Банките променят едностранно договорите по кредитите от 1 юли. От 1 юли повечето банки в страната ще променят едностранно договорите по сключените потребителски и жилищни заеми в левове. Причината е новият начин, по който трябва да се определят лихвите, след като базовият индекс СОФИБОР спре да съществува. Промяната не би трябвало да се усети от потребителите, уверяват от БНБ. Трезорите, които досега са използвали СОФИБОР, ще го заменят с друг индекс, но без да се повишават лихвите по вече сключените договори. Това задължение бе гласувано наскоро като изричен текст в три различни банкови закона.
Няма да се налага и преподписване на сключените преди 1 юли договори за теглене на заеми от граждани и фирми, нито подписване на допълнителни анекси. За новите условия на определяне на лихвите клиентите ще бъдат осведомени писмено от обслужващите ги банки.
В момента СОФИБОР, който по неофициални данни се използва в над 80% от всички предоставени потребителски и жилищни заеми, се изчислява от БНБ. Той представлява фиксинг на котировките на необезпечени левови депозити на българския междубанков пазар. Обикновено той е основа, над която се начислява добавка, за да се определи лихвата по заема. Централната банка обяви още преди година, че спира поддържането на индекса от 1 юли т. г. заради влизането в сила на нов еврорегламент, който затяга правилата при определянето на лихвите. Според този регламент всички референтни лихви трябва да се изготвят само от лицензирани администратори, включени в регистъра на Европейския орган за ценни книжа и пазари. Мярката бе предприета от Еврокомисията и Европейската централна банка (ЕЦБ), след като по време на финансовата криза се установи, че много европейски банки са манипулирали лихвените индекси. Така и не стана ясно обаче защо нашата централна банка не е пожелала да получи лиценз за определяне на СОФИБОР.
До момента няма подадено заявление в БНБ за лицензиране на администратор на бенчмарк за лихвени проценти съгласно Регламент (ЕС) 2016/1011, отговориха на въпрос на в. "Сега" от централната банка. Няма и издаден лиценз или регистрация от компетентен орган на друга държава, членка на ЕС, за такъв администратор. Преди време интерес за поддържането на СОФИБОР бе проявила агенция "Ройтерс Томпсън", но до момента няма информация за предприети действия от нейна страна.
Отново според регламента всяка банка трябва да направи план за действие в случаите, когато използваните от нея индекси се променят съществено или вече не се изготвят. Последните законови промени у нас задължиха банките, които използват СОФИБОР, да го заменят с друг индекс, който отговаря на еврорегламента, или с индикатори, публикувани от БНБ или НСИ. От БНБ съобщиха за в. "Сега", че някои от трезорите са избрали като заместващ индекс след 1 юли да прилагат ЮРИБОР, основния лихвен процент или осреднена лихва на базата на статистиката на БНБ за лихвените проценти по депозитите на домакинствата и бизнеса.
От БНБ отново напомнят, че съгласно националното законодателство към момента на прилагането на плана за действие новият лихвен процент по договора за кредит не може да е по-висок от лихвения процент по договора преди замяната.
Още една законова промяна влиза в сила от 1 юли. Ако потребителят реши предсрочно да погаси или рефинансира задълженията си по договора за кредит поради промяна в размера на лихвения процент, произтичаща от прилагането на плана за действия на банката, той ще може да направи това, без да дължи допълнителна такса или обезщетение.
В. "Сега" отправи запитване към няколко български банки с какво ще заменят СОФИБОР. От една от най-големите банки - Уникредит Булбанк, отговориха, че по всички съществуващи кредити прилаганият до момента индекс ще бъде заменен от "Осреднен депозитен индекс", за който има налична котировка на СОФИБОР. Всички клиенти ще бъдат уведомени за промяната с писмо на посочен от тях последен адрес или чрез алтернативни канали - онлайн банкиране, email адрес.
От 1 юли ОББ ще използва Референтен лихвен процент (РЛП) на банката като база за изчисляване на кредитите в левове. Всъщност по кредитите за физически лица ОББ е започнала да прилага посочената база от април тази година. Формулата, по която се изчислява РЛП, включва публични индикатори, изчислявани и определяни от БНБ, като лихвен процент по салда по депозити с договорен матуритет и репо-сделки над 1 ден до 2 г., както и овърнайт депозити.
Райфайзенбанк ще изчислява от 1 юли лихвените проценти по отпуснатите кредити в левове на база на "прозрачна и публично достъпна лихвена статистика на БНБ за привлечени депозити в левове от домакинства". Банката ще прилага този измерител за всички клиенти - физически и юридически лица, като няма необходимост от подписване на анекси към договорите за кредит.
Не всички банки обаче ще променят базата за изчисляване на лихвите от 1 юли, тъй като не са използвали СОФИБОР. От Пощенска банка уточниха, че още от 2013 г. са разработили и прилагат свой референтен лихвен процент ПРАЙМ, който изцяло отговаря на законовите изисквания.
Клиентите на ПИБ също няма да бъдат засегнати от спирането на СОФИБОР. Левовите заеми на банката са с фиксирана лихва за определен период, а след изтичането му се прилага лихвен процент, който се формира от осреднената лихва от привлечените депозити според данните на БНБ и надбавка.
Няма голяма разлика за потребителите дали банката им ще избере ЮРИБОР, ОЛП или друг индекс, тъй като досегашният СОФИБОР се движи синхронно с тях и разликата е около 1 процентен пункт, казват финансисти. В повечето случаи лихвата по отпуснатите заеми представлява сбор от две величини - едната е плаваща (пазарни индекси като СОФИБОР, ЮРИБОР, ОЛП), а другата е фиксирана надбавка. За потребителите е важно сами да могат да проверят и изчисляват базата, т.е. информацията за нея да бъде лесно достъпна и проверима.
БДЖ ще спасява централата си с парите от концесията на летище София. Предстои решаване на проблема с БДЖ. Няма да има продажба нито на вагони, нито на сградата на железницата, обяви вчера министърът на транспорта Ивайло Московски. Оптимизмът му бе заявен, след като кабинетът "Борисов" обяви рестарт на процедурата по избор на концесионер на летище София. Парите от нея ще отидат за спасяването на БДЖ.
Офертата за продан на част от централата на БДЖ се появи преди двайсетина дни на сайта на частните съдебни изпълнители. В резултат държавната компания отново опря до отпускане на пари от бюджета. На фона на уверенията на ръководството за това, че БДЖ е насред оздравителна програма, кредитори блокираха банковите сметки на железницата, 1200 вагона и 25 мотриси.
Според министър Московски обаче ситуацията не е толкова мрачна. С кредиторите вече се водели разговори с цел намаляване на наказателните лихви. Предстоели и разговори с министъра на финансите нужната сума, на първо време 20 милиона лева, да бъде предоставена като безлихвен заем от бюджета. Темата предизвика остри дебати в парламента вчера и доведе до обвинения от страна на левицата, че е изтекъл срокът, в който дружеството е трябвало да се разплати с облигационерите, а това може да доведе до отнемане на сгради и запориране на подвижни състави. От БСП критикуваха и идеята част от парите от концесията на летище София да бъдат пренасочени към спасяването на железниците.
"БСП иска спиране на концесията за летище София, обяви Георги Свиленски от БСП. Според него правителството се опитва да отдаде най-печелившото държавно дружество на концесия. "На тъмно заседание, на закрито заседание, като извънредна точка, Министерският съвет е одобрил предложението на министъра на транспорта за стартиране на процедурата за концесия. Никой от българския парламент, нито един български гражданин не знае какви са параметрите и условията", коментира Свиленски и поиска процедурата да се обсъди от депутатите. "Няма как това да бъде извършено, без българският парламент да е наясно при какви цени, при какви условия, за колко години и срещу какви такси това нещо ще бъде извършено", изтъкна Свиленски.
В отговор министър Московски обеща да предостави на левицата "цялата папка". "Няма никакви проблеми с процедурата, спазваме стриктно Закона за концесиите", обясни Московски. Той добави, че с решението за подновяването на концесията кабинетът изпълнява решение на служебното правителство на Огнян Герджиков, което беше назначено от президента Румен Радев. Концесията в никакъв случай не означава смяна на собствеността, която си остава публично-държавна, заяви той. "Такъв е примерът на летищата във Варна и Бургас, които са концесионирани по времето на управлението на БСП", каза още транспортният министър.
Втори опит
Това е втори опит за намирането на концесионер на столичния аеропорт. Първата процедура от миналата година бе прекратена по времето на служебния кабинет. Тогава бе възложено на следващото редовно правителство да се обърне към международен консултант и да започне процедурата отново, по коригиран начин. "Това е направено, тъй като от октомври имаме сключен договор със Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Цялата документация представлява около 2000 страници и ще бъде публикувана официално във вестника на ЕС, за да има равен достъп на всички потенциални участници", увери Ивайло Московски.
Морската икономика на България се е удвоила между 2009 и 2016 г. Морската, или "синята", икономика в България генерира брутна добавена стойност (БДС - виж карето) в размер на 1.1 млрд. евро през 2016 г., което е два пъти над нивото пет години по-рано, сочи доклад на Европейската комисия. Тук влизат сектори като корабостроене, крайбрежен туризъм и морски транспорт, които заедно с останалите в синята икономика наемат общо 4% от всички работещи в страната. Най-големият работодател и създател на стойност е черноморският туризъм, където оборотът достига над 2 млрд. евро, а заетите наброяват 98 хил. души.
Според сметките на Брюксел синята икономика е отговорна за 1.31% от европейския брутен вътрешен продукт през 2016 г. Делът й намаляваше до 2015 г. в резултат на кризата, която значително засегна корабостроенето, морския транспорт и дейността на пристанищата, но от 2016 г. процентът отново тръгва нагоре.
Морската страна на България
В България морската икономика е отговорна за работните места на общо 118 хил. души, които пък създават брутна добавена стойност в размер на 1.1 млрд. евро (2.63% от общата за страната през 2016 г.). Най-големият работодател е туризмът и по-конкретно - хотелите, където работят 54.4 хил. души. Ремонтът и поддръжката на кораби и други водни обекти пък наема 4.2 хил. души.
Между 2009 и 2016 г. най-бързо расте производителността в подсектора "Живи ресурси", където влизат добивът, обработката и търговията с живи морски ресурси. Докато работещите тук намаляват с 3.5% до 8 хил., добавената стойност се утроява до 66.1 млн. евро до 2016 г. От гледна точка на абсолютно стойности обаче безспорен лидер е черноморският туризъм, следван от дейността на пристанищата, която се равнява на 98.5 млн. евро.
Като цяло заплатите в сектора нарастват средно с 18% между 2009 и 2016 г. до 5.2 хил. евро на година. Очаквано, най-добре платени са служителите в добива на природен газ - те получават средно по 19 хил. евро на година по оценките на комисията. Следват ги работещите в морския и крайбрежен товарен превоз, чиито възнаграждения годишно достигат 13.2 хил. евро. От друга страна, най-голямо увеличение на заплатите от 2009 г. насам е видимо в изграждането на лодки за развлекателни и спортни цели - 164% до 4.5 хил. евро на година.
Трябва да се отбележи обаче, че по данните на комисията с изграждане на подобни лодки и добив на природен газ се занимават общо едва 58 души в страната през 2016 г.
Сините дейности в Европа
Според доклад на ОИСР Европа отговаря за 11.6% от световната морска икономика през 2010 г. Експертите от Брюксел изчисляват, че европейската синя икономика представлява 1.31% от общия БВП на съюза през 2016 г. И тук най-голям принос има крайбрежният туризъм по отношение на заетост (61%), брутна добавена стойност (40%) и печалба (42%). Добивът на природен газ и нефт от морета и океани пък създава работни места за едва 60 хил. души от общо 3.48 млн., но пък генерира една пета от печалбата (около 19 млрд. евро).
Най-голям дял от европейската синя икономика заема Великобритания - държавата генерира 39 от общо 174.2 млрд. евро добавена стойност в съюза и привлича 60% от инвестициите (над 13 млрд. евро). Там са и най-големите печалби - близо една четвърт от общите, или 23 млрд. евро. По отношение на заетост пък лидер е Испания, където работят близо 700 хил. души.
Какво е "синя икономика"
По методологията на Европейската комисия "сини" са всички икономически сектори, свързани с океаните, моретата и крайбрежията. Синята икономика включва сектори като корабостроене и ремонт, морски транспорт, риболов, крайбрежен туризъм, дейността на пристанищата, обработка на морски ресурси, биотехнологии, добив на суровини и морски ресурси. Докладът на ЕК оценява икономиките чрез брутната добавена стойност, която е разликата между разходите за производството на един продукт или услуга и продажната им цена.
България вероятно подава документи за Банковия съюз и чакалнята за еврозоната на 12 юли. България има намерение да подаде документи за кандидатстване за чакалнята на еврозонатa ERM II и Банковия съюз на 14 юли, каза премиерът Бойко Борисов на влизане на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. Това ще стане по време на срещата на Eврогрупата (т.е. на финансовите министри на страните от еврозоната). Тя обаче е предвидена за 12 юли, така че вероятно това е точната дата. На нея е поканен и финансовият министър Владислав Горанов, като според Борисов тогава ще бъдат "обсъдени детайлите по кандидатстването". На уточняващия въпрос на "Капитал" дали тогава ще се кандидатства реално, премиерът каза, че тогава "най-вероятно ще подадем и молба".
От думите на премиера не се разбра какви точно документи ще подава София. Вече е ясно, че разглеждането на молбата на България за членство в ERM2 ще бъде отложено с поне година, докато БНБ не влезе в т.нар. тясно сътрудничеството с Европейската централна банка (вариантът на Банковия съюз за страни извън еврозоната). Самото кандидатстване за Банковия съюз става пред ЕЦБ.
За ERM2 документи се подават пред ЕКОФИН, заседанието на 28-те финансовите министри. Самата молба може да бъде подадена по-всяка време, не е нужно да се чака следващото заседание на Съвета на финансовите министри, което е на 13 юли. Но процедурата е конфиденциална и едва ли кабинетът ще обяви детайли официално.
Борисов каза, че утре ще "представи нашите писма за кандидатурата ни за чакалнята на еврозоната". Вероятно премиерът има предвид писмото за намерение, за което източници от кабинета казват, че ще се опита да обвърже влизането на България в Банковия съюз с автоматично приемане след това в ERM2. "Утре ще питам защо са променени критериите за България", каза Борисов, имайки предвид натиска страната първо да влезе в Банковия съюз, а след това в чакалнята на еврозоната. Вероятно премиерът ще се опита да изтръгне обещание за България да не бъде бавена допълнително.
Много страни членки и ЕЦБ имат резерви към такъв автоматизъм, тъй като за България това на практика може да означава и скоростно приемане на еврото. Заради фиксирания валутен курс на лева престоят в ЕRM2 (който тества стабилността на валутата на съответната страна) е само формалност за София, която след две години трябва да стане част от еврозоната. През този период страната трябва да поддържа и други показатели като нисък дълг, бюджетен дефицит и инфлация, които обаче в последните години страната покрива безпроблемно.
Кабинетът се притеснява, че може да се повтори ситуацията с Шенген. Според Европейската комисия България бе изпълнила критериите за членство през 2011 г., но вече седма година стои извън европейското пространство без граници. "Ангажиментите, които ще бъдат поети към нас, трябва да бъдат категорични, за да не влизаме в безкрайна игра", каза преди две седмици Горанов по този повод.
Водеща австрийска институция се довери на Fibank. Fibank (Първа инвестиционна банка) и австрийското дружество Erste Asset Management сключиха споразумение за стратегическо партньорство в предлагането на нови за българския пазар договорни фондове. Erste Asset Management е международна компания за управление на активи с лидерски позиции в региона на Централна и Източна Европа. Дружеството е част от австрийската финансова група Erste Group Bank AG, специализиращо в управлението на взаимни фондове, алтернативни фондове, частни фондове и други.
Като партньор на Erste Asset Management, Fibank ще предлага на своите клиенти възможности за инвестиции във фондовете, управлявани от австрийската финансова институция.
Чрез партньорството си с Fibank, Erste Asset Management стъпва и на българския пазар.
Fibank ще предлага четири договорни фонда, които са регистрирани в България и управлявани в Австрия и са деноминирани в евро. Това са:
ESPA Bond Euro Corporate - облигационен фонд, който инвестира в корпоративни облигации на европейски компании с висок кредитен рейтинг;
ESPA Portfolio Balanced 30 - балансиран фонд с умерен риск;
ESPA Stock Europe - фонд в акции, инвестиращ в европейски компании;
ESPA Stock Global - фонд в акции, инвестиращ в компании по целия свят.
Фондовете се отличават с висока ликвидност, като инвеститорите в тях могат да придобиват и продават дялове по всяко време. Те са предназначени както за инвеститори на дребно, така и за институционални такива.
Erste Asset Management ще предложи на българския пазар и подбрани инвестиционни фондове, специално предназначени за институционални инвеститори.
Говорейки за бъдещото сътрудничество с Fibank, г-н Хайнц Беднар, Изпълнителен директор на Erste Asset Management, подчерта: "Ние имаме много сходни идеи за нуждата от сигурно и печелившо управление на фондове в региона. Ще се радваме да работим съвместно с утвърден и надежден партньор като Fibank".
"Нашият опит в инвестиционните фондове и портфейлните решения в рамките на Erste Group Bank AG и позиционирането на Fibank на българския пазар правят това партньорство особено специално. Нашите две институции са иновативни и клиентски ориентирани, предлагащи широк спектър от услуги за индивидуални и корпоративни клиенти", добави още г-н Беднар.
„Партьорството ни с Ерсте Асет Мениджмънт ще ни позволи да предложим на нашите клиенти нови инвестиционни възможности за по-активно управление на техните спестявания и постигане на по-добра доходност." изтъкна г-н Неделчо Неделчев, Главен изпълнителен директор на Fibank.
Посланикът на САЩ на гости в „Асарел-Медет". Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин, придружен от съпругата си Никол, бе гост на „Асарел-Медет" в Панагюрище. Председателят на Надзорния съвет на компанията Димитър Цоцорков и изпълнителният директор инж. Делчо Николов представиха пред гостите проектите за дългосрочно устойчиво развитие и инвестициите в модерна техника, нови технологии, опазване на околната среда и безопасност на труда за над 1,1 млрд. лева от 1999 до 2017 г.
В разговорите бяха дискутирани възможностите за разширяване на контактите на дружеството със сродни фирми в САЩ. Посланикът и придружаващата го делегация се запознаха със системата за автоматизирано управление на рудник „Асарел", иновативната Инсталация за екстракция и електролиза на катодна мед, рекултивираните минни терени и развитието на биоземеделието в близост до компанията.
След обиколката Ерик Рубин остави послание в Почетната книга на „Асарел-Медет" АД. „Вашата компания е модел за американско-българско партньорство и за социален и екологично отговорен бизнес". По-късно той и Димитър Цоцорков поднесоха цветя пред паметната плоча на големия американски журналист Дженурелиус Макгахан, чиито репортажи от изпепеленото през 1876 г. Панагюрище разтърсиха Европа.
Посланикът на САЩ и ръководството на „Асарел-Медет" АД посетиха и комплекс „Каменград", където бяха посрещнати под акомпанимента на 10-годишния пианист Тома Даракчиев, възпитаник на музикалното училище „Любомир Пипков". Талантливото момче впечатли гостите и получи персонална покана от съпругата на г-н Рубин, да свири в резиденцията на посолството на САЩ у нас. Американците не скриха възхищението си от залата трезор на Панагюрското златно съкровище. В Историческия музей те почетоха и паметта на проф. д-р Лъчезар Цоцорков пред неговата паметна плоча.
Американската делегация посети и болницата „Уни Хоспитал", където разгледа US оборудването. Ерик Рубин проведе и работна среща с кмета на общината Никола Белишки и заместник-кмета Галина Матанова.
БГ туристи горят с €500 за гръцки репатрак. Десетки българи с удавени от циклона Нефели на остров Халкидики автомобили ще трябва да се бръкнат с по 500 евро за гръцки репатрак, показа проверка на „Монитор". Нашите туристи са блокирани в гръцките курорти и се чудят как да транспортират возилата си у нас, защото не всички имат „Автоасистанс" в застраховката „Каско".
Застрахователят не поема този разход в чужбина, ако това не е изрично упоменато в полицата. Гръцки фирми обаче вече им искат по 500 евро да откарат автомобилите до границата ни.
Освен това застрахователи препоръчват, ако колата е била под вода, собствениците й да не палят двигателя.
Причината е, че ако това се случи, застрахователят може да откаже да плати при повреден мотор.
Първото, което трябва да направим в подобна ситуация, е да се обадим на този, който ни е сключил застраховката, защото той най-добре знае къде се намира тя, при какви условия е сключена, има ли допълнителна опция за автоасистанс за България или чужбина, съветват застрахователни брокери
"Дъждовете са природно бедствие. То се покрива, ако колата има каско", поясни Ивета Кунова, председател на Българската асоциация на застрахователните брокери. Тя обаче предупреди, че ако автомобилът има само „Гражданска отговорност", щетите, нанесени от пороите, няма да бъдат обезщетени.
Кунова посъветва пострадалите да използват застрахователен брокер, който да ги координира и насочва при възникнали проблеми.
Тя остана учудена от информация на граждани, че застрахователи искат по-висока цена на застраховка, ако в предишни години си пострадал от природно бедствие. Тяхната мотивация била, че лимитът по застраховката е изчерпан.
Пред Нова тв Кунова припомни, че при голямата градушка преди години никой не е вдигнал цената на застраховката въпреки щетите за стотици милиони.
"Колата ми не може да се движи, трябва да се извози от "Пътна помощ", но още чакам обаждане от застрахователите", обясни междувременно пострадалият от Нефели български турист Георги Папазов пред Нова тв.
Акумулаторът му е пълен с пясък и клечки, а преди това в нея е имало 1 метър вода, разказа той. В същата ситуация е и друг български турист - Сергей Алексиев, който също очаква какво ще му отговори застрахователят. Междувременно два нови сигнала за наши сънародници, пострадали от циклона Нефели в съседна Гърция, са били подадени вчера, съобщиха за „Монитор" от външно министерство, като уточниха, че генералното ни консулство в Солун е оказало помощ на българи, намиращи се в района на Неа Врасна. Първото обаждане било от наш сънародник, който съобщил, че няма нужда от незабавна помощ, но се тревожи за състоянието на автомобила си, който не е в движение. Вторият сигнал бил подаден от група българи в Неа Врасна, които потвърждават, че не били в опасност, но две от колите им са пострадали от вследствие на обилните дъждове.
Консулството ни е подало двата сигнала към гръцката пожарна служба, която се намирала на място в Неа Врасна и работи по всички сигнали, които получава. Родните дипломати са дали препоръки и съвети за прибиране в България на семействата и оставащите автомобили. По последна информация най-тежка е била ситуацията в Неа Врасна, Хрисуполи и Ставрос, като според прогнозите подобряване на времето може да се очаква най-рано от петък следобед.
Близо 60% от българите пътуват навън веднъж годишно. Почти 60% от нашенците пътуват поне веднъж годишно в чужбина. Европейците излизат от държавите си средно около 10 пъти годишно, за развлечение в собствените си страни или в чужбина.
На чело на класацията попадат чехите и словаците, които пътуват 19 пъти годишно, както и българите - 13 пъти. Това показва проучването Mastercard Global Consumer Tracker в 28 страни, част от Европейския съюз.
Предпочитаните дестинации на родните туристи са европейските и съседните страни, като всеки втори българин планира да пътува в Гърция (49,5%). Проучването показва също така, че българите, пътуващи в чужбина плащат с картите си основно за настаняване 67%, за пазаруване 68% и за храна - 31%.
Говорейки за България, страната е приветствала над 9 милиона чужденци през 2017 г. Почиващите са похарчили над 3,7 млрд. евро, като 13% от тях са били за настаняване, 24% за развлечение, 16% за храна и 11% за пазаруване. Над 40% от всички трансакции са били осъществени чрез разплащателни карти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |