Финансовото министерство с нов удар по частните пенсии. Финансовото министерство за втори път от началото на сегашното управление иска да направи осигуряването в частен пенсионен фонд неатрактивно. Изненадващо и без обсъждане в петък вечер беше качен проект за промени на Кодекса за социално осигуряване (КСО), който на практика зачерква смисъла на личното спестяване и вкарва натрупаните суми от осигуровки в солидарен модел, т.е. мека форма на държавното НОИ.
Това удря правата на 3.5 млн. души, или почти всички работещи, чиито наследници вече няма да имат възможност да получат неизплатените като пенсии суми по партидите им. Родените след 31 декември 1959 г. задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд и натрупаните суми за 16 години са 7.7 млрд. лв. От края на 2015 г. задължението отпадна, като вече може цялата осигуровка да ходи в НОИ, макар засега преместването да не е масово. Ако новата промяна бъде приета, смисълът да се трупат средства по индивидуална сметка на финала изчезва, защото всичко отива в общ пул. И дори да имате солидни лични натрупвания, излишъкът след смъртта ще отива не при наследниците, а за станалите дълголетни осигурени, внасяли по-малки суми. С други думи - обезсмисляйки личното спестяване, Министерство на финансите побутва клиентите на частното осигуряване към държавното, а с това и натрупаните на сметките им пари. Ако в НОИ изненадващо потекат милиони, те ще отидат към сегашните пенсионери и така в държавата краткосрочно ще има пари за повече друго харчене.
Извън тази едра промяна в текстовете има две други важни групи новости. Първата опитва да реши проблема с инвестирането на средствата от вноски в свързани дружества, което е забранено по закон. Макар да не е официално призната, практиката е валидна за 3-4 пенсионни дружества от деветте на пазара.
Другата група засяга самите управляващи дружества: към тях се поставят много нови условия - от капитал през изисквания към мениджмънта. Тук огромният риск е, че се дава право на регулатора Комисията за финансов надзор (който далеч не е доказал, че контролира качествено) да отнеме лиценз дори само за едно нарушение. Това поставя под въпрос избора ви на фонд и устойчивостта на модела.
Един за всички
В ключовата редакция се урежда фазата на изплащане на пенсиите - нещо, което беше належащо и за което настояваха самите пенсионни компании. Според мотивите на проекта партидите от допълнителното задължително пенсионно осигуряване след пенсиониране ще се прехвърлят в общ пул, от който ще се изплащат пенсиите на всички осигурени и индивидуалните партиди на практика няма да важат. Всичко това се прави и за да бъдат избегнати рисковете от неблагоприятна инвестиционна дейност на дружеството, пише в мотивите. Така, вместо да се реши въпросът защо регулаторът е допуснал тези лоши вложения, тежестта нечестно се пренася върху осигурените.
Промяната ще облагодетелства тези, които са внасяли по-малки суми, както и тези, които живеят по-дълго след пенсиониране, но е изцяло в ущърб на хората, осигурявали се на максимума и живели кратко. Ако се приеме, че работещ се пенсионира на 65 г., а средната продължителност на живота е около 75 години, ще има и много граждани, които ще надживеят този срок. Вместо да получават втора пенсия в размера само на това, което са спестили обаче, те ще продължат да имат второ обезщетение за старост за сметка на останалите. Така, ако пенсионерът има събрани по партидата си например 20 хил. лева и почине скоро след пенсия, наследниците му няма да могат да получат сумата. В проекта все пак има разписан начин малка, а не цялата част от събраното по лична сметка да отиде при наследници, като основното условие е натрупаната сума да е огромна, което ще е рядък случай.
Засега от пенсионните фондове, изглежда, не се противят на предложението. Мотивът им е, че общият пул е единственият начин да бъде уредено пожизненото изплащане на пенсии, а не пенсионерите да получават известен период обезщетение за старост, а в най-късните им години да останат без втора пенсия, тъй като парите им са свършили.
Законът в момента предвижда фондовете да изплащат само пожизнени пенсии. Вариантът може да бъде да се даде право на избор на всеки дали да влиза в пула, или да си избере да получи цялата сума или срочна пенсия, която да се наследява. Такова право в проекта не е предвидено.
Реакциите по предложенията още са малко, защото проектът е обемен и изисква осмисляне.
Социалният министър Ивайло Калфин съобщи в събота пред "Дарик радио", че не е запознат със законопроекта, защото той касае инвестиционната дейност на пенсионните фондове, по която водещо е финансовото ведомство, и не вярва, че се премахват индивидуалните партиди. Той коментира, че няма как да не се наследяват парите от партидите, защото "това са частни вноски, които се наследяват".
От пенсионните компании все още се запознават с проекта и не поискаха да коментират с имената си по същество, а само най-общо (виж позицията на Даниела Петкова).
Затягане за фондовете
Проектът предвижда прелицензиране на дружествата, ако искат да могат да участват и във фазата на изплащане, смяна на управителните им органи и нови изисквания към акционерите, нови условия за работа и инвестиции, увеличаване на глобите, както и много по-бързи възможности Комисията за финансов надзор (КФН) да отнема лицензите на пенсионните дружества.
Всички фондове, които искат да изплащат пенсии, а не само да натрупват партиди на работещи, трябва да подадат документи за разширяване на лиценза им по новия проект. С частичен лиценз ще останат само дружествата, които събират вноски, но няма да плащат пенсии, като при навършване на възраст на клиента им партидите му ще се преместват в друго с пълен лиценз или в животозастраховател. Останалите трябва да увеличат капитала си от 5 на 7.4 млн. лв. Освен това трябва да натрупат допълнителни резерви, за да отговарят на граница на платежоспособността, която обаче ще се определи в наредба от КФН и не е ясно какви допълнителни средства трябва да отделят дружествата и техните акционери.
Според проекта се въвеждат увеличени изисквания към акционерите и управителните съвети. В управителните и надзорните съвети на фондовете една трета от членовете трябва да са независими (такова изискване има за бордовете на публичните дружества). Самите директори трябва да доказват почтеност и добра репутация, като за това е предвидено КФН да събира неясно какви документи.
Проектът предвижда между четири и пет пъти увеличаване на глобите за нарушение, а освен това да се отнема лицензът на дружество при налагане на една принудителна административна мярка.
"Всичко това фигуративно задължава изпълнителните директори да ходят с лиценза в джоба, защото той може да им бъде отнет за несъществени нарушения, които ще се определят допълнително от КФН", коментира участник на пазара, пожелал името му да не се споменава.
Ограничения за инвестиции
- Проектът прави опит да реши проблема с инвестициите в свързани лица, като дава изключителни права на КФН да забележи или не подобно нарушение. За целта се прецизират понятията за група, контрол, предприятие майка и дъщерно дружество. Предвид че регулаторът досега отказва да признае проблема, е спорно доколко това ще е сполучливо.
- Законът въвежда оценка от КФН не на целия портфейл, а на отделна инвестиция - заместник-председателят на КФН може да изпрати външен експерт, който да оцени отделна инвестиция на дружеството и да я забрани.
- В проекта се въвежда забрана за инвестиции в недвижими имоти. Фондовете могат да го правят индиректно чрез български дружества със специална инвестиционна цел, но няма да могат да инвестират в европейски дружества. Дава се десетгодишен срок да се ликвидират настоящите инвестиции в имоти.
- Пенсионните фондове ще могат да участват в първични публични предлагания на акции и облигации
- Ограничават се репо сделките само до ДЦК и само за три месеца, при това насрещната страна ще може да е само банка.
За фондове
- Управляващите пенсионното дружество трябва да имат опит в структура с подобни мащаби и да бъде гарантирана тяхната почтеност, надеждност и добра репутация, за което КФН ще събира данни. Освен това през последните три години не трябва да са имали административни наказания за нарушение на кодекса и други закони.
- Дружествата вече ще се управляват от двама изпълнителни директори или прокурист, които нямат право да работят друго, освен да са директори и да преподават
- В управителното тяло една трета от местата ще се заемат от независими членове
- Акционерите на дружеството също трябва да притежават добра репутация и да нямат просрочени данъчни задължения към държавата и общините. Всеки, който поиска да придобие над 20, 33 или 50% от акциите, трябва да поиска разрешение от КФН
Да влязат застрахователите
Пенсии ще могат да изплащат и животозастрахователни компании, като пенсионните фондове ще могат да прехвърлят партидите към тях при настъпване на пенсионна възраст. Това не е истинска конкуренция, защото, ако се увеличава изборът, то трябва да има алтернатива и при самото инвестиране.
АЕЦ "Козлодуй" даде поръчка за над 30 млн. лв. на дружество на Ковачки. Двете абонирани от години компании, които печелят поръчките за годишните ремонти на АЕЦ "Козлодуй", отново получават договор. В средата на март атомната централа се е ангажирала да плати 43 млн. лв. без ДДС. Изпълнители са "Атоменергоремонт", която е свързана с Христо Ковачки, и "Енергоремонт холдинг", в който контролираната от Богомил Манчев "Миления 77" има 33%, "Нови енергийни и индустриални технологии" и "Геоприбор" с основен акционер Теодор Осиковски - 32.39%, а "Българска енергетика" на Николай Златев и Николай Райчев - 32%. Тази година в ремонта на АЕЦ няма да се включи "Енемона", която до 2015 г. също беше сред фирмите, избирани от централата.
Кой каква част от поръчката взима
Тази година най-голям дял от поръчката получава "Атоменергоремонт", която печели две от обособените позиции за 28 млн. лв. и 2.5 млн. лв. Дейностите, които фирмата ще извършва, са свързани с продължаване срока на експлоатация на реакторното и турбинното оборудване и системите на 5 и 6 блок, които са важни за безопасността и производството на електроенергия. По тази обособена позиция "Атоменергоремонт" е бил единствен кандидат.
От дейностите само 2% ще бъдат възложени на подизпълнители. Това са фирмите "Евро старс", "Стромет-2004" и "Енпро-консулт", които традиционно участват като партньори на "Атоменергоремонт" в ремонта на АЕЦ-а. През миналата година фирмите са получили 9% от общия обем дейности, спечелени от фирмата на Ковачки.
Регистърът на Агенцията за обществени поръчки показва, че само по два предишни договора компанията на Ковачки е получила за ремонт още 42 млн. лв. без ДДС, единият е изпълнен към 2013 г., другият - към средата на миналата година.
Другата фирма, която традиционно печели поръчките на АЕЦ "Козлодуй", е "Енергоремонт холдинг". Този път тя получава договор за 12.4 млн. лв. за две обособени позиции. Според обявените документи дейностите, които могат да бъдат възложени на подиъзпълнители, са съответно 84 и 90%. Повечето от фирми са част от "Енергоремонт холдинг", но до 50% от дейностите по едната позиция могат да бъдат дадени и на "Атоменергоремонт".
За 2015 г. "Енергоремонт холдинг" също печели една от обособените позиции за сумата от 9.5 млн. лв. От регистъра се вижда, че и тук лятото на 2015 г. е отчетен за приключен договор за ремонти за 10 млн. лв., а година по-рано - за 7 млн. лв.
Обединение "Монтажи 2016", в което влизат три от фирмите, които преди са участвали като подизпълнители на "Енемона" в поръчката за ремонтни дейности през 2015 г., взима последната и най-скромна обособена позиция за 2016 г., която е на стойност 1.6 млн. лв. Това са "Космос", "Феникс проект" и "Енергомонтаж - МК". Останалите две фирми в обединението са "Монтажи ко" и "Атомстрой".
Къде е "Енемона"
За пръв път от години "Енемона" изобщо не участва в поръчката за ремонт на АЕЦ "Козлодуй". Договорът на компанията, който беше сключен през 2015 г., е бил прекратен предсрочно заради закъснения при стартирането на някои дейности по време на годишния планов ремонт на 6 блок и отказ за изпълнение поради липса на достатъчно персонал. Въпросният договор на "Енемона" е за 9.5 млн. лв., но по него впоследствие са изплатени само 2.245 млн. лв., като компанията е глобена и с неустойки за 1.9 млн. лв. Дружеството е заличено и от централния професионален регистър на строителя, става ясно от документа за изпълнение на договора, публикуван в регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Мениджърът "Корпоративни комуникации" в "Енемона" Прокопи Прокопиев коментира пред "Капитал Daily", че не е запознат със случая.
През есента на миналата година от "Енемона" коментираха пред "Капитал Daily", че нямат проблеми с инженерния персонал, които да им създават затруднения, и всеки от проектите им е осигурен с необходимите служители и няма забавяне заради това, а заради липсата на готовност на клиентите да плащат, както и забавени доставки от подизпълнители и доставчици. Самата компания не е в добро финансово състояние и през миналата година част от кредиторите й бяха поискали несъстоятелност.
Нивите са поскъпнали със 160% за 6 години. Между 2010 и 2015 г. цените на земеделската земя у нас са нараснали с над 162%, показват данните на НСИ. През 2015 г. средната цена на обработваемите площи е достигнала 732 лв. на декар, докато през 2010 г. е била около 279 лв. Само през изминалата година нивите са поскъпнали със 7%, или 48 лв. Статистическите данни се основават на реално сключени сделки, а не на оферти "купува" и "продава".
Прави впечатление обаче, че докато цените на нивите и градините вървят нагоре и през 2015 г. са се увеличили съответно със 7.5% и с 9.1%, при ливадите и пасищата има спад със 7.7%, а при лозята сривът е с почти 25%.
По традиция най-високо у нас се котират земеделските имоти в Североизточния район и миналата година не е била изключение - цената е била около 1040 лв. за декар. Рекордът обаче е на Балчик. Декар земя около морския град се е продавала средно по 1739 лева през 2015 г. На другия полюс е районът на близката до София община Елин Пелин, където продавачите са получавали едва около 36 лева за декар.
По вид на земята най-скъпи са нивите - 761 лв. на декар, овощните насаждения вървят средно по 480 лв. на декар, лозята - по 339, а пасища, ливади, мери - по 227 лева.
Цената на земята ще продължи да се покачва с между 5 и 10% през 2016 г., прогнозират от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Тенденцията ще продължи и през следващите години успоредно с уедряването на парцелите. Комасацията върви бавно и България остава страната с най-раздробената обработваема земя в ЕС. Средният размер на една нива у нас е между 3 и 5 декара, а обработваемата земя е разделена на 25 милиона парчета с 3.5 млн. души собственици.
Наеми
Средната рента на декар обаче отбелязва скромен ръст - с 1 лв. до 42 лв. на декар. През 2015 г. най-висока е цената за един декар наета/арендувана земеделска земя в Североизточния район - 63 лв., което е в пъти по-скъпо от стойността в Югоизточния район - 20 лв.
Колцентровете имат работа за още поне 2000 души. В аутсорсинг бизнеса у нас работят около 15 000 души, като 90% от тях са в София. Това съобщи шефът на Adecco България Георги Георгиев.
Навлизането у нас на големи международни компании, свързани с обслужването на клиенти от разстояние, продължава и според Георгиев в момента има глад за наемане на поне още 2000 души, на които секторът може да осигури високоплатена работа с перспектива за развитие. "Предимството на България е добрата езикова подготовка на кадрите, рядко могат да се намерят страни в Европа, където се говорят толкова много езици, отбеляза бизнесменът пред Bloomberg TV. И посочи, че в Румъния например италианският и френският са много разпространени, но немският е дефицитен. В тукашните центрове например се говорят 20 различни езика, 95% от които от българи, коментира Георгиев. Освен владеенето на езици предимствата на България са бързата връзка с интернет, ниските наеми на площите и конкурентните цени за правене на бизнес.
Пожелание за 90 000 заети в аутсорсинга до 2020 г. направи в края на миналата година и президентът Росен Плевнелиев. Тогава той прие наградата за най-добра аутсорсинг дестинация за 2015 г., с която България беше отличена от Европейската аутсорсинг асоциация. Министърът на икономиката Божидар Лукарски пък обясни, че секторът формира над 3% от БВП на страната.
Форум
София ще бъде домакин на годишната конференция на Европейската асоциация за аутсорсинг през октомври. На събитието ще се съберат над 250 представители на бизнеса в Европа и ще бъдат връчени годишните награди на лидерите в този бранш.
Сиренето под 8,64 лв. не е истинско. "24 часа" започва поредица за храните, които яде българинът. Първата ни тема е за най-доброто сирене, защото заради оплаквания на фермери от ниски изкупни цени на млякото и масово използване на палмови и други растителни мазнини от млекопреработвателите в момента има масови проверки на агенцията по храните.
Оттам неофициално признаха, че вече са хванати и първите нарушители, които лъжат, че продават бяло саламурено сирене, а в него е открита палма.
Министърът на земеделието Десислава Танева също се обяви за засилване на информационните кампании коя храна от какво е направена и какви са нейните предимства.
"24 часа" ще потърси за коментари по темата производители, контролни органи, асоциации на потребителите, технолози и др.
Въпреки че изборът какво да се купи е индивидуален, е много важна и информацията защо един продукт струва по 9-10 лв./кг, а в същото време има и за 4 лв. Защото дори и на двата етикета да пише "сирене", трябва да е ясно, че при тях има твърде малко общо по отношение на суровини, технология, зреене и т.н. И по-евтиният надали е направен от мляко.
Сиренето под 8,64 лв. не е истинско. Кравето трябва да зрее поне 45 дни, а овчето - 2 месеца.
8,64 лева - толкова трябва да струва минимум килограм сирене, за да е сигурно, че е направено от мляко и при спазването на всички изисквания за производството му. Това изчислиха за "24 часа" производители.
В сметката са включени изкупната цена на нужните 7 литра първокачествено мляко, производствени разходи като труд, закваска, опаковка, енергия, транспортни разходи, търговски отстъпки, печалба за търговските вериги и ДДС. (Виж графиката)
Всички останали продукти, които са под тази цена, не могат да се нарекат сирене, тъй като не са произведени изцяло от мляко, твърдят мандраджии.
Традиционно бялото саламурено сирене се произвежда от краве, овче, козе, биволско или смес мляко. Различни изследвания показват, че делът му е около 80% от консумираните сирена в България, а производството заема над 60% от общата продукция в страната.
Източник е на полезни хранителни вещества - протеини, биоактивни пептиди, аминокиселини, витамини и минерали. Поради това е изключително важно да се спазват всички изисквания при производство, зреене и съхранение.
Фермерите обясняват, че най-голямото нарушение се прави при зреенето. Оптималното се измерва чрез показателя "степен на зрялост", който е съотношение на разтворими пептиди към общия протеин.
Според утвърдения държавен стандарт за добре узряло сирене се приема това, което е преминало 45-дневен период за кравето и 60-дневен за овчето при температура 10-12 градуса.
Според БДС степента на зрялост при кравето сирене трябва да е поне 14%, а при овчето - поне 16%. Такива сирена са с по-богат вкус за разлика от недостатъчно зрелите.
По време на зреенето ензимите в млечнокиселите бактерии разграждат белтъците в млякото до пептиди и аминокиселини, които се усвояват много по-лесно от белтъка в свежите и недостъчно узрели сирена.
Разгражда се и лактозата, което прави сиренето подходящ продукт за хора с такава непоносимост, а образуваната млечна киселина спомага за унищожаването на гнилостни бактерии и предотвратява образуването на плесени и ешерихия коли, които могат да причинят редица стомашни разстройства.
Когато се използват специални закваски, се образуват и биоактивни пептиди, които подобряват усвояването на калция и укрепването на костната плътност.
Сиренето може да има и профилактичен ефект при повишено кръвно налягане, понижавайки активността на ензима, отговорен за високото кръвно.
Поради това е изключително важно да се спазват срокът и правилната технология за зреене. В противен случай се губят голяма част от полезните свойства на сиренето.
Друго отклонение от стандарта, което е при по-евтините продукти, е намаленото сухо вещество, което довежда до увеличен рандеман (показател какъв процент или каква част от всички използвани суровини са превърнати в желания чист продукт - б.р.). При това потребителят губи от хранителната стойност на продукта, защото се понижава концентрацията на ценни съставки в сиренето като млечните протеини.
При такива сирена съдържанието на белтък често е по-ниско от 16%. А по стандарт трябва да е поне 17 на сто. В същото време протеините и пептидите са едни от най-ценните вещества в сиренето като хранителна стойност. Понижаването на протеиновото съдържание води и до по-малки количества на калций.
Друг способ, който се използва за по-евтино сирене, е влагането на палмово масло. То обаче съдържа трансмазнини, които се усвояват по-трудно от организма, а могат да предизвикат и възпаления и сърдечносъдови заболявания.
Научно доказано е, че такива мазнини, които се съдържат в палмовото масло, допринасят за увеличаване нивото на холестерола, което може да доведе до затлъстяване, атеросклероза, тромбоза на съдовете и редица други сърдечносъдови заболявания.
Особено вредни са такива продукти, консумирани от малки деца. Тези сирена следва да са обозначени с етикети като имитиращи продукти. (Защо искат забрана за продукти от палмово масло - виж в карето на 6-а стр.)
Друго нарушение от страна на недобросъвестни производители на сирене е наличието на антибиотици в крайния продукт. Особено важно е производителите да спазват препоръчания период, в който млякото от лекувано с антибиотици животно не трябва да се използва при производство на млечни продукти.
Съдържанието на антибиотици може да попречи на технологичната обработка на млякото, да не позволи нормалното развитие на бактериите от закваската, което води до нодобро качество на сиренето.
Потребителите пък са изправени пред риска да ядат сирене с остатъци от химикали и има голяма вероятност да развият резистентност към съответния антибиотик.
Искат забрана на млечни продукти с палмова мазнина
Сиренето и кашкавалът в България да се правят само от сурово мляко и да бъде забранено производството на т. нар. имитиращи продукти с палмово масло. Това настоява Асоциацията на млекопреработвателите в България.
Според браншовиците общо млекопреработващите предприятия са 240, а производителите на имитиращи продукти са десетина. В същото време делът на истинското сирене и кашкавал е 40%, а останалите 60% са имитиращи продукти.
Асоциацията настоява проверките да се правят не в предприятията, където собственикът е предупреден, а в магазините. Така щяло да стане ясно кой продава сирене за 4 лв., а твърди, че то е направено само от мляко.
Според нормативната уредба търговците са задължени да продават имитиращите продукти на отделни щандове, а от етикета ясно да личи, че продуктът не е сирене или кашкавал.
"Идете и се разходете на Женския пазар, там в тавите се продава сирене, за което изобщо не се знае какво е. Потребителят, влизайки в магазина, трябва да знае, че няма как да си купи истинско сирене за 4 лева. Преди време предприятие в Гърция е глобено с 5 милиона евро за влагане на продукти с растителен произход", каза Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България.
Сиренето с растителни мазнини е с прекалено бял, тебеширен цвят, обясни и Симеон Присадашки, собственик на "Жоси" и член на УС на асоциацията на млекопреработвателите. Структурата на ментето е много по-рехава от истинското. При оригиналното бяло саламурено сирене трябва да може да се отреже с нож филийка с дебелина от 3 до 5 милиметра, която да не се разпадне, като се забоде с вилица.
Работодател остави млада майка от Добрич без работа заради болничен. Млада майка от Добрич остана без работа заради болничен. Работодателят я принудил да подпише молба за напускане по взаимно съгласие.
За неволите си Мария Маринова разказа в „Нова телевизия". Преди няколко месеца майката на 4-годишно момиче започва работа в магазин за детски играчки. Уговорката била в рамките на 15-20 дни да подпише договор от Бюрото по труда по Програмата „Младежка заетост". Тя и колегите й обаче останали сивия сектор в продължение на шест месеца.
През това време работили под чужди имена и със страх да не бъде разкрито нарушението. След половин година в несигурност Мария все пак подписва договор, който действа в продължение на 8-9 месеца.
През декември обаче се разболява. В началото ходи болна на работа, но тъй като състоянието й се влошава, по съвет на личния лекар си взима болничен. След изтичането му се връща на работа, но е принудена от собственика на магазина да си пусне молба за напускане.
Вече месеци наред Маринова се опитва да защити правата си, като е потърсила помощ от КНСБ в града. Според работодателя обаче всичко е наред, тъй като раздялата е по взаимно съгласие.
От КНСБ са категорични, че подобни сигнали зачестяват.
Без блокада на границата по Великден. Няма да има блокада на границата с Гърция по Великден. Българските превозвачи се отказват от обявените протести, научи „Труд" от свои източници.
Днес превозвачите се срещат спешно с премиера Бойко Борисов и транспортния министър Ивайло Московски. Ще отидем на срещата, разбира се, коментира за „Труд" Миролюб Столарски, председател на Българска асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт.
„Искаме гаранции, че няма да висим на границата през януари 2017 г., както това се случва няколко години", заяви Столарски на въпрос какво може да ги накара да се откажат от готвената блокада. Ние не искаме да пречим на българските граждани, които ще пътуват за празниците, каза още той.
От своя страна премиерът Бойко Борисов вече заяви, че разбира българските превозвачи, но трябва да се намери начин да се отговори по европейски на неевропейските действия на гърците.
Превозвачи от Пиринско вече заявиха, че няма да участват в блокадата по Великден. „Ако има блокада по границата с Гърция по Великден, то тя няма да се прави от превозвачи и шофьори в Пиринско", заяви Вангел Цилев от Сандански, един от организаторите на контраблокадата на Кулата от месец февруари.
„Никой от нас не подкрепя затварянето на границата с Гърция по празниците. Освен това никой от асоциацията или от сдруженията, не се е свързал с нас, за да поиска мнението им. А то е, че не ни трябва сега блокада, защото ще страда пак нашата икономика, съграждани и шофьори", допълни той.
Хотелиерите, превозвачите и туроператорите от Благоевградска област също се обявиха против заканата за пълна блокада на границата с Гърция за Великден. Те изпратиха нарочна декларация до премиера Бойко Борисов, до шефа на Агенция "Пътна инфраструктура" и до областния управител Бисер Михайлов, с която заявиха своето несъгласие с планираните протести действия.
"Подкрепяме всякаква идея, която да бъде отговор на унизителното поведение на гръцките фермери от месец февруари, но не и за сметка на родния бизнес и българската икономика. Блокирайки границата, организаторите ще подложат на риск, стрес и огромни финансови загуби туристи, хотелиери, туроператори и собственици на туристически автобуси, защото услугите вече са предплатени", заявяват недоволните от планираната стачка.
Банско по-добро място от Париж. Банско е на трета позиция в света като място за живеене и изпреварва френската столица Париж. Това сочи класация на британския вестник "Телеграф", който и преди две години постави нашия курорт в първата тройка. Зимната столица на Балканите е изпреварена единствено от областите Андалусия в Испания и Гаскония във Франция. След планинския ни град се нареждат италианският Парма, на пето място е Париж.
Според медията Банско има няколко основни предимства пред останалите населени места. На първо място се посочва чистият въздух, след това идва ред на красивата Пирин планина, възможностите за ски и сноуборд в модерния ски център, на здравословния начин на живот. Подчертава се, че там може да се практикува планинско колоездене, планинско катерене, преходи в гората с коне и пеша. Отделя се внимание на традиционната кухня и на хубавите местни вина.
Можело да се хапва и пийва само за част от сумата, която гостът ще плати във френските или швейцарските ски курорти. Доста британци притежават недвижими имоти в Банско, други пък предпочитат там да изкарват не само зимната, но и лятната си ваканция. През лятото може да се разгледа целия регион и да се видят много исторически и културни забележителности. Това е поредното признание за града под Тодорка. Първата петица в класацията на "Телеграф" е същата, както и през 2014 година.
Последни 9 дни за плащане на данъци. Още 9 дни остават за подаване на годишните данъчни декларации за доходите от 2015 г. и за плащане на дължимите налози. Тази година крайният срок за пускане на декларациите е 3 май, защото 30 април е събота, а 2 май е почивен ден заради Великден. Като по интернет данъчните декларации може да се пускат и през почивните дни. За целта може да използвате електронен подпис или безплатен персонален идентификационен код, който се взима от офис на НАП. Пускането на декларацията по интернет има няколко предимства. Първото е, че пестите много време и не се налага да ходите до НАП, а може да пуснете формуляра когато намерите време - по празниците, рано сутрин или дори късно вечер. Другото съществено предимство е, че не може да допуснете грешка при изчисляване на дължимия данък, защото това става автоматично, след като въведете данните за получените доходи, внесените осигуровки, платените авансови налози и ползваните облекчения. А освен това пускането на декларацията по интернет е напълно безплатно, за разлика от изпращането й по пощата, за което трябва да платите такса за препоръчано писмо.
Ако нямате ПИК (персонален идентификационен код), може да използвате декларация с баркод. За целта тя трябва да се свали от сайта на НАП - www.nap.bg, да се попълни "офлайн" на компютъра, след това да се разпечата, подпише и изпрати до НАП по пощата или да се подаде лично в офиса на НАП по постоянен адрес. При тази декларация изчисляването на данъка също става автоматично, а при отпечатването й върху нея се генерира баркод с цялата информация. В НАП само сканират баркода и цялата информация влиза в информационната система на агенцията, което пести време за обработка на данните.
Самото плащане на дължимия данък за довнасяне по годишната данъчна декларация също трябва да стане до 3 май, като може да се направи в клон на всяка банка с попълване на вносна бележка за плащане към бюджета. Всички данъци се плащат по една банкова сметка. При превод на пари към бюджета се попълва само кода за вид плащане - 11 00 00 "Данъци и други приходи за централния бюджет". Данъците може да се платят и по интернет през сайта на НАП, като за целта е необходима и регистрация в ePay.bg, или като ползвате личното си интернет банкиране. Парите може да се изпратят и с пощенски запис. А в офисите на НАП има банкови гишета, където плащането на годишния данък върху доходите на хората е безплатно - не се събират банкови такси.
"Градус" стартира продуктова линия със свинско месо. На 14 април 2016 г. "Градус" стартира производството на колбаси от свинско месо под новия си бранд "Аз ям!". Първите продукти с новата марка ще бъдат кренвирши, които са в магазинната мрежа от началото на април. Следва производство и дистрибуция и на три вида наденица, а останалите колбаси ще са на пазара в началото на следващата година. Производството на новите продукти от свинско месо започна с разширяването на завода на "Градус" в Стара Загора и старта на новото специализирано крило за производство на продукти от свинско месо.
"Нарекохме ги така, защото самите ние ги ядем с удоволствие. И понеже са вкусни и качествени, ги предлагаме и на близките си", коментира Ангел Ангелов, собственик и управител на фирма "Градус", на специално събитие в Стара Загора за всички търговски партньори на марката. Там за първи път беше разкрито името на новия бранд и пътя, който е извървял екипът, за да достигне до създаването на новия продукт. Благодарение на дългогодишния си опит, собствениците на холдинга правят големи и сигурни крачки в производството от свинско месо - непозната досега ниша за "Градус".
Новият бранд стартира с мащабна интегрирана маркетингова кампания, дело на Ogilvy Sofia, която включва различни комуникационни канали. Рекламният клип стартира по телевизията от 15 април и обяснява философията на бранда. Клипът е продукт на голям международен екип, част от който са едни от най-добрите професионалисти в заснемането на храна. Режисьор е италианецът Манфредо Летео, оператор - Стефано Бини, а food стилист - Оттавиа Сардо. Тримата са работили за марки като Nestle, Unilever, Pizza Hut, Maggi и Ferrero, а това е първата българска продукция, от която са част. Манфредо Летео е заснел над 600 документални и рекламни клипа, за които е спечелил множество награди, наредили го сред най-добрите режисьори в Европа.
Кренвиршите "Яз ям!" са вече в магазинната мрежа и освен на витрината с насипни месни изделия, ще можете да ги намерите и в красива вакуумирана опаковка, която запазва вкуса им. Целта на "Аз ям!" е да представи един различен продукт, за което допринасят и отличаващите се сред останалите марки на пазара име, лого и опаковки, създадени от INTO Branding.
Успоредно с рекламната кампания, "Аз ям!" стартира и с ежедневно обновяван сайт azyam.bg, в който ще се публикуват множество рецепти от известни готвачи с основна съставка кренвирши "Аз ям!". Първите рецепти са приготвени от финалиста в първото издание на Master Chef Аврам Големечков, стилиста на храна Ева Тонева и екипа на "Бон Апети". В сайта можете да се включите и в националното проучване за любимия начин за хапване на кренвирши. От 15 април стартира и активна комуникация с потребителите във Facebook, YouTube и Instagram, където ще се публикува информация за продукта и марката.
Фурни искат 12 лева за половин кило козунак. 12 лева за половин кило козунак ни искат фурни седмица преди Великден. Според производителя празничните хлябове, които бяха изложени на традиционния Великденски фермерски пазар в София, те са замесени с истинска квас. На щанда на столичната фурна се предлагаха различни видове в зависимост от предпочитанията на купувачите - със стафиди, с орехи, с шоколад и традиционен. Цените на по-малките козуначета пък започваха от 4 лв., а посетителите можеха да си закупят и различни видове безглутенови десерти, домашни сладкиши и майсторски баници.
Над 50 родни производители на храни и напитки, както и творци на ръчно изработени бижута, аксесоари и сувенири се включиха в пазара, като всеки от тях се опитваше по-атрактивен начин да привлече повече клиенти.
Седмица преди празника столичани имаха възможност да изберат за трапезата си сезонни зеленчуци, млечни продукти, вина, сладка и конфитюри. Зелената салата се котираше по 1.20 лв. за брой, при положение, че на пазара „Красно село", например, две марули вървят за левче. Цените на пресния чесън и репичките бяха съответно - 1,50 и 1,80 лв. за една връзка.
Цената на фермерските яйца започва от 40 стотинки и вече стига до 55 стотинки за брой, видя още репортер на „Монитор" на изложението. Разбира се, според фермерските оферти предлаганите яйца са от свободно гледани кокошки.
Едни от най-търсените продукти бяха млечните, а повечето неща можеха да се дегустират директно на място. Кашкавал от 100% краве мляко, се котираше за 12,96 лв., но само 432 грама. За килограм домашно приготвено сирене столичани даваха по 10 лв. Кофичка домашно кисело мляко от 400 г струваше 1 лев, а литър прясно мляко - 2 лв. Овче кисело мляко в буркан (580 г) се търгуваше по 2,50 лв.
Цените на луканките започваха от 7-8 лв. парчето, а за биволски суджук стигаха до 15 лв. Килограм истински мед, без изкуствени добавки, бе около 8-10 лв. Селските производители предлагаха дори и оцет от мед, а за да се сдобием с този продукт трябваше да платим 4 лв. за 350 г.
На базара не липсваха и всякакви ръчно изработени предмети. Лалета направени от плат се продаваха за 4 лв. на брой, като желаещите да украсят домовете си с изкуствените пролетни цветя, можеха сами да аранжират букетите си.
На импровизираното пазарче имаше и щандове с книги за здравословно хранене и отглеждане на растения. Занаятчии бяха изкарали на сергиите плетени терлици и елечета за бебета, биокозметика и тор от калифорнийски червеи.
Двойна такса смет, ако плащаме на човек. Такса смет може да поскъпне двойно за част от столичани, ако размерът й се определя на брой жители. Това сочат предварителните разчети на общината за промяната на базата за изчисляване на налога, която предложиха от Министерството на финансите, научи Агенция „Монитор".
В момента такса смет в София се определя, като се начисляват 1,6 промила върху данъчната оценка на имотите на физическите лица. За нежилищните сгради ставката се пресмята като 10 промила от отчетната стойност на обектите.
Според измененията всяка община ще може да избира между три метода, по които да определя стойността на таксата. Единият предвижда за основа да се използва количеството на смет, което се събира в контейнерите. Друга възможност е боклукът да се измерва с торби, които гражданите ще си купуват от общините. Третият вариант е според броя на жители, тоест на човек.
„Изчисленията показват, че за четиричленно семейство такса смет може да скочи почти два пъти, ако се определя на брой жители, а не според данъчната оценка на имота, както е сега. Другите механизми за изчисление на налога също могат да доведат до повишението му. За пресмятане на брой чували с боклук, или на килограм отпадъци са нужни големи инвестиции от страна на общината", съобщи пред Агенция „Монитор" зам.-кметът по финанси в общината Дончо Барбалов. Той обясни, че експертните оценки показват, че гражданите генерират 70% от битовите отпадъци. Това означава, че по новата методика 1,4 млн. жители на София, по настоящ адрес, трябва да платят 74,4 млн. лв., пресметна Барбалов. Сметките показват, че на човек се падат по 53 лв. на година.
Така излиза, че данъчната секира ще засегне най-вече семействата в панелките в покрайнините. При условие, че едно четиричленно домакинство живее в панелка от 80 кв.м в „Люлин" или „Младост", то ще се бръкне с 212 лв за такса смет на година. Сега то плаща по 96,27 лв. за боклук. Повече ще плащат и семействата в старите кооперации в центъра. Увеличението за 80 квадрата ще е около 70 лева.
Самотните хора ще плащат по-малко за такса смет. Така, ако една баба, живее в същото жилище в „Люлин", тя ще дава за боклук 53 лв. Това е почти двойно по-малко от сегашния й налог. При бабите в центъра обаче намалението ще бъде цели три пъти. Според Барбалов, ако се въведе този вариант ще трябва да се помисли за законови промени, за да не се шмекерува с броя на жителите в апартаментите. Освен това трябва да помисли и дали бебета ще плащат
Барбалов обясни, че другият вариант за определяне на таксата чрез измерване на индивидуалното количество изхвърлени отпадъци чрез обема на съдовете (контейнери, кофи, торбички) също крие големи рискове. Боклукът може да се изхвърля до контейнера или в кофата на съседния блок, или пък да се образуват незаконни сметища, обясни финансист №1 на общината. Според него, ако ще се върви към промяна в съотношението на данъчната тежест между гражданите и бизнеса, трябва да се предвиди по-голям преходен период, а не да се правят резки промени в данъците през 2017 г. Едно от предложенията е ръстът на такса смет да не надвишава 10 % спрямо предходната година. Така увеличението няма да е рязко, а плавно и постепенно, каза още Барбалов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |