ЕС даде твърд отпор на Тръмп. Европейският съюз обяви от София твърд отпор срещу политиката на президента Доналд Тръмп по въпроса за Иран и тарифните ограничения на търговията. Лидерите на 28-те държави се разбраха да продължат да се придържат към споразумението с Иран от 2015 г. за неговата ядрена програма, щом и Техеран е решен да го спазва. Френският президент Еманюел Макрон обърна внимание, че ако Европа се изтегли от споразумението, на нейно място в района ще проникне влиянието на Русия и Китай.
Освен това ръководителите на държавите от ЕС изразиха готовност да водят търговски преговори със САЩ единствено ако Вашингтон предложи безсрочно неограничено изключение за ЕС от тарифните си мерки. На пресконференция след края на европейската среща на високо равнище председателят на Европейския съвет Доналд Туск и ръководителят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер с категоричен тон показаха, че не се плашат от натиска на Тръмп. "Ако САЩ изпълнят това условие, ЕС е готов да започне търговски преговори, които да обхващат вноса на втечнен газ, сътрудничество между регулаторите, реформа на Световната търговска организация, достъп до пазарите на индустриални продукти, като например автомобили. Но няма да преговаряме с дамоклев меч над главите", отсече Юнкер.
"Когато погледнем към последните решения на президента Тръмп, някой може да се запита - с приятели като тези кой има нужда от врагове? Ако говорим честно, Европа трябва да бъде много благодарна на президента Тръмп. Благодарение на него се отървахме от всичките си илюзии", заяви Туск завчера на срещата на ЕНП по адрес на американския президент: На пресконференцията той доразви мисълта си, като отбеляза, че е голям проблем приятелят ти да е непредсказуем. "А именно такива са отношенията ни със САЩ сега", поясни той.
За отношенията с Иран Туск заяви, че ЕС е готов да задейства европейския регламент за защита срещу последиците от извънтериториалното прилагане на законодателство, прието от трета страна, за да отбранява интересите на европейските компании, и особено на малките и средни предприятия, работещи с Техеран. "Позволяваме на Европейската инвестиционна банка да посредничи за инвестициите на европейските предприятия в Иран. ЕК ще продължи своето сътрудничество с Иран. И комисарят по енергетиката ще бъде в Иран, за да проследи нашите връзки и обмен с иранските власти", добави Юнкер.
Българските очаквания от ЕС останаха висящи. Премиерът Бойко Борисов поднесе извинения на българите заради транспортните ограничения в столицата покрай срещата на ЕС, но не съобщи за успехи по българския дневен ред в ЕС. Няма напредък нито по кандидатурата на България за Шенгенската зона, нито по желанието й да влезе в "чакалнята" на еврозоната, нито по спора за командированите работници и пакета "Мобилност".
Въпреки това той се обърна към неназовани критици: "Крайно време е всички в България да чуят и да разберат, че това е председателството на България, и когато то е успешно, България е успешна". На съвместната пресконференция с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер българският министър-председател благодари на всички лидери на ЕС, "които до един дойдоха". "Това е уважение не към мен, не към правителството, а към българския народ", каза той.
Френският президент Еманюел Макрон попари амбицията му за влизане на България в Европейския валутен механизъм 2 - (чакалнята) на еврозоната, като каза, че за целта държавата трябва да се присъедини и към Европейския банков съюз, което означава да постави банките си под прекия контрол на Европейската централна банка. Българското правителство обаче предпочита банковият съюз да не изпреварва, а да бъде следствие от присъединяването към еврозоната. За Шенгенската зона не бяха дадени никакви обещания, но България бе похвалена за охраната на външната граница на ЕС.
Борисов наблегна, че успехите за България са външнополитически, и пламенно защити кандидатурите на шестте държави от Западните Балкани за членство в ЕС. Той посочи, че няма да бъдат в тежест на ЕС, защото общият им брутен вътрешен продукт е около 96 млрд. евро, което е равно на този на Словакия. По думите му усилията, които се полагат, са ЕС да приеме икономика колкото Словакия, с население по-малко от Румъния. Но Доналд Туск веднага репликира: "Съгласен съм с премиера Борисов, че трябва да оценим проблемите в цялост. Европа е достатъчно голяма и силна, за да приеме разширяване, но трябва да преценява и последиците. На Балканите проблемите на глава от населението са повече, отколкото в Германия. Затова трябва да внимаваме в обещанията".
Френският президент Еманюел Макрон също бе сдържан към даването на срокове за европейската перспектива на Западните Балкани, защото според него трябва да се държи сметка за изпълнението на критериите, за които те не са готови. Все пак обаче обърна внимание, че ако те не видят такава перспектива, ще се отвори терен за намеса на Русия и Турция. Германската канцлерка Ангела Меркел потвърди, че не е взето решение по въпроса за разширяване на ЕС, но роля в тази насока ще има срещата на върха на ЕС през юни. За да се запази инерцията от срещата в София по темата за Западните Балкани, лидерите се договориха подобна среща да има след две години в Хърватия.
Като пряка полза за България от срещата на високо равнище Борисов изтъкна подписването на няколко споразумения, включително и за газова връзка между България и Сърбия. Той се надява до края на годината да бъде започнат интерконекторът с Гърция.
На разширената среща ЕС - Западни Балкани, в която се присъединиха държавни и правителствени ръководители на шестте държави от региона, бе приета Декларация от София, която очерта при какви условия те могат да се присъединят към ЕС. На първо място бе изтъкнат необходимият "съществен напредък в областта на принципите на правовата държава и на социално-икономическите реформи". За по-голяма яснота бе добавено, че става дума за борба с корупцията на високо равнище, организираната престъпност, трафика на хора, контрабандата на наркотици и оръжия. Не бе посочен никакъв евентуален срок за приемане на която и да е държава в ЕС. Отделно премиерите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас преговаряха за името на на нашата западна съседка, като дадоха да се разбере, че са харесали един от вариантите, но отказаха да го обявят, докато не се консултират с институциите и опозиционните партии в своите страни.
Опорни точки
Европейската перспектива на Западните Балкани се основава на три стълба и те са в основата на т.нар. Приоритетна програма от София, обясни министърът за българското председателство на ЕС Лиляна Павлова пред Нова телевизия. Документът е част от подписаната декларация на вчерашния форум на върха ЕС - Западни Балкани. Първият стълб е транспортна, енергийна, дигитална, образователна и икономическа свързаност; вторият е свързан със сигурността, миграция и борба с организираната престъпност; а третият се основава на институционални реформи и върховенството на закона.
В София председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол подчерта, че Западните Балкани трябва да продължат борбата с корупцията и ЕНП подкрепя приобщаването им към ЕС. "България и нейният премиер могат много да ни помогнат, защото никой не познава по-добре проблемите, които съществуват в този регион. Помогнете ни да възстановим демократично правовия ред и справедливостта и правосъдието в този регион в името на младите хора... А това, скъпи приятелю, не е лесна задача, но трябва да успеем", обърна се Дол към премиера Борисов, цитиран от "Фокус".
България обаче не може да се похвали с особени успехи по нито един от стълбовете, камо ли да бъде пътеводна звезда за съседите си. Тя е под наблюдение от ЕК за върховенство на закона, борба с корупцията и организираната престъпност. Свързаността е проблем и за България, в която няма нито една завършена напълно магистрала. Енергийните връзки със съседите са слабо развити. Към момента в най-напреднала фаза са газовите тръби към Румъния и Гърция. Въпреки добрите намерения и от двете страни, газовата връзка със Сърбия все още не е изградена. Едва вчера България и Сърбия подписаха съвместна декларация за изграждането на газовия интерконектор. Връзката с Турция все още е в сферата на добрите намерения. Насрочената дата за първа копка на газопровода към Гърция е 28 юни и дори е включена като събитие в календара на българското европредседателство, два дни преди изтичането му.
"Спиди" преговаря да купи "Рапидо" за между 6 и 12 млн. евро. Един от най-големите куриери в България - "Спиди", е започнал преговори да купи своя по-малък конкурент "Рапидо експрес енд лоджистикс". Цената ще е в диапазона от 6 до 12 млн. евро, защото ще зависи и от бъдещи финансови резултати на купуваното дружество, и ще бъде изплащана в продължение на тридесет месеца. Това става ясно от съобщение на "Спиди" до фондовата борса.
Ако се стигне до договор, сделката трябва да бъде разрешена от Комисията за защита на конкуренцията. Регулаторът едва ли ще види проблем, тъй като на пазара работят дузина компании. През последните години секторът расте бързо, най-вече заради електронната търговия.
Обектът на желанието
През миналата година общите приходи на "Рапидо" са били 18.2 млн. лв. при 13.5 млн. лв. година по-рано. Това поставя куриерската компания в топ 10 на сектора, но по-скоро в задната част на подреждането. Лидер в сектора е русенската "Еконт" със 146 млн. лв. приходи през миналата година, следвана от "Ди Ейч Ел експрес България" със 115 млн. лв. и "Спиди" със 108 млн. лв. неконсолидирани приходи.
След сделката се предвижда ръководство на "Рапидо експрес енд лоджистикс" да бъде запазено за най-малко три години. "Рапидо" ще продължи да работи като дъщерно дружество на "Спиди" с фокус върху електронната търговия, възползвайки се максимално от капацитета на логистичната мрежа на "Спиди" в страната и региона, се казва в съобщението.
В самата "Рапидо" неотдавна са настъпили промени в собствеността. От документи в Търговския регистър се вижда, че единият от мениджърите - Васил Атанасов, е станал мажоритарен собственик, а останалите 20% се контролират от другия управител - Радослав Крумов. Продавач на дела от 80% е лихтенщайнското дружество Venax Establishment, а цената - 360 хил. евро, пише в договора за прехвърлянето.
Разрастването на "Спиди"
Приходите на компанията купувач за миналата година са 108 млн. лв. спрямо 99 млн. година по-рано. Печалбата е съответно 8.3 млн. спрямо 7.7 млн. лв. На консолидирано ниво постъпленията са почти 160 млн. лв.
Мажоритарен собственик на "Спиди" с 66.42% е "Спиди груп", в която основен акционер (с 67.13% от капитала) е Валери Мектупчиян. През есента на 2014 г. като инвеститор в куриерското дружество беше привлечена и френската компания GeoPost, която притежава 25% от акциите. Останалите близо 10% са свободно търгувани на борсата.
Компании заблуждават клиенти с имена, близки до тези на инвестиционни посредници. Нелицензирани компании с имена, близки до тези на лицензирани инвестиционни посредници, заблуждават потенциални клиенти. За това предупреди Комисията за финансов надзор (КФН) в свое съобщение. "Капитал" неведнъж е писал и разкривал различни схеми с компании, които мамят, предлагайки ценни книжа и обещавайки висока доходност. Финансовият регулатор също излиза често с предупреждения, а понякога и с конкретни имена на компании, които злоупотребяват и предлагат услуги без лиценз.
В момента очевидно новата тенденция е това да става чрез имена на компаниите, които могат да заблудят, че става въпрос за лицензиран посредник. "Наименованията често съдържат името на лицензирания инвестиционен посредник, като се добавят означения "- ФРОНТ ОФИС" или други думи, които могат да създадат заблуда у инвеститорите, че това дружество е надлежно лицензираният от Комисията за финансов надзор инвестиционен посредник", посочват от финансовия регулатор.
В момента например има регистрирано дружество "Позитива фронт офис". За него КФН предупреди още преди година, че извършва дейност без лиценз. Основният му капитал е едва 100 лв., а собственикът му е 24-годишният Валентин Доцов, показва справка в ДАКСИ. Името е очевидна препратка с аналогия към това на инвестиционния посредник "Позитива", чийто лиценз обаче КФН отне така или иначе през юни миналата година. В Търговският регистър има още две дружества с такова разширение, които са с по 100 лв. капитал и същия предмет на дейност, но за тях изрично не е съобщено да извършват нерегламентирана дейност.
"Чести са случаите, в които лицензирани инвестиционни посредници сключват договори с инвеститорите, в които се посочват банкови сметки на регистрираните дружества с подобни наименования, като се превеждат парични средства по банкови сметки, по които титуляр не е лицензираният посредник", става ясно още от съобщението на КФН.
Затова и от КФН предупреждава инвеститорите, че получател на всяко плащане, което е възникнало от договорните отношения между клиента и инвестиционния посредник, следва да бъде именно инвестиционният посредник; банковата сметка, по която се превеждат пари, следва да е посочената в договора банкова сметка с титуляр инвестиционният посредник.
"Парични средства, преведени по сметка на лице, различно от инвестиционния посредник, няма да могат да бъдат обект на защита от Фонда за компенсиране на инвеститорите до предвидените в закона размери и да бъдат възстановени в случай на несъстоятелност на дружеството", посочиха още от КФН.
Обикновено тези компании нямат сайтове - за разлика от лицензираните инвестиционни посредници. Затова всеки, който има съмнения, че е потърсен от мним посредник, може да си направи най-малкото труда да провери в интернет дали има такъв със сайт, да се обади в инвестиционния посредник, както и да види дали го има в регистъра на КФН.
България и Сърбия се договориха за газовата връзка. България и Сърбия обявяват неотменимия си ангажимент за изграждане на междусистемна газова връзка, така че тя да бъде въведена в експлоатация най-късно до май 2022 г. В рамките на срещата на високо равнище ЕС - Западни Балкани, която се организира в София, двете страни подписаха днес съвместна декларация за изграждането на газовия интерконектор.
Документът бе подписан от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и от министъра на енергетиката и минното дело на западната ни съседка Александър Антич, в присъствието на председателя на ЕК Жан Клод Юнкер, председателя на Европейския съвет Доналд Туск, президента на Сърбия Александър Вучич и на министър-председателя Бойко Борисов. Това съобщи пресцентърът на МЕ.
С декларацията двете страни се ангажират да създадат съвместна работна група, която да контролира всеки етап от проекта и в рамките на която да бъдат обсъждани и решавани евентуално възникнали въпроси.
Българската страна декларира също намерението си да определи, със съгласието на Европейската комисия, националния преносен оператор "Булгартрансгаз" за организатор на проекта и оператор на бъдещия газопровод на българска територия.
Подписването на декларацията е поредна стъпка към реализацията на проекта за междусистемна газова връзка България-Сърбия изцяло в унисон с приоритетите на българското правителство в енергийната област, свързани със сигурността и диверсификацията на енергийните доставки. Напредъкът по изграждането на интерконектора, материализиран в подписната днес декларация, илюстрира и изпълнението на основните приоритети на българското председателство на Съвета на ЕС, а именно - енергийната свързаност на ЕС и страните от Западните Балкани, посочват от МЕ.
София тегли заем от 67 млн. евро за инсталация за горене на отпадъци. Общинските съветници от ГЕРБ и част от групата на Реформаторския блок приеха предложението на кмета на града Йорданка Фандъкова общината да изтегли кредит от 67 млн. евро, за да финансира строителството на инсталация за горене на отпадъци в "ТЕЦ София".
До решението се стигна след близо 4-часов дебат, в който съветниците се обвиняваха в манипулации на данни и безотговорна политика. Във всички изказвания на съветниците от "Политическа група 5", БСП, Иво Божков и Марта Георгиева (и дамата от ДСБ) и Войслав Тодоров общината беше обвинявана в целенасочено ограничаване на информацията за проекта.
Бъдещата инсталация ще струва около 157 млн. евро, като 67 млн. евро от тях ще са от кредит, който общината ще изплаща 19 години. Останалите пари ще са безвъзмездно финансиране по оперативна програма "Околна среда". Срокът за ползване на инсталацията е 26 години. Тя ще бъде изградена в "ТЕЦ София", защото общинските съветници от ГЕРБ са "загрижени" за дружеството "Топлофикация София", като тя ще му позволи да си спестява между 12.5, 15 или 18 млн. евро (точната сума така и не се разбра) от доставки за газ.
Арестантите в килията двойно повече от осъдените. Арестантите, които са задържани в килиите, докато тече разследването срещу тях, са двойно повече от осъдените. Това показват данните от доклада на Министерство на правосъдието за 2017 г. Според статистика зад решетките годишно у нас престояват близо 22 000 души.
Две трети от тях лежат в килиите без присъди, тъй като разследванията срещу тях все още са висящи, но за по-голямата част от задържаните съдът е решил, че е опасно да стоят на свобода, докато се чака да стартира дело срещу тях. Причините за това са две - първата и най-прозаичната е, че могат да се опитат да избягат или да извършат друго престъпление, докато са на свобода. Втората е, че извън решетките често разследваните успяват да „убедят" свидетели срещу тях да замълчат (някои от тях и завинаги - б.р.), както и това, че могат да „спомогнат" да потънат уличаващи ги доказателства.
От доклада на правосъдното министерство става ясно, че през 2017 година у нас в следствените арести са били заключени малко над 14 000 души. Те са излежали общо 380 821 човекодни. Това прави над 10 века за една година в килиите, показват още данните на ведомството. Това означава, че средно един арестант е изкарвал по 27 дни зад решетките. В същото време от статистиката става ясно и друга тенденция - за последните 4 години броят на задържаните лица е намалял с над 2000 души за година, а в същото време се увеличава престоят им зад решетките.
348 бандити пък са успели да духнат, избягвайки решетките преди да чуят осъдителната присъда срещу тях.
Околовръстното влиза в тунел от Павлово до „Овча купел". Тунели и естакада ще заместят сегашния околовръстен път на столицата между кварталите Павлово и „Овча купел". Тръбите на подземния коридор ще бъдат с обща дължина около 4 км, а връзките от и за Перник също са вкарани под земята.
Ще бъде използван стар идеен проект на Столична община, който "възкръсва", за да облекчи трафика в един последните неремонтирани и тесни участъци на околовръстния път на София.
Проектът за участъка с дължина 7,6 км включва тунел, естакада и 5 пътни възела. Трасето започва от бул. "България". В участъка между булевардите "Братя Бъкстон" и "Цар Борис III" колите ще се движат в тунел. След това в отсечката между "Горнобански път" и бул. "Цар Борис III" те ще се качват на естакада.
Останалата част от пътя към най-големия квартал на столицата "Люлин" е планирана с две ленти във всяка посока. Според проекта ще има пет пътни възела. Те ще са при бул. "Братя Бъкстон", „Горнобански път", ул. "Суходолска", Западна тангента и бул. "Цар Борис III".
Замисълът датира от времето на кметския мандат на премиера Бойко Борисов. Идеята отново излиза на преден план от столичния архитект Петър Диков през 2014 г. По думите му тогава още през 2012 г. идейният проект е бил готов.
Тунелът и естакадата са скъпи съоръжения, но са единственият вариант, за да се изпълни пълният кръг около София. 150 млн. лв. без ДДС е старата предварителна оценка на проекта от бул. "България" до АМ "Тракия". Пред "Монитор" шефът на АПИ инж. Дончо Атанасов не назова нова цифра, но коментира, че е направен регулационен план и се надява през октомври тази година да стартира търгът за проектиране от бул. "Братя Бъкстон" до АМ "Люлин". Очаква се през август пък да бъде стартирана процедура за реализирането на тунел под "Цар Борис III" в посока жк "Овча купел" под "Житница".
Оказва се, че и земята над тунелите също трябва да бъде отчуждена, коментира инж. Атанасов, който твърди, че тези процедури най-много бавят проектите на подопечната му агенция.
Цялостната реализация на реконструкцията на Софийския околовръстен път в участъка от кв. „Младост" до АМ „Люлин" се изпълнява от 2009 г. чрез съвместните усилия на пътната агенция и Столична община. Проектът е сред приоритетните обекти на АПИ, които следва да бъдат изпълнени в периода до 2020 г., като срокът може да бъде удължен.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |