Разработеният от Министерство на финансите законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване и публикуван на страницата на ведомството за обществено обсъждане срещна сериозна съпротива от бизнеса, пенсионните фондове и експерти в областта на пенсионната система.
Хората няма да имат възможност да се разпореждат с парите си за втора пенсия, ако бъдат приети предложенията на финансовото министерство, предупреди Даниела Петкова, заместник-председател на Асоциацията на пенсионните фондове и ръководител най-големия пенсионен фонд у нас „Доверие". Според нея, създаването на общ пул, в който да отидат партидите на пенсиониралите се хора, е в техен интерес и те не губят парите си. Проблемът е, че нямат право на избор по какъв начин да ги управляват, категорична е Петкова в интервю за БНР.
Тя успокои, че с промените в Кодекса за социално осигуряване парите по индивидуалните сметки на хората няма да изчезнат, каквито опасения се появиха. „По време на целия трудов стаж вноските на хората постъпват в тяхна индивидуална сметка и това не се променя с този законопроект. Заблуждението, че след като човек се пенсионира, му изчезва индивидуалната сметка, идва от това, че този закон предвижда събраните пари в индивидуалната партида, в момента, в който човек придобие право на пенсия, да преминат в пула. Това, че събраните средства в индивидуалната партида преминават в пул, в момента, в който човек придобие правото за пенсия, е точно гаранция, че капиталовите схеми няма да действат като солидарния пенсионен фонд, държавния в НОИ, и се изключва всякаква възможност пари от вноски на хората, които са все още в трудоспособна възраст, да се използват за изплащане на пенсии на хора, които са вече в пенсионна възраст. В НОИ работещите внасят вноски, тези пари се използват, за да се изплащат пенсиите на тези, които са пенсионери. Въвеждането на пула изключва тази възможност с физическото разделяне на парите на тези, които внасят и на тези, които получават", обясни Даниела Петкова.
По нейните думи, преди парите, натрупани в индивидуалната партида на едно осигурено лице, които са негова собственост, да преминат в пула, се сключва пенсионен договор между лицето и пенсионно-осигурителното дружество, в резултат на което пенсията се определя като размер на база на натрупаната сума в партидата на индивидуалния човек. После, след като този размер на пенсията, който съответства на размера на натрупаните суми, се скрепи с договор, тези пари се прехвърлят в пул. Даниела Петкова уточни, че по този начин, със сключения договор и по силата на закона, пенсионното дружество се задължава и поема гаранцията, че докато е жив човек, ще му изплаща пенсията, която е определена като размер на база на неговата натрупана сума.
Доста по-скептичен към законопроекта е бившият социален министър и експерт Иван Нейков. Той смята, че финансовото министерство иска да направи радикална промяна във втория стълб на пенсионната система без анализ, което не е в интерес на хората. Нейков обърна внимание, че за първи път застрахователите се появяват като възможност за платци на втора пенсия. „След като никой не е направил оценка и анализ за това изменение в КСО, до какво ще доведе, и не е минала процедура на консолидиране и партниране, рискът да се сбърка е огромен", предупреди Иван Нейков. Според него, с проектозакона се прави опит да се премахне заинтересоваността на хората от собствените им пари. „Това е някакъв опит да превърнем втория стълб във втори поред първи стълб, т.е. отново да премахнем капиталовата им същност и да ги насочим в някаква друга посока. Не е коректно да направиш толкова дълбоки изменения, без да направиш предварителна оценка. Как си сигурен, че защитаваш интересите на осигурените лица по този начин? Много интересно, къде е мнението на министерството на труда? Какво иска министерството на финансите в крайна сметка? Защо не вземат да обявят една национализация и да мирясаме най-после", възмути се бившият социален министър.
В защита на законопректа министърът на финансите Владислав Горанов предупреди, че ако не се създаде общ пул за изплащане на втората пенсия, няма да бъде решен проблемът с дефицита във втория стълб на пенсионната система.
„Проблемът е реален и той не се е появил на практика, само защото все още не се изплаща пенсия от втория стълб. Когато след време действително тези дефицити се проявят, тогава трябва да има отговор на въпроса откъде се попълват", обясни Горанов защо се предвижда парите от индивидуалната партида на даден човек да попадат в „технически резерв" на пенсионното дружество, след като той се пенсионира. Така по думите на финансовия министър ще се гарантира неговата пожизнена пенсия. Експерти обаче предупреждават, че остава нерешен въпросът с наследяването на парите, ако той почине, преди изчерпването на натрупаната сума.
На въпрос има ли вариант хората да имат избор или да отидат в общия пул техните партиди или все пак наследниците им да могат да имат достъп до тези пари, пред БНР Горанов отговори: „Има вариант, разбира се. Темата за създаването на такъв пул идва да реши проблема с това, че не можеш прецизно да определиш едни бъдещи събития и е възможно, ако сега не се промени закона, да се стигне до ситуация, в която определен пенсионер изчерпал вече натрупаните средства по неговата индивидуална партида и на практика тогава неговите синове и дъщери ще трябва да му плащат пенсията."