Вчера премиерът Бойко Борисов обяви по време на правителственото заседание, че през последните си работни дни в Корпоративна търговска банка (КТБ) двамата квестори са освобождавали имущество, преправяли са и преференциални договори за депозит, така че титулярите им да могат да получат обезщетение от 100 хиляди евро, на каквото не са имали право.
Преди това финансовия министър Владислав Горанов каза, че след прихващанията и освобождаването на обезпечения по време на квестурата лошите активи са достигнали 99%. Премиерът анонсира, че службите проверяват квесторите на КТБ и че може да се стигне до дела.
По този повод пред БНР Георги Атанасов от Българския финансов форум каза, че тези квестори не са паднали от небето, те не са самостоятелни атоми. Те са назначени от някого, изпълнявали са определени задания, които този, който ги е назначил, им е възложил.
„Така че дори да е вярна тази информация, както е съобщил премиерът, службите не трябва да спират само до тях. Те са назначени от БНБ, квесторите постоянно са поддържали връзка с тези, които са ги назначили, и са давали своите доклади в БНБ. От тук нататък следва компетентните органи да си свършат работата и да потърсят отговорността от всички, които са участвали в този процес", допълни експертът.
Атанасов каза, че според подадената информация са преправени над 1000 договора, така че преференциалните лихви да бъдат променени на нормални. „Според изискванията на закона човек, който има преференциална, разбирайте по-висока лихва, няма право да получи гарантираните по закон средства", обясни Георги Атанасов.
По думите му, при избора на нов управител на БНБ ще си проличат различните лобита и интереси. „Номинациите за един такъв пост задължително се обявяват публично и всеки един от номинираните обикновено представя програма за развитие и за управление на институцията, както и вижданията си за управление на целия сектор. Ако такова нещо няма, винаги остава съмнението за някакви задкулисни договорки", посочи Георги Атанасов от Българския финансов форум.