Мощна коалиция поведе битка срещу ограничаването на рекламата за хазарт. "За лотарията се разправяха. Като отмина на трийсетина метра, Уинстън се обърна. Продължаваха да спорят с оживени, развълнувани лица. С внушителните си седмични награди лотарията беше единственото обществено събитие, към което пролите се отнасяха сериозно. Нищо чудно тя да бе основният, ако не и единственият смисъл в живота за милиони проли. Това беше тяхното удоволствие, безразсъдство, тяхното успокоително средство и интелектуален подтик. Ставаше ли дума за лотарията, дори полуграмотни хора проявяваха смайващи математически способности и феноменална памет. Цяла една мафия си изкарваше прехраната, като продаваше системи от числа, прогнози или просто амулети. Уинстън нямаше нищо общо с лотарията, която се организираше от Министерството на изобилието, но знаеше (всъщност всички в партията знаеха), че до голяма степен наградите са въображаеми. Изплащаха се само малки суми, а спечелилите големите награди бяха измислени лица."
(Джордж Оруел, "1984")
Мощна коалиция срещу опита да се ограничи рекламата и продажбата на лотарийните билети и хазартните игри обедини Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) с председател Кирил Домусчиев, Българският футболен съюз (БФС) и футболни отбори в страната. В поредица от позиции те твърдят, че законодателните промени на вицепремиера Валери Симеонов, които получиха принципна подкрепа от ГЕРБ и БСП, ще доведат от намаляване на работни места и до "убийство на спорта в България". От КРИБ нарекоха промените в Закона за хазарта "популизъм" и "законодателен волунтаризъм". Една от най-големите лотарийни игри започна и национална подписка срещу готвените промени. "Лотарията накара хората отново да мечтаят. Сега ние мечтаем политиците да ни отнемат и това", се казва в кратко видео, което анонсира подписката в интернет.
По думите на вицепремиера Валери Симеонов, чиято партия е вносител на промените, позицията на КРИБ показва, че е "организация на изключително богатите хора, които са изцяло откъснати от нацията, от обществото". "Единственото, за което работят, е за интересите на техните членове. Това мога да кажа", заяви пред в. "Сега" лидерът на НФСБ. Той не се ангажира с прогноза дали след публичния натиск ГЕРБ и БСП няма да оттеглят подкрепата си за пакета от законодателни промени на неговата партия.
Проектът, който предлага промени в Закона за хазарта и Закона за радиото и телевизията, предвижда "меки" мерки като ограничаване на продажбата и рекламата на талони за търкане, а сред тях и спиране на обявяването на печелившите. Спира се и продажбата на билети, фишове, талони и изплащането на печалби от хазартни игри в магазини, лавки и други обекти без лиценз от Държавната комисия по хазарта. Не се предвижда обаче промяна в данъчното облагане на хазарта.
От КРИБ възразяват, че предложените промени се внасят в парламента без публично обсъждане. "За пореден път се предлагат законодателни промени без обществено обсъждане и оценка на това как тяхното приемане ще се отрази на фиска", посочват от работодателската организация, където членуват и най-големите компании в хазартния бизнес. КРИБ заявява "готовността си да защити българската индустрия и представлявания от нас бизнес от 900 хиляди заети като цяло, от които 177 хиляди заети пряко или косвено в игралния сектор, от законодателен волунтаризъм, воден от популизъм, предизборни нагласи и неясни интереси". Според тях "компаниите, които организират лотарийните игри, са едни от най-крупните данъкоплатци в страната и ограничаването на тяхната дейност ще доведе до сериозни загуби за държавния бюджет, а оттам и за обществото, които се измерват в десетки и стотици милиони годишно".
"Много тъжно е да видиш българския бизнес да застава зад пазар, който не създава добавена стойност, а даже унищожава. Защото зависимият човек е 2-3 пъти по-неефективен работник", коментира пред в. "Сега" Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията. "Видим е броят на работещите в хазартните оператори и те не бива да се смесват с местата в хотелите и казината. Работните места в пощите, бакалиите, супермаркетите и т.н. не са работните места на лотарията и цифровите игри. И до 2012 г. ги е имало. Все едно в магазините за храна да пуснеш хероин и да кажеш, че това са работни места на хероиновия бизнес. Вероятно хероинът ще добави 2-3% оборот на магазините, но на каква цена?!", добави Безлов.
