Снимка: iStock
Societe Generale отложи целта си за достигане на рентабилност за 2020-та година, след като резултатите й бяха засегнати от спада на пазарите през четвъртото тримесечие. Така, третата по големина френска банка се присъедини към останалите водещи европейски финансови институции, борещи се с трудната среда и отрицателните лихви в еврозоната.
Френската банка прогнозира възвръщаемост на основния й капитал между 9 и 10% през 2020-та година, в сравнение с предишната й цел от 11.5%.
Societe Generale също така заяви, че няма да изпълни целта си за годишен ръст на приходите от 3%, след като последните са намалели с 6.3% през последното тримесечие на годината до 5.93 милиарда евро, отговаряйки на средните очаквания на анализаторите, според данни на Infront Data.
Печалбите в корпоративния и инвестиционния бизнес на SocGen са намалели с повече от 50% през тримесечието и сега банката планира да намали разходите с 500 милиона евро на това звено.
"В изключително лоша среда, най-вече в края на миналата година, представянето на нашите звена беше разочароващо", заяви главният изпълнителен директор на SocGen - Фредерик Оудеа.
Основният конкурент на френската банка - в лицето на BNP Paribas през тази седмица също намали финансовите си цели, след като отчете първа загуба от финансовата криза насам. BNP Paribas също планира да намали разходите си.
SocGen издаде предупреждение за спад в печалбата си през последното тримесечие на изминалата година още преди три седмици. След оповестяване на резултатите обаче, акциите на банката се понижиха с 3.7%.
Големите европейски банки установиха, че е трудно да повишат рентабилността си след години на рекордно ниски лихвени проценти в еврозоната. И докато банкирането на дребно се отличава с ограничена възвръщаемост, влошаването на бизнес кредитирането в края на миналата година е допринесло за лошите им резултати, поради нестабилните пазари.
Най-голямата немска банка - Deutsche Bank също отбеляза по-голяма от очакваната загуба в звеното си за инвестиционно банкиране през изминалото тримесечие, като значително намаление на приходите, регистрира и швейцарската инвестиционна банка UBS.
Продажбите на фондови пазари през декември засегнаха сериозно европейските и френските банки, тъй като те имат сериозен бизнес свързан с деривати на акции, а не на паричния пазар, по подобие на щатските банки, коментира Дейвид Хендлър, анализатор в консултантската компания Viola Risk.
SocGen също така ще продава или закрива някои свои подразделения, като вече е затворил дилинг-деска си в Хонг Конг.
Главният изпълнителен директор на SocGen заяви също така, че макроикономическите перспективи са станали по-предизвикателни за банката през последното тримесечие, в среда на геополитическа несигурност, забавяне на икономиката на еврозоната и по-ниски очаквани лихвени проценти, които оказват влияние.
През последните няколко месеца SocGen продава неосновни активи, като подразделенията си в Белгия, България, Сърбия, Молдова и Южна Африка. Банката все още се стреми да продава дивизии, които нямат критичен размер.
Банката заяви, че продажбите на активи отчасти ще финансират придобивания в области, където е силна, но Фредерик Оудеа заяви в четвъртък, че SocGen ще се съсредоточи главно върху собствената си рентабилност.
Още по темата:
Водещите централни банки по света - готови да последват Фед?