ГЕРБ вдига акциза на биздимните цигари в нарушение на закона. В средата на годината в нарушение на закона управляващите се канят да повишават налози. Депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" начело с председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова внесоха тези дни промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които предвиждат още от 1 октомври да се завиши акцизът за нагреваемите тютюневи изделия, т.нар. бездимни цигари.
Само преди година парламентът въведе акцизна ставка за този нов продукт, като го приравни с нарязания тютюн със ставка от 152 лева за килограм. Сега се предлага те да се облагат като класическите цигари - с твърда сума на 1000 къса и процент от продажната цена. По сметките на вносителите така акцизът ще достигне 3.54 лева за кутия.
Нагреваемите цигари се продават у нас от около година и се отличават от обикновените с това, че тютюнът в тях не гори, а само се нагрява от специални електронни устройства и се превръща в аерозол, което според производителя го прави по-малко вреден за здравето. В момента на пазара у нас има регистриран само един вид нагреваеми тютюневи изделия - устройството на "Филип Морис" IQOS и тютюневите стикове за него. По данни, цитирани от самата Менда Стоянова, пазарният му дял е 1.4%. В повечето европейски страни тези изделия се облагат, както досега у нас - като нарязания тютюн. Така България ще стане първата страна в ЕС, която евентуално ще третира нагреваемите цигари като обикновените. Общ европейски регламент няма. Заради ниския дял на тези изделия той може да бъде обсъждан евентуално през идната година.
Бързането с промените в закона веднага породи съмнения за лобизъм. Досега винаги е спазвано правилото налози да не се променят в течение на годината, тъй като това би затруднило фирмите и обикновените данъкоплатци да планират дейността и бюджетите си.
Аргументът, посочен вчера от Стоянова, е, че през миналата година депутатите не са оценили навреме голямото търсене на новия тип цигари и загубите, които търпи бюджетът от това. "Ръстът е много голям, което не оценихме миналата година, когато правехме промените в акцизите. За периода януари - май 2018 г. имаме ръст от над 50% спрямо този период на миналата година. Делът на употребата на тези цигари от 1 % в края на 2017 г. вече е 1.4%, а до края на годината очакваме да стане 1.6%", заяви Стоянова.
Според шефката на бюджетната комисия правилото да не се променят данъци в течение на годината не важало за косвените налози, какъвто е акцизът. Точно преди година обаче Менда Стоянова бе на противоположно мнение. През юли 2017 г. бюджетната комисия обсъждаше промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които се въведе акцизът за нагреваемите цигари. Представителят на производителя "Филип Морис" настоя тогава налогът да влезе в сила веднага, а не от началото на 2018 г., за да може вносът на новия продукт да не създава проблеми пред митническите органи, които се затруднявали как да го таксуват заради съдържанието на тютюн в него. Менда Стоянова обаче тогава бе категорична, че срокът трябва да бъде 1 януари 2018 г. именно защото нови данъци и изменения на данъци не може да се правят по средата на годината.
Бизнесът защити шефа на КЕВР. Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) се обявява категорично против исканата от БСП оставка на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и опитите за намеса на омбудсмана Мая Манолова в работата на регулатора. Това се казва в писмо на четирите работодателски организации - БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП, изпратено вчера до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, парламентарните групи и медиите. Бизнесът се противопоставя на "опитите да се атакува един от работещите органи в държавата заради тесни и лични политически интереси и амбиции".
Като отговорни работодатели, чиито членове създават 86% от брутната добавена стойност и осигуряват работа на 82% от наетите в страната, напомняме, че сътресения в толкова важен сектор като българската енергетика биха се отразили негативно на цялостния икономически живот в страната, заявяват от АОБР. През 2017 г. цените на електроенергията на свободния пазар поскъпнаха с 20-30%, допълват работодателите. "Цената на природния газ също расте и дава отражение върху цената на тока от когенерациите. Няма как това поскъпване да не се отрази в сметките на битовите потребители за електроенергия и парно. В противен случай ще повторим кризата от 2015 г. Неплатените заради популизъм сметки на бита утре ще се плащат от всички с лихвите. Това не е само ненужно, а и опасно за сектора и за развитието на икономиката", предупреждават бизнес организациите.