КРИБ сравнява и колко данъци са платили хазартните оператори през 2012 г. и колко миналата година - 20 срещу 200 млн.лв. За КРИБ това е доказателство как чрез рекламата легалните оператори са надделяли над нелегалните. Действителният размер на данъците за 2017 г. е 177 млн. лв. и е платен върху 3 милиарда лв. приходи. Това е в резултат на данъчните облекчения за хазарта, въведени през 2012 г.
Становището на работодателската организация беше подгрято ден по-рано и от БФС. "Не съсипвайте едни от малкото икономически субекти, които генерират устойчиви и солидни приходи в държавния бюджет и заедно с това реално подпомагат спорта и българския футбол, който така или иначе няма достъп до бюджетни средства и през годините се е справял със собствени ресурси." А от ПФК "Левски" стигнаха още по-далеч, като видяха опит да се убие спорта в България. "Имайки предвид, че само много малка част от приходите на професионалните футболни клубове идва от разпределението на продадени телевизионни права, ние виждаме в ограничаването на рекламирането на дейности, традиционно асоциирани със спорта, сериозна заплаха за дейността и съществуването не само на професионалния футбол, но и на спорта като цяло. Нека не убиваме спорта в България", пише в позицията на синия клуб.
Тихомир Безлов подчерта, че никъде в нормалните държави не е позволена рекламата на зависимости. И даде пример с ограниченията в рекламата на тютюневите изделия и спиртните напитки. Той очерта и друг проблем - това, че в българския случай телевизиите са част от хазартния бизнес. Срещу промените в закона в отворено писмо до премиера се обявиха и от Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори.
Китайският интерес отприщи нови страсти и прения за АЕЦ "Белене". Намерението на правителството да даде нов живот на "АЕЦ Белене" разбуни духовете и отприщи противоречиви коментари. Това се случи, след като от кабинета обявиха, че Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) е потвърдила интереса си като инвеститор в проекта. Въз основа на това МС ще поиска Народното събрание да прекрати мораториума, който бе наложен през 2012 г.
Особено остро реагираха на новината десните партии. Във вторник ДСБ, "Да, България" и "Зелените" определиха заявката за рестарт на АЕЦ "Белене" като "завой към Кремъл и рестарт на кражбите". "Възобновяването на АЕЦ "Белене" е измама спрямо десноцентристките избиратели, то е драстично отклонение от европейския път и е опит енергийната зависимост на България от Русия да бъде невъзможна за преодоляване през следващите десетилетия", смятат десните. Трите партии дори заявиха, че ще организират протести, ако проектът наистина бъде възкресен.
Бившият ни посланик в Москва Илиян Василев пък предупреди, че има огромен риск България "да получи нов шамар от Брюксел" за ядрената централа. "С идеята на китайците да съдействаме на CNNC да сертифицират свой реактор в ЕС в Белене ще стане същото като с Южния поток". Обещахме, взехме парите на руснаците и... нищо. Сега парите ги няма, поне една значителна част от тях, и взелите ги трескаво се мъчат да оттъргуват властта си срещу геополитически "услуги" на България в ЕС, за да умилостивят Путин - продължението на Турски поток", коментира Василев в личния си блог. Той посочва, че България не може да гарантира допускане на китайските реактори на пазара в ЕС, защото "процесът на сертификация изобщо не е автоматичен, а е висша геополитика, която отчита макрополитическите, икономически и финансови баланси в отношенията между ЕС и Китай". Геополитиката между ЕС и Китай е извън наш контрол, а допускането на китайската ядрена енергетика в ЕС е точно геополитическо решение. Лоша преценка, лоши съветници. Изглежда нарочно вървим към нова зона на конфликт с Брюксел, защото някой "умен" им е казал, че така ще имаме по-силни преговорни позиции по други теми - Шенген, върховенството на закона, еврозоната и т.н. Напротив, вървим с бързи крачки към края на периферията и е само въпрос на време да ни изтикат и извън нея", смята Илиян Василев.
Според икономиста Красен Станчев "правителството или приятели на правителството се опитват да разглеждат този проект като дойна крава, а потенциалният китайски инвеститор неволно играе ролята на параван за тези интереси".
Валентин Николов, депутат от ГЕРБ и бивш зам.-министър на енергетиката, обясни по Нова тв, че "трябва да бъде направено нещо", след като Русия спечели делото и се наложи България да плати произведеното оборудване и да си го прибере в Белене. Той посочи, че политическият риск, а оттук и цената могат да бъдат свалени, ако централата се управлява като общ проект на няколко балкански държави - както предложи премиера Бойко Борисов през февруари на международен форум.
Сред оптимистите се нареди и енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който заяви пред Би Ти Ви, че държавата трябва да минимизира натрупаните досега загуби и вече върви по сценарий, "който нищо не й струва" - ако оборудването бъде продадено на китайския или на друг заинтересован инвеститор. Това ще е "безбюджетно упражнение", поясни професорът. Според него Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) има интерес да вземе лиценз за оборудване китайско производство с последваща експанзия на европейския пазар, а произведените в Русия реактори ще се пласират в Китай. Тасев дори определи АЕЦ "Белене" като бъдеща "мощна машина за пари". По негови сметки централата ще е толкова ефективна, че само с 5 години работа щяла да си избие инвестициите, а след 15 години вече щяла да дава "невероятен паричен поток".
Бившият енергиен министър Трайчо Трайков обаче смята точно обратното - че АЕЦ "Белене" е "вселена от рискове" - заради сеизмичната активност в района, заради възможния излишък от мощности след време, който ще срине цената на тока. Поне през първите 10-15 години централата ще продължава да гълта много пари, убеден е Трайков.
Енергийният експерт Иван Хиновски пък коментира, че "ако централата се реализира като китайски проект, тя ще бъде 100% частна. Би могло да се водят преговори и за участие на България с част, равна на активите, които вече са вложени в централата, но мисля, че те ще бъдат твърде малко, за да имаме решаващо действие върху проекта". Според него китайците планират експанзия за износ на ток към страните от ЕС. Те се базират на техни реактори, които са доста по-евтини като инвестиция, отколкото са руските. "Доколкото разбрах, те ще изкупят нашето оборудване, но ще построят тук 2 или 4 реактора по тяхна технология", посочи Хиновски.
Тука има - тука няма АЕЦ "Белене"
Близо 10 години след сформирането на първото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов и спирането на проекта за АЕЦ "Белене", предстои той да бъде подновен. Това е поредният път, когато Борисов си променя мнението по въпроса:
28.10.2009
Няма да има АЕЦ "Белене", след като най-голямата енергийна компания в Европа (RWE) напусна проекта.
17. 02. 2010
Продължаваме да работим по проекта за АЕЦ "Белене" и ще кажем дали той може накрая да стане икономически изгоден. По този проект вече са налети милиарди, неустойките са също за милиарди и когато трябва да се вземе решение, се калкулира всичко.
02. 03. 2010
Докато не намерим европейски пари, "Белене" няма да има.
16. 03. 2010
Само този гьол струва на данъкоплатците 800 млн. лв.
8.02.2011
Ако трябва да платим 8-9-10 млрд. евро за АЕЦ "Белене" - аз няма да платя. Който иска - следващият да ги плати. При сегашните условия централата не може да стане. Ще си играем на нерви с руската страна.
27. 03. 2011 г.
Ще се договорим с Русия да подпишем меморандум за 3-месечен мораториум върху проекта за строежа на АЕЦ "Белене", за да се изчистят въпросите за цената на новата централа, за сеизмичността в района и др.
16. 03. 2012
Лично пратих Трайков и Дянков в Москва да кажат на руснаците, че няма да строим "Белене", искаме да си плащаме реактора и да го слагаме в "Козлодуй".
26. 03. 2012
Ако не намерим голям европейски или американски инвеститор да диверсифицираме този проект, аз няма да го продължа.
28. 03 .2012
България прекратява проекта за АЕЦ "Белене", но ще строи три нови енергийни мощности.
20. 6. 2016
Рестарт е невъзможен заради влошените отношения между ЕС и Москва и най-доброто решение за България е да намери купувач на техниката, за която "Атомстройекспорт" осъди НЕК.
5. 6. 2017
Eдинственият вариант за изграждането на АЕЦ "Белене" е през публично-частно партньорство с държавно участие и приватизация на проекта.
17. 10 .2017
За съхранението на реакторите: "Правим им къщички, колибки, завиваме ги с фолио и завет ще им правим".
26. 2. 2018
АЕЦ "Белене" да се построи като общ балкански проект, но с европейско финансиране.
13. 05. 2018
До седмици правителството ще внесе в парламента предложение проектът за втората атомна да бъде размразен. Китайската държавна ядрена корпорация заяви интерес да построи централата за своя сметка. Конкретни параметри по предложението няма.
