи.
"Имам само едно условие към тези правила. Когато се работи с тези пациенти, които искат S2 (формуляр, с който касата гарантира, че ще плати лечението - б.р.) да се проверява дали имат дарителски сметки или не. Защото мога да Ви кажа случай сега, че се иска S2 при наличие на дарителска сметка", казва пък другият зам. здравен министър Бойко Пенков. От друга страна, касата поема само лечението, но не и съпътстващите разходи по транспорт, престой, хонорари на лекари и т.н.
Необяснено
Още миналата година представителят на работодателите в НС Боян Бойчев обяснява пред колегите си, че от германска страна "ми беше казано не много директно, че числата, с които немската страна разполага за разходите, показва, че има значителен брой пенсионери, които се лекуват в Германия и директно казаха - голяма част от тях са в последен стадий на болестта. Те казаха - защо български пенсионери се лекуват в Германия". Бойчев предполага, че това са пенсионери, чиито деца живеят в Германия, "теглят ги възрастните хора, лекуват ги както ги лекуват и след това предоставят сметката". Управителят Камен Плочев пък твърди, че премиерът Бойко Борисов му разказал за схема: "Има група несъвестни български лекари, които работят в Европа, в европейските държави, те викат с рейсове определени хора, лекуват ги, уж, че са спешни, а след това ние плащаме тези пари".
Дългове
Общият размер на задълженията се очертава в размер на 259 млн. лв., от които просрочени са 119 млн. лв., обобщава Жени Начева. С наличните по бюджет тази година 73 млн. л
в. ще се покрият част от дълговете към Австрия, Германия, Кипър, Холандия и Швейцария. Най-голям дял на плащанията да бъде към Германия - 35 млн. лв. Ще се провеждат и двустранни преговори със съответните институции в ЕС за разсрочване на останалите дългове.
„Практикер" удвои асортимента, служителите и продажбите си за три години. За изминалите три години, откакто българската компания „Видеолукс Холдинг" придоби целия бизнес на немската верига за дома и градината в България, „Практикер" бележи сериозен ръст в продажбите и се превръща в пазарен лидер в сектора, като удвоява оборота си. От съществуващите през 2014 г. девет хипермаркета в страната, компанията е обновила и разширила седем обекта и е отворила два нови в градовете Ямбол и Шумен.
След придобиването на „Практикер", „Видеолукс Холдинг" стартира мащабен проект за модернизиране на визията и концепцията на хипермаркетите. Тя включва разширяване на площта на магазините, прилагане на съвременни строителни технологии и материали, както и екосъобразни решения за използваните ресурси. Новите хипермаркети „Практикер" са светли, просторни и имат нова, по-функционална подредба и организация, така че потребителите лесно да разгледат и да открият това, което им е необходимо, за създаването и подобряването на своя дом и градина.
В „Практикер" ще намерите на достъпни цени богат асортимент от над 50 хил. продукта на водещи световни и български производители за строителството, обзавеждането и ремонта на дома и градината. За изминалите три години компанията удвоява предлаганите артикули, като значително увеличава избора от продукти, произведени в България.
За доброто обслужване и консултация на клиентите, компанията инвестира в непрекъснато обучение за подобряване на уменията и знанията на служителите си, които от малко над 500 през 2014 г., днес наброяват близо 1000 човека. Тяхната основна задача е да бъдат полезни и в помощ на потребителите. За удобство на клиентите си веригата разработва и предлага допълнителни услуги като застраховка „Удължена гаранция" на продуктите, 3D проектиране на бани, рязане и кантиране на плоскости, тониране на бои, транспорт на закупени стоки, покупки на изплащане.
До този момент с новата концепция и визия работят хипермаркетите „Практикер" в Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.
На 29 март, четвъртък, отваря врати напълно обновения и модернизиран столичен хипермаркет „Практикер" - Люлин. Той посреща отново своите клиенти в изцяло ремонтирана сграда, разширена с повече от 3500 кв. м. Общата площ на магазина става почти 12 000 кв. м, а за приятното пазаруване ще се грижат близо 100 обучени продавач-консултанта. Реализацията на проекта е дело на строителна фирма „Монтаж Строителни Конструкции" АД.
Плановете на компанията до края на годината включват откриване на обновения хипермаркет „Практикер" във Велико Търново през пролетта и стартиране на реконструкцията на втория столичен магазин „Практикер" - Дружба в края на есента. Предвижда се и разширяване на веригата в нови градове.
