Към настоящия момент приходите в бюджета са с 820 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. Това се дължи на активната и постоянна борба с контрабандата, коментира министър-председателят Бойко Борисов на днешното правителствено заседание, по време на което е обсъждана темата.
„Мисля, че за всички е ясно, че ако не бяхме застанали на пътя на тези пари, 820 милиона в днешния ден щяха да са си пак там, където са били миналата година", обръща се премиерът към министрите.
От публикуваната стенограма от днешното заседание става ясно, че темата се подхваща от финансовия министър: На държава, на която кредитният рейтинг е близък до junk, сиреч „боклук", да вземеш от пазара 3 милиарда и 100 милиона евро при лихва средно за емисията 2,55% и да направиш за България, която до вчера не се знаеше кой я управлява, двадесетгодишна ценна книга при фиксирана лихва 3,1%, която ще връщаме на 26 март 2035 година - това си е доверие.»
Веднага след Горанов премиерът обобщава: «Това означава, че хората разчитат в следващите 20 години да управляваме ние, за да могат да си вземат парите. Това са 3 милиарда и 100 милиона евро, няма от кой да ги вземат.»
Борисов уверява министрите, че през април месец ще бъде изпълнена задачата за ръст на приходите в бюджета. «Но искам много внимателно да чуете - това не значи, че следващите пари, които ще идват, ще ги харчим. Дупката в бюджета, която заварихме, е огромна и ние не искаме от парите от дълга, които взехме, да я попълваме с тях, при положение, че имаме този резерв», обяснява премиерът.
По думите на финансовия министър, от получените от емисията облигации 3,1 млрд. евро веднага ще бъде върнат мостовия заем от 1,5 млрд. евро, изтеглен през ноември 2014 г. за ликвидна подкрепа на Фонда за гарантиране на влоговете. «И всъщност нетната сума, която ще служи за буфер на правителството, не е 3,1 млрд. евро, а 1,6 млрд. евро», обяснява Горанов.
Той е категоричен, че заради сериозния дефицит в бюджета за 2015 година, с всяко преизпълнение на приходите спрямо заложения в бюджета план, трябва да се намалява дупката, за да нямаме дебата в парламента за дълга. «Защото при дефицит има два сценария - или да продаваме имущество на държавата (този процес се е състоял и по отношение на „Кремиковци", и по отношение на „Балкан"). Сега можем да емитираме дълг, за да финансираме дефицита или да намалим дефицита, което е правилната стратегия и което дори една богата Германия, която е с четвъртата икономика в света и най-голямата в Европа с 3,7 трилиона долара БВП, не си позволява да трупа дългове, въпреки че краткосрочните немски ценни книжа са с отрицателна за инвеститорите доходност. Тоест, един път дават заем на немското правителство, втори път си плащат за това, че са дали заем на немското правителство», посочва Владислав Горанов.
И веднага допълва, че за съжаление, ние не сме в това състояние. «Но трябва да полагаме усилия да убедим европейските ни партньори, че предверието на Европейския съюз, в което са ни пуснали, може да прерасне в Шенген, в Еврозона и т. н., за едно пълноценно членство, реално членство, а не както сега - само в предверието на Европейския съюз», препоръчва финансовият министър.