Създадоха Инициативен комитет за защита на финансовата и банковата стабилност. Това стана в сградата на КТ "Подкрепа", където се проведе и учредителното събрание на формацията, която ще помага на Експертната консултативна комисия при синдикатите и работодателите в мерките за стабилизирането на Корпоративна търговска банка (КТБ). Желание за участие в комитета до този момент са заявили десетки фирми и граждани, както и клиенти на КТБ.
Над 420 писма от различни клиенти е получил комитетът до момента, а сред известните лица, които го подкрепят са бившият министър на културата Вежди Рашидов и актрисата Цветана Манева. На учредяването присъстваха представители на синдикатите и на Експертния комитет, който предложи Меморандум със спешни мерки за оздравяване и отваряне на КТБ.
"Комитетът ще търси решения за проблемите на КТБ. Организацията ще помага на Експертната консултативна комисия при синдикатите и работодателите в мерките за стабилизирането на банката", каза водещата на учредителното събрание Радка Петрова. По думите й, данните до този момент сочат, че КТБ не е фалирала и може да бъде оздравена.
Финансистът и банкер Стоян Александров, подчерта, че е абсолютна лъжа твърдението, че 3 млрд. лв. са изнесени от КТБ. "Видно е, че условията за банкиране и гарантиране на кредитите не са спазени, но е странно как може такива неща да не бъдат забелязани от надзорния орган", попита риторично банкерът. Според него целенасочено се оставя КТБ да се дави.
По думите на Александров Оманският фонд е искал срещи за разговори с БНБ, но Централната банка не ги е приела. „Проблемът е, че БНБ не иска никакви консултации и има тотално нарушаване на законовите изисквания", посочи финансистът и изрази възмущението си по слединя начин: „Срамота за гуверньора ( Иван Искров - бел. ред.) пръв да казва, че са изнасяни чували с пари, после да отрича. Жалко че парламентът не го смени преди оставката на кабинета „Орешарски".
Стоян Александро в подчерта, че има основания за дела срещу управителя на БНБ Иван Искров и срещу управляваната от него институция. Причината била, че първо говорил едно, а после друго, имайки предвид изнасянето на чували с пари. По думите на финансиста в българския съд е абсурдно да се намери решение на този казус.
Той беше категоричен, че трябва да се намери форма, при която БНБ да седне и действително да разгледа пътищата за излизане от ситуацията.
Лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев разговаря днес с представители на работещите в поставената под особен надзор КТБ и се ангажира да поиска среща с квесторите на БНБ по синдикални въпроси. В писмото си до синдикате те посочват, че напрежението около банката в последните месеци е оказало сериозно отражение върху здравословното състояние на персонала. В периода на надзора рязко се повишила заболеваемостта на част от служителите.
Спроде служителите, срещу тях има грубо отношение, квалификации за некомпетентност и искания за предоставяне на информация на базата на устни разпореждания.
"В банката присъстват външни лица, които не са служители, а същевременно искат достъп и разполагат с информация, свързана с дейността й", подчерта председателят на синдикалната организация към КТБ Илко Чамов. Той обясни, че това от своя страна води до притеснения затова кой ще носи отговорността в случаи на неправомерен достъп и евентуално изтичане на информация.
Напрежение сред служителите от КТБ създава и забавянето при ползването на годишния платен отпуск. Чамов увери, че служителите на КТБ получават заплатите си в пълен размер и без закъснение, а искането е отношенията между тях и квесторите да бъдат регламентирани.
Стоил Георгиев от русенския завод "Дунарит" разказа, че след като КТБ е затворила, предприятието е останало без средства, за да заплати поръчаните за дейността материали. По този начин производството е спряло, което довело и до неустойки по подписани договори.
"Ще дойде време, в което ще бъдем изместени и от пазарите, а печалбата на "Дунарит" за изминалата година бе 10 млн. лв.", алармира Георгиев, цитиран от вестник „Банкеръ".
Представителят на "Аркус" - Лясковец Александър Цапов заяви на свой ред, че неизплащането на работните заплати е довело до спонтанни протести на работниците. В последствие картината е станала по-лоша и работодателят започнал да изплаща 60% от месечното трудово възнаграждение. "В тази обстановка предприятието работи, но всички работници изпитват сериозни затруднения. Отделен е въпросът каква част от финансите на фирмата са в КТБ", подчерта Цапов.
"Една значителна част от българската икономика е свързана с КТБ и проблемите на тази банка се отразяват върху големи групи хора. Всичко това, което се насложи върху проблемите на енергетиката и здравеопазването, очертава доста мрачна картина", коментира от своя страна д-р Тренчев. Той каза, че квесторите на БНБ са подготвили проекторешение, чиято подточка гласи, че могат да продават вземанията по кредити, но тя не е била приета.
Тренчев каза, че все още не е ясно колко точно ще бъдат потърпевшите от ситуацията около КТБ, но той смята, че те ще бъдат много повече от предварително предвидените.