Министерството на финансите ревизира очакванията си за ръста на Брутния вътрешен продукт (БВП) в посока нагоре спрямо пролетната си прогноза. Това става ясно от публикуваната вчера на сайта на ведомството есенна макроикономическа прогноза.
Според авторите на анализа, икономическият растеж за полугодието бе по-висок от първоначалните очаквания. От гледна точка на неговото формиране, благоприятното развитие дойде от износа, докато потреблението на домакинствата отчете по-нисък растеж спрямо оценките, заложени в пролетната прогноза. До края на годината се очаква изменение на тази тенденция с ускоряване на вътрешното търсене и забавяне на износа, което ще доведе до нарастване на БВП от 2% през 2015 г. (при 1.4% в пролетната прогноза).
Перспективите пред потреблението на домакинствата са положителни и екипът на МФ очаква то да бъде по-силно през втората половина на годината, подкрепено от увеличението на реалния разполагаем доход на до-макинствата, в резултат от положителното развитие на пазара на труда, повишението на доходите, индексацията на пенсиите и по-ниските цени на енергийните стоки.
Последната анкета на НСИ отчита намеренията на потребителите да извършват разходи за закупуване на стоки за дълготрайна употреба през следващите дванадесет месеца като благоприятни. През 2015 г. растежът на потреблението на домакинствата ще достигне 1.4%.
Нарастването на инвестициите в основен капитал през 2015 г. ще се дължи най-вече на увеличението на публичните инвестиции, вследствие на приложените през последните години мерки за ускорено усвояване на средствата от фондовете на ЕС. До края на 2015 г. се очакват интензивни плащания по оперативните програми, финансирани от СКФ 2007-2013 г., проектите по които са във финална фаза на реализация.
Ръстът на износа на стоки и услуги през полугодието на текущата година съществено надвиши очаквания-та. Основен принос имаше търговията със стоки, а възходящата динамика бе благоприятствана, както от подобрението във външната среда, така и от операциите на няколко водещи фирми износители, които възобновиха търговска дейност след временни прекъсвания за поддръжка през 2014 г. Вносът на стоки също се ускори над очакваното, но остана съществено под темповете на растеж на износа. Тази динамика доведе до ревизия на прогнозата за нарастването на износа на стоки с 9.9% и вноса на стоки с 5.9%. Изменението през изминалото полугодие и очаквания-та за неблагоприятен туристически сезон се отразиха в ревизия на прогнозата за износа на услуги до спад от 0.3%. Така нарастването на износа на стоки и услуги през 2015 г. ще достигне 7.2% при 6.3% повишение на вноса, а приносът на нетния износ към растежа на БВП ще бъде положителен (0.6 пр.п.).
Очакванията за 2016 година
През 2016 г. растежът на българската икономика слабо ще се ускори до 2.3%. Със засилването на довери-ето на домакинствата, нарастването на потребление-то ще се ускори до 2.5% през 2016 г. Крайните потребителски разходи на правителството се очаква да нарастват през целия прогнозен период, но приносът им към растежа на БВП ще бъде сравнително ограничен през 2015 и 2016 г. поради нуждата от консолидация и придържане към рамката на Пакта за стабилност и растеж. През 2016 г. се предвижда забавяне на растежа на инвестициите поради преминаването към изпълнението на програмите, финансирани от фондовете на ЕС по новата финансова рамка 2014-2020 г., и при отчитане на необходимото време за техническото оформление и стартиране на реализацията на проектите по тях.
Високата база от 2015 г. ще се отрази в забавено нарастване на износа на стоки през 2016 г., което по линия на суровините, необходими за експортно ориентираните отрасли ще доведе и до известно забавяне във вноса. Приносът на нетния износ ще се ограничи до 0.3 процентни пункта.
Очакванията за 2017 година
За периода 2017-2018 г. се очаква постепенно ускоряване на растежа на БВП до 2.7%. Двигател на растежа ще бъде вътрешното търсене. Както частното потребление и инвестиции, така и публичният сектор ще увеличават своя принос в растежа на икономиката. Нарастването на вътрешното търсене ще се отрази и в покачване на нивата на вноса. Така, въпреки очакваното ускорение на износа, нетният износ ще има отрицателен принос за реалния растеж на БВП.
Есенна макроикономическа прогноза*
* При изготвяне на прогнозата са използвани статистически данни, публикувани до 4 септември 2015 г.