Актуализацията на Бюджет 2014 и предложените от правителството промените в данъчните закони обсъдиха и одобриха депутатите от временната бюджетна комисия в парламента. „За" гласуваха 15 народни представители, а петима се въздържаха - от ДПС и БСП. Законопроектите ще бъдат внесени за гласуване в пленарна зала.
Спорове имаше около предлагания от кабинета „Борисов" нов дълг на държавата, с който да бъдат погасени депозитите на хората в КТБ. Заради това ще бъде изтеглен нов дълг в размер на 4,5 млрд. лева. От опозицията бяха категорични, че двата милиарда, с които да бъдат изплатени влоговете в КТБ не бива да бъдат взимани от държавата, а от фонда за гарантиране, за да не се начислява на всеки един от нас този дълг.
Без спорове беше одобрено Здравната каса (НЗОК) да получи 100 милиона лева, като половината ще отидат за разплащане с болниците, а другите - за лекарства в болничната и извън болничната помощ, както и за лекарства за онкоболните. С тези пари касата ще има балансиран бюджет, което означава, че ще започне 2015-а година на чисто. Здравният министър Петър Москов обеща догодина да започнат сериозни реформи в сектора и да не се налага нова актуализация на бюджета заради НЗОК. Това е вторият случай, в който касата иска от правителството още пари, след като през лятото получиха допълнителни 220 млн. с предходното прекрояване на бюджета.
Москов заяви, че в края на месец ноември министерството, респективно и кабинетът, ще представи цялостната си концепция затова по какъв начин системата е финансово стабилна, финансово прогнозируема и всички неща, за които отделните народни представители констатираха с тъга, че са така, започва да се променя. „2015-а година ще бъде истинска трансформационна година за начина, по който се случва здравеопазването", посочи Петър Москов.
„Парите за втората актуализация на бюджета на Здравната каса ще дойдат от държавния бюджет и ще бъдат част от причините за натрупването на свръхдефицит", обясни финансовият министър Владислав Горанов. По думите му, лошото планиране на приходите и прекомерните харчове на предишните управляващи са довели до отварянето на дупка в хазната в размер на 3,7 на сто от Брутния вътрешен продукт. „Догодина дефицитът ще бъде намален", подчерта Горанов.
Бившият финансов министър Петър Чобанов призна пред депутатите своята експертна отговорност за неизпълнението на бюджета. Той припомни, че през лятото е внесъл актуализация на бюджета с 500 млн. лева по-малко приходи, както и увеличаване на тавана на дълга, за да може по-плавно да се наберат средствата на външни или вътрешни пазари.
Чобанов каза още, че пред комисията по вътрешна политика в 42-то Народно събрание той е посочил, че промените в Закона за МВР не са финансово обезпечени. „Категорично отказвам да поеме отговорност за плащанията на служебното правителство, които са над 1 млрд. лева. Към тези средства се добавят и 750-те млн. лева, плащани от бюджета по проекти със спряно европейско финансиране", каза в заключение Чобанов.
„Можеше да не внесем актуализацията. Тогава държавата щеше да спре да плаща. Сега узаконяваме сметката, но свръхдефицитът не е нашето виждане за фискалната позиция. Изпуснахме срока заради политическия цикъл да внесем бюджета за 2015-а година. Това, което ви заявявам е, че той ще бъде с дефицит под или равен на три на сто от брутния вътрешен продукт", така Горанов отговори на депутатите от опозицията дали не е било възможно да не се прави актуализация.
Финансовият министър увери депутатите от временната бюджетна комисия, че догодина няма да има промени в данъците. За пореден път Горанов каза, че на 4-и декември ще започне изплащането на гарантираните влогове в КТБ.