Депутатите одобриха бюджета за следващата година на първо четене с гласовете на 102-ма народни представители. От всички 171 народни представители, които гласуваха, „против" бяха 58, 11 се обявиха "въздържал се". Както каза днес сутринта председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, бюджетът за следващата година получи подкрепа на първо четене от ГЕРБ, Реформаторите, БДЦ и "Атака".
Против бяха присъствалите в залата народни представители от БСП, ДПС и АБВ. Според тях, проектът предлага нисък икономически растеж, който обрича България на застой. Сред въздържалите се бяха 9 депутати от Патриотичния фронт, един от АБВ и един независим.
В заключение, преди гласуването, министирът на финансите Владислав Горанов каза, че не вижда нито една причина да се срамуваме от предложения бюджет, няма нито една грешна политика, заложена в него. По неговите думи, предложеният законопроект трябва да бъде подкрепен, защото това не е бюджет на народните представители, а бюджет на българските граждани, които имат нужда от него.
Преди това подкрепящите и противниците на държавния бюджет влязоха в остри спорове по време на продължили около 3 часа дебати.
От БСП обявиха, че ще оттеглят предложенията си по бюджета, защото в него няма визия за развитието на страната. „Рапортуваме едни кухи бюджетни успехи и сме стиснали за гърлото българската икономика", отбеляза Румен Гечев от левицата.
Той посочи, че със заложената цел за икономически растеж под 3 процента, Българи ясе се обрича да затвърди последното си място по БВП и жизнен стандарт в ЕС. По думите на Гечев, проектобюджетът предлага неприемливо ниски равнища на икономически растеж, при положение, че Румъния е заложила 4,5 процента.
Гечев каза, че от БСП подкрепят увеличаването на заплатите на учителите и на минималната работна заплата, но отбеляза, че възнагражденията на преподавателите в университетите остават по-ниски и от тези на чистачките. „Увеличавате минималната работна заплата, но защо я замразявате през 2018 и 2019 г., попита риторично Гечев.
Петър Славов от Реформаторите го репликира, че БСП предлага да отпадане плоският данък, което означава поне два пъти увеличаване на данъците, а за някои хора и три пъти. „Не подвеждайте хората преди изборите за удвояване и утрояване на данъците, предложили сме скала на подоходно облагане, която оттеглихме", отговор Румен Гечев. Той обясни, че предложението на БСП не натоварва средната класа, която няма да плаща повече данъци, а богатите българи би трябвало да плащат по-големи данъци.
Алиосман Имамов от ДПС призна, че бюджетът е разработен със счетоводната прецизност, но има и приложените трикове, чрез които се правят грешни твърдения. „Със или без бюджет българските граждани ще си останат най-стабилните бедняци в ЕС. Не искаме такава стабилност", подчерта Имамов. Според него, най-важният негативен изход от този бюджет е, че е скъсана веригата инвестиции, заетост, доходи и благосъстояние. „Всеки публичен лев трябва да бъде използван в посока на икономически растеж, в противен случай със или без бюджет българските граждани ще си останат най-стабилните бедняци в ЕС", каза в заключение Имамов.
Преди това лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ отбеляза, че няма консенсус между системните партии и затова движението няма да подкрепи бюджета на първо четене.
Призив бюджетът да се приеме от следващото парламентарно мнозинство отправи от името на АБВ Марияна Тодорова, а дотогова да се работи всеки месец с 1/12 от бюджета за 2016 г. „След като това правителство е в оставка и няма да носи отговорност, би следвало да се търси консенсус и съгласие по нов бюджет от следващото мнозинство", аргументира се Тодорова. В крайна сметка от АБВ ще подкрепят част от политиките, заложени в Бюджет 2017.
Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт посочи, че предлаганият бюджет не е бил обсъждан с групата. „Най-лесният и най-ефективният начин за отражение върху икономиката е, когато бъдат увеличени доходите на първо място на българските пенсионери", каза Байрактаров.
Димитър Танев от Реформаторския блок да не се правят предложения между двете четения, а това да се случи след изборите, но се застъпи за повече пари за наука и култура.
Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Найден Зеленогорски заяви, че от групата ще подкрепят бюджета. „При едни предсрочни избори, това ще означава, че държавата ще остане шест месеца без бюджет", аргументира се той. Относно призива на АБВ да се се работи с една дванадесета от сегашния бюджет всеки месец, Зеленогорски коментира, че това означава да няма увеличение на средствата за здравеопазване, на заплатите на учителите, на минималната работна залата, на средствата за превъоръжаване, да няма нормално съфинансиране на европейските проекти.
Колегата му Румен Христов от Реформаторите определи проектобюджета като реалистичен, устойчив, но не толкова консервативен колкото му се иска. Ниският данък печалба и плоският данък са едни от малкото преимущества на българския икономически климат, нека да ги запазим, апелира той за второто четене на бюджета.
Мартин Димитров също от Реформаторите попита защо е заложен 1,4 процента бюджетен дефицит, след като за 2016 г. бюджетът ще приключи с балансирано салдо. „Висок растеж можем да постигнем само с предвидимост и подобни дефицити да не бъдат допускани", коментира той и заяви, че няма да подкрепи бюджета за догодина на първо четене.
Милена Дамянова от ГЕРБ заяви, че ГЕРБ ще подкрепи проектобюджета, на първо място защото досега не е имало година, в която да има подобен планиран ръст на средствата за образование. „За ГЕРБ образованието е реален приоритет", отбеляза тя и уточни, че е предвидено средно 8 процента увеличение на учителските заплати и на минималните заплати в системата с 10 на сто.
Валентин Радев от ГЕРБ отбеляза, че в законопроекта е заложено увеличение на бюджета на Министерството на отбраната с една трета. „Няма друг сектор, който да е получил такова увеличение", посочи той. Според него проектобюджетът трябва да бъде подкрепен, защото удовлетворява приоритетите за развитие на въоръжените сили на няколко правителства.
В основната рамка на Бюджет 2017 са заложени: 21 932 005 400 лв. приходите, помощите и даренията, а разходите са в размер на 11 092 124 100 лв. От тях за резерв за непредвидени или неотложни разходи са отделени 71,1 млн. лв. Предлага се вноската в общия бюджет на Европейския съюз да е 992,6 млн. лв.
Бюджетното салдо по държавния бюджет се предлага да бъде дефицит, в размер на 864,2 млн. лв. Предвижда се през 2017 г. растежът на БВП слабо да се забави до 2,5 на сто. Очаква се забавяне и в темпа на нарастване на заетите до 0,6 на сто.
Същевременно нивото на безработица се очаква да забави темпа си на намаление и да достигне средна стойност от 7,3 на сто. За 2017 г. се предвижда инфлация в размер 1,5 на сто.