С гласовете на депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт бюджетът на Здравната каса, предложен от правителството, бе приет на първо четене. От АБВ се въздържаха, а БСП и ДПС гласуваха "против". Това е първият от трите бюджетни закона, които ще бъдат разгледани тази седмица в пленарната зала.
Изненадващо бюджетът беше защитен от Патриотичния фронт, защото за парламентарната група е важно, че определени дейности ще получат пари за първи път в този бюджет.
Въпреки че има нетно увеличение със 129 млн. лева, опозицията се обяви срещу бюджета на НЗОК, тъй като парите били неправилно разпределени по отделните направления и липсвала реформа в сектор „Здравеопазване". Не липсваха и крайни определения като „бутафорен бюджет".
Равносметката е, че през следващата година Здравната каса ще разполага с малко над 3,2 милиарда лева, а бюджетът й, защитен от здравния министър д-р Петър Москов в пленарна зала, е планиран да бъде балансиран, т.е. да завърши без дефицит, за разлика от последните няколко години, включително и 2015 година.
Одобрената на първо четене финансова рамка на НЗОК предвижда приходи в размер на 3,204 млрд. лева, като основен източник на средствата са здравните осигуровки (3,166 млрд. лева). Същата е и заложената сума за разходите. От тях 2,8 млрд. лева ще бъдат насочени към здравноосигурителни плащания. Почти половината от тях или 1,34 млрд. лева са предвидени за плащания в болничната помощ. За медицински изделия и диетични храни догодина ще бъдат платени почти 751 млн. лева.
Бюджетът предвижда още 316,6 млн. лева да бъдат заделени като резерв за непредвидени плащания, а разходите за заплати в НЗОК се увеличават с 1,5 млн. лева и са в размер на 32,5 млн. лева. Увеличението ще бъде компенсирано от намаляването на административните дейности, които извършва институцията до 11,6 млн. лева.
Здравната вноска остава без промяна - в размер на 8 на сто.
„Държавата дава повече пари за здравеопазване, което се дължи на по-голямата събираемост на здравните вноски и на по-голямата субсидия от държавния бюджет", увери д-р Москов и обясни, че около 42 милиона лева идват от повишението на ангажимента на държавата, което е част от постепенния ангажимент.
„Какво означава коректност на държавата, при положение че тя не харчи някакви собствени пари, които има, а парите на данъкоплатците. Т.е. ние увеличаваме разхода от парите на данъкоплатците с 5% всяка година за здравеопазване. Това е едно, по същество, скрито увеличение на здравната вноска", подчерта министърът.
Според него за 2015-а година дефицитът в хазната на Здравната каса ще бъде около 35 милиона лева, което няма да е за сметка на увеличението на парите за догодина. Опозицията веднага го оспори и заявиха, че казаното от Москов е невъзможно.
Средствата за здравеопазване през 2016 година ще бъдат около 4% от брутния вътрешен продукт, докато средното за ЕС е 7,3%, отчетоха още депутатите от опозицията в парламента. От управляващите признаха, че парите не са достатъчно, но те отговарят на реалността.
Бюджетът на НЗОК само ще задълбочи проблемите в сектор "Здравеопазване", посочи д-р Емил Райнов от БСП. Според него проектобюджет на НЗОК за 2016 г. показва пълния провал на управляващите и конкретно на екипа на Министерството на здравеопазването в сферата на здравеопазването. „От вчера разбрахме нещо ново - че тези плащания, които са по системите за социална сигурност за здравните системи в чужбина, се оказа, че някой задължавал държавата, без да има право на това. Къде е контролът? А същевременно в бюджета за 2016-а година е записано, че със средствата от него няма да се покриват дефицити от 2015-а година", разясни д-р Райнов.
По думите на д-р Хасан Адемов от ДПС, бюджетът на Здравната каса не отговаря на обещанията за реформи, направени от управляващите. „Прилича на реформаторски бюджет, но без реформаторско съдържание. Затова ние, от нашата парламентарна група, го нарекохме бутафорен бюджет. А истинското му име е провал", обобщи д-р Адемов.
Със сигурност ще настъпят промени на сумите по отделните пера след 1 април, тъй като от тогава ще влязат в сила всички планирани реформи, свързани с разделянето на пакетите медицински услуги, новите цени и обеми на медицинската помощ. До актуализация най-вероятно няма да се стигне, според д-р Петър Москов. Предположението си той изказа по време на правителственото заседание, когато бе одобрен бюджетът на НЗОК за 2016 г.