Бюджет 2017: Рекордно високи разходи. Още повече разходи на държавата и отказ от каквито и да било реформи. Това се чете от проекта на бюджет за следващата година, който беше публикуван в сряда от Министерството на финансите.
Най-изненадващи са данните за планирания дефицит - той ще е 1.4% от БВП (1.33 млрд. лв.). Заради огромните излишъци към септември тази година очакванията на повечето анализатори бяха 2016 г. да е на малък минус, а още догодина държавните финанси да са балансирани, т.е. държавата да харчи толкова, колкото събира. Сметките на финансовото министерство обаче са по-различни - тази година салдото ще е нула, но след това бюджетът ще продължи да е на червено чак до 2019 г. В доклада към бюджет 2017 г. е посочено, че предизвикателствата пред по-бързото свиване на дефицита са две: разходите няма как да се свият толкова бързо, от друга страна, през следващите години България ще ускори усвояването на средствата от ЕС, т.е. ще са нужни пари за съфинансиране и за авансови плащания.
Заради високото ниво на фискалния резерв тази година през следващата няма да се наложи да се излиза на външните пазари. В проектозакона за бюджета обаче е посочено, че максималният размер на новия държавен дълг ще е 1.2 млрд. лв., като средствата явно ще се набират чрез вътрешни емисии ДЦК.
Едрите числа
В сравнение с тази година приходите ще са с почти 2.4 млрд. лв. повече, а разходите - с почти 2 млрд. лв. Постъпленията от данъци и осигуровки се залагат с почти 8% повече, като една част от увеличението е заради завишената база - номиналният БВП спрямо тази година расте с близо 4%. Министерство на финансите очаква и допълнителни еднократни постъпления от концесията на летище София, както и от старта на тол-системата.
Най-голям е ръстът на разходите за Националния фонд, т.е. тези, които са свързани с европроектите, като там увеличението е с 1.5 млрд. лв. Следват ги парите за отбрана, които са с около 700 млн. лв. повече. Допълнителни средства отиват за закупуване на нови изтребители и за закупуване на патрулни кораби.
С почти половин милиард се увеличават социалните и здравните плащания, докато разходите за пенсии скачат с 250 млн. лв. При образованието допълнителните средства ще са 230 млн. лв.
Какво още
От проектобюджета се вижда още, че държавата отново няма да приватизира нищо, като заложените по това приходи са едва 13 млн. лв.
Фискалният резерв към края на годината не трябва да пада под 4.5 млрд. лв., каквото е ограничението и в момента. В доклада към изпълнението на бюджета е записано още, че съотношението държавен дълг към прогнозния БВП се очаква да бъде около 25% към края на 2019 г.
Парите за издръжка на администрацията също растат - с около 400 млн. лв. Капиталовите разходи, които тази година бяха забавени и не е ясно каква част от тях ще бъдат направени, за следващата са предвидени с около 120 млн. лв. повече.
Най-голямо увеличение в разходите ще получат регионалното министерство (с 22% до 401 млн. лв.) и транспортът (с 20% до 271 млн. лв.), а образованието ги следва с ръст на средствата от малко над 9%. Като сума най-едро е увеличението при МВР - с над 100 млн. лв., като министерството е лидер при харчещите с бюджет от 1.23 млрд. лв. Парите се свиват само в земеделското министерство. За съдебната система също има голям скок - с почти 20% до 565 млн. лв.
България с пореден спад в класацията Doing Business. Условията за правене на бизнес в България се влошават за трета поредна година. Това показва световната класация за оценка на бизнес средата Doing Business. В новия доклад на Световната банка България е на 39-о място от 190 държави и пада с една позиция в сравнение с 2016 г. Ако се отчетат всички методологически промени при изготвянето на класацията през тази и миналата година обаче, България би паднала не с едно, а с две места.
Страната ни отбелязва напредък по критериите достъп до електрическа мрежа и плащане на данъци, но за сметка на това отбелязва спад при почти всички останали сфери. Класацията сравнява условията за правене на бизнес по света, като изследва времето и средствата, които изразходват компаниите в дадена държава, за да отговорят на изискванията там - от стартирането на бизнес, през взимането на кредит до обявяването в несъстоятелност. В тазгодишната класация не са разгледани регулациите върху пазара на труда.
Прави впечатление, че Румъния набира преднина и вече е с три места пред нас. Други страни от Централна и Източна Европа, които изпреварват България, са Полша и Чехия, съответно на 24-то и 27-о място. Най-добре се представя Македония, която е на 10-о място в класацията.