„Агрион" пуска на пазара още земя на атрактивни цени. Дружеството за управление на земеделски активи предлага на купувачите разсрочено плащане на парцелите
Засилен интерес към земеделските земи, предлагани от „Агрион", отчетоха от компанията за управление на поземлени активи. За да отговори на пазарното търсене, дружеството пусна още апетитни парцели в цялата страна. Цените са изключително атрактивни и започват от 300 лв./дка. Най-сериозен интерес се наблюдава в районите на Варна, Хасково и Монтана, отчитат от ръководството на компанията. Размерите на парцелите, които все още не са продадени, както и точното им местоположение в различните землища, може да се видят на адрес http://www.agrion.bg/bg/zemq/sellingform.
„Възможността за покупката на поземлени имоти на разсрочено плащане за период от три години, без първоначално самоучастие, предизвика сериозен интерес сред потенциалните купувачи и набира все по-голяма популярност", казаха от „Агрион". От подобна опция се възползват предимно по-малки земеделски производители, които търсят различни варианти да придобият земеделска земя, без да им се налага да плащат накуп за нея. По този начин те имат възможност да вложат свободните си парите в техника или по-качествени семена, което води до по-ефективно и модерно земеделие.
От покупка на земя на вноски се възползват и земеделци, които кандидатстват по програмата „Млад Фермер". Мярката, която е част от Програмата за развитие на селските райони, осигурява финансиране в размер на левовата равностойност на 25 хил. евро. Все по-често се наблюдава тенденция парцели да стават собственост и на хора, които до този момент не са се занимавали със земеделие. Благодарение на субсидиите от европейските програми и държавните помощи за много начинаещи земеделци обработването на ниви е вариант за докарване на прилични доходи.
Покупката на земя е отлична възможност за земеделските стопани да окрупнят парцелите си и да разширят стопанствата си, твърдят агроексперти. Комасацията увеличава производителността и намалява разходите. Тя дава по-добри условия за механизирана обработка на земята, което е предпоставка за увеличаване на добивите и за развиване на селско стопанство с висока добавена стойност. Окрупняването на терени помага и формирането на по-добра цена на земеделските площи. Стойността на комасираните имоти е доста по-висока от средната за даден регион, дори и да се сравняват терени от едно и също землище, категорични са експертите в бранша. По официални данни на Министерство на земеделието, храните и горите средният размер на земеделските терени у нас е едва 5.5 дка., което е едно от най-ниските нива в ЕС. Общата площ със селскостопанско предназначение е в страната ни е около 52 млн. дка, но тя е раздробена на близо 25 млн. парчета.
Според пазарни наблюдатели сред най-честите купувачи през последните години са инвеститори, които влагат парите си в обработваема земя с цел доходност. Земята в България се характеризира с ниска волатилност (променливост), висока доходност при нисък финансов риск и не на последно място ниска корелация към традиционни класове инвестиционни активи. Освен това тя не се влияе от политически и икономически процеси.
При нея не се наблюдават резки скокове и спадове, както при недвижимите имоти, например.
Сметките показват, че инвестициите в земеделска земя носят доста по-добра доходност от банковите депозити и инвестиционните фондове. При средно покачване на цената с приблизително 4% на година и рента от 50 лв., покупката на поземлен имот от Агрион за 300 лв. на дка би могла да донесе доходност от близо 10%, дори и ако се налагат допълнителни инвестиции в разработване на парцела.
Анализът на „Агрион" показва, че най-често купувачите се свързват с компанията онлайн, на националния телефон 080011166 и на място, в офисите на компанията в цялата страна. Във всеки от регионалните офиси заинтересованите могат да получат безплатно експертни съвети, информация за пазара, както и търговски и юридически консултации.
Всеки седми търговец ни удря в кантара. Всеки седми търговец ни удря в кантара и ни продава по-малко количество стока, отколкото изписаното на везната. Това показват данни на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), предоставени на „Монитор".
Оказва се, че от инспектираните през 2017 г. общо 5597 везни за 817 или 14,6% е установено, че не отговарят на законовите изисквания. 261 измервателни уреда пък не са разрешени за използване за търговски плащания. 545 (близо 10%) теглилки са били без знаци, удостоверяващи резултати от извършена проверка, а за 11 броя са открити други несъответствия с изискванията на Закона за измерванията и приложимите наредби, като техническа неизправност и неправилна употреба.
С всяка изминала година обаче нарушителите се увеличават
През 2015 г. фалшивите кантари са били 12,2%, през 2016 г. - 14,2%, а миналата - 14,6%. От държавната агенция обясняват, че този ръст се дължи и на факта, че инспектираните везни са с 1530 повече спрямо тези през 2016 г., както и на засилените масови проверки на пазари и стокови тържища и на проверките във временни пунктове за продажба на сезонни плодове и зеленчуци през летните месеци и есента.
„Нарушенията се дължат предимно на липса на валиден знак от последваща периодична проверка. Везните се проверяват всяка година. Повечето нарушения, които откриваме, са за везни с изтекъл срок на валидност. Второто по големина нарушение е ползването на кантари, които не са от одобрен тип по Закона за измерванията", коментира Павлина Данаилова, директор Дирекция „Метрологичен надзор" в ДАМТН.
Според държавната агенция с неизправни кантари най-често ни цакат по пазарите и тържищата, където близо 34 на сто от проверените устройства са били нередовни. 31,5% пък са хванатите кантари в обектите за измерване на големи товари. Освен това обаче се оказва, че масово ни мамят и в малките магазинчета, главно в провинцията.
На кантарите на тези търговци не им били направени нужните проверки, които да доказват, че всичко им е наред.
За да припечелят някой лев отгоре, бабите и дядовците, които продават по улицата плодове и зеленчуци, произведени в двора, също си спестяват по килце. В повечето пъти обаче те не го правят нарочно, а просто използват кантарите, които имат подръка. „Там се използват най вече везни, които не отговарят на законовите изисквания, т.нар. черни везни. Не се знае как точно измерват и каква е тяхната стабилност. Това са теглилки, които не са разрешени за използване с цел измерване за търговски плащания", разясни Данаилова. Много често подобни нарушения се срещали и по временните тържища за продажба на грозде, където хората се отбиват, за да си купят материал за вино и ракия.
Трудно е обаче ние като потребители да разберем дали мерилото е разрешено за търговска употреба и дали е преминало изискуемата проверка. Ако има такава, то на уреда трябва да има поставен знак. „За потребителя е важно да се убеди, че преди да му бъде измерена покупката, везната показва 0.
При ценоизчисляващите везни да се убеди, че правилно му е въведена цената за 1 кг от продукта. При съмнения за невярно измерване потребителят следва да поиска повторно измерване на продукта, а също и да измери покупката си на контролните везни, каквито има монтирани на пазарите и в големите търговски обекти и да информира управата на пазара за това или да подаде сигнал в ДАМТН", категорични са от контролния орган.
Сигнал за това, че можем да бъдем излъгани в грамажа на покупката, може да бъде много ниската обявена цена за 1 кг продукт спрямо обявените от другите търговци цени за същия продукт.
През януари и февруари 2018 г. пък са извършени 543 надзорни проверки на лица, които използват везни, главно в търговската мрежа, използвани за пряка продажба на хранителни стоки, плодове, зеленчуци. Проверените уреди са общо 846.
5 стотачки глоба за теглилки менте
От 200 до 500 лева пък ще трябва да платят юридическите лица, в това число и едноличните търговци, ако бъдат хванати, че правят далавери и цакат клиентите си в грамажа.
През миналата година инспекторите на ДАМТН са съставили 688 акта на лицата, които нарушават закона. Санкции са наложени и на двама майстори, които ремонтирали устройства за измерване.
Според законовите разпоредби между 100 и 300 лева глоба грози всеки, който е дръзнал да мами клиентите си. Тази сума важи за физическите лица.
Според експертите в агенцията обаче много често глобите не се плащат веднага и често се налага да се изпращат покани за доброволно плащане. И ако тогава не се платят, се предават в НАП.
Най-много сигнали се получавали през летния период и месеците септември и октомври, когато хората започват да се подготвят за зимата. В повечето случаи сънародниците ни се жалвали, че вкъщи на домашното кантарче стоката не тежала толкова, колкото е показал кантарът на пазара или сергията.
Купуват 300 боди камери за гранична полиция. Граничните полицаи с камери на ревера. Дни след скандала с пътниците, които влязоха, без да бъдат проверени на Летище София, стана ясно, че МВР е обявило обществена поръчка за доставка на новата техника.
Ще бъдат закупени 300 боди камери, които ще записват какво се случва по време на смените. Най-много камери ще отидат за границата с Турция.
Там ще получат 70 устройства. Почти толкова ще са камерите и за граничните полицаи на летищата в София, Варна, Бургас и Пловдив.
"С боди камерите ние първо ще знаем служителите ни какво правят, защото и там има операции, постоянно ги следим какво правят и има хора, които са хванати в крачка за нещо, което правят и е нередно. Това е една стъпка в посока да ги дисциплинираме", заяви вътрешният министър Валентин Радев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |