Източник: www.darikfinance.bg
Цветан Василев се опитва да организира консорциум от известни международни компании и инвестиционни фондове, който да работи за възстановяването и оздравяването на КТБ АД. Концепцията е разработена с помощта на екип, включващ известни международни консултантски компании, няколко големи инвестиционни фонда, както и Оманския държавен фонд. Това заявява мажоритарният акционер в КТБ в позиция, публикувана в личния му сайт.
Според него капитализацията на финансовата институция следва да се осъществи основно на акционерно ниво. За целта най-вероятно е да се използва „Бромак“, но без участието на самия Василев, като за целта се изплатят определен обем от кредити – около 2 млрд. лева и придобиване срещу това на собствеността върху някои финансирани от банката активи и проекти. По този начин капиталът на банката може да бъде възстановен до регулаторните изисквания, а ликвидността да бъде достатъчна, за да се уверят клиентите в способността на банката да изпълнява своите ангажименти, смята Василев.
Според него, по всичко личи, че ликвидаторите, макар и с известно забавяне, са на път да доведат постановката си до нейния „закономерен“ завършек, изразяващ се в подготвянето на почвата за ликвидацията на КТБ и така желаното разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се, ще бъдат скоростно разпределени на „правилните“ инвеститори, и то - на завидно добри цени.
За да се случи всичко това, бяха необходими известни, не особено трудни за изпълнение, подготвителни действия, а именно - кредитният портфейл на банката да бъде услужливо разделен от квесторите и одиторите в четири категории, като „най-добрите“ активи са в първата група, а „най-лошите“ - в четвъртата. Очаквано, разпределението на кредити в отделни групи е само формално и не отчита по никакъв начин спецификата на структурата на кредитния портфейл на банката, смята разследваният от прокуратурата банкер.
Той посочва, че същият този портфейл, макар и с асиметричен профил, във всеки един момент до поставянето на банката под особен надзор е разполагал със своите надеждни обезпечения, изразяващи се включително и във възможността за осъществяване на допълнителен контрол върху някои от компаниите кредитополучатели.
Василев посочва като пример за тезата си групата на „Петрол“, придобита от няколко дружества с инвестиционна цел, контролирани от банката. Дистрибуторът на горива е с обща експозиция от 200 млн. евро. Оценката на предприятията съгласно последния международен одит, извършен на принципа „replacement cost“, надхвърля 400 млн. евро.
Според Василев интерес буди разпределението на кредитите, предоставени от банката на тази група. Три от четирите компании - основни акционери в „Петрол“, са поставени в трета категория, а четвъртата от тях - във втора.
Това, според Василев показва, че се цели „Петрол“ да бъде продаден в крайна сметка на цена до 130 млн. евро на „подходящите“ купувачи или на онези, които са готови да доплатят разликата до пазарната стойност на ликвидаторите и техните всемогъщи опекуни.
Налице са оферти за покупката на същата тази група за цена над 300 млн. евро, т. е. загубата за банката, респективно за всички нейни кредитори и клиенти, ще е в размер на над 200 млн. евро, ако бъде приложен замисленият от ликвидаторите сценарий, прогнозира Цветан Василев.