Маратонът по приемане на внесения от правителството Бюджет 2017 започна в парламента. Основният финансов план на държавата трябва да бъде разгледан в общо 17 парламентарни комисии, преди да влезе в пленарна зала в четвъртък, на 17 ноември.
Министерският съвет, преди премиерът да подаде оставка, внесе в Народното събрание проекта за бюджета за догодина на 31 октомври, крайният срок както изисква законът. След подадената оставка обаче, и министърът на финансите Владислав Горанов, и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обявиха, че ГЕРБ ще оттегли законопроекта.
Ако не бъде приет бюджетът, тогава ще се прилага бюджетът за 2016 година, като се харчат по 1/12-а част от разходите, които ще бъдат строго лимитирани. При това положение от бизнеса веднага реагираха, че разплащанията към фирмите на практика ще бъдат блокирани.
Ден по-късно стана ясно, че е по-добре да има нов бюджет за догодина, вместо да се работи върху тазгодишния, и Горанов официално обяви, че внесеният законопроект няма да бъде оттеглян.
Първа в бюджетния маратон беше икономическата комисия, която прие Бюджет 2017 на първо четене , без да обсъжда по същество неговмите параметри. И депутати и поканените представители на бизнеса изразиха убеждението, че е по-добре да има закон за догодина, отколкото да се работи с тазгодишния бюджет.
По време на заседанието министърът на икономиката Божидар Лукарски заяви, че неприемането на бюджета за догодина ще доведе до множество проблеми. Той призна, че се опасява, че законът няма да бъде приет от пленарната зала. В същото време представители на бизнеса отправиха призив народните представители, които имат конкертни забележки и искат да променят в движение бюджет, който в някакъв етап са подкрепяли, да го направят като спечелят парламентарни избори и сформират правителство. Те подкрепиха предложението на правителството в оставка.
По думите на министър Николина Ангелкова, един от секторите, които със сигурност ще пострада, ще бъде туризмът. „Със сигурност ще има сътресения, но се надявам те да бъдат с минимална скала и да не се отразят толкова много, а успехът, който постигнахме това лято, да се отрази и за следващото лято, дори и не с този обем", препоръчна Ангелкова.
Заседание за приемане на бюджета на първо четене проведе и парламентарната комисия по образование. Общият размер на разчетените разходи за образование за 2017 г. е 3,35 млрд. лв., което представлява 3,6% от БВП при 3,5% от БВП за 2016 г.
Увеличението на разходите за образование за 2017 г. спрямо 2016 г. е с 229,5 млн. лева, от които 193,5 млн. лева е ръстът на средствата от националния бюджет и 36 млн. лева на средствата от ЕС. Това съобщи на заседанието на парламентарната комисия по образование главният секретар на Министерството на образованието и науката Красимир Вълчев, който представи законопроекта в частта му за образованието. Той обясни, че средствата за предучилищното и училищното образование за 2017 г. нарастват със 177,9 млн. лева, като общият им размер достига 2,473 млрд. лв., или 2,7% от БВП.
За увеличение на възнагражденията на персонала в предучилищното и училищното образование са предвидени 138,2 млн. лева. От тях средствата за увеличение на възнагражденията на педагогическите специалисти са 100 млн. лева, или се предвижда ръст на работните им заплати с 8 на сто. Осигурен е и ръстът на минималната работна заплата на непедагогическия персонал, има и 12 млн. лева за колективното трудово договаряне в предучилищното и училищното образование.
Средствата за висше образование за 2017 г. нарастват с 15,1 млн. лева, като общият им размер е 734,1 млн. лева. За издръжка на обучението на 162 552 студенти са отделени 326,1 млн. лева, а държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти за 2017 г. е 50 млн. лева.
В Бюджет 2017 се предвижда субсидията за БАН да бъде 78,287 млн. лева, като увеличението спрямо 2016 г. е с 5 млн. лева. Това не се хареса на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, който обясни, че в момента 1835 служители от общо 6800 души, работещи в академията, са с минимална работна заплата, а средната работна заплата в БАН е 697 лева, при средна работна заплата от 892 лева за страната.
Също без допълнителни спорове и дискусии, депутатите от комисията по образование приеха на първо четене Бюджет 2017.
Последна ще приеме бюджета на първо четене парламентарната комисия по бюджет и финанси. Нейният председател Менда Стоянова го внася и защитава в пленарна зала.