„Досега пенсионните фондове един път годишно трябваше да обявяват информацията за доходността и състоянието си. Нашето предложение е това да става всеки месец до 20-о число. Да ограничим опасността от злоупотреби и инвестиране на парите на хората в свързани лица. Трето, да увеличим парите на хората, като намалим таксите, които фондовете им събират. Вместо до пет на сто, както е сега, осигурителната вноска да бъде до четири на сто за 2016-а година, до 3,5 на сто за 2017-а, до три на сто за 2018-а година. Таксата за прехвърляне от фонд във фонд, която сега е 20 лева". Това каза в началото на дискусията относно доклада на Временната комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка председателят на временната комисия Корнелия Нинова от БСП.
След кратка дискусия мнозинство в парламента прие доклада. За документа гласуваха 112 народни представители и петима се въздържаха. Обсъждането на доклада беше предаван пряко по БНР и БНТ.
В документа е записано, че съществува проблем и за да бъде в максимална степен защитен интересът на миноритарните акционери, следва да се предвидят изрични правила в Закона за публичното предлагане на ценни книжа по отношение на сделките с продължително изпълнение.
По време на дискусията Димитър Байрактаров (Патриотичен фронт) посочи, че е подписал доклада на комисията с особено мнение, защото ПФ не може да подкрепи документ, който не им дава пълната и ясна картина. „Нямаме яснота кои са истинските собственици на пенсионните дружества, не е ясно дали някои от тези дружества не са се "заигравали по схемата "свързани лица", каза той.
Депутата от Патриотичния фронт предупреди, че в момента по сметките на НАП стоят парите на българи, осигурявали се за втора пенсия. Става дума за 170 млн. лева, които иначе по принцип вече трябвало да носят доходност на работещите. „Една голяма част от тези хора имат партиди, по които няма движение. Нямаме ясна и точна картина кои са истинските собственици на тези пенсионни дружества, дали някои от тези пенсионни дружества случайно не са се заигравали по схемата "свързани лица". Няма нито едно изречение поне като извод, какво е финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества", възмути се Байрактаров.
Жельо Бойчев ("БСП лява България") посочи, че е удовлетворен от дейността на комисията, която предлага намаляване на таксите, които събират пенсионните фондове. Около тази идея се обединиха почти всички дипутати от различни парламентарни групи, участвали в дискусията.
Владислав Николов (ГЕРБ) обясни, че доходността на фондовете е много добра и хората могат да са спокойни за вноските си. „Апелирам всички членове на тази комисия да успокоим българските раждани, да им кажем че техните пари във фондовете са сигурни и че те получават доходност", каза Николов.
Настимир Ананиев (Реформаторски блок) посочи, че комисията е свършила много работа, но е можела да направи още неща. Според него са постигнали няколко добри неща, сред които открои създаването на работната група между КФН и пенсионните фондове, които преди не са си говорели. Целта на работната група е да се създаде единна методика, по която да се оценява доходността на фондовете. Ананиев посочи, че таксите трябва да бъдат намалени, като обясни, че до този момент са събрани 600 млн. лв. не само от таксата за вноска, но и от инвестиционната такса.
Ананиев призова хората да разберат къде са им парите и да си следят доходността. По думите му това е важно, защото и един процент разлика в доходността за период от 30 години ще доведе до различни доходи. Според колегата му от Реформаторския блок Мартин Димитров таксите събирани от фондовете трябва да са към средното ниво на събираните в ЕС, но не посочи какви са те. „Повече от десет години дадохме възможност тези фондове да събират едни от най-високите такси в ЕС. Мисля, че този период трябва да свърши. Това ще позволи и повишаване на доходността, защото, като взимаш пет процента от самата вноска, това има пряко негативно влияние върху доходността на тези фондове", подчерта Мартин Димитров.
Според депутата от ГЕРБ Владислав Николов, докладът оборва тезата, която правителството лансира в началото на дебата миналата година за пенсионната реформа, че доходността на фондовете е отрицателна и точно заради това вноските за втора пенсия трябва да бъдат прибирани само в НОИ. Николов отчете, че комисията си е свършила работата. Той призова: „Да успокоим българските граждани, да им кажем, че са сигурни техните пари в пенсионните фондове, да им кажем, че тяхната доходност, тя е положителна и че те получават доход от парите, които са вложили там."
Йордан Цонев (ДПС) отбеляза, че ако ситуацията около пенсионните фондове сега е спокойна и консенсусна, то това се дължи и на работата на временната комисията. Той посочи, че
регулаторът - КФН, е свършил добре своята работа. „Трябва да бъдем внимателни, очевидно в тази сфера има проблеми, комисията набеляза някои от тях, управляващите и правителството трябва да продължат", каза Цонев. По думите му констатациите за допуснати слабости от КФН не предполагат да внасяте законопроекти, с които да се променя структурата с цел смяна и промяна на мандатите. „Регулаторите не бива да бъдат подменяни при всяка подмяна на управлението на страната и на мнозинството в българския парламент", подчерта Цонев.
Колегата му Хасан Адемов (ДПС) посочи, че подкрепя идеята за намаляване на таксите. Според него това намаление обаче трябва да стане постепенно.
Парламентарната комисия, която проучи дейността на пенсионните фондове, препоръча още да бъде усъвършенствана методиката, по която се определя тяхната доходност. В доклада е записано, че се налага законодателна инициатива във връзка с разширяване на понятието за "свързани лица".