Втори фонд ще гарантира стабилността на банковия сектор. От 2016 г. наред с Фонда за гарантиране на влоговете в банките ще заработи и фонд за преструктуриране на финансовите институции.
Държавата трябва да прецени дали изпреварващо да капитализира този фонд, като отпусне заемен ресурс. Това стана ясно на заседание на бюджетната комисия в Народното събрание вчера. Комисията гласува на първо четене изцяло новия законопроект за преструктуриране на банки, който се приема в изпълнение на европейски директиви, пише "Сега".
Функционирането на втори фонд няма да натовари банките, които внасят вноски в него, защото общата такса за двата фонда занапред ще бъде по-ниска от съществуващата в момента, коментира подуправителят на БНБ Димитър Костов.
Във фонда за преструктуриране през следващите 10 години трябва да бъде събрана сума равна на 2% от гарантираните влогове. Това е равносилно на 0.2% средногодишна такса. Банките ще внасят още 0.1% за застраховане на депозитите. Конкретните вноски на банките ще зависят от размера на гарантираните влогове в тях, от задълженията им и рисковия им профил.
Проблемът, по който трябва да се вземе политическо решение, е дали Фондът за преструктуриране да бъде изпреварващо капитализиран от държавата, коментира Костов.
Остава под въпрос и кога Фондът за гарантиране на влоговете ще може да върне отпуснатия от държавния бюджет заем от близо 2 млрд. лв.