Колко зле могат да се случат нещата? Много зле..., поне ако се съди по настроението на централните банки да купуват злато. Всъщност, последните са купили най-много от благородния метал през изминалата година от 1971-ва година насам, когато САЩ приключи "златния стандарт".
Правителствата по света са добавили 651.5 тона към златните си резерви през изтеклата вече 2018-та година. Това е повишение със 74% спрямо закупеното година по-рано злато, според доклад на World Gold Council.
Русия, която се опитва да се отърве от доларовите си резерви, поведе покупките на злато, следвана от Турция и Казакхстан. Унгария също направи сериозни покупки на злато през изминалата година, визирайки нестабилността на финансовите пазари и световната икономика.
„Централните банки решиха да увеличат значително златните си резерви, засилвайки метала като резервен актив”, заявиха от WGC.
Очаква се централните банки да придобият още 600 тона от благородния метал през тази година, според консултантската фирма Metals Focus Ltd.
Покупките ще помогнат на централните банки да диверсифицират своите валутни активи във време на извънредна политическа нестабилност. И това се очаква да продължи да оказва благоприятно въздействие върху цената на златото и през тази година.
Банките "не са били нетни купувачи на злато последното десетилетие", каза Хуан Карлос Артигас, директор на инвестиционното изследване в WGC, в телефонно интервю. "С разширяването на техните валутни резерви, те все повече се диверсифицират далеч от чисто доларова експозиция."
Забавянето на световния растеж, по-слабият долар и стремежът на централните банки да увеличат количеството злато, което държат, може да бъде печеливш троен ефект за инвеститорите, търсещи възстановяване на цената на метала след първата му годишна загуба от три години през 2018 г.
Цените на златото завършиха в 2018 г. малко променени, но в края на годината се повишиха в резултат на загрижеността за Brexit, загубите на фондовия пазар и очакванията за по-малко агресивна парична политика на САЩ. Тенденцията продължава и този месец, като цената на златото достигна най-високото си ниво от месец май на миналата година.
Отвъд централните банки още една нестандартна причини за поскъпването на златото...
Налице са признаци, че инвеститорите в биткойн започват да се насочват към по-традиционни суровини, според Ян Ван Ек, главен изпълнителен директор на Van Eck Associates.
"Мисля, че биткойнът изтегли част от търсенето при златото през 2017-та и 2018-та година. Интересен е фактът, че в наскорошно проучване, което направихме сред 4000 инвеститора в биткойн, то тяхната инвестиция номер едно през 2019-та година на практика е златото", коментира Ван Ек пред изданието "ETF Edge" на CNBC.
Биткойнът поскъпна близо 25 пъти през 2017-та година, като за същия период златото добави едва 4% към стойността си. Повече от година след върха на криптовалутата, тя е поевтиняла с 82%, докато златото едва с 2.5%.
"Може да е много трудно инвеститорите отново да се върнат към биткойна и да зарежат златото от тук нататък", според Тим Сиймор, основател и главен инвестиционен директор на Seymour Asset Management.
"Не само че загубихме цялата ликвидност при биткойна, но започва да се поставя под въпрос и екзистенциалното съществуване на блокчейн технологията. Биткойнат доказа, че не е подходящо място за съхранение на стойността, което до голяма степен накара много инвеститори да смятат, че могат да заменят златото с него. Оказа се обаче, че златото е един от малкото варианти за съхранение на стойност", каза Сиймор в интервю за финансовото издание CNBC.
Един от начините да се изиграе потенциалния по-нататъшен ръст на златото е, чрез индексни фондове базирани на златодобивни акции.
Още по темата:
Време е да се продава злато, но за сребро!
Мислите за физическа покупка на злато - лоша идея!
Защо платината може да е най-добрия благороден метал до края на годината?
Платината рекордно евтина спрямо златото