Еврото, петролът и металите ще поскъпват през 2018 г. Петролът и металите ще продължат да поскъпват, а доларът ще поевтинява спрямо еврото през 2018 г. На това залага Министерството на финансите в пролетната си макроикономическа прогноза.
Подобрените перспективи за растежа на световната икономика, споразумението на страните от ОПЕК за ограничаване на производството на петрол и геополитическото напрежение в Близкия изток се очаква да повишат цените на суровия петрол тип "Брент" със 17.6% през 2018 г., до 64 долара/барел. Върху котировките на металите пък положителен ефект ще има силното търсене от страна на Китай, като тук вероятно става въпрос конкретно за медта и продуктите от мед. Очакванията на ведомството за цените на суровините се базират на нагласите на МВФ и Световната банка. Ако те се реализират, цените на услугите и на транспорта ще се увеличат, а инфлацията през тази година ще се ускори леко до 1.9% (измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени).
Като цяло тази година растежът на световната и европейската икономика ще се ускори, което е добра новина за българския износ. Икономиката на страната ще порасне малко повече през тази година, като финансовото ведомство залага на 3.9% ръст на БВП. За сравнение, преди седмица Уникредит Булбанк публикува по-оптимистични нагласи в своя прогноза - 4.4% през 2018 г. и 4.2% през 2019 г.
Ускорението тази година
Основният двигател на икономическият растеж през следващите няколко години ще продължи да бъде вътрешното търсене. През 2018 г. силна подкрепа ще окажат публичното потребление и инвестиции, а по-високият доход на домакинствата ще продължи да ускорява частното търсене. Бизнесът също има високи очаквания за годината, особено мениджърите от секторите строителство и услуги, се посочва в прогнозата.
Освен потребление растежът ще се движи и от повече инвестиции, предимно в публичния сектор. Очакванията са капиталовложенията да нараснат с цели 10.1% през тази година, докато чуждите инвестиции ще запазят нивото си от 2-3% от БВП. Кредитирането постепенно ще се ускорява до 2021 г., а очакванията за растежа му са понижени спрямо есенната прогноза на министерството заради по-бавното възстановяване на кредита.
Силна година могат да очакват фирмите в сектора на услугите, където се очаква ускорение на експорта, докато продажбите на стоки в чужбина ще запазят темпа си от 2017 г. предвид положителните оценки за перспективите на европейската икономика. От друга страна, вътрешното търсене и нуждата от суровини за експортно ориентирани отрасли ще засилят вноса. Така отрицателният принос на нетния износ към икономическия растеж ще нарасне. Силното потребление на услуги пък ще вдигне цените им през тази година, което заедно с очакваните по-високи цени на храни и петрол ще вдигне общото ценово равнище в страната.
Заплатите ще продължат да растат
В прогнозата на финансовото ведомство се посочва, че през 2018 г. секторите, които ще продължат да търсят хора, са индустрията и услугите. Като цяло данните за пазара на труда ще продължат да се подобряват, като очакванията са през 2018 г. безработицата да падне до 5.9% (при 6.2% през 2017 г.). Възнагражденията също ще продължат да растат, като от ведомството оценяват номиналният растеж на разходите за един зает на 7.4% през тази година. Производителността на труда пък ще се повишава с около 3.5% на година. От документа на финансовото ведомство се разбира още, че пикът на пазара на труда се очаква през тази година, след това темпът на увеличение на заетите и на възнагражденията ще се забави.
Поглед по-напред
Вътрешното търсене ще продължи да е водещо през целия период до 2021 г., но темпът на растеж като цяло се очаква да се забави (до 3.7% през 2021 г.). Така например през 2019 г. нагласите са за по-слаба инвестиционна активност от страна на държавата, а след това се очаква забавяне и на частното потребление заради по-ниския прираст на заетостта и реалните доходи.
МВР ще може да затваря временно заведения и магазини при силен шум. Увеличаване часовете в денонощието, в които трябва да бъде пазена тишина, нов режим за зареждане на търговски обекти, допълнителни изисквания, завишени глоби и възможности дори за затваряне на обект временно при неспазване на нормите за шум. Такива промени са залегнали в проект за промени в закона за защита от шума в околната среда, предложени от вицепремиера Валери Симеонов и здравния министър Кирил Ананиев.
Предложенията идват след серия от акции на Симеонов срещу шума в морските курорти през миналото лято и сформирането на работни групи, които да готвят корекции в законодателството.
Тишина от 23 до 8 часа сутринта
В публикувания за обществено обсъждане законопроект са залегнали няколко нови предложения. От една страна, настоящата забрана за вдигане на шум, която е между 23 часа и 7 часа сутринта, ще бъде удължена. Според предложенията тишина ще трябва да се пази между 14 и 16 часа, както и в периода между 23 часа и 8 сутринта. В тези часови пояси ще бъде забранено озвучаването на открити площи във всички територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и такива със смесено предназначение, което обхваща огромна част от заведенията с летни градини в страната. Нещо повече - озвучаването навън ще е възможно само ако техниката има монтирани автоматични регулатори, "контролиращи нивото на звука така, че да не се допуска ниво на шум в открити площи над граничните стойности", е посочено още в законопроекта.
Забраненият часови пояс през нощта - между 23 часа и 8 сутринта, ще важи още и за всички обекти за производство, съхранение и търговия, разположени в жилищни сгради и такива със смесено предназначение, в които ще се забрани работа и зареждане на стока, се вижда от промените. В момента доставчиците на магазини и заведения могат да ги зареждат от 7 сутринта, тоест един час по-рано от предлаганите нови ограничения.
Новите забрани ще важат и за митинги - те няма да могат да се провеждат между 14 и 16 часа и между 23 и 8 часа сутринта. Организирани мероприятия на открити пространства като концерти, спортни състезания, официални церемонии и други са допустими, но при условия, които ще залегнат в наредба на Министерския съвет, предвиждат още новите текстове.
Допълнителни изисквания за работно време
В законопроекта са заложени и допълнителни изисквания за издаване на удостоверение за работно време на обект от общината, когато той е в жилищна сграда или такава със смесено предназначение. За получаването на документа според законопроекта ще се изисква становище от регионалната здравна инспекция дали заведението или търговският обект няма да причинят дискомфорт на живеещите наоколо.
Кандидатстването за въпросно становище обаче може да стане само ако фирмата, стопанисваща обекта, е получила решение на етажната собственост, както и изрично нотариално заверено съгласие от всички собственици, които са съседи на обекта. Ще трябва да се състави и протокол за "извършено измерване на проникващ шум в съседни жилищни помещения, които са в непосредствена близост до обекта или граничат с него", като то ще се извършва от акредитирани лаборатории, е записано още в поправките.
МВР ще може да затваря "шумни" заведения
Настоящият законопроект повишава глобите за неспазване на нормите на шум, като те ще движат от 500 лв. до 20 хил. лв. в зависимост от това дали нарушителят е физическо или юридическо лице и дали нарушението е единично или повтарящо се. Същевременно се въвежда и нова възможност за санкции, като се дават допълнителни правомощия на МВР. Служителите на вътрешното ведомство, определени със заповед на министъра, ще имат право да издадат писмено разпореждане за спиране на дейност в обекти, разположени в открити площи, които нарушават изискванията за шум, както и при такива, които зареждат стока или работят в "забранените" нощни часове.
При първо нарушение заведението или магазинът ще бъде затваряно за седем дни, а ако в рамките на година отново превиши нормите за шум, вече дейността му ще бъде спряна за един месец. Нещо повече - евентуалното обжалване в съда на тази мярка няма да спира изпълнението й, става ясно от предлаганите промени.
Кабинетът "Борисов" пак се извъртя за покупката на ЧЕЗ. Само месец след като премиерът Бойко Борисов настоя за пълен контрол на сделката за ЧЕЗ, правителството се завъртя на 180 градуса и вече не смята да участва в придобиването на компанията. "Все още нямаме отговор от ЧЕЗ и "Инерком" дали държавата може да участва в сделката. Ние не смятаме, че това е методът за защита интересите на българската държава", обяви финансовият министър Владислав Горанов пред депутатите от временната комисия за ЧЕЗ в парламента. Той определи подобен ход като нецелесъобразен и заяви, че България няма намерение да участва - частично или изцяло в придобиването на активите на ЧЕЗ. Позицията е консултирана с премиера Борисов.
"Оставаме с разбирането, че имаме достатъчно механизми от гледна точка на законодателно равнище, от гледна точка на регулаторните и съществуващите държавни органи, които регулират конкуренцията и енергийния пазар", заяви Владислав Горанов. Не е ясно какво е довело до коренната промяна в позицията на кабинета.
На заседанието на комисията беше поканен и министър-председателят. Той обаче прати писмо, че е отказал да участва заради опасения, че с коментарите си може да повлияе на арбитражното дело на ЧЕЗ срещу България. Очевидно този факт не го притесняваше преди месец, когато не спираше да дава изявления по темата.
"Трябва да сме внимателни с юридическата намеса и опит за влияние върху сделката. Това може да се тълкува като опит за експроприация на активи и забрана за разпореждане със собственост", добави Горанов. Той разясни, че смяната на правилата в движение може да доведе до претенции срещу страната пред чужд съд и обвинения, че България не пази инвеститорите. "В момента все още говорим за хипотези - сделката не е сключена, акциите не са прехвърлени", подчерта Горанов.
Министърът се спря и на срещата със собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова, която се състоя в Министерския съвет преди месец. Тогава тя се видя с премиера Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов и обяви, че е склонна да прехвърли договора, който има, или поне част от него на държавата, стига продавачът да бъде съгласен на това. "На нас ни беше обяснено, че "Инерком" не може да променя акционерната си собственост поне пет години", каза вчера финансовият министър. Затова и от кабинета помолили Върбакова да се "консултира" с продавача дали би допуснал участие на България. "Към момента нямаме информация дали са готови да допуснат такова участие", повтори Владислав Горанов. Кабинетът трябва да разчита на думата на Върбакова за предварителния договор с ЧЕЗ. "Без съгласието на "Инерком" и ЧЕЗ, и да сме трибунала в Хага, няма да разполагаме с този договор", коментира финансовият министър.
На заседанието на парламентарната комисия главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че нито срещу "Инерком", нито срещу Гинка Върбакова и съпруга й Славчо се водят преписки и дела. Такава информация е била поискана от ДАНС и от президента и е била изготвена от прокуратурата на 1 март. Справката е на база данните от електронната система на прокуратурата. От там е станало ясно, че името на Славчо Върбаков се появява в няколко досъдебни производства, а на съпругата му Гинка - в едно. Върбаков дори е бил обвиняем за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления. През 2014 г. обаче обвиненията срещу него били свалени. Останалите 7 души са били предадени на съд. Другите досъдебни производства срещу Върбаков са свързани с безстопанственост, данъчни престъпления и измами, извършвани от мениджмънта на фирмата "Хипо Алпе Адриа Лизинг" по предоставени финансови лизинги. Гинка Върбакова също излиза при разследването на тази фирма, но покрай предоставен й автомобил "Ферари", стана ясно от думите на Сотир Цацаров.
На заседанието на временната комисия за ЧЕЗ бе изслушат и шефът на енергийния регулатор Иван Иванов, който даде подробности за водените от контролния орган процедури за отнемане на лицензиите на ЧЕЗ. Те са общо три, две от тях са прекратени, а третата трябва да бъде приключена да края на годината.
БСП директно обвини управляващите, че се отказват да защитят националния интерес. "Как така тогава беше целесъобразно, а днес вече не е? Какво се промени?", попита от Черна гора лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя изтъкна, че Борисов се е "скрил" от комисията, а изявлението на финансовия министър доказва тезата, че правителството стои зад нечии неясни интереси. "Кой взе решение държавата да не участва? Правителството или Борисов еднолично", попита риторично Нинова.
Ни чул, ни видял
Депутатът от БСП Крум Зарков попита главния прокурор за чеха Никола Молчан - бизнесмен, оправдан по съмнение за убийство, който според различни информации е превеждал на една от срещите между ЧЕЗ и "Инерком". "Тази информация я чувам сега. Самото име, което ми цитирате, не ми говори нищо, но ако такъв въпрос бъде зададен, заедно с другите въпроси, съответна проверка ще бъде извършена и ще мога да ви дам пълна информация. Това не е някаква тайна, ако такива факти съществуват", отговори Цацаров.
Има дим, няма огън
Няма образувано наказателно производство по турския доклад за контрабанда, в който беше замесена и "Булгартабак", се разбра от думите на Сотир Цацаров. Той изтъкна, че е поискал информация от всички институции - митниците, гранична полиция и др. Докладът е изготвен от структура към турското министерство на вътрешните работи. Чрез ДАНС прокуратурата е изискала информация какъв е докладът, какви са целите му и т.н. В отговора от турската страна се казва, че документът имал аналитичен характер и бил за целите на превенция на контрабандата. В доклада се споменават определени марки цигари.
Нова наредба може да остави 50% от хората с увреждания без пенсии. Седмица преди обявения национален протест на хората с увреждания срещу предложената от държавата концепция за реформа в медицинската експертиза, здравното министерство предложи първия нормативен акт, свързан с нея. Той обаче далеч няма да потуши напрежението, а точно обратното - въпреки че според авторите е в полза на пациентите, според специалисти може да остави при преосвидетелстване половината хора с увреждания у нас без инвалидни пенсии.
Вчера МЗ публикува за обществено обсъждане проект за промени в наредбата за медицинската експертиза и правилника към нея. Новите правила за освидетелстване променят рязко начина за оценяване на вида и степента на трайно намалената работоспособност, като във фокуса на експертизата остава само основното заболяване. Сега всяко едно от множеството увреждания носи допълнителни проценти в медицинската експертиза, като с няколко леки заболявания човек може да постигне същите права, които гарантира тежко заболяване. Това, смята МЗ, не е справедливо. Намалената работоспособност и степента на увреждане пък се оценяват в диапазон от проценти, което според вносителите на проекта прави преценката субективна и дава възможност на всеки ТЕЛК да дава собствено решение.
Новата наредба фиксира строго процентите за всяко заболяване, като налага процентът за намалена работоспособност да се определя само от основното заболяване и увреждане. Съпътстващите увреждания ще се вписват като процент само в мотивите на съответното експертно решение. Така хората, които имат много на брой леки, неинвалидизиращи заболявания, ще отпаднат от групата, в която са тежко увредените, и ще загубят настоящите си права и инвалидни пенсии, ако, разбира се, се наложи преосвидетелстване.
От ведомството подчертават, че за някои тежки и злокачествени заболявания процентите на оценката на инвалидността ще се повишат. Така например при карцином на щитовидната жлеза, след отстраняване на папиларен или фоликуларен тумор I-II стадий досегашните 70% инвалидност до втората година се вдигат на 71%, до петата ще се променят от 50 на 60%, а след петата - от 30% на 50%. При сърдечна недостатъчност обаче досега можеше да се дават до 100%, а новият максимален процент ще е 91%. Промените ще позволят комисията да се произнася най-вече въз основа на медицинска документация, а клиничните прегледи, допълнителните изследвания и консултации със специалисти ще са само при необходимост. Това според ведомството ще намали прякото ангажиране на хората, разходите на средства и време и отсъствие от работа.
Според лекарите от ТЕЛК и пациентите, приемането на новите правила за оценка на трайно намалената работоспособност ще ощети сериозно около половината хора с увреждания, ако им се наложи да се преосвидетелстват. Преосвидетелстването ще лиши от инвалидна пенсия около 200 хиляди души, още 200 хил. пък ще изпаднат в по-ниска група, даваща по-малки придобивки. Фиксирането на процент за едно и също заболяване вместо диапазон от проценти също ще навреди на експертизата, тъй като при всеки отделен човек всяко заболяване има различен ход, в зависимост от придружаващите го. Болният с диабет например трябва да спазва строга диета, но ако той е и с придружаваща диагноза шизофрения, състоянието му е много по-тежко, отколкото на останалите със същата диагноза, подчертава д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК-София. Вдигането на процента при тежките заболявания според нея също е голяма заблуда, тъй като е нищожно, и при премахване на процентите на придружаващите заболявания отново ще лиши хората от права.
Гледна точка
"Тази наредба не бива да се приема. Хората са ужасени, уплашени. На 11 април ще излезем на национален протест на площад "Независимост". В момента обсъждаме всички законни действия, с които можем да противодействаме на предложените промени, както и на концепцията на МТСП. Ако наредбата стане факт с решение на правителството, ще я обжалваме в съда", допълва д-р Боряна Холевич.
Статистиката
Към 31 декември 2017 г. НОИ изплаща около 458 хил. пенсии за инвалидност поради общо заболяване, като разходите за тях са 1.447 млрд. лв. годишно, а средният им размер е 248.43 лв. Още 420 596 са социалните пенсии за инвалидност, които не се отпускат на нови пенсионери от 2015 г. За тях разходът на НОИ е 260.891 млн. лв. годишно, а средният им размер е 173.26 лв.
Няма данни за престъпления по турския доклад за "Булгартабак". Няма данни за контрабанда на цигари, която да намесва името на "Булгартабак". Това на практика са отговорили от турска страна по време на проверката на нашата прокуратура по турския доклад.
"Наблюдаващият прокурор е отказал да образува досъдебно производство, на практика няма данни за престъпление", заяви Сотир Цацаров пред журналисти в парламента. Това е станало след изискана информация от турските специални служби, които са част от тяхното МВР, както и от ДАНС. Изискани са информации от Гранична полиция и Агенция Митници, допълни Цацаров
"Отговорът от подразделението на турското МВР гласи, че докладът има аналитичен характер и е предназначен за целите на превенция на контрабандата, като е бил представен пред Интерпол. Турската страна ни уведомява също така, че констатираните действия на контрабанда на цигари, тези действия касаят цигари със съответни марки без в тях да се твърди, че производителят е "БТ" или те са резултат на нелегално производство. Най-важното е, че не са предприети каквито и да е наказателни разследвания и преследвания", подчерта Цацаров.
Мобилният телефон стана на 45 години. Мобилният телефон вчера отпразнува своя 45-и рожден ден. На 3 април 1973 г. Motorola представя на света първия преносим клетъчен телефон - Motorola DynaTac, и демонстрира нагледно как работи. През 2017 г. Motorola Dynatac 8500 пък бе обявен за най-великото изобретение на всички времена от The Gadget Show, британска телевизионна програма.
"Когато взех прототипа в ръцете си, наистина имах усещането, че пред мен стои бъдещето", казва Мартин Купър, инженер в Motorola и създател на мобилната революция.
Купър успява да прикове вниманието на всички журналисти с необикновения си подход. Вместо в една стая, той представя първия клетъчен телефон, докато се разхожда в центъра на Манхатън.
Без да знае дали устройството ще проработи, той решава да звънне на основния си конкурент по онова време - ръководителя на AT&T Джоел Енгълс. Мартин Купър разказва, че от отсрещната страна на слушалката Джоел не продумал, след като чул: "Джоел, обаждам се от клетъчен телефон, истински, безжичен клетъчен телефон."
Именно това мълчание е потвърждението за огромния успех и за значимостта на това изобретение, с което Motorola променя света завинаги.
45 години по-късно Motorola продължава да бъде марка-синоним на иновации и собствен стил. Motorola Mobility LLC беше придобита от Lenovo Group Holdings през 2015 г. Всички продукти с марката Moto са проектирани и произведени от Motorola Mobility LLC, която е дъщерно дружество на Lenovo.
Бунгало в болницата по-скъпо от хотел. 70 лева за нощувка прибира хотел тип бунгало от придружителите на пациенти в София. Сградата, в която се влиза направо от нивото на улицата, пренощуват близките на хоспитализираните в някоя от болниците в карето на Медицинска академия в София или на болните от други селища, които идват за изследвания.
Проверка на „Монитор" показа, че цената от 70 лв. е за нощувка в 3-местна стая в хотела две звезди от понеделник до четвъртък, както и в неделя. В петък и събота цената е с 5 лева по-ниска.
Стаята с две легла в тези дни струва 55 лева, а в останалите дни от седмицата е 65 лева. Хотелът има и втора двуетажна сграда, която е с тънки стени и през тях се чува говорът на съседите. Безплатният интернет е споменат в обявите като безплатна екстра.
Оказва се, че в цялата страна проблемът с пренощуването на близки на пациентите е сериозен. В Пловдив например цените вървят по 8 до 10 лева на легло на ден в стая за трима или четирима за квартирите в близост до болници в Пловдив. Плащането става всяка седмица, като цената варира в зависимост от това колко е голяма стаята и дали квартирантът има претенции да бъде сам. Ако иска самостоятелно настаняване, цената скача до 18 лева на ден. Стаите за двама вървят по общо 30 лева на ден, като отново заплащането е твърдо всяка седмица. Хазяите обикновено са възрастни хора, които притежават къщи в района на Централна гара, откъдето има удобен транспорт за различни локации в Пловдив. Те отделят един етаж от домовете си, за да го дават за краткосрочни наеми, без да ползват услугите на брокери и агенции. В обявите си, които са залепени по стълбовете на Централна гара, обясняват, че не искат и депозити.
Рекламират стаите си, че имат телевизия безплатен интернет и климатик. За последната екстра обаче се плаща по 3 до 5 лева на денонощие допълнително извън наема. Междувременно стана ясно, че общинската част от Транспортна болница в Пловдив е включена в годишната програма на общината за продажба, но все още няма стартирана процедура. През 2016 г. стана ясно, че общинската част от здравното заведение е с РЗП от 7,5 хиляди кв. метра и е с данъчна оценка 7 милиона лева. Тя е строена за болница и плановете на местната власт бяха да бъде продадена единствено и само за здравно заведение.
Освен за близки на пациентите, болниците в страната отделят от сградите си и за развиването на други търговски дейности. В бургаската МБАЛ е обособено отделение за долекуване, тип хоспис. Структурата функционира от 5 години и разполага с 25 места. Престоят в него не се покрива от здравната каса, а таксата е закована на 50 лева на ден. Ако пациентът е настанен там без прекъсване повече от 30 дни, то втория месец цената пада на 30 лева на ден. Хосписът на МБАЛ-Бургас е единственият подобен, в който настанените денонощно ползват лекарска помощ. Интересът към него е голям и свободни места трудно се намират. В него се приемат болни, които имат нужда от продължително лечение и лекарско наблюдение, или не могат да се обслужват сами.
Средният престой на болен в отделението е 16 дни, показва статистиката, но има и случаи, в които пациенти стоят по 5-6 месеца и повече. Обикновено пациентите в отделението са възрастни хора, чиито близки искат да бъдат сигурни, че са под лекарски контрол. Това са болни, които се възстановяват след инсулти и инфаркти, или след тежки операции, при които се налага раздвижване. Освен грижите по хранене, преобличане и лечение, в пакета на хосписа задължително са включени и ежедневни процедури по рехабилитация.
Закритият преди година кожен диспансер в кв. "Болярово" в Хасково също е даден под наем и се ползва като хоспис, но собствеността остава общинска. Отдавна закритата болница "Марбас" в Димитровград също е останала общинска собственост. В момента в сградата се помещават кризисен център за жертви на домашно насилие, дневен център за хора с увреждания и старчески дом. Има и свободни етажи, но продажба не се предвижда. Свободните помещения ще се ползват за социални дейности. Болницата в Любимец е трансформирана в клиника за след болнично лечение и рехабилитация, но продължава да е общинска и да се занимава със здравеопазване.
В същото време болницата в Добрич продава три неоперативни имота, съобщи директорът на здравното заведение д-р Трифон Йорданов. Това са стари сгради в бившия корпус, които не се използват за нищо. Все още обаче няма становище от Министерството на здравеопазването. Изпратена е експертна оценка от лицензиран счетоводител, продажбата на имотите няма да застраши дейността на болницата, а постъпленията ще бъдат използвани за закупуване на апаратура. Под наем са отдадени малка част от имотите на болницата в Добрич - паркингът пред бившето Спешно отделение, място за продажба на вестници във фоайето, площи за бърза закуска и продажба на пакетирани стоки. Придружителите в болницата, когато се налага да има такива, не плащат нищо в болницата. Когато обаче пациентът сам пожелае да има придружител, цената е по 20 лева на ден. Всеки болен заплаща по 5.80 лв. на ден потребителска такса за престоя си в болничното заведение.
Пускат електронни учебници от 1 до 7 клас. Министерският съвет ще одобри промени в постановлението за финансиране на безвъзмездното ползване на учебници и учебни помагала от 1 до 7 клас. Това заяви просветният министър Красимир Вълчев във Варна. Гласуването ще реализира практически идеята за електронни варианти на учебниците, като по думите на Вълчев до един месец по-голяма част от издателствата ще осигурят такива.
През следващите години приемът в професионално направление "Туризъм" ще бъде концентриран основно в колежите във Варна, Бургас и София, те ще станат центрове за обучение по тези специалности, каза днес във Варна министърът на образованието Красимир Вълчев. Той допълни, че браншът изпитва нужда по-скоро от кадри със средно професионално, а не с висше образование.
За въвеждането на едносменен режим на обучение в училищата министърът посочи, че по-сериозни пречки има в големите общини, като най-тежко е положението в София и Варна. Той уточни, че предстои да бъдат разработени индивидуални планове за големите градове в какви срокове ще изпълнят изискването децата да не учат на смени.
Вълчев припомни, че е променен моделът за финансиране на училищата, като са вкарани допълнителни стандарти, за да се създадат по-добри условия за работа на по-малките и отдалечени от големите градове учебни заведения. Допълнителни пари ще получават и образователните институции с концентрация на деца от уязвими групи, които са около 900 на брой, допълни Вълчев.
Във Варна днес министърът на образованието бе гост на официалното откриване на реновираната нова сграда на Колежа по туризъм към Икономическия университет в града. В него се обучават 700 студенти годишно. В своята 55-годишна история Колежът е подготвил близо 10 000 специалисти в редовна и 35 000 в задочна форма на обучение.
Следобяд министър Вълчев ще се срещне с ръководството и студенти от Медицинския университет във Варна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |