Обезщетението за отглеждане на малко дете през втората година се увеличава от 340 на 380 лева, решиха депутатите, приемайки на второ четене Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г. От БСП предложиха обезщетението за майчинство да се изравни с минималната работна заплата, което беше отхвърлено от мнозинството. Преди това мнозинството народни представители приеха минималната работна заплата да бъде 510 лева догодина.
Увеличени са и осигуровките за пенсия с 1 процент, както и условията за пенсиониране както за мъже, така и за жени:
- за жени: възраст - 61 години и2 месеца; стаж - 35 години и 6 месеца;
- за мъже: възраст - 64 години и 1 месец; стаж - 38 години и 6 месеца.
Вдигат се обезщетенията за безработица, но се затяга режимът на тяхното отпускане. Вече ще са нужни 18 месеца осигурителен стаж, за да се получава обезщетение, докато през настоящата година бяха нужни 15 месеца.
От 1 юли догодина минималната пенсия ще бъде 207,60 лева, а максималната не се променя и остава 910 лева, тъй като е обвързана с максималния осигурителен праг, който не се променя и остава 2600 лева. С цел увеличаване на максималната пенсия от БСП поискаха осигурителния праг да се увеличи на 3300 лева, което не беше прието от мнозинството.
Земеделските производители ще плащат 350 лева минимален осигурителен праг, като ръстът е само 50 лева спрямо 2017 година, а не със 180 лева, както предлагаше правителството.
Съгласно приетия бюджет за ДОО, приходите на НОИ са в размер на близо 4,215 млрд. лв. Приходите и трансферите включват неданъчни постъпления в размер на 29,7 млн. лв., внесени ДДС и други данъци върху продажбите и получени допълнителни трансфери от централния бюджет за покриване на недостига на средства, който е в размер на 4,2 млрд. лв.
Разходите на НОИ за 2018 г. са в размер на 114,3 млн. лв. Те включват пера за програми, дейности в размер на 113,9 млн. лв. и по охрана и сигурност, които са в размер на 134,1 хил. лв. Разходите включват още предоставени трансфери на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, които възлизат на 250 хил. лв. Дефицитът на НОИ за 2018 г. е в размер на - 4,1 млрд. лв.
Предложенията на БСП от алтернативния им бюджет бяха отхвърлени. От парламентарната група на „БСП за България" предлагаха приходите на НОИ да бъдат с около 257,1 млн. лева повече.
Увеличение на приходите на НОИ със 140 млн. лева поискаха и от ДПС, но и тяхното предложение бе отхвърлено.
„Тези 140 млн., които ги предлагаме, могат да дойдат съвсем спокойно като приходи от осигурителни вноски, в никакъв случай не могат да бъдат в тежест на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Вие с преизпълнението на бюджета за приходи от следващата година ще дадете т.нар. великденски и коледни надбавки, ще намалите дефицита и по тоя начин и по тоя начин ще отчетете едно добро управление на бюджета на ДОО", аргументира предложението Хасан Адемов от ДПС.
Защо управляващите не подкрепят предлаганото увеличение от опозицията обясни Ирена Димова от ГЕРБ: „Няма основание за увеличение на планирания размер на приходите, а всяко увеличение на разходите води до нарастване на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, което допълнително натоварва разходната част на държавния бюджет. В настоящия бюджет няма популизми и всички знаем, че социалната политика е едно от благоприятните полета за популизъм, затова нека да останем в полето на експертизата."
В крайна сметка депутатите приеха общият бюджет на ДОО е 11.07 млрд. лв., като почти 9.5 млрд. лв. от тях са за пенсии, което е около 9% от очаквания брутен вътрешен продукт (БВП).