В детайли
Започването на бизнес в България продължава да бъде трудно, като страната е загубила четири позиции в подреждането по този показател. Процедурата не е от най-сложните и скъпи в света, но въпреки това България остава на 82-ра позиция. В самия показател има минимално подобрение, но за сравнение в Нова Зеландия, която е на първо място по този индикатор, бизнес се започва в рамките на половин ден, докато за регистрацията на фирма в България са нужни 23 дни. Едно място пред нас по този показател е Чехия, докато Унгария, Словакия, Румъния и Гърция са доста пред нас.
Лек напредък в резултатите, но спад в класацията с едно място има и в даването на разрешително за строеж. Това се дължи на факта, че другите държави са направили повече подобрения от България при облекчаването на регулациите.
Най-отчетливо подобрение има във времето за свързване с електричество, където се изкачваме с 6 места. От Световната банка отчитат като плюс тази година, че дружествата, които се занимават с доставката на енергия, използват нова система за енергиен мениджмънт - Система за надзорен контрол и събиране на данни (SCADA). В момента според доклада в България са нужни шест процедури за включване на електричество и се чака средно 130 дни. Резултатът ни продължава да бъде лош, въпреки че в Румъния например са нужни 182 дни, а в Унгария - 257 дни.
Минимално подобрение имаме и в бързината, с която фирмите се справят с фалити. България се изкачва с две места и в класацията по бързина на плащане на данъци, като страната достига 83-то място. За сметка на това получаването на кредит остава трудно и в това отношение не отбелязваме прогрес.
България губи три места и в най-добрия си показател - закрилата на малките инвеститори. Там страната ни е на завидната 13-а позиция, докато през миналата година е била десета. Въпреки спада в позициите промяна в оценката ни няма.
На дъното и на върха
Зад България остават страни като Русия (40), Гърция (61) и Турция (69). Последната петица се заема от Южен Судан, Венецуела, Либия, Еритрея и Сомалия.
Тази година Нова Зеландия измества Сингапур от челната позиция, като според Световната банка това се дължи най-вече на понижаването на осигурителните вноски и на въвеждането на нова регулация, която улеснява плащането на данъците. Останалите в челната петица са Дания, Хонконг и Южна Корея.
Кабинетът харчи 40 млн. лв. в час. След обещаното увеличение на учителските заплати в навечерието на кампанията предизборното харчене на пари обхвана нови групи граждани и институции. Правителството развърза вчера кесията и само за ден раздаде над 80 млн. лв. за пенсионери, болници, общини, БАН, стадиони и награди. Част от получателите се явиха лично да благодарят на заседанието насред многократни уверения и от премиера Борисов, и от здравния министър Петър Москов, че връзка между парите и вота няма.
За разлика от първия кабинет на Борисов, когато бяха замразени пенсиите, второто правителство явно превръща раздаването на добавки в традиция. И тази Коледа пенсионерите ще получат по 40 лв. допълнително. Бонусът обаче ще е само за хората с пенсии под прага на бедността, който за тази година е 300 лв. С пенсия под 300 лв. живеят над 1.2 млн. възрастни хора или над половината от пенсионерите. Добавките ще струват на бюджета 50 млн. лв., които вчера бяха отпуснати. "Средствата се събират от приходните агенции от контрабандистите, като МВР и прокуратурата дават възможност от събраните повече пари в бюджета, без да се пипа резервът и без да се задължава никой след това правителство да се отпуснат тези пари", обясни Борисов. Въпреки клетвите, че акцията не е предизборна, обикновено решенията за коледни добавки се вземат в средата на ноември.
7.2 млн. лв. отпусна кабинетът и за ремонти и апаратура за 11 държавни болници, чиито директори бяха дошли лично в Министерския съвет за вземането на решението и представянето му пред медиите. "Пирогов" ще получи 2 млн. лв. за ремонт и оборудване на детската клиника. "В клиниката са отвратителни условията, да се направи спешен ремонт плюс апаратура, за да може, пази боже, когато отиде дете там, да е така, както трябва. Разчитам, че ще го направите да е кукличка", обяви премиерът Бойко Борисов. Всъщност ремонтът в детските клиники на спешната болница би трябвало да е започнал отдавна, защото още през май здравното министерство отпусна 850 000 лв. за целта.
Болниците в Смолян, Ловеч и Търговище ще получат по 1 млн. лв. за ангиографи. Варненската болница "Света Ана" ще вземе 260 хил. лв. за основен ремонт и апаратура, разградската "Иван Рилски" - 200 000 лв. за апаратура. Болница "Царица Йоанна"- ИСУЛ получава 400 000 лв. за ремонт на детското отделение. Болница "Света Екатерина" получава 400 000 лв. за апарати за т.нар. изкуствено сърце. За болницата в Габрово се отпускат 500 000 лв. за ремонти и апарати за хемодиализа, а за болничното заведение в Стара Загора - 150 000 лв. за микроскоп за клиниката по неврохирургия. За болницата в Шумен се дават 190 000 лв. за животоспасяваща апаратура за реанимация.
Пари получи и БАН. Правителството й дава 3 млн. лв. за Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика и с тях ще се изгради сградата за циклотрона и ще приключи пускането в експлоатация на новия апарат. Той трябва да произвежда изотопи за цялата страна и дори да остават за износ. Радиофармацевтиците се използват основно за диагностика на туморни заболявания с ПЕТ скенер. Досега министерството на образованието е дало 1 млн. лв. за циклотрона.
Коментарите, че парите се отпускат предизборно, ядосаха здравния министър Петър Москов, който не се посвени да използва като илюстрация две деца с болни сърца. "Чух, че се давали нови пари предизборно! Да отидат при тези две деца, на 18 и 17 години, защото, ако другото е инвестиция в бъдещето, това, което правителството решава днес, с тeзи 2 апарата днес спасяваме два човешки живота, на 17 и 18 години. Иска ли някой да каже, че това е предизборна инвестиция? Да го каже на хирурзите, майките и бащите на тези деца. Основната част от инвестициите са насочени към майчино и детско здравеопазване, което е част от основните приоритети на правителството в сферата на здравеопазването", каза Москов.
Директорът на "Света Екатерина" Генчо Начев допълни, че ако не бъдат поставени изкуствени сърца на двете момчета, им остава по-малко от месец и половина живот. "А така те могат да изчакат пет-шест години за намиране на донор за трансплантация. Чух, че това било нещо предизборно - трябва да ви кажа, че не, никой не се разболява предизборно", каза Начев. Не е ясно обаче защо парите се отпускат чак сега, след като случаят е толкова тежък. МЗ периодично отпуска пари на болниците за ремонти и апаратура, като често съмнение е, че поръчките се правят на завишени цени. От друга страна, дълговете на държавните и общинските болници са за около половин милиард лева.
За втори път през тази година кабинетът реши да подпомогне и общините с допълнително финансиране на техни проекти. След като в средата на август им отпусна 27 млн. лв. за дофинансиране на започнати спорни обекти и ремонти на пътища, вчера бяха отпуснати още 17.1 млн. лв. Те обаче са оформени като допълнителни разходи по бюджета на Държавен фонд "Земеделие". Със средствата ще се финансират разходи за ДДС по завършени проекти на общини по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и по Оперативната програма за развитие на сектор "Рибарство" за програмен период 2007-2013 г. Разходите за ДДС на общините бенефициенти по тези програми са недопустими за финансиране с европейски средства и затова се финансират от националния бюджет. Средствата са предвидени в централния бюджет. Както "Сега" писа, ПРСР нашумя през последните години с масово строене на стадиони, които обаче се оказаха голям залък за редица общини. Вчера кабинетът реши да пренасочи 151 хил. лв. от отпуснати 1 млн. лв. за затревяване и осветление на футболни терени на стадион "Тича" във Варна и градските стадиони в Русе и Горна Оряховица за обновяване и ремонт на тренировъчна зала за футбол в спортен комплекс "Миньор" в Перник.
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата в размер на 24 500 лв. С тях ще се раздадат държавни парични награди в размер на 700 лв. месечно на проф. Пенчо Стоянов, проф. д-р Савка Шопова-Маркова, проф. Симеон Щерев, Илка Зафирова, Николай Николаев, акад. Николай Кауфман и Александър Балкански. Те са за изключителните им постижения и за цялостния им принос в областта на културата.
Малко преди официалното откриване на предизборната кампания премиерът Борисов извади 223 млн. лв. за 10-процентно увеличение на учителските заплати от 2017 г.
