БСП ще гласува против предлаганата актуализация на Бюджет 2014, обяви председателят на на парламентарната група на социалистите Михаил Миков, а лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че движението ще се въздържи от гласуване. Така започнаха дебатите в Народното събрание, след като преди това беше приета актуализацията на бюджета на Здравната каса.
„Ще се въздържим от подкрепа на бюджета, защото не сме съгласни с конкретните параметри на тази актуализация. В мотивите не е отбелязана отговорността за свръхразходите на служебния кабинет. Най-вече ще се въздържим, защото, когато с един акт страната ни ще влезе в режим на свръхдефицит, дължим на българските граждани истината за първопричините около КТБ", посочи Лютви Местан от парламентарната трибуна, цитиран от Агенция „Фокус".
Той припомни основните аргументи на финансовото министерство за актуализацията - оптимистични приходи, разходите и необходимостта от нов дълг заради напрежението в банковата сфера и покриване на гарантираните влогове в КТБ.
Лидерът на ДПС подчерта, че гарантираните влогове на вложителите в КТБ ще се изплащат с данъците на всички български граждани. „Това ще се случи, защото такъв е законът. Но не можем да се правим, че нищо не се е случило. Настояваме за ясна политическа и наказателна отговорност. По отношение на КТБ няма такова нещо като света вода ненапита", каза Местан.
По думите му, пет редовни и две служебни правителства са управлявали от създаването на банката, което е било възмездено с „месечни тлъсти хонорари, наеми на недвижими имоти и прочие". Лидерът на движението поиска да знае кой от тези хонорари е с адрес ДПС, за да се облъчва публичното съзнание упорито с внушението за КТБ като банката на сараите. Този „син политически език", който облъчва българското общество с митологеми, трябва да се ваксинира. Единствената ваксина е истината", каза Местан и напомни, че от ДПС са внесли законопроект за сваляне на банковата тайна за вложителите в КТБ. Според него тя може да падне, тъй като в случая имаме не банка, а „ерзац банка или по-скоро пирамида".
Лютви Местан попита и за цесиите на КТБ. „Да не би виновните за фалита да се окаже, че ще придобият активите чрез придобити цесии на цена 50% от стойността на влоговете", предупреди депутатът.
Казусът КТБ посочи и народният представител от БСП Янаки Стоилов: „Трябва да се говори не за проблемите на една банка, а за надзора върху банковата система." Той попита защо не се обръща внимание колко независима е централната банка. „Когато възникнат проблеми, разбира се, че не ги решава тя, а по-лошото е, че не ги и плаща", каза Стоилов.
Според него предлаганата промяна в Бюджет 2014 прикрива системни проблеми, вместо да ги реши.
По думите на лидера на БСП Михаил Миков левицата няма да подкрепи внесения проект, защото той е ненужен. Освен това, с актуализацията се променя философията на Бюджет 2014. „Ако прогнозите са били оптимистични, то буферът от 5% в разходната част даваше шанс това да се коригира", изтъкна Миков.
Като допълнителен аргумент против актуализацията, лидерът на БСП посочи, че е важно отношението на международните пазари към България, тъй като страната прави скок към задлъжнялост. „Отговорността се носи от сегашното правителство", предупреди социалистът.
Миков каза, че днешния ден е донесъл и добра новина, тъй като пенсионерите ще получат коледни добавки, но отново напомни, че очертаващият се свръхдефицит е крайно неразбираем. Освен това според депутата, разходите в актуализацията на бюджета не са описани достатъчно детайлно от Министерство на финансите.
БСП смята, че новото дългово финансиране до 4,5 млрд. лв. ще натовари данъкоплатците. Затова социалистите настояват дефицитът да не надхвърля 3% или пък да се осигурят средства от други източници.
В стила на бившия финансов министър Симеон Дянков настоящият - Владислав Горанов каза на опозицията, че е имала уникалния шанс с мълчание да се измъкне от забърканата от самата нея каша. „Искате ли да не платим на фирмите по спрените европрограми", попита риторично той.
Горанов посочи, че за първото полугодие на 2014 г. са направени близо 1 млрд. лв. повече разходи в сравнение с първото полугодие на 2013 г. За направените разходите от служебното правителство пък били виновни наводненията. „Сякаш в един момент и природата се бунтуваше срещу това, което се случва в държавата", каза Горанов.
Дебатите по проектозакона за изменение на БЮдежт 2014 продължават до изчерпване на темата. Така решиха депутати в началото на днешното пленарно заседание.