Ако не използваме услугите на нашите консултанти - банките, няма да платим нито стотинка. България няма никакво обвързване с този международен договор, тоест тя не е задължена да плаща никаква такса, ако не направи емисия. Това каза в интервю за радио К2 финансовият министър Владислав Горанов.
Той уточни, че банките - посредници не са го сключили безвъзмездно, но няма фиксирана част на възнаграждението. На въпрос за размера на комисионата при пълна емисия, той отговори, че тя е седемнадесет пъти по-малка от тази, която е договорил Милен Велчев.
По думите на Горанов, Народното събрание е ратифицирало международен договор, наети са консултанти, създаден е инструмент, с който предвидимо да се управлява дълга в следващите три години. „Ако опозицията има основания толкова истерично да размахва тази тема, това е, защото темата ще се появи за първи и последен път в рамките на този период - в противен случай трябваше всяка година да сключваме такъв международен посреднически договор", подчерта министърът на финансите и допълни, че това е многогодишен международен договор за посреднически услуги, ратифициран от Народното събрание. Така парламентът година по година ще определя лимита, при който финансовият министър в рамките на този договор ще може да емитира облигации. Горанов допълни, че е обяснил мотивите си, както и защо е необходима ратификацията, а оттам насетне здравият разум е надделял.
Във връзка с критиките от страна на опозицията финансовият министър коментира: „Смятам, че решението е правилно и вярно, всяка политическа партия имаше право да вземе позиция. По време на дебатите разказах истината, някои я приеха, някои - не."
Запитан каква е сумата на дълга, който ще бъде поет от правителството през следващите три години, министър Горанов отговори: „Всяка сума между нула и осем милиарда евро". Той припомни предстоящите погашения - „за периода от 1 януари 2015 до 31 декември 2017 година имаме 11.7 млрд. лева, или приблизително 6 млрд. евро падежиращ дълг". Горанов коментира, че очевидно някои представители от отделните партии „искат да започнем да правим това изчисление от 1 февруари, защото през януари имаше падеж на т.нар. „емисия на Милен Велчев", която е в рамките на посочения период.
„Ние сме на страната на хората и за нас най-важно е пенсионната система да дава адекватни пенсии," категорично заяви министърът на финансите, запитан за напредъка с подготвяните промени в Кодекса за социално осигуряване. Той потвърди, че до 31 март ще бъде готов окончателният вариант, и допълни, че „държавата спешно има нужда от промени на всички натрупвани несъвършенства и решенията трябва да се взимат бързо." По думите му в пенсионната тематика всички проблеми са ясни на онези, които реално се интересуват от нея. „Нека фондовете дадат свобода на хората да избират, нека ги привлекат," добави Горанов и призова, ако някой чувства, че е застрашен бизнес интересът му, да коментира от гледна точка на вложителите в тези фондове.
За работата на Агенция Митници и НАП министърът на финансите заяви, че ежедневните усилия започват да дават резултат - „постъпленията в бюджета, съпоставени със същия период на миналата година, се измерват в плюс и то със стотици милиони," коментира той и припомни регулярно публикуваната от МФ информация, отразяваща отделните периоди на изпълнение на фискалната година, „като за оперативност в края на всеки месец, когато даваме детайлната, окончателна отчетна информация за предходния, съм помолил колегите да правят и оценки как свършва и съответният текущ месец, тъй като за целите на политическия дебат е по-добре да следим ежедневно как работи финансовият министър, за да сме сигурни и убедени, че финансите на държавата са в добро състояние." Идеята за обединение на двете приходни агенции не е отпаднала, но все още продължават анализите дали това е добро решение, както е записано и в съвместното споразумение между партиите, каза в заключение министърът на финансите.