Русия склони да се откаже от лихвите по делото "Белене". България ще може да си спести част от лихвите, начислявани по делото "Белене", в размер на 23.8 млн. евро. Проект за това бе одобрен изненадващо на вчерашното заседание на Министерския съвет, който упълномощи министъра на финансите да проведе преговорите за споразумение с руската страна и да го подпише. То ще бъде парафирано и от руската "Атомстройекспорт", която се занимава с изработката на реакторите за Втора атомна, станали причина за съдебния спор.
Руската страна обаче ще се откаже от лихвите само ако България плати дължимата сума по делото в размер на около 600 млн. евро до 15 декември. Ако страната ни не успее и се забави до Коледа, ще ни бъдат "опростени" 55% от лихвата. Новината дойде в рамките на посещението на първия зам.-шеф на "Росатом" Кирил Комаров, който е в България по повод удължаването живота на пети блок на АЕЦ "Козлодуй".
Наред с това НЕК направи "доброволно частично плащане" на 5 млн. евро за част от борча. "Беше подписано и споразумение между финансовия министър Владислав Горанов и "Атомстройекспорт", което е свързано с декларирания отказ от страна на "Атомстройекспорт" за предявяване на инвестиционен спор към България", съобщи вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя обясни, че с това се затваряла страница от отношенията, "които до този момент създаваха определен проблем в енергетиката".
Само ден по-рано Кирил Комаров съобщи, че Русия е готова да даде достъп до изработеното до момента оборудване за "Белене". На няколко пъти страната ни получи мълчалив отказ родни експерти да посетят Ижорските заводи, където се съхраняват реакторите.
Засега не е ясно дали България ще успее да се вмести в срока за плащанията, тъй като все още се чака одобрение от Брюксел, което може да се проточи. Преди месец Народното събрание прие специален закон за държавна помощ, като одобри безлихвен заем за НЕК, с който компанията да погаси дълга си към руския си партньор "Атомстройексторт". Отпускането на парите може да дойде само след одобрението на ЕК.
Совалка
Запознаването "очи в очи" с оборудването за Втора атомна вече получи и конкретна дата. Инспекцията ще бъде на пети декември, като в рамките на визитата ще бъде прегледана и свързаната документация, която се пази в производствените заводи. След като България се издължи, пари ще се дават само за съхранението на оборудването, което по думите на Комаров нямало да струва "космическа сума". Под въпрос остава обаче сумата, която НЕК ще трябва да додаде за завършването на единия от двата реактора, който е изработен на 90%.
Отвод
Бившият министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ се отказа от участие във временната парламентарна комисия за Втора атомна. В понеделник той получи обвинения за безстопанственост и сам се отказа от имунитета си. От прокуратурата обясниха, че става дума за нанесени вреди за 4.5 млн. евро на НЕК заради това, че въпреки спрения проект "Белене" плащанията към архитект инженера "Уорли Парсънс" са продължили. С това Добрев се превърна в четвъртия "клиент на прокуратурата" след бившите шефове на НЕК - Мардик Папазян, Любомир Велков и ексминистъра на икономиката от БСП Петър Димитров.
Борисов иска ревизия на приватизацията. След изборите, живот и здраве, ще се съсредоточим върху всички приватизационни сделки на прехода с ДАНС и МВР. Това каза премиерът Бойко Борисов на заседанието на Министерския съвет.
Той заяви, че е ядосан от обвиненията, че е продал "Булгартабак". В сряда сутринта по Нова тв лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че като зам.-министър на икономиката от нея се искало да продаде "Булгартабак".
Казахме "не" за 100 милиона, защото само в сметките му имаше 600 млн. лв. Уволниха ме, дойде Бойко Борисов, продаде го за 100 милиона на същите хора", заяви Нинова.
"Доста се поядосах", коментира на заседанието Борисов. "Булгартабак" не е продаден от мен, а от агенцията за приватизация, заяви той в отговор на онези, които имали подобна теза в написаните им опорни точки. Питайте шефа на агенцията да разкаже как е продаден с консултацията на Ситибанк, която има опит в такива сделки, и при наблюдаващ министър Трайчо Трайков.
"Някои неща бързо се забравят", допълни премиерът и даде пример с царските конюшни. Има 2 години до изтичане на давността на някои приватизационни сделки и с ДАНС ще направим ревизия на всички сделки на прехода, увери той и мотивира решението си: "За да сме наясно кой какво е продавал и дали това е реалната цена. Премиерът повтори, че не е продавал "Булгартабак", а в сметките му нямало пари. Всеки от вас, като продава, пита ли ме мен, обърна се той към министрите.
Да отидат и всичко, което има за "Булгартабак", да го извадят като сделка, щом имат претенции към нея. Има си надлежен ред. За това министърът е персонално отговорен. Аз не мога един човек да назнача във вашите министерства, понеже публиката си мисли обратното. Чистачка не мога да назнача в едно министерство, без министърът да го направи, каза още министър-председателят.
"Нека да не забравяме и да не се опитват да се изкарват по-светли от папата, защото не са, казвам го с най-добро чувство към всички", добави Борисов. Общият размер на приватизираните дълготрайни активи към края на 2015 г. са 66,31% спрямо размера на всички държавни активи, пише в доклад на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Към 31 декември 2015 г. са продадени дялове и акции от 5266 държавни предприятия - 2939 цели предприятия и 2327 обособени части. Продадени са 4 249 миноритарни пакети и 12 продажби на имоти - частна държавна собственост. Сключените сделки са за 6,5 млрд. долара. С обещаните инвестиции сумата става 12, 543 млрд. долара. 174 са сделките с участие на чуждестранни инвеститори.
В резултат на приватизацията привлечени инвеститори като ЧЕЗ, Чехия за ЕРП - София и ЕРП - София- област, ЕРП - Плевен, и ТЕЦ "Варна", Е.он-Германия купува ЕРП-Варна, и ЕРП-Горна Оряховица, а ЕВН - Австрия, плаща за електроразпределителните предприятия в Стара Загора и Пловдив.
През 2004 г. БТК е продадена на "Вива Венчърс холдинг" ООД, Виена - Австрия. SOLVEY - Белгия купува през 1997 г. "Соди" - Девня, а "Лукойл Петрол" - "Нефтохим", Бургас, през 1999 г.
През 1994 г. Brewinvest S.A. - Гърция, плаща за "Загорка", Стара Загора, а година по-късно Interbrew - Белгия, взема "Каменица", Пловдив. "Хайделеберг Цимент" АГ, Германия, придобива "Златна панега", "Гранитоид", Батановци, през 1997 г. МАРВЕКС, Испания, купува "Девня цимент" през 1997 г. Същата година КНАУФ, Австрия печели "Гипсфазер", Видин, "Юнион Миниер" - Белгия - МДК. "БТ Инвест ГмбХ", Австрия, през 2011 г. купува "Булгартабак Холдинг" и много други. От началото на приватизацията са продадени най-големите предприятия - "Кремиковци", "ТЕЦ Бобов дол", "Нефтохим", БТК, "Параходство БМФ", "Соди-Девня", СОМАТ, "Арсенал", "Асарел-Медет", "Булгартабак Холдинг" и много други, пише в доклада.
Пенсия ще се променя веднъж на година. Само по един път на година пенсионерите ще могат да искат да им бъде преизчислена пенсията. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, които правителството предлага заедно с осигурителния бюджет за 2017 г. Във вторник те са били разпратени до синдикатите и работодателите да се запознаят и да се подготвят за обсъждането им на тристранка, която ще е в петък.
Досега пенсионерите имаха право да искат пенсията да им бъде преизчислена неограничен брой пъти в рамките на календарната година. Преизчисление може да се иска при допълнителен стаж или ако човек е недоволен от доходите си. Националният осигурителен институт ще изпраща писма до хората, които ще се пенсионират през следващата година, за да ги подсети.
Писма от НОИ ще получават само хората, които навършват възрастта по чл. 68, ал 1 на КСО, т.е. работещите в трета категория, които нямат право на ранно пенсиониране. В документите от НОИ ще бъде описано подробно какви ще са техните условия за пенсиониране. Напомнящите писма трябва да стимулират хората, на които им предстои пенсиониране, да проверят дали данните за техния стаж и осигурителен доход в информационната система на НОИ са коректни.
При разминавания следва те да започнат да издирват документи за периоди, които липсват в базата данни на осигурителния институт, става ясно от мотивите на Министерския съвет, с които се предлага промяната. Работодателите вече няма да издават удостоверения за пенсиониране по образците УП-2 и УП-3 за стаж след 2000 г., предвижда друга промяна в Кодекса за социално осигуряване. Причината е, че оттогава НОИ има електронна система, в която са вписани данните за всички осигуровки, и ще доказва стажа и доходите на хората служебно.
Тази промяна обаче да влезе в сила от 1 януари 2018 г., предлага Министерският съвет. Сред внесените предложения е и намаляване с 4 месеца на срока за подаване на заявление за пенсиониране, при който се плащат пенсии със задна дата. В момента при подаване на заявление до 6 месеца след като е навършена възрастта за пенсия, човекът получава със задна дата пенсиите си за този период. Новото предложение е този срок да бъде намален до 2 месеца.
След изтичането им се губи правото на пенсия от датата на навършване на възрастта и тя се отпуска от датата на заявлението. Шестмесечният срок остава в сила за хората, които са придобили правото си на пенсия през 2016 г. Според правителството тази мярка ще е стимул хората, които са придобили право на пенсия, да се оттеглят и освен това ще намали административната работа в НОИ.
С 20% ще бъдат увеличени осигуровките, които внася бюджетът за пенсионирането на военни и полицаи, предвижда друга промяна в КСО. Така те вече ще се осигуряват върху 60,8% за родените след 1960 г. и върху 55,8% за родените по-рано. Осигуровките на военни и полицаи се плащат изцяло от бюджета. С 1% пък се увеличават осигуровките за пенсия на всички останали. Така догодина осигуровките за пенсия вече ще са 18,8% от дохода.
От тях 10,5 на сто ще се покриват от работодателя, а 8,3% - от работника. Минималните осигурителни доходи няма да се увеличават през 2017 г. с изключение на тези, които са равни на минималната работна заплата. Средното увеличение на праговете заради вдигането на минималната заплата ще е с 2,6%. Увеличава се обаче осигурителният доход на самоосигуряващите се в зависимост от дохода им за предната година съответно на 460 лв., 500 лв., 550 лв. и 600 лв. За тютюнопроизводителите остава 300 лв.
От 1 януари 2017 г. коефициентът на тежест на година стаж при пенсиониране ще е вече 1,126, което е с 2,4 на сто повече от сегашния - 1,1. От 1 юли пък ще бъдат преизчислени пенсиите с новия коефициент. Средно пенсиите през следващата година ще нараснат с 3%, като ефективното увеличение след изваждане на инфлацията ще е 1,5 на сто, пише в бюджета на ДОО.
Плащат болнични за инвитро процедури
50% бонус от държавата за майки, върнали се на работа Националният осигурителен институт вече ще плаща болнични и на жени, които са в напреднала фаза на инвитро процедура. Това предвижда една от промените в Кодекса за социално осигуряване. Обезщетението за отпуска за инвитро ще е равно на това за кърмене. Жените, които са в напреднала фаза инвитро, ще имат право и на трудоустрояване подобно на кърмачките. Това означава, че не могат да бъдат заставяни да извършват дейности, които са опасни за здравето им.
Майки, които са се върнали на работа, преди детето им да навърши една годинка, да продължат да получават от осигурителния институт 50% от обезщетението си за майчинство, предвижда друга от промените, които предлага правителството. Освен това те ще вземат и заплата от работодателя си.
Връщането на работа може да стане след изтичането на първия болничен за раждане на детето. Предвижда се възможност родителите на бащата или майката (бабата и дядото) да могат да поемат отпуска по майчинство при смърт на единия от родителите или тежка болест. Освен това 15-дневен отпуск по бащинство вече ще могат да ползват и мъжете осиновители.
Пълно обезщетение за безработица при 12 г. стаж
Пълното обезщетение за безработица в продължение на 12 месеца вече ще се получава при трудов стаж от поне 12 години. Досега изискването бе за 25 г. стаж, за да се получава обезщетение в продължение на година. При изчисляване на правото на обезщетение за безработица вече ще се зачита само стаж след 2001 г., предвижда още промяната в КСО.
При стаж до 3 г. обезщетение ще се получава 4 месеца, до 6 г. - 6 месеца, до 9 г. - 8 месеца. При трудов стаж между 9 и 12 години обезщетение ще се изплаща в продължение на 10 месеца. Парите не може да се получават, ако човек си намери работа в чужбина. Ако обаче в рамките на 9 месеца той отново остане безработен, плащането от осигурителния институт се възобновява.
Патриоти и роми срещу стипендиите за циганчета. От парламентарнагта група на Патриотичния фронт и партия „Евророма" се обединиха срещу решението на министъра на образованието Меглена Кунева държавата да отпуска стипендии по 30 евро на месец за деца от ромски произход в ІХ и Х клас.
Според патриотите парите за ученици, разделени по етнически принцип и с успех едва 3,50, е открита проява на дискриминация, а според „Евророма" решението ще нагнети напрежение не само в ромската общност, но и в цялото българско общество.
„Категорично против сме само на т. нар. ромски ученици да се дават такива стипендии. Групата трябва да има социален характер, а не етнически. Това трябва да са деца от семейства, които живеят под ръба на социалния минимум, независимо от какъв произход са те. Подходът на МОН създава напрежение", заяви председателят на „Евророма" Цветелин Кънчев пред „Труд". По думите му учениците, които отговарят на изискванията за стипендиите, са много повече от обявените 700. „Само в Монтанска, Видинска и Врачанска област тези деца са над 6000", уточни той.
Според „Патриотичния фронт" министерството ще стимулира полуграмотността. „До момента стипендията за отличен успех е около 40 лв., а за ромските деца с успех 3,50 ще е 60 лв. Да не говорим, че социалната стипендия и тази за деца с увреждания е почти три пъти по-ниска от „ромската", посочиха те в своята декларация по случая.
Народният представител от БСП Валери Жаблянов пред „Труд":
Нужна е национална политика по този въпрос
Дълбоко съм убеден, че трябва да има обща национална политика по отношение на стипендиите. Такива трябва да се дават на ученици при две условия: ако са социално слаби и не могат да се издържат или ако са талантливи. Постиженията им трябва да се насърчават. Това заяви депутатът от БСП и член на образователната комисия на НС Валери Жаблянов пред „Труд"
„Стипендии на етнически принцип не се раздават никъде. И талантливите ромски деца, и талантливите българчета трябва да получават стипендии за уменията си. Произходът на човек не трябва да има никакво значение в този случай за една съвременна държава", категоричен е той.
Депутатът от ПФ Красимир Богданов пред „Труд:
Настояваме МОН да преразгледа решението си
Ще изпратим становище до Министерството на образованието и науката и ще настояваме да се преразгледа въпросът за отпускане на стипендии за децата от ромски произход. Нямаме нищо против те да получават поощрения, но смятаме, че е по-добре те да се проявяват не чрез пари, които отиват при родителите им, а по различен начин. Това заяви пред „Труд" депутатът от Патриотичния фронт Красимир Богданов, който е и член на образователната комисия на парламента.
Центрове за толерантност казаха „да"
Представители на ромската организация Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе" във Велико Търново, Шумен и Пловдив подкрепиха проекта за стипендиите за роми.
Според тях решението на Миглена Кунева не представлява дискриминация на един етнос спрямо друг. По думите на регионалния координатор на центъра в Шумен Силния Станчева стипендиите ще бъдат за най-добрите роми гимназисти - две-три деца от училище.
От „Амалипе" в Пловдив посочиха, че за децата от етнически произход равен старт в живота и в образованието не съществува и затова те били „за" проекта на МОН.
Всеки трети живее в тежки материални лишения. Всеки трети българин живее в тежки материални лишения. 78,5 % от домакинствата в страната разполагат с общ доход на 1 лице под необходимите средства за издръжка на живота. 2235 лева са нужни на четиричленно семейство, за да могат да живеят нормално през септември.
Това са част от изводите от редовното проучване за издръжката на живот на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ.
Проблем остават ниските трудови възнаграждения, а започналите работа много трудно или почти не успяват да се измъкнат от „капана на бедността".
Тези изводи се потвърждават и от последните данни от изследването SILC на Евростат за 2015 г. 41.3% от населението у нас е изложено на „риск от бедност и социално изключване".
България е държавата-членка на ЕС, отчитаща най-висок дял на лицата, намиращи се в риск от бедност или социално изключване. След страната ни се нареждат Румъния и Гърция. Така България запазва лидерската си позиция в ЕС по този показател.Страната ни е начело и по дял на хората, живеещи в тежки материални лишения (34.2%), следвана от Румъния (22.7%) и Гърция (22.2%). Всички тези данни дават основание да се твърди, че няма чувствителни промени в икономическо благосъстояние на населението. Броят на живеещите лица в бедност намалява, но българското общество не е станало по-богато.
БГ студенти теглят по 12 млн. паунда годишно за висше на Острова. Българските студентите, които записват висше във Великобритания, през последните пет години са изтеглили заеми по около 12 млн. британски паунда годишно, за да финансират следването си. Това изчисли за „Монитор" координаторът по проект „Световно образование" Светлан Данев. Той обясни, че сумите са се увеличили от 2012 година насам, когато годишните такси за следване на Острова скочиха драстично - от 3600 паунда до около 9000 паунда.
Близо 90% от записалите се българи на Острова, ползват студентско кредитиране, а страната ни е на челно място в Европа по дял курсисти, които се възползват от заемите, които се отпускат от целеви държавен фонд във Великобритания.
Очакванията са тази година сумата на изтеглени средства да се увеличи, тъй като от тази есен Великобритания започва да отпуска кредити и за магистри,а не само за бакалаври, както до сега.
В момента на Острова таксите са между 8300 и 10 000 британски лири. Кредитът се изплаща, след като студентите завършат висшето си образование, започнат работа в България и получават над 1000 лева месечна заплата.
Както „Монитор" вече писа консултантите от проект „Световно обр азование" очакват засилена конкуренция за прием във Великобритания през тази година, заради гарантираното финансиране след Brexit, което ще накара всички, които са отлагали или са имали колебания да подадат също документи.
Това ще вдигне общо бройката на кандидатите от страни от ЕС, поради което ранното подаване на документи ще е много важно за резултата от приема.
През последните години за Острова заминават около 2000 студенти годишно. Според изчисленията на консултантите общо за Великобритания, Холандия, Дания, Шотландия пътуват около 5 000 български студента годишно. Системите за прием на тези страни дават възможност да се проследява приема. Заедно с останалите скандинавски страни като Швеция, Норвегия, Финландия, както и Франция, Ит алия и Испания, общата бройка може да възлезе на около 6000-6500 българи зад граница.
Студентско кредитиране функционира и у нас, като от 2010 година насам са изтеглени над 121 млн. лв.
Договорният размер на заемите в периода от началото на тази година до до 30 септември 2016 г. пък е за над 7 млн. лв..
От програмата за студентско кредитиране са се възползвали най-вече студенти, които се обучават в специалности от професионални направления като „Икономика", „Администрация и управление", „Медицина", „Архитектура, строителство и геодезия ", „Право", „Сигурност и отбрана", „Комуникационна и компютърна техника" и „Информатика и компютърни науки". Най-много заеми пък са отпуснати за студентите, които се обучават в Нов български университет, Софийски университет „Св. Климент Охридски" и Варненския свободен университет, показва статистиката.
Слаб английски спира за следване зад граница
Слабата подготовка по английски език е основната причина, която спира зрелостниците да кандидатстват за чужд ВУЗ. Това показват анализите на консултантите по проект „Световно образование". Студентите, които остават да учат висше образование в България, са с доста ниско ниво на владеене на английския език. Затова може да се каже, че над 50% от завършващите у нас математически, езикови и частни гимназии отиват да учат висше образование в чужбина, защото знаят най-добре чужди езици. Сред заминаващите в чужбина са и училите разширено чужди езици, както и младите хора от големите градове. Проблемът е, че оставащите в България, които са завършили средно образование, не знаят чужди езици, коментираха от консултантската агенция.
Квартира и нет от държавата при работа на над 50 км от дома. Средствата за наем на жилище, за ползване на интернет, както и за такси за детска ясла или градина ще се изплащат от държавата на безработни, които започнат да се трудят в населено място на повече от 50 км от дома им. Такава поправка в Закона за насърчаване на заетостта приеха на второ четене депутатите.
Парите ще се дават обаче в продължение на не повече от година. От тази помощ от държавата ще могат да се ползват и младежи от специализирани институции, които излизат на пазара на труда. „Това е мярка, към която ще има голям интерес", изрази очакване от трибуната на НС социалният министър Зорница Русинова. Според нея тя ще насърчи географската мобилност в страната. Пред депутатите Русинова изтъкна, че поправките ще подпомогнат стимулирането на заетостта.
„За пръв път от 11 години насам в България има постоянна тенденция на спад в безработицата. Към края на септември-октомври безработицата е 7,7%, при средно европейско ниво 8,2 на сто", изтъкна Русинова. Тя съобщи още, че в момента има 19 000 обявени работни места в цялата страна, като 60% са в частния сектор.
Депутатът от ПФ Димитър Байрактаров обаче никак не хареса поправката за подпомагане при започване на работа на над 50 км. „Безумие е да местите безработни на 300-400 км и ние да им плащаме масрафа", възнегодува той. С друга поправка бе решено безработните да могат да се регистрират в Бюрата по труда навсякъде в страната, а не само в тези по адресна регистрация.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |