Снимка: Istock
Някои анализатори от Уолстрийт смятат, че глобалната икономика е излязла от цикъл на възход и спад. Не им вярвайте, съветва Марк Хулберт, колумнист в MarketWatch.com. Те напомнят на известния тогава икономист Ървинг Фишър, който само няколко седмици преди катастрофата от 1929 г. обяви, че цените на акциите са достигнали „това, което изглежда като постоянно високо плато“.
Това не означава, че няма някои причини за оптимизъм. Ако не броим рецесията в началото на 2020 г., която придружаваше блокирането на пандемията от Covid-19, което почти всеки би се съгласил, че е изключение, икономиката на САЩ не е претърпяла рецесия след финансовата криза от 2008-09 г., вече повече от 15 години преди. Това е най-дългият период поне от декември 1854 г., което е най-ранната дата в календара на рецесията, поддържан от Националното бюро за икономически изследвания на САЩ.
Нещо повече, индикаторите за прогнозиране на рецесията, които преди са имали перфектни или почти перфектни резултати, изглежда са спрели да работят. Загърбени са всички онези на Уолстрийт, които през последните години изразиха 100% увереност, че рецесията е неизбежна.
И все пак икономиката през последните години продължи да се развива, въпреки агресивната политика на затягане на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през 2022 г. и 2023 г., която последва начало на облекчаване от резерва. Всъщност прогнозата за GDPNow на Фед в Атланта предполага, че икономическият растеж може да се ускори. Той прогнозира, че брутният вътрешен продукт на САЩ през четвъртото тримесечие ще нарасне с годишен темп от 3,3% спрямо 3,0% за четирите тримесечия до средата на годината.
Нещо повече, BlackRock, най-голямата компания за управление на активи в света, бе последната, която добави значителния си глас към хорът на онези, които вярват, че сме преодолели цикъла на бум и спад. В своята 2025 Global Outlook анализаторите на фирмата твърдят, че „историческите тенденции са постоянно нарушени“, тъй като технологичните разработки като изкуствения интелект „трансформират икономиките“. Последствието е, че „вече не става въпрос за краткосрочни колебания в дейността, водещи до експанзия или рецесия. 2024 г. затвърди мнението ни, че не сме в бизнес цикъл.“
Този път не е различен
Историците и изследователите, не се съгласиха, напомняйки ни, че четирите най-опасни думи в инвестирането са „Този път е различно“.
Роб Арнот, основател и председател на Research Affiliates, инвестиционна консултантска фирма, се позовава в имейл на безбройните истории за „края на историята“, които сме чували в миналото, които, разбира се, всъщност не са довели до края на историята . „Всичко важно в науката привидно вече е било известно през 1900 г., тогава Айнщайн е имал своята година на чудото“, пише той. „Малко след това „войната за прекратяване на всички войни“ приключи, [предполага се], като постави началото на век на мир и блаженство. Бурните 20-те кулминираха с това, че фондовият пазар достигна „постоянно високо плато“ през 1929 г. Съвсем наскоро падането на Берлинската стена донесе „дивидент на мира“, тъй като сега светът можеше да пренасочи разходите за отбрана към по-конструктивни дейности. И от време на време хората декларират (неотдавна през 2007 г.), че икономическата наука се е развила, за да предотврати бъдещи рецесии.
Арнот добави, че крайната причина за икономическите цикли е човешката психология и следователно тези цикли ще бъдат с нас за неопределено време. Те ще „продължават, докато човешките същества са водени отчасти от емоции и докато споделените емоции водят до стадно поведение. Мисля, че е особено опасно да се предлага краят на циклите, когато сега имаме глобална зависимост от разходите, финансирани с дълг."
Рецесия за кого?
Кембъл Харви, професор по финанси във Fuqua School of Business към университета Дюк, е съгласен, че е опасно да се обяви край на бизнес цикъла. Но в имейл той подчерта, че дори бизнес цикълът да бъде окончателно преодолян, това няма да е от голяма полза за мнозина в нашата икономика.
Това се дължи на неравномерното разпределение на богатството. Харви посочи три фактора, които е важно инвеститорите да имат предвид, дори ако рецесията може да бъде избегната за постоянно:
Първо, пише той, „бизнес цикълът измерва средната стойност за икономиката. Ако сте добре, може да сте относително нечувствителни към колебанията. Като се има предвид нарастващото значение на богатите в потребителските разходи, може да изглежда като цяло да няма рецесия, но да е много болезнено за хората по-ниско в разпределението на доходите.
Второ, „Съгласен съм, че технологичният напредък има възможността да направи пая по-голям за всички... Въпреки това, в краткосрочен план основните облагодетелствани ще бъдат тези, които са най-способни да си позволят технологията. Идеята е, че ако растежът се увеличи значително, да речем до 5% или 6% реален БВП, забавянето може да ни отведе до 1%-2% и може да не се регистрира като рецесия.
И накрая, „технологичният растеж има потенциала да създаде нов тип несъответствие – регионално несъответствие. Страните и регионите, които не са инвестирали в технологични изследвания и развитие, могат да се окажат губещи без очевиден начин да наваксат.”
Мечи пазари могат да възникнат дори без рецесия
Дори ако цикълът на възход и спад на икономиката е нещо от миналото, все още могат да възникнат мечи пазари на акции. Помислете за деветте мечи пазара, които се случиха на Уолстрийт през последните четири десетилетия, според календар, поддържан от Ned Davis Research. Четири не видяха съответна рецесия в периода, започващ две години преди началото на тези мечи пазари и продължаващ до две години след края им.
Долната линия? Малко вероятно е да сме излезли окончателно от цикъла на икономически бум и спад. Но дори и да сме го направили, пак можем да загубим много на пазара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.