Снимка: Istock
Навиците на милионерите са тема на интерес, когато става дума за финансови съвети. В края на краищата, освен ако не са получили голяма част от парите като наследство или подарък, повечето милионери трябва да са били умни с парите си, за да стигнат там, където са.
Научаването как милионерите трупат богатство - и къде го държат - може да предостави ценна информация за всеки, който се фокусира върху увеличаването на парите си. Един често срещан въпрос е дали милионерите държат пари в разплащателни сметки?
Проучванията показват, че през последните години милионерите държат значителна част от богатството си в пари в брой. Според проучването на милионерите на CNBC тази част е била около 24% през 2023 г. Въпреки че това не означава непременно, че една четвърт от богатството на милионера е в разплащателна сметка, това показва колко е важно да се поддържат ликвидни активи. А текущата сметка може да бъде полезен инструмент за това – независимо дали сте милионер или не.
Милионерите държат ли парите си в разплащателна сметка?
Всеки, независимо от нетното състояние, може да намери стойност в разплащателна сметка. Разплащателните сметки позволяват неограничени депозити и тегления, плащане на сметки и други функции, които да ви помогнат да управлявате парите си ден за ден.
Докато милионерите могат да държат големи части от богатството си в други депозитни сметки и инвестиции, някои могат да използват разплащателна сметка, за да управляват ежедневните разходи. Милионерите също осъзнават важността на притежаването на ликвидни активи, като средства в спестовни сметки. Достъпните пари ви позволяват да покривате неочаквани разходи, без да се налага да разпродавате инвестиции, да заемате пари или да плащате неустойка за ранно използване на вашите пенсионни спестявания.
Сумата пари, която милионерът държи в текущата си сметка, е много лична и зависи от предпочитанията. Въпреки това, тъй като разплащателните сметки рядко печелят конкурентна лихва, ако има такава, някои милионери умишлено ограничават баланса по текущата си сметка. Някои могат да изберат да запазят минимума, като например основни разходи за няколко месеца, в текущите си сметки, запазвайки останалата част от богатството си в по-доходоносни активи.
Независимо от предпочитанията, би било изненадващо за един милионер да държи повече от $250 000 в една разплащателна сметка. Това е така, защото Федералната корпорация за застраховане на депозити (FDIC) застрахова само до $250 000 в депозити на институция, на притежател на сметка в САЩ.
В какви сметки милионерите държат парите си?
Въпреки че милионерите могат да използват разплащателни сметки за ежедневни финансови транзакции, те могат да използват и някои от следните сметки в допълнение към или вместо разплащателна сметка:
Спестовни сметки: Подобно на разплащателните сметки, спестовните сметки осигуряват висока степен на ликвидност, което ви позволява да имате достъп до парите си, ако е необходимо за редовни или неочаквани разходи. Високодоходните спестовни сметки, по-специално, дават на милионерите допълнителна печалба за парите им. Някои от най-добрите сметки в момента предлагат проценти над 4% спрямо средния за страната процент на спестовна сметка от 0,46%.
Сметки за управление на парични средства: Сметките за управление на парични средства (CMA) плащат конкурентни лихвени проценти, като същевременно поддържат по-голяма достъпност от спестовна сметка. Някои CMA идват с дебитна карта и достъп до банкомат, а много от тях предоставят разширени лимити на покритие на FDIC чрез „прехвърляне“ на допълнителни депозити в партньорски банки. CMA се предлагат в брокерски къщи, а не в банки, което улеснява лесното прехвърляне между инвестиционни и парични сметки.
Сметки на паричния пазар: Подобно на CMAs, сметките на паричния пазар съчетават функции на разплащателни и спестовни сметки, често плащат конкурентни лихвени проценти и предоставят изписване на чекове и достъп до банкомат. Банките и кредитните съюзи предлагат тези сметки, които са федерално застраховани. Изискванията за минимален начален депозит и минимален баланс често са по-високи от тези за стандартните спестовни сметки.
Пенсионни и облекчени от данъчна гледна точка сметки: Милионерите разбират значението на инвестирането за по-късните си години и пенсионни сметки като 401(k)s и IRAs им позволяват да го направят по облекчен от данъчна гледна точка начин. Някои пенсионни сметки, като 401(k)s, се предлагат от определени работодатели. Други, като традиционните и Roth IRA, са достъпни за всеки.
Брокерски сметки: IRS ограничава вноските до данъчно облекчени сметки и милионерите обикновено инвестират извън тези ограничения. Те правят това с облагаеми брокерски сметки, които могат да държат инвестиции като акции, облигации и взаимни фондове без ограничения за вноски.
Други инвестиции, като недвижими имоти, стоки и изкуство: Някои милионери може да решат да диверсифицират портфолиото си с други видове инвестиции. Те могат да включват инвестиции в недвижими имоти, като например инвестиционни имоти или тръстове за инвестиции в недвижими имоти (REIT); стоки, като метали или енергийни продукти; изкуство; и други.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.