Пикът на българското председателство идва. Пикът на българското председателство дойде. Срещата в София на 17 май, която няма да е "на върха" (виж карето долу), но въпреки това ще събере почти всички ръководители от ЕС, обещава две неща: внимание към българската столица и задръствания.
На политическо ниво срещата "ЕС-Западни Балкани" ще говори за средства за изграждане на инфраструктурни проекти и транспортни връзки, които да съживят икономическите перспективи на Западните Балкани. Но анализатори посочват, че голяма част от това е било обещавано и преди, а сумите са малки в сравнение с тези, отпускани за страните в блока. Надеждите бяха форумът да сигнализира за подновения ангажимент на ЕС за разширяване в посока балканския регион. Това надали ще стане в българската столица. Все още не е изключено именно в София Гърция и Македония да направят крачка към разрешаването на проблема с името, който спира Скопие по пътя към ЕС и НАТО.
Испанският гост
Срещата започва малко по-рано - още във вторник с идването на испанския премиер Мариано Рахой. Това е част от сложна дипломатическа игра, в която Мадрид хем ще присъства на неформалната среща на страните членки в сряда, хем след това няма да бъде на самата среща със Западните Балкани заради присъствието на Косово, което испанските власти не признават (заради Каталуня).
Именно във връзка с чувствителността на темата в заключителната политическа декларация ще се говори за "партньорите" от Западните Балкани вместо за "страните". Езикът на документа е доста размит в сравнение с декларацията от Солун през 2003 г. Тогава се говореше за членство, а сега само за перспектива. Това, от една страна, отразява желанието да не се предизвиква Испания, но, от друга, е сигнал, че страните членки не искат да плашат общественото мнение.
От Европейския съвет обаче подчертаха, че декларацията от София ще реферира към тази от Солун. Източник от институцията коментира, че в документа не се говори за разширяване, тъй като това ще бъде темата на срещата на върха през юни: "Решението за разширяването няма да се вземе в София. В София ще се концентрираме върху въпроси от общ интерес, като свързаността. Това беше формулата, която запази единството по въпроса".
Проблемът с формата
Срещата ще се казва официално summit, макар че заради неприсъствието на Мариано Рахой не би трябвало да се нарича така. "Както знаете, нашият протокол е особено изобретателен, като формата определено беше предизвикателство", коментира високопоставен източник от Европейския съвет. И допълва, че е нямало надежда Испания да бъде убедена да участва. Но пък в София ще бъде "крайният отрицател на Косово" - Сърбия.
На срещата все пак щяло да има представител на Испания, което е необичайно, тъй като на среща на върха (т.е. на държавните и правителствените ръководители) няма как да има заместник на президента или премиера. Въпреки несъгласието на пет страни - членки на ЕС, които не признават независимостта на Косово, проблемът с присъствието на бившата сръбска провинция е бил преодолян, като шестте страни от Западните Балкани са наречени партньори, а не страни или държави.
Освен това в текста на Софийската декларация се говори за "европейска перспектива", а не за членство. По този начин ще има декларация на 28-те държави, а не само заключения на председателството, както настояваха петте страни. "Имахме доста дълъг и задълбочен подготвителен процес. За първи път от 15 г. насам има среща в такъв формат, но тя няма да бъде последната, тъй като по време на хърватското председателство през 2020 г. отново ще се срещнем в този формат", посочва източник от Европейския съвет.
Отново важни
Срещата в София обаче може да се разчете като признание, че липсата на внимание от страна на Брюксел към региона е била грешка. През по-голямата част от изминалото десетилетие Западните Балкани не бяха интересни за Брюксел. Неразрешените гранични спорове, етническото напрежение и нарастващото влияние на Русия и Турция върнаха спешно района сред належащите предизвикателства за европейските лидери. България се възползва от това и го постави начело на дневния си ред като председател.
ЕС ускори преговорите за приемане в клуба на Сърбия и Черна гора, които имат шанса да се присъединят през 2025 г., поне според брюкселската бюрокрация. Същевременно скоро може да стартира процесът на преговори с Албания и Македония. Но какви са реално шансовете на тези две страни? "Както знаете, албанският президент продължава своите двустранни срещи", казва източник от Европейския съвет. Заради организираната престъпност обаче Франция, Белгия и Холандия открито са срещу започването на преговори с Тирана.
