Източник: www.darikfinance.bg
Предложението на финансовото министерство индивидуалните пенсионни партиди да се съхраняват в Сребърния фонд разрушава сигурността на пенсионната система в България.
Промените не гарантират в достатъчна степен правата и интересите на гражданите, а дори напротив - предлаганият избор между вноски само в НОИ или в НОИ и частни пенсионни фондове пряко ги ощетява и нарушава правата им, обявиха от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Предложението за съхранение на средствата в Сребърния фонд, което идва от финансовото министерство, се разрушава сигурността на пенсионната система в България, посочи Абаджиев.
Предложените промени не гарантират в достатъчна степен правата и интересите на гражданите, а предлаганият избор пряко ги ощетява и нарушава правата им, настояват от асоциацията.
С включването на възможността партидите да се прехвърлят се нарушава сигурността на пенсионната системата. Промяната не решава проблема с липсата на обособени индивидуални партид".
Никола Абаджиев цитира и становище на мисията на Международния валутен фонд от 13 март. Според МВФ "въвеждането на избиране на вариант при участието на втория стълб представлява фундаментална промяна на модела". От МВФ посочват още, че следва да бъде осигурено достатъчно време за изчерпателен анализ на въздействието и за консултации със засегнатите страни, особено по отношение на възможността изборът да не бъде еднократен.
По отношение на намаляването на таксите, Абаджиев обясни, че въпросът е актуален и необходимо да се пристъпи към неговото конкретно решение.
"Този въпрос обаче трябва да бъде разглеждан в контекста на всички промени в пенсионната система. Като пример на взаимовръзката могат да се посочат въвеждането на мултифондовете, създаването на нови гаранционни механизми и т.н.", каза той.
Асоциацията на пенсионните дружества продължава да оспорва и данните за доходността на частните пенсионни фондове за последните 10 години, представена от КФН. Според Комисията за финансов надзор за периода 2004 - 2014 г. средната реална доходност за универсалните пенсионни фондове е отрицателна – минус 0.16% на годишна база и минус 1.7% за целия период.
"Противно на горното, по изчисление на асоциацията, реалната доходност е положителна, 0.48% на годишна база и 5.15% за целия период", настоява Абаджиев.