Нели Кордовска е служителят, разрешавал от името на фонда за гарантиране на влоговете да бъдат променени условията по преференциалните договори в КТБ, така че вложителите да получат по 100 хил. евро обезщетения, на каквито не са имали право. Това каза в интервю за БНТ председателят на бюджетната парламентарна комисия Менда Стоянова.
По това време, както и в момента Кордовска ръководи Банков надзор на БНБ, след като по съдебен път беше отстранен титуляра Цветан Гунев.
По думите на Стоянова, БНБ наистина не е давала указания на квесторите. Същото се казва и в официалната позиция от ръководството на Централната банка. Според депутата от ГЕРБ, при прехвърлянето на депозитите Кордовска и квесторите в банката са тълкували закона във вреда на обществения интерес. „Дори когато юристите имат различни тълкувания, когато си на такава позиция, си длъжен да застанеш зад онова тълкувание, което ще защити обществения интерес", подчерта Стоянова.
Тя коментира още, че ГЕРБ са склонни да подкрепят предложението на ДПС за промяна на закона в частта за банковата тайна заради депозантите в КТБ. „Текстовете в момента се прецизират и предстои да бъдат разгледани", уточни председателят на бюджетната комисия.
Според нея, когато се говори за банкова несъстоятелност, не трябва да има банкова тайна. Още по-малко за тези, които са получавали кредити.
На въпрос дали ГЕРБ ще подкрепи искането за промяна на ДПС, Стоянова отговори: „Да, категорично. Но трябва да намерим подходящата формулировка и ние работим в тази посока вече. За съжаление, отново банковата тайна така, както е разписана в момента, може да попречи. Ето един пример. Нито синдиците в момента, нито въпросната фирма към настоящия момент имат достъп до платежната система и могат да проверят транзакциите."
Менда Стоянова коментира и последните данни за изпълнение на държавния бюджет, като посочи специално, че през първото тримесечие брутния вътрешен продукт е с ръст от 3%. „За сравнение в Европа средният растеж е 1.4 на сто, което означава, че българската икономика се движи добре, защото има стабилност", посочи депутатът от ГЕРБ.
Според нея, актуализация на бюджета е възможна през есента, но не заради дефицит, а заради по-високите приходи в хазната. „Ако има голям излишък, той трябва да отиде за покриване на дефицита. Парите в повече могат да се насочат за социални дейности и за образование, но това също става след санкция на Народното събрание", поясни Стоянова.