Снимка: Pixabay
Икономическият растеж през 2018 г. да остане близък до отчетения през миналата година, на ниво от 3.7%, преди да се забави през 2019 г. до 3.5% и 3% през 2020 година. Вътрешното търсене ще бъде подкрепено от политиката на увеличение на заплатите в бюджетния сектор и минималната работна заплата, както и от очакваното ускорение в усвояването на средства по европейските фондове. Тава е част от прогнозата на Международната рейтингова агенция Fitch (Фич), която потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България ‘BBB' в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите. Краткосрочният рейтинг в чуждестранна и местна валута също се запазва - СF2Т.
Какви са аргументите на анализаторите на Fitch
Оценката на рейтинга е подкрепена от стабилните външни и публични финанси, както и надеждната политическата рамка за поетапно присъединяване към еврозоната. Ограниченията пред рейтинга са по-ниските нива на доходите, в сравнение със средното равнище за страните с рейтинг СBBBТ и демографските предизвикателства, които биха могли да ограничат растежа и да утежнят на държавните финанси в дългосрочен период.
Fitch ревизира прогнозата си за ускоряване на средногодишната инфлация до 3% през 2019 г., при 2,8% през 2018 година.
Паричната политика оперира в условията на стабилен режим на валутен борд към еврото, констатират от рейтинговата агенция. Нетните чуждестранни активи на България се очаква да достигнат до 33 % от БВП, а коефициентът на външната ликвидност ще достигне 343 % през 2018 г., по оценки на Fitch, които са високи в сравнение с медианата на държавите с рейтинг ‘BBB', съответно от 5,3 % и 143,7 % и ще останат ключови предимства пред рейтинга през прогнозния период.
В областта на публичните финанси България също изпреварва страните от сравнителния анализ. Fitch очаква положителното бюджетно салдо да се запази, като в края на 2018 г. ще бъде в размер на 0,5 % от БВП, при очакван дефицит средно в размер на 2,4 % за останалите страни от ‘BBB' групата. Държавният дълг също остава далеч по-нисък от средния за страните със същия рейтинг, както и спрямо повечето държави членки на ЕС. През прогнозния период Агенцията очаква публичният дълг да продължи да намалява, като през 2020 г. ще падне до 19,5 % от БВП.
Експертите на Fitch отчитат също по-добрата външна финансова позиция на България спрямо по-голямата част от страните в същата рейтинг-група. Посочват се също така подобрената конкурентоспособност и излишъка по текущата сметка.
Кои са факторите за повишаване и понижаване на рейтинга
Факторите, които заедно или поотделно биха довели до повишаване на рейтинга са: по-висок потенциален растеж на БВП в средносрочен период; ускореното сближаване до нивата на доходите в страните с по-висок рейтинг; напредък в процеса на присъединяване към еврозоната.
Основните фактори, които заедно или поотделно биха довели до понижаване на рейтинга са: възобновяване на външните дисбаланси и/или влошаване на конкурентоспособността; фискални дефицити, които биха повишили държавната задлъжнялост; реализиране на рисковете за бюджетния баланс, свързани с материализиране на условните задължения на държавните предприятия.
Другите две кредитни агенции
Министерството на финансите предоставя информация за динамиката на кредитните рейтинги, поддържани от три международни агенции: Fitch, Moody's и Standard & Poor's.
На 1 юни тази година Standard & Poor's повиши перспективата за кредитния рейтинг на България от стабилна на положителна. Дългосрочният и краткосрочен кредитен рейтинг на страната в чуждестранна и местна валута се потвърждават на 'BBB-/A-3'. Положителната перспектива сигнализира за успешно подобряване на финансовите условия, както и за засилване на фискалните и външните буфери в страната, аргументират оценката си анализатороте на кредитната агенция. Те очакват стабилния икономически растеж да продължи, в съответствие с възходящата динамика на износа и благоприятните условия за кредитиране. Нетният държавен дълг ще продължи да намалява през 2018 г., за четвърта година поред. Външната задлъжнялост е оценена като ниска и текущата сметка ще остане на излишък. От Агенцията изразяват очакване, че продължителността на политиката ще бъде гарантирана дотогава, докато управляващата коалиция e стабилна.
Третата агенция за кредитен рейтинг Moody's през 2018 година не оценявала кредитния рейтинг на страната. Нейната последна оценка бе направена на 27 май 2017 година, когато потвърди кредитния рейтинг на България Baa2 със стабилна перспектива. Решението отразява баланса между устойчивото икономическо развитие и благоприятната фискална позиция, от една страна, и от друга - предизвикателствата в структурно отношение, свързани с демографските развития.
Още по темата:
Fitch: Тъpгoвcкaта вoйнa щe дoвeдe дo зaбaвянe нa БВП нa глoбaлнaтa икoнoмика
Министърът на финансите ще подпише безсрочен договор със Standard and Poor's