Жилищният пазар е счупен, но държавата няма ясна идея как да го поправи. Жилищният пазар в България е силно изкривен, управляван слабо и подчинен на напълно неефективни институции в лицето на местните общини. В резултат на това в момента се строят повече от нужните на годишна база жилища, докато старите стоят неподдържани и необитавани, а покупката на имот става все по-непосилна. Това са основните констатации на проекта за Национална жилищна стратегия, който е публикуван на уебсайта www.strategy.bg и ще е в процес на обществено обсъждане до края на юли.
Миналата година доклад на Световната банка показа, че в страната има излишък на жилища и въпреки че населението намалява, придобиването на имот става все по-скъпо и по-трудно. Сегашната стратегия трябва да е следваща стъпка за справяне с проблема.
Основен извод в сегашния документ е, че общините не могат да следят, анализират, управляват и подпомагат развитието на жилищния пазар. Въпреки това стратегията разчита именно на тях за прилагането на бъдещи жилищни политики. В документа почти липсват конкретни такива. Смята се обаче, че за прилагането им ще са нужни по 250 млн. лв. годишно, като 50 млн. лв. от тях ще идват от държавния бюджет, 50 млн. лв. - от задълженията по Националната схема за задължения за енергийна ефективност. Не е ясно откъде ще идва основната част от сумата - 150 млн. лв. на година. И как точно ще се харчи.
Проблемите: много и стари сгради
До 2020 г. ще бъдат надминати темповете на изграждане на нови жилища от около 20 хил. броя на година, които бяха характерни за пиковите години 2007-2009, се твърди в проекта за стратегия. В периода от 2011-2015 г. са построени общо 48 хил. жилища. Още през 2011 г. обаче броят на жилищата е надхвърлял този на домакинствата. На 1000 обитатели се падат по 550 жилища, което е сравнимо с нивата в европейските страни.
Същевременно жилищният пазар страда от много и сериозни проблеми. Делът на собствениците, които не могат да си позволят да поддържат жилищата си, се увеличава. В малките населени места жилищен пазар на практика липсва. Хората са привързани към собствеността си и не са склонни да се местят, заради което нивата на жилищна мобилност не отговарят на нивата на работна мобилност. Няма механизми за подпомагане на нуждаещите се и желаещите да се преместят и да създадат семейство. В резултат от всичко това страната е осеяна с амортизирани, лошо поддържани сгради.
Мерките: субсидиран наем, покупка или ремонт
До 2030 г. няма да има сериозна нужда от ново строителство, а от обновяване, по-висока използваемост и по-лесна достъпност до жилища, се твърди в документа. Въпреки това предложените мерки са твърде малко и твърде общи.
Като първа мярка се предвижда общините да възстановяват изгубената документация на панелни сгради за сметка на публичния бюджет. В страната има 21 718 панелни блока с общи 711 хил. жилища. Огромна част от тях нямат документация. Не е ясен и сеизмичният им статус.
Документът споменава възможността да се въведат по-висок данък за "необитаеми жилища и при голям брой собствени жилища," както и "стимули за предоставяне на необитавано жилище за социални цели". Липсват конкретни политики, изчисления и стъпки как може да се случи това.
Държавата също така предвижда да осигурява наеми под пазарната цена за нуждаещите се. За целта трябва да бъде създаден "публичен фонд, който ще акумулира средства от всички възможни източници (държавен бюджет, оперативни програми, международни донори, капиталов пазар и др.) и ще ги насочва" за изпълнение на стратегията. Чрез фонда трябва да се финансират субсидии, финансови инструменти за обновяване на жилищни сгради, общинските жилищни програми, както и банкови гаранции по субсидирани кредити.
За целта се очаква държавен разход от 250 млн. лв. годишно. Липсва обаче ясна обосновка откъде идва тази сума, както и по какъв начин ще бъде събрана по-голямата част от нея.
Европредседателството стабилизира оценките за премиера и правителството. Нарастващата активност от страна на опозицията, проблемите в социалната сфера и периодично изострящите се вътрешнокоалиционни противоречия - около тези три големи теми може би ще има развитие в есенния политически сезон. Засега обаче ГЕРБ и Бойко Борисов остават стабилни заради положителните оценки за европредседателството.
Това са част от изводите от редовното изследване на "Алфа рисърч", което компанията прави на всеки три месеца. Проучването е осъществено в периода 17-25 юни 2018 г. сред 1017 респонденти в цялата страна чрез интервю лице в лице.
Европредседателството намалява критиците на правителството с 2%, но общественият отзвук след бягствата на затворници и убийството на един от тях, катастрофата с военния хеликоптер и протестите на майки на деца с увреждания му костват и 1% спад на привърженици. "Подкрепата за кабинета се разколебава и от липсата на сериозни промени и резултати в базови за социалната инфраструктура сектори като здравеопазване, образование, правосъдие, сигурност", пишат в изводите си социолозите. Според тях конюнктурните решения неутрализират моментните напрежения, но оценките за работата именно в тези направления изпъкват с високата си критичност.
В личните рейтинги води президентът Румен Радев (54%), а партийните лидери се подреждат така - Бойко Борисов (37%), Красимир Каракачанов (25%) и Корнелия Нинова (23%). В сравнение с март обаче държавният глава губи 5 процентни пункта одобрение, а министър-председателят прибавя почти два процентни пункта. И при Каракачанов, и при Нинова рейтингът е по-нисък от този през март. Сред "Обединени патриоти" само лидерът на НФСБ Валери Симеонов (16%) има нарастващо одобрение с пет процентни пункта в сравнение с данните от преди три месеца.
В правителството се забелязва сериозен спад в оценките за министъра на вътрешните работи Валентин Радев. Социолозите правят уточнението, че проучването е осъществено преди внесения вот на недоверие заради провала в сектор "Сигурност".
Що се отнася до електоралните нагласи, те се запазват почти непроменени. ГЕРБ води пред БСП с 24.% срещу 20.1%. "Обединени патриоти" и ДПС са с изравнени сили около 5-те процента с лек превес на националистите. "Воля" е под 4-процентната бариера за влизане в парламента с 2.2%, колкото има и стартиращата формация "Демократична България". Делът на тези, които обявяват, че няма да гласуват, е значителен - близо 35%, а други 6% предпочитат да изберат партии извън изброените.
Противоречиви оценки за АЕЦ "Белене"
Темата "Белене" продължава да разделя българското общество, сочат данните от "Алфа рисърч". 30% от запитаните са на мнение, че атомната централа задължително трябва да бъде построена, но за мнозинството икономическият фактор е решаващ - според 59% проектът си струва да се реализира само ако е икономически изгоден. Аналогична е ситуацията и по отношение на евентуални рискове, свързани със строежа на централата. 30% нямат притеснения, но 69% изказват едни или други опасения. Сред тях най-съществени са рисковете от аварии и екологично замърсяване (46%), следвани от финансово-икономическите (29%), геополитическите (23%), вътрешнополитическите (20%). По-младите хора, гледащи на проекта през призмата на по-дълъг житейски хоризонт, както и тези с по-високо образование, са много по-склонни да отчитат нивата на риск и да се въздържат от подкрепа за проекта.
Темата за "Белене" беше една от засегнатите по време на срещите на президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов с руския президент Владимир Путин. Въпреки че нито един от двамата висши държавници не успя да посочи конкретни резултати от тези визити, 43% от българите са убедени, че Румен Радев е бил успешен и е постигнал позитивни резултати, докато за Борисов така смятат едва 26%.
