Бедните общини не се отказват да даряват на МВР. Бедни общини продължават да правят редовни дарения на полицията по места - това става ясно от последния отчет на даренията към МВР. Вътрешното ведомство е сред най-богатите с бюджет от над 1 млрд. лв. годишно.
Отчетът е за периода януари-март. Подаръците от местната власт видимо намаляват, но въпреки това някои общини не се отказват от практиката. МВР също. Преди години един от вътрешните министри призна, че без подаръците полицията не би могла да се справи.
Най-големият дарител на МВР за първите три месеца е община Ямбол, става ясно от отчета. Тя е платила над 20 хил. лв. за ремонта на работните и общите помещения на местната полиция.
Гориво е дарила община Средец. Практиката местната власт да плаща бензина на патрулките продължава дори и след като премиерът Бойко Борисов обяви, че ще отпадне лимитът за гориво в МВР. Той обяви, че ограниченията отпадат още през лятото на миналата година. Общините Кайнарджа и Тутракан обаче може да не са разбрали, тъй като само през първите три месеца на годината двете са дарили на МВР гориво за близо 5 хил. лв. Местната власт в Созопол също е платила 12 хил. лв. за бензин на патрулките. Община Върбица е направила две скромни дарения за гориво - 422 лв. и 426 лв. на полицията във Велики Преслав.
Общините даряват не само за гориво, става ясно от отчета. Купувани са например тестове за наркотици. За тях община Пловдив е платила 5400 лв. Община Смолян пък е дала 1200 лв. за гуми и акумулатори. В Приморско местната власт е платила 7920 лв. за електронен анализатор. Община Бяла Слатина е платила почти 2000 лв. за дограма на местната пожарна служба.
Дарения са правили и няколко горски дружества. Давани са дърва за огрев. Най-скъпото дарение тук е за над 2500 лв. - за пожарните служби в Омуртаг и Антоново.
МВР продължава и да се самодарява и чрез собствената си фирма БМВ, става ясно от отчета. Фирмата е дарила мебели за 120 лв. на полицията във Варна, както и прахосмукачка, дивани и машина за гладене на Академията на МВР.
През първите три месеца на годината силовото ведомство е получило сериозни дарения по американска линия, става ясно от отчета. Департаментът по енергетика е направил общо 16 дарения в началото на март. Става дума за техника, разпределена по граничните пунктове. Част от тази техника е на сериозна стойност. Почти 250 хил. лв. струва например радиационен портален монитор, дарен на граничния пункт в Елхово. Това е най-скъпото дарение за тримесечния период. Общата стойност на всички подаръци е 450 203 лв.
Държавата вдига двойно бюджета за борба с градушките с отчисления от застраховки. Още един спорен законопроект, който налага нови тежести върху бизнеса и гражданите, е на път да влезе в парламента. "До края на тази сесия в Народното събрание ще бъде внесен проектът на закон за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието", заяви наскоро министърът на земеделието Румен Порожанов. Той е твърдо решен да направи това, въпреки критиките на застрахователните компании по новите разпоредби, отправени по време на общественото им обсъждане.
С новия закон държавата възнамерява да създаде държавно предприятие, което ще управлява специален фонд за финансиране на дейностите по борба с градушките. Фондът ще се пълни от няколко източника. В него ще влизат средствата, които в момента държавата отделя, плюс задължителни вноски от земеделските стопани - по 0.50 лв. на декар. Освен това застрахователните компании ще бъдат задължени със своеобразен нов налог - те ще превеждат 0.8% от премийния приход по Автокаско и имуществените застраховки срещу пожар, наводнения и кражби.
Намеренията са така от догодина да се вдигнат двойно средствата за борба с градушките - от сегашните 13.7 млн. лв., които се осигуряват от бюджета, на 28 млн. лв. От тях 6 млн. лв. трябва да бъдат осигурени от застрахователните компании. Те от своя страна веднага пресметнаха, че това ще доведе до поскъпване с около 5% на едни от най-масовите застраховки - каско и имуществените.
От Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) обявиха мерките в проектозакона за неефективни, социално несправедливи и антипазарни. Според бранша добросъвестните потребители, които нямат нищо общо с агросектора, ще трябва да плащат по-високи премии, за да обезпечават мероприятия по защита на посевите на земеделските стопани, включително и тези, които не са застраховани. В същото време подобен модел демотивира земеделците да застраховат реколтата си срещу природни бедствия, което е нормалната практика в развитите страни. "От нашия опит до момента е известно, че крупните земеделски производители не застраховат земеделските култури заради малката вероятност цялата площ да бъде увредена от природни бедствия и съответно да претърпят големи загуби. Така на практика застрахователите и застрахованите лица ще финансират превенция за големи земеделски производители, които принципно не сключват застраховки", посочват от АБЗ.
И до момента авторите на законопроекта от агроминистерството не са потърсили застрахователните компании за разговори, нито са взели предвид техните възражения. От мотивите на авторите става ясно, че от задължителната вноска на земеделските стопани в новия фонд за борба с градушките се очаква годишно да влизат 13.5 млн. лв. Такава вноска ще се събира само от земеделски стопани, които обработват земя и трайни насаждения, заявени за подпомагане по схемата за единно плащане на площ, които по данни от 2016 г. са 61 473.
С новите мерки аграрното министерство се поставя за цел да защити от градушки почти 100% от обработваемите площи. Сегашната система покрива 17.3 млн. дка от територията на страната, от които 10.6 млн. дка са обработваеми земи, трайни насаждения и смесени площи. Целта е защитата да обхване 90 млн. дка, от които 36.6 млн. дка обработваната земя. Това ще стане с по-голям брой ракетни площадки и използване на специализирани самолети срещу градоносните облаци там, където няма площадки.
Според агроминистерството именно за това се налага и участието на застрахователните компании в системата за противоградова защита. Покриването на цялата територия на страната, включваща и самолетен способ, гарантира превенция срещу градушки и върху населените места, което ще понижи съществено риска от поражения от градушки, а оттам и размера на изплащаните от застрахователни компании обезщетения, посочват от земеделското министерство. Към законопроекта обаче липсва оценка как новите разпоредби ще се отразят на застрахователния пазар - нито като спестени разходи от щети от градушка в урбанизираните територии, нито като допълнителни технически резерви, които трябва да направят застрахователите заради новите отчисления.
Застрахователните компании припомнят, че с предишния министър на земеделието Десислава Танева, също от ГЕРБ, вече е бил договорен модел, приемлив и справедлив за всички страни. Той предвижда въвеждане на задължителна застраховка на дотираните площи от страна на стопаните, като от нея застрахователите заделят в специален пул определен процент за превенция на градушки.
КЕВР обяви по-високи цени на тока, природния газ и парното. От 1 юли всички цени в енергетиката се покачват. С по-малко от това, което поискаха производителите и доставчиците, но с повече, отколкото бяха първоначалните очаквания. Председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов обясни, че регулаторът прилага консервативна ценова политика и използва всяка възможност да взима решения в полза на гражданите и бизнеса, но не трябва енергийните дружества да изпадат в тежко финансово състояние. Заради поскъпването на петрола на световните пазари през последните месеци по-голямото увеличение на тарифите няма как да бъде избегнато.
В същото време опитите цените на тока и природния газ да се задържат на възможно най-ниско ниво, за да не се предизвиква обществено недоволство, могат да създадат нова криза в енергетиката. Показателно е, че ТЕЦ "Марица Изток 2" продължава да трупа сериозни загуби, като само за миналата година е на минус с над 160 млн. лева.
Решението на КЕВР бе съпроводено от протести. В неделя десетки блокираха движението по бул. "Дондуков", като бяха издигнали плакати с надпис "Убиват ни с тока, водата и парното! И за въздуха ли ще плащаме?".
Токът с най-малка промяна
Средното увеличение на цените на електрическата енергия за бита в страната от 1 юли ще бъде с 2.03%, въпреки че ЕРП-та поискаха много повече. "ЧЕЗ Електро България" например направи предложение за увеличаване на нощната тарифа с 51% (от 0.05696 лв. за киловатчас до 0.08603 лв. за киловатчас) и на дневната тарифа - с 5%. Като мотив за това бяха посочени цените, на които дружеството купува нощната енергия от НЕК. "Към момента "ЧЕЗ Електро" продава за битовите клиенти енергия по нощна тарифа под себестойност - цената, по която купува енергията от НЕК е 107.71 лв. за мегаватчас, а тази, по която продава на битовите клиенти, е 56.96 лв. за мегаватчас. Поради това предлагаме изравняване на нощните тарифи за стопанските и битовите клиенти", заявиха през април от ЧЕЗ.
Според КЕВР обаче повишаването на крайната цена за клиентите на ЧЕЗ ще е само с 1.75%, за тези на ЕВН - 1.82%, а за абонатите на "Енерго Про" с 2.78%. Първоначално КЕВР планираше средното поскъпване да е 1.89%, но заради занчителното увеличение на цената на природния газ изчисленията бяха преразгледани.
Когато газът зависи от петрола
При утвърждаване на цената на природния газ КЕВР отчита условията по действащия договор между "Булгаргаз" и "Газпром" и прилага изцяло залегналата в него методика, съгласно която се вземат предвид движението на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари през последните 9 месеца, промените в курса на щатския долар спрямо лева, както и прогнозните количества природен газ, които ще се доставят. Правомощията на регулатора са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз" отговаря на изискванията за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества.
В случая обществения доставчик бе поискал поскъпване с 18%, но ще получи 10.81% - до 400.95 лв./1000 куб. м. Поскъпването ще бъде трето поредно от началото на годината, след като на 1 януари имаше скок от 2.75%, а на 1 април - 4.82%.
"Това е минималното повишение, което ние определяме въз основа на твърде високите цени на суровия петрол и на петролните деривати на международния пазар. Цени, върху които нито "Булгаргаз", нито правителството на България могат да влияят", заяви председателят на регулаторната комисия Иван Иванов.
Според изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов обаче решението на КЕВР ще затрудни доставките на природен газ в страната и дружеството може да не е в състояние да изпълнява лицензионните си задължения.
Парното от 1% до 17% нагоре в различните градове
Заради поскъпването на природния газ с над 5% КЕВР определи и нови пределни цени на топлинната енергия от 1 юли 2018 г. След прилагане на ценообразуващия модел, средното увеличение на цените в сектор "Топлоенергетика" за цялата страна е около 7.33%. За клиентите на "Топлофикация София" цената на топлинни услуги нараства с 7.46%, за потребителите в Пловдив - с 0.94 %, в Плевен - с 15.19%, в Бургас - с 17.12%, във Варна - с 4.89%, във Велико Търново - с 2.89%, във Враца - с 5.42 %, в Разград - с 7.45%.
Лихвите по кредитите за бизнеса и домакинствата се понижават през май. Лихвите по левовите кредити за бизнеса и домакинствата отново намаляват през май, показва статистиката на БНБ за изминалия месец. При фирмените и потребителските заеми в евро цената се покачва, а при жилищното финансиране в общата валута посоката също е надолу. Лихвите по депозитите и в левове, и в евро на индивидуалните спестители бележат лек ръст, докато доходността по вложенията на компаниите се топи.
Отново надолу
След отчетения през април лек ръст в лихвите по потребителските заеми сега стойността им намалява с 0.35 процентни пункта (пр. п.) до 8.26% по финансирането в левове. Цената обаче остава над отчетените през март 7.8% преди априлския ръст. Спад има и при жилищните кредити в левове, които през изминалия месец са се отпускали при средна ефективна годишна лихва от 3.45%, или с 0.05 пр. п. по-малко в сравнение с април. Стойността на т.нар. други кредити (заеми за физически лица за обучение, финансов лизинг, селскостопански кредити и т.н.) в левове остава непроменена спрямо април - 2.2%. При финансирането за домакинствата в евро данните показват лек ръст на лихвите, но като цяло обемите, които се отпускат в общата валута, са значително по-малки. Средната ефективна годишна лихва за пазара за заеми в евро е била 4.92% (ръст с 0.45 пр. п.) за потребителското финансиране и 3.74% (ръст с 0.96 пр. п.) в категорията "други кредити". При ипотеките в евро лихвите се понижават с 0.09 пр. п. до 3.72%.
Динамиката е сходна и при финансирането за бизнеса - средствата, които се отпускат в левове, са били по-евтини за разлика от тези в евро, където има леко поскъпване. В конкретни стойности лихвите по левовите кредити за нефинансовите предприятия са били средно 3.87% през май, което е с 0.29 пр. п. по-малко в сравнение с април, а при финансирането в евро ръстът е с 0.07 пр. п. до 3.02%.
Леко отлепяне от дъното
След няколко поредни месеца на нови спадове и приближавания до нулата през май данните от лихвената статистика на БНБ показват леко повишаване в доходността, която носят средствата на домакинствата в банките. Лихвите по депозитите и в левове, и в евро се увеличават с по 0.02 пр. п. до 0.15% и в двете валути.
При вложенията на бизнеса посоката остава надолу - през май доходността по депозитите в левове намалява с 0.09 пр. п. до 0.13% (колкото беше и през март), а тази по спестяванията в евро се свива с 0.76 пр. п. до 0.11%.
Очакванията на БНБ са през второто и третото тримесечие на 2018 г. лихвите по новодоговорени депозити и кредити да останат без съществена промяна. В първия брой на тримесечното си издание "Икономически преглед" от централната банка прогнозират, че растежът в кредитирането ще се ускорява плавно през периода, като подпомагащи фактори за това ще бъдат благоприятната икономическа среда и сравнително ниските лихвени проценти по отпусканите заеми.
Германия готова да прати полицаи в България за охрана на границите. Германия е готова да изпрати допълнителни полицейски части, по-конкретно в България, с цел опазване на външните граници на Евросъюза. Това се казва в писмо на канцлера Ангела Меркел, изпратено до лидерите и депутатите на партиите в управляващата коалиция.
Мерките имат за цел съкращаване броя на пристигащите в Европа мигранти, които Меркел иска да осъществи до края на август.
14 страни са готови да участват в схемата на Берлин за ускорено връщане на мигранти, пристигнали първо на тяхна територия.
Това са: Вишеградската четворка, Франция, Белгия, Испания, Португалия, прибалтийските страни, Люксембург, Холандия и Швеция.
България не е сред тях.
ДА! НА БЪЛГАРСКАТА ЕЛЕКТРОНИКА: Дават за иновации още 107 млн. лв. Нова програма за стимулиране на иновациите за 107 млн. лева ще тръгне до края на година. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов на форума "Да! на електрониката и електротехниката", организиран от в. Стандарт в партньорство в асоциацията от бранша. Оперативната програма за иновации и конкурентноспособност е един от важните ни инструменти и досега имаме сключени 125 договора за 65,3 млн.лв., а преди дни се отвори нова програма за насърчаване на предприемачите, добави Борисов. Той обясни пред шефовете на повече от 30 фирми от отрасъла електроника и електротехника, че вече са променени на 100 режима и припомни, че вече е готов законът за дуалното обучение, който е писан съвместно с бизнеса и предстои внасянето му в парламента.
Под 2% е безработицата за младите инженери в ЕС. Тези кадри са много търсени и намират отлична реализация, каза още Борисов. Студентите от тези специалности у нас са 7 394, а средната заплата след завършването им е между 1300 и 1400 лева. Това е добър старт и доста над средното за страната.
Над 35 000 души работят в сектора у нас, а добавената стойност, която дава индустрията, е 8%, каза още заместник-министърът. През 2017 г. е отчетен до 14% ръст на износа. Индексът на промишленото производство нараства спрямо 2015 г. с 39%, а оборотът с 54 на сто в един от подсекторите на електрониката и електротехниката. Тази индустрия се развива много добре, затова държавата трябва да направи всичко възможно за подпомагането й, добави Борисов.
Той припомни, че сега е преломен момент, който трябва да се използва. Глобалната икономика е във възход и 2018 г. ще бъде една от най-добрите години след кризата. Глобален проблем е навлизащата дигитализация, но това може да бъде носител на процеси за иновации на фирмите. Затова ни е нужна сигурност, а не търговски войни, каза още Борисов.
Според него в момента у нас има засилен инвеститорски интерес. За 1 г. са дадени сертификат клас А за инвеститори на 9 проекта за 200 млн. евро, които разкриват 4400 работни места.
Въпреки успехите на бранша, мехатрониката, която включва електротехниката и електрониката, е недооценена у нас, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Заради българския нихилизъм или невежество, инженерната индустрия няма това място, което й се полага. Като принос за БВП у нас тя е далеч над средния европейски процент, но ние нямаме министерство, за разлика от туризма или транспорта, не си правим закони и почти не ползваме бюджетно финансиране, каза още Велев. Според него, най-важното, което може държавата да направи, са кадрите. Работим с МОН за средното и висшето образование, чието качество е под всякаква критика.
Бизнесът се оплаква и от внос на некачествени изделия от трети страни, които не отговарят на техническите изисквания. "По отношение на изделията, които отиват в магазините, има надзор на пазара. Но редица продукти отиват направо в строителството. Например внасят се алуминиеви кабели, които се продават за медни, като цената им е 3 пъти по-висока. Те не само, че не са подходящи, но са и направо бомба със закъснител", каза Нено Джеврев, изпълнителен директор на "Гама кабел" - Смолян. За да се спре тази практика е нужно по-тясно сътрудничество на Агенция "Митници" с експерти от браншовата камара, каза шефът на браншовата асоциацияЯ Румен Атанасов.
Ще продължим темата в работна среща. На разположение сме на бизнеса, заедно с други институции, да се направи корекция на вноса, заяви Иван Димитров, директор на дирекция в Агенция "Митници".
По 8 деца ще учат в защитени паралелки
Да върнат професионалните школа към министерствата, зове Димитър Манолов
Излезе наредбата, с която ще бъдат създавани защитени паралелки, където ще могат да учат и по осем деца, вместо стандартния брой 18. Това заяви експертът в диреция "Професионално образование" в МОН Чавдар Здравков. Тези паралелки ще бъдат и допълнително финансирани от държавата. Готов е и списъкът на министерството с професиите, в които се очаква недостиг на кадри и които също ще получат повече средства, добави Здравков. Стартира и проектът "Ученически практики" с пари от Брюксел, който ще позволи на абитуриентите да наваксат познанията си, като при това получават и стипендии.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пък настоя професионалните гимназии да бъдат не под шапката на МОН, а да бъдат върнати към съответните браншови министерства. "Както навремето земеделските техникуми бяха към министерството на земеделието например, редно е самите ведомства да определят нуждата си от кадри", допълни той. В момента професионалното образование е под ръководството на МОН заедно с общото образование и, според него, е "доведеното дете" на образователната система. Системата "Парите следват ученика" унищожи образователната система и всички директори лъжат детето в колко елитно училище отива", допълни той.
"Навремето първото, което с удоволствие унищожихме, е обучението в заводи и цехове чрез така наречените ПУЦ-ове, и сега го възстановяваме чрез дуално обучение. Вземаме акъл от хора, които са се учили от нас навмремето", каза Манолов. Според него не може всеки местен велможа да си прави университет в родния град. "Нека да спрем да произвеждаме посредственици с дипломи", допълни той.
Гимназиите нямат база и лектори-инженери
В професионалните гимназии огромният проблем е, че липсват добре подготвени инженери, които да обучават децата. Това каза Филип Филипов, директор на Професионалната гимназия по енергетика и автоматика по време на дискусията. Много сериозен е и проблемът с материалната база, за което търсим подкрепа от бизнеса, допълни той. Според него за приема в професионални училища много често пречи и стереотипната нагласа на родителите, че "нашето дете няма да учи в професионално училище, защото трябва да замине в чужбина".
Според директора трябва да има по-тясна връзка между бизнеса и училището. Иначе се получава парадокс, излизат цели паралелки, а фирмите, които търсят млади специалисти, не могат да ги назначат.
Отпадат 1/3 от студентите
Търсим по-тесни контакти с бизнеса, за да може той да ни каже какви специалисти му трябват, заяви проф. Емил Манолов, декан на Факултет по електронна техника и технологии в Технически университет в София. По неговите думи, ако фирмите предварително заявят какви кадри са им нужни за конкретни дейности, ще бъде по-лесно да бъдат подготвени, тъй като иначе факултетът дава по-широка квалификация. Има проблем и с това, че от средното образование идват недобре подготвени студенти. Обикновено на година се приемат 120, но една трета отпадат. Част от тях го правят, защото не са добре подготвени да се справят с материала, а другите - по финансови причини. Част от предметите се изучават, само защото преди 20 години са били включени в наредба, обнародвана в "Държавен вестник".
Изчезващите професии: Юристи, икономисти, шофьори и строители
Икономисти, юристи, шофьори и строители са сред професиите, които ще изчезнат в следващите години. Това сочи проучване на "Майкрософт, цитирано от Ани Делибашева, директор на дирекция в Агенцията по заетостта.
По думите й, това трябва да имат предвид родителите, които насочват децата си към избор на професия. Делибашева заяви, че от Агенцията са страртирали пилотно проучване за потребностите на бизнеса. То обаче показало, че фирмите имат проблем със заявките за обучение. "Бизнесът трябва да знае какви технологии ще въведе през следващите 10 г., за да е наясно какви кадри ще му трябват", каза Делибашева. По думите й в Агенцията по заетостта се наблюдава увеличение в регистрациите на хора, които искат да сменят квалификацията си. 44% от желаещите да сменят професията си са със средно образование, а 11% - с висше. "Работодателите не се интересуват от дипломите, а от уменията, които един служител може да покаже още в първия ден на работа", каза още Делибашева.
Тайни клиенти на НАП погват хотели и търговци по морето. Тайни клиенти на НАП погват хотелиерите, заведенията и търговските обекти по Северното Черноморие.
Проверяващите ще следят за реалното отчитане на паричните обороти и издаването на касови бележки. Рисковите търговци ще се набелязват при отчитане на нереални обороти посредством дистанционната връзка на касовите апарати със сървърите на НАП. Ще се проверяват ресторанти, барчета, магазини, борси, тържища, хотели, както и масови културни и спортни събития.
Проверките на търговски обекти по Северното Черноморие при необходимост ще бъдат извършени в активно взаимодействие с други органи и институции на местната и държавната власт, предупредиха от дирекцията на НАП-Варна. Както и през миналото лято, целта на контролните екипи ще бъде търсене на превантивен ефект и в партньорство с лоялните търговци да се постигне промяна в поведението на всички задължени лица за доброволно спазване на законите.
Проверките ще се извършват и извън рамките на официалното работно време, както и в почивните дни на летните месеци. Всички инспектори имат официални легитимации на НАП и никога, при никакви обстоятелства, не събират парични глоби на място и на ръка. Наложените санкции с АУАН и НП се внасят само по банков път. Глобата за неиздаване на касова бележка за физическите лица, които не са търговци, а например продавачи в търговските обекти, е в размер от 100 до 500 лв., а за юридическите лица и едноличните търговци - от 500 до 2000 лв.
Руски туроператор спря част от чартърите си за България. Руският туроператор "Аврора БГ" спира от утре чартърните си полети за лятото от Санкт Петербург за България и Черна гора, съобщи „Прайм".
Според информация от Руската асоциация на туроператорите (АТОР) спирането на чартърите към България в началото на активния летен сезон се обяснява с промяната на цената на рейсовете, довела до ниски финансови показатели на направлението. "Аврора БГ" не обяснява причините за отказа да обслужва с извънредни полети и към Черна гора.
От туроператора обещават да превозят в обратна посока всички свои клиенти, намиращи се в момента на почивка в България, Турция и Черна гора.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |