След близо 5 часа парламентарни дебати, с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ бе приета на първо четене актуализацията на Бюджет 2014. БСП и "Атака" гласуваха "против", а от ДПС и БДЦ се въздържаха.
Мнозинството гласува и предложението на Менда Стоянова времето за внасяне на предложения между първо и второ четене да бъде съкратено на три дни, вместо предвидените в правилника седем дни.
В мотивите към проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет се посочва, че най-сериозен е проблемът с недостига на финансиране на поети ангажименти в Министерство на вътрешните работи, където над 80% от разходите се формират от заплащане на персонала.
Недостиг се очертава и при финансирането на социалните плащания по бюджета на Министерството на труда и социалната политика в размер на 50 млн. лева.
В актуализацията се предвижда дефицитът по консолидираната фискална програма да бъде 3.7% от прогнозния БВП, а правителството планира да вземе 4.5 млрд. лв. назаем до края на тази година. Чрез дълговото финансиране се осигурява възможност за допълнителни средства в размер до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината. Те ще бъдат използвани за предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и за ликвидна подкрепа за банки в размер до 2,9 млрд. лв.
Преди това в своеобразен спор влязоха Лъчезар Иванов от ГЕРБ и Георги Търновалийски от БСП. „Ако бюджетът беше добре изчислен от кабинета „Орешарски", нямаше да се наложи още при тяхното планиране да се прави актуализация", каза Лъчезар Иванов от ГЕРБ в отговор на критиките на опозицията. По повод казуса КТБ той попита каква е била отговорността на финансовия министър и премиера от кабинета „Орешарски". „Винаги след управление на социалистите се налага да се прави актуализация", заяви депутатът от ГЕРБ.
Кабинета Орешарски беше защитен от социалиста Георги Търновалийски, който каза, че при съставянето на тазгодишния бюджет сривът на КТБ не е бил предвиден. Според депутата, проблемите, които днес се решават, са натрупани при различни управления. Търновлийски обвини служебното правителство, че е трябвало да положи повече усилия за намаляване на разходите.