Народното събрание прие удължаване на срока на дейността на Временната комисия за установяване на фактите около продажбата на активите на ЧЕЗ в България до 10-и май. Искането беше мотивирано с предстоящи важни изслушвания, сред които тези на главния прокурор, ДАНС, Служба „Военна информация" и Държавна агенция „Разузнаване", съобщи пресцентърът на Народното събрание.
Междувременно пред журналисти в сотличен хотел, където участва в специализиран семинар, министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза: „Евентуални преговори с втория в класирането за продажбата на ЧЕЗ са изцяло в правомощията на чешката държава." По нейните думи, това е процедура, която се провежда изцяло по правилата на чешката държава, по тяхното законодателство. Българската държава няма касателство към тази процедура.
В отговор на журналистичесик въпрос Петкова съобщи, че очаква да бъдат подновени разговорите с инвеститорите на двете американските централи. "Беше подготвена методология от нашите икономически и правни консултанти. Тази методология е съгласувана с Европейската комисия по отношение изчисляването размера на невъзстановяемите разходи. Предоставена е на двете американски централи. Очакваме те да се запознаят с тази методология, да направят своите анализи. Надявам се, след такъв един процес, ще се върви и към стартиране на преговори", обясни енергийният министър.
Преди това пред участниците в европейска дискусия от програмата на Българското европредседателство, посветена на прехода към нисковъглеродна икономика, „Стратегия на рафиниращата индустрия до 2050 г.: преход за течни горива и възможности за сектора", организирана от Българската петролна и газова асоциация и Европейската петролна асоциация „Фюълс Юръп", Петкова обяви: „В рамките на българското председателството на Съвета на ЕС, страната ни работи съвместно с останалите държави-членки на ЕС за осъществяване на поетапен и икономически обоснован преход към нисковъглеродна икономика, както и повишаване на енергийната ефективност."
Според нея, провеждането на подобно мероприятие, в обхвата на което попадат въпроси, свързани с разработването на стратегия за транспортния сектор и замяната на вносни горива с алтернативни, обезпечаването на сигурността на енергийните доставки, прехода към декарбонизация на транспорта и опазването на околната среда, ще допринесе в значителна степен при дискусиите за преминаване към нисковълеордна икономика.
„За своята мобилност и транспорт, европейската икономика е силно зависима вноса на течни горива, потреблението на които непрекъснато нараства. Те са един от основните източници на емисии на парникови газове и затова необходимостта от въвеждането на нови екологосъобразни и енергоефективни технологии днес е абсолютно целесъобразно", обясни енергийният министър.
Тя каза още, че днешната конференция е предпоставка за насърчаване на диалога между институциите, и ще допринесе за конструктивното развитие и прилагане на политиките в ЕС, в областта на устойчивото рафиниране и използването на нефтопродукти.
„Уверена съм, че добрите практики на всички компании, които са част от Фюълс Юръп, ще даде необходимия тласък за разработване и прилагане на нови технологии, които гарантират опазване на околната среда както при добива, така и при преработката. Вашите компании са в основата на почти всяка икономическа дейност в Европа - вашият принос в процеса по преминаване към нисковъглеродна икономика ще е от съществено значение", подчерта Петкова.
В дискусията участваха представители на Европейската комисия, президентът на Европейската петролна асоциация„Фюълс Юръп" - Бела Келемен, генералният директор на европейската асоциация - Джон Купър, председателят на Българската петролна и газова асоциация - Валентин Златев, както и представители на нефтопреработващи компании.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |