Следващата година ще бъде тежка за европeйските банки, тъй като новите регулации усложняват проблемите, предизвикани от застоя на икономическото възстановяване, според Moody's и Standard & Poor's, цитирани от Reuters.
След седем години от началото на финансовата криза, банките са направили голяма крачка към подобряване на финансовата си стабилност, но все още за пълно възстановяване и големи печалби е рано да се говори.
"Европейската банкова индустрия остава структурно уязвима", сподели Карол Шулер, управляващ директор на Moody's, представяйки прогнозите за сектора от агенцията. Тя добави, че може да се наложи на кредитните институции да намалят разходите си и да променят бизнес моделите си, за да си подобрят рентабилността.
Агенциите за кредитен рейтинг смятат, че действията, насочени към намаляване на държавната подкрепа за банковия сектор, и принуждаването на притежателите на банков дълг да участват в спасяването на банките също ще окаже негативно влияние върху кредитните рейтинги на банките.
"Европейският инструмент, който предвижда облигационерите да се включат в спасяването на банките, намалява предвидимостта на държавната подкрепа", каза изпълнителният директор на S & P Стивън Бест, когато представяше перспективите пред банковата индустрия. Според анализа на агенцията за кредитен рейтинг, прогнозата е негативна за три-четвърти от 50-те най-големи банки в Европа.
Очаква се в началото на януари догодина S & P да актуализация кредитните рейтинги на банките в Австрия, Германия и Великобритания. Трите държави планират да въведат правилата на ЕС за банките в националните си законодателства, преди още тези правила да бъдат обявени за общовалидни за всички държави-членки на ЕС, което се очаква да стане през 2016 година.
Австрийските Erste Group и Raiffeisen Zentralbank, немските Deutsche Bank и Commerzbank и британските Barclays, HSBC, Lloyds и RBS имат негативни перспективи за дългосрочните си рейтинги от S&P, най-вече защото са в списъка на банките, които са получили държавна помощ.
Икономиката също не обещава подкрепа за европейските банки. Очаква се БВП на еврозоната да нарасне с около 1 на сто през следващата година, давайки на банките малка възможност за кредитиране, въпреки най-ниските лихви. В същото време обаче има нараснала вероятност за увеличаване на лошите кредити, определяне много често и като безнадеждни.
"Нашата прогноза не предвижда значително възстановяване в следващите две години", обобщи Шулер от Moody's.