InterContinental отвори врати на жълтите павета в София. Водещата световна верига луксозни хотели InterContinental Hotels & Resorts стъпва на българския пазар. Петзвездният хотел InterContinental Sofia отвори врати в центъра на София на площад „Народно събрание" 4 и приветства посетителите на града, предоставяйки едно ново луксозно изживяване. Хотелът е собственост на Галакси Инвестмънт Груп през Интерхотел Гранд - Хотел София АД и се управлява от InterContinental Мениджмънт България ЕООД.
InterContinental Sofia е част от глобалния лидер в хотелиерството InterContinental Hotels Group (IHG), с присъствие в 100 страни с 5367 хотела. „Винаги се стремим да осигурим на нашите гости достъп до най-завладяващите места в света, а България е привлекателна дестинация, която ще ги удиви и ще им предостави възможност за незабравими преживявания - споделя Анджело Зукала, генерален мениджър на InterContinental Sofia. - Тенденциите за динамично развитие на хотелиерската индустрия в страната дават всички необходими предпоставки на InterContinental Sofia да бъде новият лидер на пазара в сегмент „Луксозни хотели", както и да допринесе за неговото по-нататъшно развитие в България."
Откриването на InterContinental Sofia получи и сериозен международен отзвук, след като едни от най-авторитетните европейски туристически издания публикуваха обширни материали за стъпването на бранда на българския пазар.
Сградата на хотел InterContinental Sofia е изцяло реновирана и предлага елегантен дизайн и съвременен интериор. Изградено е и ново крило, което осигурява 54 допълнителни стаи за настаняване. Така хотелът ще разполага с общо 194 просторни стаи и апартаменти с модерни удобства и луксозни допълнения, които осигуряват на гостите максимален комфорт. 11 от общо 37-те апартамента са с тераси с впечатляващи гледки към сградата на Народното събрание, паметника на Цар Освободител, храм-паметника „Александър Невски" или Витоша.
InterContinental Sofia има и 5 модерни мултифункционални зали за събития, удобно разположени на един етаж. Хотелът осигурява разнообразни възможности за организиране на корпоративни срещи, конференции, коктейли, вечери или частни събития.
В допълнение към безупречния интериор, InterContinental Sofia предлага и изключително портфолио от първокласни услуги. Хотелът представя на българския пазар услугите „Консиерж" и „Club InterContinental" с фокус върху индивидуалните изисквания на гостите, увеличаване на познанията за дестинацията и запазване автентичния дух на София и България.
Като част от InterContinental Sofia отвори врати и най-новата кулинарна дестинация в София - стилният и уютен Floret Social Lounge and Bar, който предлага нов тип кулинарно изживяване, което изпълва сетивата на любителите както на световната, така и на местната кухня. Богатата българска кулинарна традиция е представена с типични продукти и ястия, даващи автентичен поглед към местните вкусове и подход към храната. Отличителен знак на Floret Social Lounge and Bar са и авторските коктейли с креативен местен акцент. Floret е подходящ за зареждаща закуска, бърз делови обяд или изтънчена вечеря, и събира на едно място както гости на хотела, така и жители на столицата.
МОН свали резултатите от първото класиране след 7 клас. Министерство на образованието публикува днес около 10 часа резултатите от първото класиране за гимназиите след VII клас, малко след това обаче ги свали.
И при опит да се проверят резултатите се изписва „Изчакайте класиране" и категорията „Класиран" въобще липсва.
Разбира се това веднага предизвика подозрения, че има сгрешени данни. От МОН съобщиха, че причината за свалените резултати е сигнал за проблем в системата. Те увериха, че при първа възможност резултатите ще бъдат активни отново.
Министър Красимир Вълчев съобщи, че е станала техническа грешка в резултатите на първото класиране след 7-ми клас в София. Той съобщи, че ще има и наказани по случая.
Пенсионират 80 автобуса на градския транспорт в София. 80 автобуса от столичния автопарк ще бъдат пенсионирани до края на годината, съобщиха от „Московска" 33 за „Монитор". През 2014 г. средната възраст на автобусния парк е бил 20 г., а в края на 2016 г. - 10 години. До края на 2019г. от общината планират да завършат доставките на 162 нови автобуса и така средната възраст на возилата от градския транспорт ще е 6 години.
Кметът на София Йорданка Фандъкова представи нов хибриден автобус, който ще бъде тестван 10 дни. Модерното возило ще се движи по маршрута на трамвай 10, който сега е спрян заради ремонта на ул. „Граф Игнатиев". Кметицата заяви, че експерти и шофьори ще преценят дали хибридни автобуси ще могат да се използват в столицата. Автобусът е напълно климатизиран и със съвременно ергономично оформление както на пътническия салон, така и на пространството за водача. „Той е производство на чешката фирма „Соларис" и според техническите му спецификации разходът за гориво е два пъти по-нисък от този на нормален дизелов автобус. Предстои да проверим тези данни в реални градски условия, както и данните за спестените вредни емисии", обясни Фандъкова. До края на годината, ако бъде одобрен автобусът, общината ще купи 20 броя хибридни возила.
Фандъкова съобщи още, че до средата август столичния електротранспорт ще приема документи за нови 15 електробуса с опцията да се добавят още 15 при наличие на необходимото финансиране. „Заедно с 20-те електробуса, които очакваме да дойдат до края на тази година, в програмата заложихме и включването на хибридни автобуси, които до този момент не са тествани. Нека всеки производител, който има интерес към българския пазар, да дойде със своя хибриден автобус, да го пусне по линиите на София и да участва в нашите процедури", призова Фандъкова. Предстои да завърши процедурата и за закупуване на още 60 съчленени автобуса на природен газ. По думите й в последните години столичния автопарк е обновен на 60%. „Полагаме огромни усилия за модернизация на градския транспорт. Това е важна мярка за подобряване на качеството на въздуха и мотивиране на повече хора да пътуват с градския транспорт", каза кметицата.
Мазут заля четири южни плажа. Нов залп с мазут по южното ни черноморие. Първият за сезона случай бе потвърден от бургаската РИОСВ. Мазутни топчета са били изхвърлени с вълните върху четири пясъчни ивици. Замърсявянията са открити по плажната ивица на Приморско, плаж Алепу, плажовете в Несебър и Ахелой.
Комисия на местната екоинспекция е извършила проверки на място, след като са постъпили сигнали от туристи.
"Инспекцията установи наличие на т.нар. катранени топчета и издаде предписание към концесионерите за почистване на плажовете. Отправихме официално питане до „Морска администрация" Бургас като компетентен орган извършващ контрол за опазване на морската среда от извършени замърсяване причинени от плавателни съдове. От отговора става ясно, че вероятно се касае за т. нар. катранени топчета, които се получават като краен резултат от естественото обветряне на нефт или нефтопродукти след престой във водата. След престояване продължително време на дъното на морето обикновено се изхвърлят на брега, смесени с разпилени отпадъци в резултат на силен вятър и вълнение, каквото има през последните дни", коментираха от бургаската екоинспекция.
Според мнението на специалистите, това им състояние остатъците не дават възможност да се определи кой е конкретният източник на замърсяването. "Подобни замърсявания често са факт извън териториалното море на Република България, където е невъзможно да се проведе разследване. Единственият възможен начин за почистване е механичното им събиране от плажа, за което РИОСВ - Бургас е издало предписание на концесионерите на съответните плажове", казаха още от екоинспекцията.
В пика на туристическия сезон през миналата година имаше няколко подобни случая с мазут по южните плажове. Разследването тогава установи, че замърсяването най-вероятно е причинено от кораб, плаващ под чужд флаг.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |