Източник: www.darikfinance.bg
Депозитите на бизнеса и населението в банките вече приближават 60 млрд. лв. На практика на фона на намаляващите преки чуждестранни инвестиции в трезорите стои огромна сума пари, които не се въртят в икономиката и не създават нови инвестиционни възможности, а и носят все по-малки приходи от лихви на собствениците си.
В същото време кредитите за бизнеса и населението намалят и вече са под 50 млрд. лв.
Данните на БНБ показват, че има нещо счупено в българския финансов модел, като проблемът засяга както бизнеса, така и домакинствата.
В края на май депозитите на неправителствения сектор са на стойност 58.94 млрд. лв. или с близо 400 млн. лв. повече, отколкото в началото на месеца.
Влоговете на бизнеса се увеличават със 120 млн. лв., до 15.55 млрд. лв. Депозитите на финансовите предприятия нарастват със 147 млн. лв. до 2.82 млрд. лв. А парите, депозирани в банките от домакинствата, са със 126 млн. лв повече, достигайки 40.57 млрд. лв.
Както се вижда, въпреки падащите лихвени нива, обемът на депозитите на всички сектори расте, което показва липсата на достатъчно инвестиционни възможности.
А кредитите намаляват. През май те се свиват до 49.75 млрд. лв., при 50.14 млрд. лв. към април 2015 г. Кредитирането за бизнеса пада с 414 млн. лева само за месец. При заемите за домакинствата има минимален ръст.
Видно е, че съживяването на вътрешното потребление е слабо, докато бизнесът се сблъсква със сериозни трудности.
Делът на лошите и преструктурирани кредити в портфейлите на банките остава устойчиво висок – 24.5%, което е още един фактор, ограничаващ кредитирането в страната.