Със законодателни промени управляващите искат да притиснат всичките над 3,3 млн. осигурени в пенсионните фондове, за да защитят идеята на финансовия министър Владислав Горанов да се прехвърлят повече средства от фондовете към НОИ.
В парламентарната бюджетна комисия вчера, 18 декември, без да е обявено предварително, бе прегласуван текст в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване с ново предложение, което отваря широко вратата за бъдещо законотворчество, съобщава вестник „Капитал Daily". Променя се досега обсъждания вариант само осигуряващите се след 31 декември 2014 г. да избират пенсионен фонд или НОИ за своите осигуровки. В новите текстове се прави промяна и изискването се насочва и към вече осигуряващите се, за родените след 1959 година. При това новите изисквания ще се налагат само с подзаконов акт - с постановление на правителството.
Според източник на "Капитал" в проект за наредба, подготвян от експерти във финансовото министерство, е предвидено всеки вече осигурен в универсален пенсионен фонд изрично да заяви желанието да остане в него. Все още не е окончателно записано какъв да е този срок, но твърдението е за един месец. Информацията беше косвено потвърдена и от изказване на Владимир Каролев, съветник на икономическия министър, пред bTV в сряда вечерта. И според него срокът ще е само 1 месец. Ако тези информации са верни, това ще означава над 3 милиона души да трябва да се редят на опашка пред своя фонд и заради краткия срок може да се откажат и така средствата им автоматично да се прехвърлят в НОИ.
От пресцентъра на Министерството на финансите отрекоха да подготвят наредба, в която да е разписан срок, в който хората, родени след 31 декември 1959 г. и вече осигуряващи се във втория стълб, да трябва да потвърдят желанието си, че искат да останат в капиталовата схема. Според тях, ако има подобно нещо, то трябва да е разписано в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Тайната добавка
В четвъртък по план бюджетната комисия трябваше да е закрита и да изслушват ресорния орган на одиторите по казуса "KPMG - КТБ". Заседанието беше отложено заради дебати в зала и затова на него са присъствали малка част от членовете на комисията. Изненадващо председателят Менда Стоянова е предложила текста с новата добавка. Дебат не е имало и гласуването е минало бързо.
"Това е само техническа поправка", потвърди пред "Капитал" Йордан Цонев от ДПС, който е присъствал на заседанието.
Сред пенсионните фондове обаче слухът за наредба и къс срок се разпространява от вторник. И заседанието в четвъртък само затвърждава страховете им.
Предложението е било подкрепено от ГЕРБ, ДПС и от двамата представители на Патриотичния фронт. Въздържали са се от БСП и БДЦ. На комисията не са присъствали депутати от Реформаторския блок, "Атака" и АБВ.
Който не разбрал - отива в НОИ
Ако се стигне до потвърждаване на избора на фонд и ако няма изрична декларация на автоматично преместване в държавното осигуряване - в НОИ, това е сериозна промяна спрямо законопроекта, вече гласуван от комисия на второ четене. В него такова условие има само за тези, които започват първа работа на трудов договор и в случай, че не изберат пенсионна компания до една година. За останалите се предвиждаше "възможност", но не и задължение да се преместят в НОИ, когато поискат, без право да се върнат обратно в универсален фонд.
Ако потвърждението бъде вписано в наредба, тя на практика ще допише и дори ще противоречи на закона, което е в разрез с всички правила на правото. В този случай наредбата може да бъде отменена впоследствие от Конституционния съд, но дотогава парите да са безвъзвратно прехвърлени и изхарчени, коментира „Капитал Daily".
Избирателно вслушване
Въпреки силната съпротива на граждани, пенсионни компании и на почти всички работодателски организации премиерът Бойко Борисов е заявил, че не се отказва от текстовете. По време на заседание на Европейския съвет в Брюксел Борисов е казал, че ГЕРБ не се отказва от предложенията, но може да ги промени. По думите на премиера, обмисля се възможността вече преместените в НОИ осигурени да могат да се върнат отново към универсалния си фонд. „Затова съм възложил на финансовия министър да подготви и това решение - на човек, ако не му харесва или не е убеден, че в този фонд правилно и сигурно парите се управляват, но след две години види, че някой друг фонд много добре работи, да може да се върне обратно. Бих го подкрепил", е коментирал Борисов пред кореспондента на БНР в Брюксел.
Според вестник „Капитал Daily", такава възможност обаче няма много смисъл и не променя факта, че държавата иска да национализира под мека форма личните спестявания за пенсия на гражданите на държава - членка на ЕС. Вече много засегнати от промяната изказаха мнение, че в институциите, в компаниите, които са с държавно участие или зависими от държавни поръчки, служителите ще бъдат "посъветвани" да си махнат парите от универсалния фонд и да отидат в НОИ. Същото би могло да се случи и в компании, в които синдикатите имат много силни позиции, а освен това държавата може да използва лостове за натиск и над частни дружества, опасяват се представители на пенсионни компании.
Обратното преместване - от НОИ към универсален фонд, означава огромна загуба за работещите - в държавното осигуряване няма лични партиди, няма и инвестиции на вложените средства. Всичко, което се внесе в държавното осигуряване, отива в обща сметка, от която веднага се покриват пенсии и всички социални плащания. Дори и внесените в НОИ пари да бъдат върнати обратно в избрания универсален фонд (ако някъде се пази информация колко точно е сумата), то те ще са изгубили първоначалната си стойност - върху тях няма да има доходност, а инфлацията допълнително ще ги стопи.