Снимка: iStock
Най-вероятно още дълго ще се говори за решението на Фед от вчера. Дори и за пазар на облигации, който се подготвя за "търпелив" федерален резерв, ходът на политиците в сряда беше зашеметяващ, връщайки призрака на рецесията.
По-специално, анализаторите заявиха, че инвеститорите в облигации са изненадани от рязкото намаляване на прогнозите за повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния комитет за парична политика до нула, от две през декември.
На всичко отгоре, Фед обяви плановете си да сложи край на намаляване на баланса си от 4 трилиона долара през септември, като в същото време намали очакванията си за ръст на БВП през тази година до 2.1%, спрямо 2.3% преди това.
Въпреки че централната банка задържа ключовите лихвени проценти в диапазона между 2.25% и 2.50%, както се очакваше, изявлението й предизвика истински шок за инвеститорите търгуващи с инструменти с фиксиран доход.
"Политиката на Фед отбеляза завой на 180 градуса", коментира Иън Линген, ръководител на стратегията за американските пазари в BMO Capital Markets. Линег заяви, че ръстът във вторник на облигациите е оправдан от "уклончивото двоен удар" от страна на Фед.
Доходността по 10-годишните облигации падна до 2.52% най-ниското си ниво за последните 15 месеца. Междувременно доходността за двугодишните облигации, както и по 30-годишните облигации отбелязаха най-големия си дневен спад от три месеца, според данни на Dow Jones Market. Цените на облигациите се движат обратно на доходността.
Ралито на пазара на облигации имаше ефект за изравняване на наклона на така наречената крива на доходност, отразявайки спреда между краткосрочните и по-дългосрочните облигации. Някои разглеждат изглаждането на наклона в тази лихвена крива, като най-сериозния признак за предстоящ икономически спад.
Сега търговията на фючърсния пазар отразява 50-50 шанса за намаляване на лихвения процент през 2019 г. от приблизително 37% шанс във вторник.
Движенията в сряда бяха тълкувани като по-явно обръщане от страна на Фед, може би защото през декември централната банка беше предначертала две повишения на лихвите през тази година.
Рязката промяна в политиката на Фед обаче, сочи сериозните опасения на резерва за забавяне на щатската икономика, както и на световната такава.
Най-забележимо е, че спредът между тримесечните облигации и 10-годишните такива се сви до 7 базисни пункта. Така наречената инверсия в кривата на доходността - или ситуацията, при която процентът на по-дългосрочния дълг пада под този на по-краткосрочния такъв, се счита от икономистите за един от най-точните предизвестници на предстояща криза.
„Федералният резерв показва чувствителност към страховете на световния растеж и към признаците за стрес от финансовия пазар”, заяви в интервю за MarketWatch Джеймс Маккан, главен световен икономист в Aberdeen Standard Investments.
В очевиден опит за смекчаване на тревогите от рецесията, председателят на Фед - Джером Пауъл заяви, че американската икономика е на "добро място" и че вижда няколко причини, поради които централната банка да се откаже от своята търпелива политика, след актуализацията на монетарната политика на Фед. Тези коментари обаче може да не са достатъчни за успокояване на някои инвеститори.
"Пазарът търси действия, а не непременно думи," каза Линдзи Бернум, глобален макро анализатор на Smith Capital Investors.
Инвеститорите също така посочиха и други изненади. Макар някои да бяха очаквали, че централната банка ще реинвестира приходите от оттеглянето на ценни книжа, обезпечени с ипотека, в широк кръг от държавни облигации, малцина бяха склонни да заложат, че това ще се случи и ще бъде обявено още през март.
„Програмата за управление на баланса е много благоприятна за финансите. Дали си струва спад на доходността с 10 базисни точки е друг въпрос. Но, разбира се, търговците в случая бяха неподготвени за промените на Фед. Да не говорим, че много хора не очакваха това ниво на детайлност вчера”, пише Джим Фогел, лихвен стратег на FTN Financial.
Още по темата:
Тази лихвена крива вещае проблеми за фондовите пазари