По повод спора между Македония и Гърция за името на бившата югославска република източникът заявява: "Има напредък в разговорите, но не очаквайте щастлив завършек до края на тази седмица. Вече има решение по въпроса между двете страни (става дума за името Горна Македония - бел. ред.), но то трябва окончателно да бъде договорено до юни, за да може срещата на върха тогава да вземе решение за преговори." Очаква се в София премиерите на Гърция и Македония просто да запознаят лидерите на ЕС с напредъка си.
Проблемите на Западните Балкани
Лидерите на ЕС са погълнати от вътрешните проблеми на съюза и никой не очаква някакъв съществен пробив в София. "Както знаете, страните членки не възприемат времевата рамка за разширяването, предложена от ЕК", казва източникът от Европейския съвет. И допълва: "Трябва да се направи още много, но основно от кандидатките, не от страна на ЕС."
Има три предизвикателства пред желаната евроинтеграция на Западните Балкани, посочва Wall Street Journal. Първото е свързано с настояването на ЕС кандидатките да са уредили граничните си спорове, преди да се присъединят. От всички балкански гранични проблеми най-належащ е този относно статута на Косово. Брюксел дава ясно да се разбере, че Сърбия не може да влезе в съюза, докато не нормализира отношенията си с Прищина. Споразумението за Косово обаче все така продължава да се изплъзва.
Второто предизвикателство е върховенството на закона. Позицията на ЕС по въпроса се втвърди след присъединяването на България и Румъния, които продължават да имат сериозни проблеми с корупцията и организираната престъпност. В резултат изискванията за членството за Западните Балкани се вдигат. Вече няма да е достатъчно за тези страни да прокарат закони и да създадат институции, но те също така ще трябва да докажат, че са ефективни. Все още никоя държава от региона не се приближава към покриването на тези критерии. Скорошен доклад на Европейската комисия посочва, че шестте страни показват "ясни елементи на овладяване на държавата, включително връзки с организираната престъпност и корупцията на всички нива на правителството и администрацията".
Третото предизвикателство е свързано с общественото мнение в Западните Балкани и в ЕС. В Сърбия според последните социологически проучвания подкрепата за присъединяването към съюза е едва над 50%, докато съществени елементи от сръбския политически елит биха предпочели партньорство с Русия. Опозицията към евроинтеграцията може да се увеличи, ако цената бъде възприета като "унижаващо" споразумение с Косово. Но осигуряването на обществената подкрепа може да бъде още по-трудно в ЕС, където разширяването на блока изисква ратификация от всички страни членки.
И все пак в момента се отваря възможност за насърчаването на стабилността в региона, като тя може да не продължи дълго време. Провалът на ЕС може да накара Западните Балкани да загубят вяра в евроинтеграцията и регионът рискува още повече да се плъзне към национализма, което може да доведе до подновяване на конфликтите.
Затруднено движение в София
На 16 и 17 май движението на автомобили в центъра и други райони на София ще бъде затруднено. Очакват се задръствания и закъснения на градския транспорт. Причината са пристигащите делегации на лидерите на държавите от Западните Балкани за предстоящата среща. Столична община призовава гражданите да не използват личните си автомобили, а да изберат градския транспорт.
Фонд от ЮАР и българската AG Capital купуват офиси с оценка 300 млн. евро. Българската холдингова група в сферата на недвижимите имоти AG Capital и имотното подразделение Old Mutual Property на южноафриканската инвестиционна група Old Mutual Group създават ново инвестиционно дружество, което ще придобива бизнес имоти в България и региона. То ще се казва Lion's Head Investments и ще е базирано в София, като първите активи в портфолиото му са столичните "Полиграфия офис център" и "Мегапарк", както и офис паркът Oregon в Букурещ. Последните два офис комплекса са договорени, но сделките чакат разрешения от регулатори.
Новият инвеститор
Общата оценка на петте сгради е от порядъка на 310 млн. евро, а съвкупната им отдаваема площ е 235 хил. кв.м първокласни офис площи, уточняват инвеститорите. Разположеният на столичния булевард "Цариградско шосе" проект "Мегапарк" (до The Mall) е с РЗП от 75 хил. кв.м, а сред наемателите му са PPD, Experian, GlaxoSmithKline, Interoute, Huawei, Strabag, LG Electronics и др. Румънският комплекс Oregon Park в северния бизнес район на Букурещ включва три офис сгради клас А, една от които все още е в процес на изграждане. Другите две са изцяло отдадени под наем на компании като Oracle, Deloitte и Euler Hermes.
Фокусът на новата инвестиционна компания Lion's Head Investments ще бъде върху придобиването на знакови сгради на добри локации и с дългосрочни наематели. Към момента портфолиото е изградено изцяло от офис проекти, но няма да има ограничения за инвестиции и в други бизнес имоти - ритейл площи и логистични обекти, уточняват от Lion's Head. В географско отношение освен в България и в Румъния дружеството ще търси възможности за инвестиции и в Унгария, Гърция и страните от бивша Югославия.
"България и Румъния, както и целият регион на Югоизточна Европа имат своите значими преимущества - стабилен ръст на БВП, ниски данъци, атрактивен пазар на труда, фискална предпазливост", коментира Хайн Смит, който до декември 2017 г. е бил инвестиционен директор на Old Mutual Property, а сега влиза в борда на директорите на Lion's Head Investments. Инвестиционната компания с фокус върху недвижимите имоти Old Mutual Property е част от създадената преди повече от 170 години в Южна Африка и понастоящем базирана в Лондон инвестиционна, спестовна, застрахователна и банкова група Old Mutual Group. Тя оперира в 35 държави, а пазарната й капитализация е 13 млрд. долара.
Член на управителния орган на новото съвместно дружество между AG Capital и Old Mutual Group ще бъде и основателят и основен собственик на българския холдинг Христо Илиев. Изпълнителен директор на Lion's Head ще бъде дългогодишният мениджър от AG Capital Сергей Койнов, който през последните години управлява проекта "Полиграфия офис център".
Разширяването на "Полиграфия"
Офис проектът, който е разположен в западната част на бившия Полиграфически комбинат в София, беше съвместна инициатива на AG Capital и английския фонд за недвижими имоти Northridge Capital, като през есента на миналата година българският холдинг изкупи дела на британския си партньор. Междувременно през 2016 г. започна изграждането на втори корпус на проекта, който беше официално открит във вторник. Инвестицията във втората фаза е 10 млн. евро. Със строителството на втората част капацитетът на "Полиграфия офис център" се разширява с допълнителни 10 хил. кв.м първокласни офиси, с което общата отдаваема площ на проекта достига 35 хил. кв.м.
"Сградата е изцяло отдадена под наем на престижни международни компании като Bosch, EY, GfK, Groupama, Stars Group, Kostal, Ubisoft и на успешни български компании като "Онтотекст" и Indevr", съобщава Койнов. Освен офис пространства проектът включва и търговски площи, както и конферентен център за 150 души. В момента в "Полиграфия офис център" работят около 2000 души, като капацитетът на сградата е около 3000 души, уточнява мениджърът.
Горивата поскъпват. Само с няколко стотинки се очаква да скочат цените на горивата през летния сезон. Това прогнозира пред БНТ Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация (БПГА). Ако липсват други важни фактори като поскъпване на петрола например, само повишеното търсене ще вдигне цените на бензина, дизела, пропан-бутана и метана с около 2-3 стотинки на литър през лятото, посочи той. Делчев припомни, че цените на течните горивата на дребно в България продължават да са най-ниските в Евросъюза.
Цените на горивата по различните бензиностанции у нас са различни, включително и на обектите от една и съща верига, посочи още Андрей Делчев. Този марж се дължи на много фактори, сред които местоположението на обекта, търсенето, конкуренцията или ценовата стратегия на фирмата, обясни той, с което за сетен път разсея съмненията за наличие на картелно споразумение между големите вериги.
На международния пазар има достатъчни количества петрол, така че в следващите месеци ще се върви към успокоение на цената на "черното злато", прогнозира Андрей Делчев, като се позова на анализите на експерти.
Два са основните фактори, които тласкат цената на нефта нагоре в последните седмици, обясни още председателят на БПГА. Единият са очакваните санкции срещу Иран, които биха "извадили" от пазара 1 млн. барела дневно. Вторият е повишената икономическа активност по света, която увеличава търсенето и потреблението на "черното злато". В момента на пазара действат две противоположни тенденции, обясни още Андрей Делчев. От една страна ОПЕК ограничава производството, което вдига цената на петрола, но от друга по-високите цени стимулират добива, което веднага води до нейното задържане и дори понижение.
Евродепутат: Опълчихме се успешно на големите държави за пакета "Мобилност". Ако не бяха усилията персонално на премиера Бойко Борисов и на министър Ивайло Московски вече щеше да има сделка по това досие и щеше да е в ущърб на България, заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков по повод промените в пакета „Мобилност" на ЕК срещу които протестират българските превозвачи.
„Това, което се прави, е подвиг. Не е лесно да се опълчиш на сдружение от държави като Германия, Франция, Италия, Австрия и Испания, и въпреки това да имаме такъв успех, изтъкна той, цитиран от Фокус. - „Длъжен съм да подчертая, че през последната 1 година имаше координирани усилия, видя се личният ангажимент на премиера Бойко Борисов, усилията на министър Ивайло Московски", посочи евродепутатът.
„Отказвам да повярвам, че в този му вид пакетът „Мобилност" ще бъде приет. Най-вече, защото в него има изключително недомислени норми", коментира Андрей Новаков. „Няма орган, който да контролира дали един шофьор на всеки 3 седмици се е прибрал в дома. Никой не може да даде дефиниция за дом. Това противоречи с дълъг списък от регламенти, гарантиращи свободното придвижване", заяви той. „Едно от предложенията за 72 часа, след които да бъде прилагана Директивата за командировани работници също е неприложимо. В големи държави като Германия и Франция е невъзможно да достигнеш до адрес, да излезеш за 72 часа, особено когато има ограничение за движение", поясни евродепутатът.
„Преборихме се за това договорите на самите шофьори да не бъдат превеждани на повече от 20 езика и да бъдат носени в кабината. Това е почти сигурно, че ще отпадне", каза още Андрей Новаков.
300 лева за решена матура с бръмбар в ухото. От 50 лева тръгва тази година алъш-веришът за отговори на матурите за 12-и клас.
Мизата обаче е минимална и скача до 6 пъти, като може да удари 300 лева. Срещу тази сума зрелостникът получава услуга 2 в 1. Непосредствено след изтеглянето на отговорите човек, посочен от него, ги получава на телефон, като му ги диктува през бръмбар, осигурен от продавача на матурата. Така се избягва рискът от това абитуриентът да бъде хванат от камерите как преписва.
Подробности четете в хартиеното издание на "Монитор".
600 души в АПИ ще работят за тол системата. коло 600 души ще бъдат назначени в звената на Агенция „Пътна инфраструктура", които ще се занимават с поддръжката и тарифирането на сега изработващата се система за таксуване на пътните превозни средства. Това обяви шефът на пътната агенция инж. Дончо Атанасов пред „Монитор".
„Гръбнакът" на новия екип ще бъде изграден от сегашни служители на агенцията, които и сега се занимават с нормативни документи, техническото изпълнение, изграждането и внедряването на тол системата. До края на месеца в Министерски съвет ще бъде внесено предложение от министър Николай Нанков с броя служители, които да бъдат назначени в агенцията. Под ръководството на Атанасов вече работят групи по всички части на системата, заедно с изпълнителя на проекта - австрийската "Капш Трафик Солюшънс". От АПИ напредват с оборудването на центровете за обслужване и управление на системата, работи се по проектите за рамките.
Ще има 100 нови точки с камери за броене на трафика и оборудване, съобщи още Атанасов. Наличните камери, които броят преминаващите автомобили по пътищата, ще се надграждат и усилват, където е необходимо. Към момента от агенцията отчитат проблем с резервните акумулатори на устройствата, и по-точно къде да бъдат разположени. Опитът на „Капш" показва, че вандализмът срещу камерите е един от най-трудно преодолявания проблем. Често се стреля по тях не само у нас, но и в Западна Европа. Затова от АПИ са решили да ползват опита на Великобритания, където използват усилени шкафове за камерите.
Все още от агенцията работят със Световната банка, консултанта по проекта, по финансовия модел за тарифиране. Поставеният срок за работа е до края на август, когато методиката ще бъде внесена за одобрение в Европейската комисия. Преди това ще бъде поставена на обществено обсъждане, обеща шефът на АПИ.
В историята ще останат хартиените стикери, които лепим по стъклата, а системата за електронните винетки за леки автомобили трябва да заработи до края на годината, а от юли догодина за МПС-та над 3,5 тона. Системата ще работи върху 11 хил. км пътища или около 50 на сто от мрежата, след това с подобрения броят на километрите с новото таксуване ще се увеличава.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |