Санирането продължава със слаб контрол от страна на държавата. Националната програма за обновяване на многофамилни жилищни продължава да се изпълнява, без да са приети обещаните мерки за осигуряване на по-висок контрол на качеството. Въпреки множеството сигнали за нередности и лошо изпълнени ремонти правителството все още не е приело необходимите изменение в съответното постановление за изпълнение на програмата.
Според официалните данни непосредственият социално-икономически ефект от програмата се изразява в намаляване на разходите за отопление на домакинствата между 45% и 55% и подобряване на здравословните условия на живот. Само че малцина са успели да постигнат такива спестявания. Много повече, изглежда, са хората, които се оплакват от мухъл, влага и дори наводняване при дъжд.
Според властта програмата създава заетост и увеличава финансовите постъпления както в строителния сектор, така и при производителите на строителни материали, инженери, архитектурни и проектантски фирми, транспортен бранш, складови и логистични центрове. Неприятно е само това, че с парите на всички данъкоплатци се облагодетелстват само група граждани и предимно свързани с местната управа фирми.
През 2017 г. в цялата страна са били обновени общо 49 699 жилища в 769 многофамилни сгради. Това показва одобреният от правителството доклад за напредъка по изпълнението на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма през миналата година.
Към 31 декември са започнали дейности по 98.5% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране. Най-много от тях се намират в област Благоевград - 93, следвана от област Бургас - 91, Хасково - 81, и Пловдив и Стара Загора с по 47 сгради. Следват областите Кюстендил (46), Смолян и Пазарджик с по 29 сгради, Враца с 28 сгради, Габрово (23), Кърджали (22), Ямбол (20), Варна и Велико Търново с по 28 сгради, Търговище (15), Шумен (14), Силистра (13), Сливен (10), Ловеч (9), Плевен (8). В София и Разград има само по пет сгради, във Видин и Русе - по три сгради, а Добрич е с две.
В доклада се посочва още, че в края на миналата година в процес на изпълнение са били 528 блока. Предвижда се през 2018 г. да започне ремонтът на още 712 сгради.
Повече права и нови членове за енергийния регулатор. Четвърти април се оказа ключов ден за Комисията за енергийно и водно регулиране. Първо депутатите одобриха на първо четене промените в Закона за енергетиката, които биха позволили на регулатора да разрешава сделки в сектора като тази за ЧЕЗ и да контролира борсовата търговия с електричество. След това бизнес организациите поискаха КЕВР вече да не получава бюджетна субсидия, а да се самоиздържа. Малко по-късно в енергийната комисия се проведе жребий, който определи четирима членове на комисията, които ще бъдат сменени. А търговците на ток възнегодуваха от прилагането на този метод при определяне на състава на регулатора.
Всичко това се случва на прага на новия регулаторен период (1 юли), преди който КЕВР трябва да определи новите цени на тока. Електроразпределителните дружества и производителите на електрическа енергия вече са внесли своите искания за новите тарифи, като председателят на комисията обеща да ги публикува до няколко дни.
Акумулиране на власт
И сега Комисията за енергийно и водно регулиране е изключително овластен орган. Подобно на БНБ и КФН тя има право да назначава особени управители на лицензираните от нея дружества, да извършва проверки и да налага големи глоби. С приетата на първо четене поправка в законодателството, предложена от "Обединени патриоти" - и по-точно от депутатите на ВМРО и "Атака", се предлага КЕВР да разрешава действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20% от капитала на търговски дружества, които са лицензирани за пренос на електроенергия, топлинна енергия и газ. Също така се дава възможност регулаторът да отнема лиценза на компания, която наруши горната разпоредба.
Никъде обаче не е посочено на базата на какво КЕВР ще разрешава или не такива сделки и дали правомощията ще важат за започнали преди приемането им процедури. Без въвеждането на ясни и точни критерии това означава, че регулаторът може по своя (или политическа, макар формално да е независим) преценка да спре всяка една продажба в енергетиката. Което е поредният лош сигнал за частните инвеститори. Ако КЕВР реши, би могла да върже ръцете на всеки инвеститор и да не му позволи да продаде бизнеса си. В случая с CEZ това означава да бъдат задържани у нас въпреки желанието им да си тръгнат. Или да бъдат принудени да продадат активите си на точно определен кандидат.
Точно затова депутатите от енергийната комисия се заканиха да променят текстовете между първо и второ четене. Необходимостта от ясни и точни правила бе призната и от председателя на регулатора Иван Иванов.
От издръжка към самоиздържа
В същото време Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) поиска да бъде променен моделът на финансиране на Комисията за енергийно и водно регулиране. В свое становище бизнесът предлага енергийният регулатор да премине на самоиздръжка. Идеята е това да стане, след като регулаторът получи правомощията по европейския регламент REMIT, които му дават право да следи за манипулации и нередности на свободния пазар на ток. Съответните текстове са включени в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката.
Работодателите припомнят, че според изискванията на еврорегламента всяка страна членка трябва да гарантира, че нейните регулаторни органи разполагат с правомощия за разследване и прилагане на мерки, необходими за изпълнение на произтичащите функции. "Финансирането ще дойде от услугите и санкциите, които са в правомощията на КЕВР. Така например за миналата година от такси и санкции комисията е внесла 13 млн. лева в бюджета, а е получила около 5 млн. лева субсидия за издръжка", изтъкват от АОБР. Работодателите твърдят, че при новите отговорности субсидията няма да е достатъчна за привличането и задържането на експертни кадри, които да гарантират качество на екипа на КЕВР.
В ръцете на съдбата
Според Закона за енергетиката след изтичането на три години от избирането й половината от членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране се сменят чрез жребий. Такъв се проведе днес по време на заседание на парламентарната комисия по енергетика. Журналисти изтеглиха имената на Александър Йорданов, Георги Златев, Валентин Петков и Ремзи Осман, които напускат регулатора. Първите двама са енергийни експерти, предложени съответно от тогавашния Патриотичен фронт и от БДЦ. Валентин Петков, който бе номинация на Реформаторския блок, е специалист по ВиК, а Ремзи Осман е юрист, станал член на комисията по предложение на ДПС.
До 17 април ще се приемат предложенията за нови членове на КЕВР. Кандидатите ще бъдат публично изслушани в Комисията по енергетика, след което избирането им ще бъде подложено на гласуване от Народното събрание. За избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите депутати.
Асоциация свободен енергиен пазар, в която членуват търговци на ток, се обяви против жребия като начин за обновяване на състава на КЕВР. "Жребият е механизъм, условно предоставящ равнопоставеност, но същевременно изземващ важни институционални правомощия, които биха определили мотивиран избор, основаващ се на обективни критерии", се казва в тяхната позиция. От АСЕП настояват за провеждане на явна процедура, която да включи оценка на индивидуалната работа и принос на всеки комисар. Подобен анализ според тях ще гарантира най-подготвените и експертни кадри да останат в състава на КЕВР с пълен мандат.
Властта се оправда за бягството от затвора с граф Монте Кристо. След зрелищното бягство на двамата опасни и въоръжени бегълци от Софийския затвор властта стана за посмешище, като смеси фикция и реалност. Гафът се оказа голям, тъй като поне от година МВР, правосъдното министерство и управата на затвора са знаели, че рецидивистът Владимир Пелов се готви да бяга. Единственото, което са предприели, обаче е да го спрат от работа.
Ден след екшъна в затвора, откъдето Пелов и Радослав Колев избягаха, след като стреляха по надзиратели, управляващите се опитаха да омаловажат случката и отхвърлиха всякакви намеци, че някой отговорен фактор може и да подаде оставка. Вместо това изпаднаха в абсурдни сравнения от типа, че щом граф Монте Кристо е избягал от затвора, значи Пелов и Колев също могат. Още по-смешното е, че депутати като Цветан Цветанов считат сравнението с романа на Александър Дюма за историческо доказателство, че и по света не е по-добре, отколкото у нас.
"Случаи на бягство от затвора винаги е имало, като се започне от времето на граф Монте Кристо и се стигне до строго охранявания "Алкатраз", заяви председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов. "Аз мисля, че историческият преглед, който направи колегата Кирилов, показва, че през годините е имало такива случаи не само у нас", каза Цветанов.
В сряда вътрешният министър Валентин Радев и правосъдният му колега Цецка Цачева, чието ведомство отговаря за затворите, бяха привикани в парламента. Там Радев обясни, че поне от година МВР имало оперативна информация, че Пелов се готви да бяга. Данните били дадени на правосъдното министерство. Оттам забранили на осъдения да работи, смятайки, че така ще намалят риска. Други мерки не са предприемани. "За бягството на Пелов имахме информация още миналата година, взети се необходими мерки, но за жалост се случи това, че той избяга", обясни Радев. Цачева пък прозря очевидното и заяви, че това бягство няма как да се случи без участието на вътрешен човек. Самата тя не повярвала, когато й казали какво се е случило. "Безспорно в случая става дума за човешки грешки и за техническо неокомплектоване на системите за сигурност, които действат", обясни тя.
И Радев, и Цачева категорично отхвърлиха възможността да си подадат оставките. Радев заяви, че било лесно да се искат оставки, но сега заради драстичния случай дори опозицията била смирена. Цачева щяла да го направи само ако премиерът Бойко Борисов й я поиска. Борисов не издаде нито звук по скандала. Привечер пресцентърът на МП съобщи, че по заповед на Борисов Цачева е поискала и получила оставките на временния директор на "Изпълнение на наказанията" Свилен Цветанов и началника на затвора Петър Кръстев. На 12 април ще бъде представен доклад по случая, като ще бъдат предприети дисциплинарни мерки спрямо пряко отговорните служители.
МВР няма представа къде са Пелов и Колев. От полицията обаче продължават да призовават гражданите да не ги приближават, а само да подават сигнали, ако ги видят. Пелов е осъден за въоръжен грабеж, отвличане и опит за убийство на полицаи, а Колев - за убийство. В опит да разбере къде е Пелов МВР задържа сина му за разпит.
Двамата може и да са минали през някоя граница, стана ясно от думите на вътрешния министър. Той даде да се разбере, че не би се учудил, ако е така, защото двамата вече са успели да се измъкнат от затвора. В същото време обаче той увери, че границите се пазели добре. Още по-самоуверен бе шефът на граничната полиция Светлан Кичиков, който обясни, че навсякъде постовете са усилени и службата имала готовност да работи така, докато е необходимо.
Прокуратурата използва бягството на Пелов и Колев, за да рапортува каква работа е свършила по случая с бягството на гватемалеца Хосе Мартинез и Николай Николов-Шатката от затвора в София през 2014 г. Мартинез бе арестуван в Португалия и българските власти са поискали предаването му. "Спрямо Николов също е издадена заповед за арест. В тази връзка са постъпили данни, че той се намира на територията на Великобритания, които са проверяват", съобщиха от държавното обвинение.
Като на кино
Как точно е станало бягството разказа пред Нова телевизия затворник, очевидец на случката, по телефон, с който не би трябвало да разполага. Той описа потресаваща картина на корупция в затвора, където всичко може да се вкара, а след това да не се намери, защото дори проверките били фалшиви.
"Отвориха си вратата. Заплашиха с пистолет този, който е на втори пост. Той го отваря с бутон, защото умира от страх. Те са страхливи! И го видях Пелов как тичаше, вече на бариерата, и му правеше на Ради с ръка знак по-бързо да минава. Полицаите викаха: "Какво, какво става?" Те изобщо не знаеха какво става! И просто им виждах гърбовете. И излетя дежурният офицер с още 7-8 човека, но то всичко беше приключено. Пред 11 човека става това нещо", разказа затворникът. Той допълни, че пистолет в затвора не може да се вкара без участието на вътрешен човек, и обясни, че срещу подходяща сума затворник можел да се сдобие и с РПГ.
"Стреляха по постовия и аз се развиках защо стрелят по човека. Исках други хора да реагират, да видят. В страха си почти нищо не видях. Казаха ми да се махам. От уплаха нищо не видях", заяви чистачката, която е единственият човек, направил реален опит да спре бегълците.
Опасни
"Пeлoв e излючитeлнo oпaceн, зaщoтo нямa кaквo дa гyби. Пpи вcички пoлoжeния щe oкaжe cъпpoтивa. Пъpвoтo мy пpecтъплeниe e пpeз 1996 г., кoгaтo влизa в чeйндж бюpo в Плoвдив, yбивa coбcтвeницитe нa мяcтo и взимa oкoлo 300 дoлapa. Cлeд тoвa ce yкpивa", разказа пред bTV бившият началник на "Издирвания" в МВР Красимир Занев. След пловдивския случай Пелов се укривал в планините около Ботевград. "Пo-къcнo пoлyчиxмe инфopмaция, чe в "Mлaдocт" тoй имa пpиятeлкa, oт кoятo имa дeтe, и чecтo ocтaвa дa cпи пpи нeя. Пeлoв oтивa дa пaзapyвa, oтвън пpeд мaгaзинa пoлицaитe ce xвъpлят въpxy нeгo и гo зaдъpжaт", разказа той. След ареста полицаите намерили у него зареден пистолет. "Зaдъpжaт гo и тoй кaзвa: "Aкo бяx yceтил, чe cтe зaд мeн, щяx дa ви зacтpeлям кaтo кyчeтa", разказа Занев.
Статистика
За последните 5 г. от затворническите общежития и затворите са избягали общо 55 души, съобщи "Дневник". Петима от тях все още не са намерени.
Учебниците до седми клас ще са достъпни онлайн. Просветното министерство задейства в ход една от мерките за намаляване на тежестта на ученическите раници. Вчера правителството одобри промени в постановлението за безвъзмездно ползване на учебници и учебни помагала, което предвижда отпускането на допълнителни средства за електронно четими учебници. Те ще са за учениците от първи до седми клас и ще са с идентично съдържание с това на одобрените печатни учебници.
Министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта, че става дума не за електронни учебници, а за учебници с идентично съдържание на книжните. "В електронните учебници има допълнително съдържание, филмчета или допълнителни материали към всеки урок. Това е книжният учебник, четим в електронен вариант", уточни Вълчев. Той обясни, че ползването на книжните учебници остава, тъй като няма страна, която изцяло да е преминала към електронни варианти. "Това е допълнителна възможност, която може да се използва вкъщи, в училище и при пътуване", посочи министърът.
За да се пуснат учебниците онлайн, издателствата трябва да заявят, че желаят да осигурят такъв достъп срещу допълнителни средства от държавата. Допълнителните средства ще са 3% върху съответните нормативи за учебниците за 1-ви клас, които се използват за една учебна година, и 8% върху нормативите за учебниците от 2-ри до 7-и клас, чиято продължителност на ползване е три учебни години. Това означава, че ако сега държавата плаща 56 лв. за учебниците на един първолак, то за електронните варианти ще дава допълнително 1.68 лв. на ученик. Е-комплектът за второкласниците ще струва 6.48 лв. (книжните учебници за този клас са 81 лв.), за третокласниците - 7.12 лв. (89 лв.), а за четвъртокласниците - 7.5 лв. Електронните варианти на учебниците за децата от 5-и, 6-и и 7-и клас ще костват на бюджета съответно по 9.6 лв., 10.1 лв. и 10.8 лв.
Министърът обясни, че заплащането на средствата на издателствата се налага заради авторските права и администрирането на платформите, чрез които ще се ползват електронните варианти. Платформата ще гарантира, че ще бъдат защитени авторските права на учебниците - е-вариантите няма да могат да се разпечатват и копират. На сайта на МОН пък ще има директория за достъп до всички учебници. По думите на Вълчев става дума за минимални средства, каквато е практиката и в други страни, а в случая - за 2.6% допълнително спрямо цената на книжния учебник. "Към днешна дата имаме индикации от почти всички издателства, че ще осигурят такъв достъп. Надяваме се, че от следващата година ще достигнат 100%. В противен случай едно издателство рискува да остане неконкурентно", заяви той. Промяната би следвало да влезе в сила много скоро - очакванията са техническата възможност за това да бъде осигурена до 30 дни, а някои издателства дори до 10 дни.
Попитан дали ще се осигури техника във всяка класна стая за електронно четимите учебници, министърът заяви, че и в момента в значителна част от класните стаи има възможност за т.нар. фронтално обучение с проектори или мултимедийна електронна дъска. "Вероятно по-нататък ще обмислим и възможността за предоставяне на поне един лиценз на класна стая за използване вече на електронен учебник", заяви Вълчев.
Наскоро МОН предложи промени в наредбата за учебниците и учебните помагала, които дават възможност за разделяне на две части на най-тежките учебници, които са с обем над 18 печатни коли. С цел олекотяване на ученическите раници бе одобрена и национална програма, по която ще се отпуснат близо 3 млн.лв. за закупуване на ученически шкафчета.
Сметки
Допълнителни средства за е-варианти на учебници ще могат да се предоставят още от настоящата 2017/18 г., но в този случай размерът им ще е по-малък. При учебниците за 1-ви клас допълнителната сума е 1.5% от норматива, т.е. 0.84 ст., а за учебниците от втори до седми клас - 1.33% от норматива, т.е. 1.07 лв. за учебници за втори клас, 1.18 лв. - за трети, 1.25 лв. - за четвърти и т.н.
"Холдинг БДЖ" чака още 40 млн. лева. Очакваме още 40 млн. лв. да бъдат платени в рамките на следващия месец и докрая на годината ще бъде приключен въпросът с тези 100 млн. по облигационния заем. Това каза Владимир Владимиров, изпълнителен директор на „Холдинг - БДЖ" по време на изслушването си на Комисията по транспорт.
Владимиров допълни, че това е станало ясно от разговорите му с министър Ивайло Московски.
„Защо не ни подкрепите за това, че искаме да купим нови мотрисни влакове", попита БСП Владимиров. По отношение на обществените поръчки, той заяви: „Нека да влязат компетентните органи. Компетентните органи са в БДЖ от десетилетия", допълни Владимиров.
Банско e №1 за ски в Източна Европа. Българският ски курорт №1 Банско в момента е най-желаната дестинация за феновете на белите спортове не само от българските туристи.
В цяла Източна Европа единствено под Тодорка условията за ски са най-добри. Снежната покривка в ски зона Банско варира от 2 до 4 м. Отличните условия за каране както на ски, така и на сноуборд са причината да искат да тренират там в момента националите в алпийските дисциплини на Словения и Хърватия.
Примата ни в сноуборда Сани Жекова също е на лагер в Банско с деца от своя клуб.
Перфектното подготвяне на пистите от екипа на "Юлен" позволява да се кара нормално от сутрин до късен следобед. Нещо с което никъде в Източна Европа не могат да се похвалят. Намалените с 20% цени на лифт картите също помагат на всички които искат да покарат ски и през април да го направят в Банско.
За желаещите само да дишат чист въздух и да правят слънчеви бани зоните на "Бъндеришка поляна" и "Шилигарника" са перфектното място.
Репутацията на Банско като водеща ски дестинация в Европа е и причината за великденските празници в курорта почти всичко да е заето. В момента ски под Тодорка карат много български туристи, както и такива от Румъния, Великобритания и Македония.
250 лева вкарват оръжие в затвора. 250 лв. е тарифата за вкарване на хладно или огнестрелно оръжие в затвора. Поръчката се плащала отвън, а парите основно отивали при надзирателя, който ще я направи. Доставката се водела „специална" и се правела основно от по-млади служители, разказа пред „Монитор" бивш пандизчия, напуснал зандана в началото на годината.
Мъжът, който пожела анонимност, излежавал поредна присъда за кражба. Той е прекарал половината си живот по затворите и често му се налагало да прибягва до поръчки отвън. Твърди, че оръжие не си е взимал. Но имал „колеги", които се въоръжавали основно с ножове. Чувал и за такива с пистолети. Това често били пищови тип „дамски", които били по-малки и по-лесни за скриване. Не се стигало обаче до използването им. Не знае и каква е тяхната бройка. Знае обаче, че ги има, и то скрити из килиите и дворовете на затворите. Най-вероятно е подобен и случаят с избягалите затворници Владимир Пелов и съкилийника му Радослав Колев, които се оказаха въоръжени с пистолет и с нож. Предполага се, че рецидивистите, заради чието бягство от Централния софийски затвор вече заваляха оставки са се сдобили с оръжията преди месеци и са ги държали скрити някъде, докато им дойде времето.
„Чувал съм, че ако се вкарва пистолет, то надзирателят го доставя повреден, за да не стане самият той жертва. При Пелов обаче явно оръжието е работело, щом е стрелял", разказа бившия пандизчия и обясни как точно става поръчката. „Когато искаш нещо от някой надзирател, го питаш „Ще вали ли?". Ако той ти каже - „Може и да вали", това означава, че може и да ти свърши работа. Ако ти отговори - „Времето е хубаво", значи не трябва да го питаш нищо повече", обясни пред „Монитор" пандизчията.
С кодови наименования било и всичко, което се поръчва. За шише алкохол от половин литър например се питало „Кога имаш рожден ден, че да почерпиш?". Ако надзирателят отговори - „Другата седмица", значело, че другата седмица ще вкара една бутилка алкохол. Цената за услугата била 50 лева. Доза хероин или марихуана пък се таксувала по 100 лева. За нея се питало - „Кога ще те видя по-усмихнат?"
Парите за поръчките се взимали основно от близките на затворниците, тъй като вътре в зандана имало камери и дори пандизчията да е получил месечната си заплата ако е работил, то няма как надзирателя да вземе парите. Ако пък се стигало до директно разплащане зад стените на затвора, това ставало през различни тайници. Често такъв тайник може да е камък на двора, където се скрива банкнотата или място, което е в т.нар сляпа зона на камерите. Най-много пари се въртели за телефонни разговори.
„Мит е, че всеки затворник има телефон. Апаратите зад решетките струват много скъпо, а и дори да не ти ги намерят служителите, другите затворници ще те видят и ще те издадат или ще ти го откраднат. За това се ползват надзирателите. Те нямат пистолети, но имат телефони и продават един разговор с тях за по 20 лева. Можеш да говориш в рамките на до десетина минути, но само в негово присъствие. Колегите са доволни от тази услуга, защото на тях им излиза по-скъпо да говорят през системата на затвора. Тя струва три лева на минута и още след първото прозвъняване на сигнала сметката ти е намаляла с 2,49 ст и единственото, което ти остава, е да вкарваш още пари, за да проведеш един триминутен разговор", разказа още бившият затворник.
Над 50 спирки по четирите линии от нощния транспорт в София. Над 50 автобусни спирки ще покриват четирите линии от нощния транспорт в столицата. Те ще свързват осем части на София и могат да се използват между 00.00 и 4.00. Автобусите ще тръгват от площад "Княз Александър I", като интервалът на преминаване е четиридесет минути, обявиха от Столичната община.
Първата линия свързва ж.к. „Люлин 1,2" и ж.к. „Младост 4". Автобусите към пл."Княз Александър I" тръгват съответно в 00. 54 ч. и 0:48 ч. Тя ще се движи покрай метрото, след това по „Цариградско шосе", където ще се качва към ж.к. „Младост". Втората линия е между кв. „Обеля" и ж.к. „Студентски град". Автобусите към пл."Княз Александър I" тръгват съответно в 00.20 ч. и 00:53 ч. Част от спирките, покрай които ще минава са Технически университет, кино „Одеон,", Централна гара, метростанция „Хан Кубрат" и „Обеля". Третата линия ще свързва ж.к. „Овча купел 2" с Автостанция Изток. Автобусите от там тръгват съответно в 00.55 ч. И 00.23 ч. Те ще минават покрай стадион „Георги Аспарухов", пл. „Васил Левски", пл. „Руски паметник" и ще стигат до пазара в кв. „Овча купел". Четвъртата линия ще свързва ж.к. „Гоце Делчев" и ж.к. „Дружба 2". Автобусите към пл."Княз Александър I" тръгват съответно в 00. 53 ч. и 0:47 ч. Те ще минават покрай разклона за летището, зала „Фестивална", гара „Подуене", бул „П. Славейков", Южен парк, 36-то СОУ.
С един билет от 2 лева всеки пътник ще има възможността да се прекачи на друга линия. Това може да се осъществи на началната спирка пл. "Княз Александър I", като времето за трансфер ще бъде 5 минути. Самите билети ще бъдат продавани единствено на място в автобусите от контрольорите и няма да има възможност да се закупят предварително. Те са със син цвят и на тях ще бъде напечатана датата, на която важат.
Важно уточнение е, че автобусите от нощния транспорт няма да спират на всяка спирка, както тези от дневния. Това ще се случи само ако шофьорът види, че има човек, който чака на спирката, или някой от пътниците натисне бутона „Спри на спирка" в самия автобус. Столичани лесно ще разпознават спирките, тъй като те ще бъдат обозначени с буква N и съответния цвят на линията, по която се движат. Автобусите ще бъдат оборудвани още с видеонаблюдение и паникбутон. Нощният транспорт в София тръгва на 7-ми април и ще продължи експериментално до края на година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |