Доходите на българина са пропорционални на това, което се произвежда. Ние сравняваме, че доходите ни са най-ниски в Европа, но те и преди бяха най-ниски. Въпросът е да се види дали тези доходи нарастват, стремят ли се да постигнат това, което е средното в Европа, коментира пред БНР финансистът Любомир Дацов, цитиран от www.darikfinance.bg.
Брутният вътрешен продукт в България трябва устойчиво да расте до 4-5% годишно при един среден растеж около 1.5% за останалите икономики в ЕС, за да се получи нещо в следващите години.
За да променим мястото си в рамките на европейската класация, ние трябва да имаме изпреварващ икономически растеж. За съжаление, ние нямаме такъв. Нашият растеж в момента е около средния за Европа.
Когато хората имат хоризонт, тогава се решават големите проблеми, пред които е изправена страната ни, например демографията, защото въпросите за хората и демографските процеси, които текат, са тези с най-голямо предизвикателство и които трябва да бъдат решавани и от политиците, и от хората.
За да има някаква стабилност и увереност в обществото, това, което е балансът на заетостта е около 70% от активното население. В последните няколко години този процент варираше от 58% до 64%, но действително около 70% трябва да бъде съотношение заети към активно население, за да бъдат балансирани и социалните и икономическите системи, и усещането в хората за някакъв хоризонт.